• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران عنوان کرد

اعداد و ارقام تکان‌دهنده در اقتصاد ایران

با اصلاح روند پرداخت یارانه و حذف تنها یک‌چهارم آن و حتی پرداخت یک‌چهارم دیگر به‌صورت نقدی به اقشار آسیب‌پذیر، می‌توان ساختار کشور را اصلاح کرد.

اعداد و ارقام تکان‌دهنده در اقتصاد ایران
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران  طی یادداشتی کوتاه در روزنامه «فرهیختگان» نوشت:

در حالی که در سال گذشته ٥٣٣ هزار میلیارد تومان یارانه به حامل‌های انرژی پرداخت شد، اما هیچ کمکی به بخش تولید نشد. براساس آمارهای رسمی کشور، در فاصله سال‌های ٩٢ تا ٩٨، میانگین رشد سرمایه‌گذاری در ١٤ فصل منفی بوده و به رقمی معادل 3.8- درصد رسیده است. از سوی دیگر رشد مصرف در ٩ فصل از این مدت مثبت بوده و میانگین آن 2.2 -را به ثبت رسانده و در عین حال رشد تورم 29.26 درصد، رشد اقتصادی 4.9- درصد، رشد صادرات ٦- و رشد واردات 21.7- بوده است که با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از واردات کشور، واردات مواد اولیه و کالاهای صنعتی بوده که این روند نگران‌کننده است.

ناگفته نماند که بحران نقدینگی اکنون نیز وجود دارد و با توجه به تورم، نقدینگی و نرخ ارز بنگاه‌ها دچار مشکل شده‌اند و طبیعتا در سال جاری، رکود حاکم خواهد بود.

به‌نظر می‌رسد تنها راه اصلاح این روند با توجه به وضعیت موجود اقتصاد و شرایط تحریمی، اصلاح ساختار اقتصادی کشور را ضروری می‌کند.

براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، ٨٠٠هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار پرداخت می‌شود در حالی که کل وابستگی کشور و بودجه به نفت ٢٠٠ هزار میلیارد تومان است؛ پس با اصلاح روند پرداخت یارانه و حذف تنها یک‌چهارم آن و حتی پرداخت یک‌چهارم دیگر به‌صورت نقدی به اقشار آسیب‌پذیر، می‌توان ساختار کشور را اصلاح کرد. در سال گذشته ٥٣٣ هزار میلیارد تومان یارانه به حامل‌های انرژی پرداخت شده و به تولید نیامده است. این موارد شامل ١٢٣ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین، ١٣٠ هزار میلیارد تومان یارانه گازوئیل و ٢٨٠ هزار میلیارد تومان گاز طبیعی بوده است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها