• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید کشورهای بزرگ خواهان جنگیدن در جنگ‌های بی‌پایان نیستند

ترامپ: ارتش‌آمریکا فرسوده است

دونالد ترامپ منطقه خاورمیانه را «شبیه به شن روان» دانست و گفت: «همان‌طور که می‌دانید ورود به جنگ در خاورمیانه یک تصمیم فاجعه‌بار بود و فکر می‌کنم این بدترین تصمیمی بود که در تاریخ کشورمان گرفته شد. بوش با دستور حمله به عراق، ارتش ما را در خاورمیانه دچار فرسودگی کرد.» او گفت که رفتن به شرق همانند رفتن به میان شن‌های متحرک است.

ترامپ: ارتش‌آمریکا فرسوده است
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «کشورهای بزرگ خواهان جنگیدن در جنگ‌های بی‌پایان نیستند» و «بوش با دستور حمله به عراق، ارتش ما را در خاورمیانه دچار فرسودگی کرد» دو جمله معناداری است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در کمتر از 24 ساعت بر زبان آورد. مهم‌تر از جمله دوم که در گفت‌و‌گو با شبکه ای‌بی‌سی نیوز بیان شده جمله اول ترامپ و محلی که او برای بیان آن انتخاب کرد، حائز اهمیت است. او عصر روز سه‌شنبه در تجمع حامیانش در ایالت فلوریدای آمریکا حاضر شد تا در این مراسم، آغاز رسمی کارزار انتخاباتی‌اش برای حضور در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) را اعلام کند. ترامپ در کارزار انتخابات 2016 همواره یکی از مخالفان حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا و وعده داده بود در صورت رئیس‌جمهور شدن سربازان آمریکایی را به خانه بازمی‌گرداند. همین مساله باعث شد، بسیاری از کسانی که از سیاست‌های جنگ‌افروزانه دولت‌های سابق آمریکا به تنگ آمده بودند، به این مرد دور از میدان سیاست رای بدهند. با وجود این ترامپ و تیم سیاست خارجی‌اش در چند هفته گذشته در اظهارنظرهایشان احتمال خطر جنگ با ایران را بیش از پیش برای مردم آمریکا جدی جلوه دادند. هرچند این اظهارات بخشی از استراتژی آمریکا برای افزایش فشار بر تهران و کشیدنش به پای میز مذاکره بود اما در جامعه آمریکا پیش‌زمینه یک جنگ بی‌پایان دیگر در منطقه غرب آسیا تلقی شد.

حالا ترامپ برای اطمینان خاطر دادن به طرفدارانش که حاضر به جنگ در خاورمیانه نیست، در کنار پرداختن به آنچه «دستاوردهای» داخلی و خارجی دولتش می‌داند، اشاره‌ای نیز به جنگ و مسائل نظامی در غرب آسیا داشت و گفت می‌خواهد نظامیان آمریکایی را به خانه برگرداند. او گفت: «ما در حال طی مسیری به سمت ثبات و صلح در خاورمیانه هستیم، چراکه کشورهای بزرگ خواهان مبارزه در جنگ‌های بی‌پایان نیستند، این جنگ‌ها (در منطقه غرب آسیا) به صورت ابدی ادامه داشته است، داریم شروع می‌کنیم که تعداد بسیاری از نظامیان (آمریکایی) را (از این منطقه) خارج کنیم. ما بالاخره آمریکا را در اولویت اول قرار دادیم.»

این اظهارنظر دونالد ترامپ به‌خوبی نشان می‌دهد او برخلاف روسای‌جمهور سابق آمریکا، برای ورود به یک جنگ جدید در منطقه تمایل چندانی ندارد. او در این اظهارات نخواست به ایران اشاره کند ولی با توجه به اینکه کارشناسان غربی، جنگ با ایران را «جنگ بی‌پایان» برای آمریکا دانسته‌اند، تلویحا گفت که نمی‌خواهد وارد نبرد نظامی با ایران شود.

  فرسایش؛ مانع جنگ جدید

اما چرا ترامپ از جنگ جدید در غرب آسیا دوری می‌کند؟ برای پاسخ به این سوال باید به سال‌ها قبل و سقوط برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی بازگردیم که پای آمریکا به غرب آسیا باز شد. از سال 2001 آمریکا در افغانستان و از سال 2003 در عراق حضور نظامی داشته است. این دو جنگ مهم در منطقه تبدیل به عرصه‌ای شدند که توانِ نظامی آمریکا را به‌شدت در معرض فرسودگی قرار داد. آمریکایی‌ها در طول جنگ عراق نزدیک به یک میلیون نظامی را به این کشور اعزام کردند که نزدیک به هفت‌هزار نفر از آنان کشته شدند. در همان سال‌های ابتدایی جنگ در این دو کشور روزنامه فایننشیال‌تایمز در دی ماه 1383 در گزارشی افشا کرد که «علائم زیادی از خستگی و فرسودگی در ارتش آمریکا وجود دارد. به‌ویژه که مدت‌ها پیش کارشناسان دفاعی پیش‌بینی کرده بودند جابه‌جایی‌های گسترده و با شور و حرارت در عراق ممکن است موجب پدیدار شدن اولین علائم این خستگی باشد.»

حالا 15 سال از آن روزها گذشته و همچنان بخش زیادی از ارتش آمریکا در این دو کشور حضور دارند. حضور ارتش آمریکا در این دو کشور علاوه‌بر فرسودگی تجهیزات، نظامیان این کشور را نیز با فرسودگی و تبعات ناشی از آن درگیر کرده است.

شاید این وضعیت را بتوان با جنگ سخت این کشور در ویتنام مقایسه کرد. جنگ طولانی ویتنام، ارتش آمریکا را دچار فرسودگی کرد و ارتش برای بازسازی نیازمند سربازگیری از جوانان آمریکایی شد اما آمریکایی‌ها برای نجات از جنگ ویتنام، از کشور فرار کردند. رسانه‌ها تعداد جوانانی را که از آمریکا به مکزیک و کانادا گریختند بیش از 500 هزار نفر تخمین زده‌اند. این فرسودگی یک‌بار دیگر ارتش آمریکا را درگیر خود کرده است. نشانه این فرسودگی ارتش، افزایش میزان خودکشی‌های نظامیان آمریکایی است. شبکه سی‌ان‌ان اخیرا در گزارشی اعلام کرد میزان خودکشی در بین نظامیان آمریکایی در سال 2018، در 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. طبق گزارش سالیانه سازمان کهنه‌سربازان آمریکایی عراق و افغانستان، در سال 2018، 43درصد از افراد گفته‌اند از زمانی که به ارتش ملحق شده‌اند به فکر خودکشی بوده‌اند؛ این رقم در سال 2014، 31درصد بوده است.

میزان خودکشی کهنه‌سربازان از سال 2005 تا 2015 ، 29.5درصد افزایش و در سال‌های 2015 و 2016 کمی کاهش داشته اما اکنون دوباره رو به افزایش است. حالا ترامپ هم به این فرسودگی در ارتش آمریکا اعتراف کرده است. او در مصاحبه با جُرج استفانوپولوس، مجری ای‌بی‌سی نیوز، از مداخله نظامی آمریکا در خاورمیانه به بهانه حملات ۱۱ سپتامبر انتقاد کرد و این تصمیم را بدترین تصمیم گرفته شده در تاریخ آمریکا خواند. دونالد ترامپ منطقه خاورمیانه را «شبیه به شن روان» دانست و گفت: «همان‌طور که می‌دانید ورود به جنگ در خاورمیانه یک تصمیم فاجعه‌بار بود و فکر می‌کنم این بدترین تصمیمی بود که در تاریخ کشورمان گرفته شد. بوش با دستور حمله به عراق، ارتش ما را در خاورمیانه دچار فرسودگی کرد.» او گفت که رفتن به شرق همانند رفتن به میان شن‌های متحرک است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها