• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با نیما به مردم داده شود

می‌توان سیاست ارائه کارت اعتباری به مردم را اجرا کرد و ماهانه کارت اعتباری را با منابع مالی آزادشده از مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با نیما شارژ کرد. این مدل هیچ‌گونه اثر مخربی نخواهد داشت، چراکه جریان مالی آن از مبدا تا مقصد شفاف است و کنترل می‌شود. درواقع مابه‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی و ارز نیمایی به کارت اعتباری واریز می‌شود و براساس یک برنامه زمانبندی ماهانه شارژ می‌شود.

مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با نیما به مردم داده شود
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس طی یادداشتی کوتاه در روزنامه «فرهیختگان» نوشت:

باید پذیرفت ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص‌یافته به کالاهای اساسی تاثیری در زندگی مردم نداشته است، از این رو بهترین راه‌حل این است که مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با نیما مستقیما به مردم داده شود. درواقع با توجه به اینکه ارز ترجیحی (4200 تومانی) اختصاص‌یافته به کالاهای اساسی تاثیری در زندگی مردم نداشته است، پیشنهادی در این خصوص در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح شد مبنی‌بر اینکه اگر دولت نتواند نظارت و مدیریت لازم را در سیاست اختصاص ارز ترجیحی داشته باشد، مدل فعلی تغییر داده شود.

اما در این راستا باید دید دلیل تعلل دولت برای تغییر سیاست خود چیست، چراکه به‌نظر می‌رسد ادامه سیاست اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی توسط دولت جای تامل دارد و دولت باید به‌صورت شفاف در این زمینه پاسخگو باشد. بر این اساس مساله اصلی این است که منابع ارزی کشور به‌گونه‌ای تقسیم شود که مردم سهمی از آن داشته باشند و از ظرفیت آن برای خرید کالاهای اساسی استفاده کنند. در همین راستا می‌توان سیاست ارائه کارت اعتباری به مردم را اجرا کرد و ماهانه کارت اعتباری را با منابع مالی آزادشده از مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با نیما شارژ کرد. این مدل هیچ‌گونه اثر مخربی نخواهد داشت، چراکه جریان مالی آن از مبدا تا مقصد شفاف است و کنترل می‌شود. درواقع مابه‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی و ارز نیمایی به کارت اعتباری واریز می‌شود و براساس یک برنامه زمانبندی ماهانه شارژ می‌شود. برای مثال اگر قیمت برنج در بازار کیلویی 10 هزار تومان اما قیمت واقعی آن باید چهارهزار تومان باشد، مردم می‌‌توانند 6 هزار تومان را از کارت اعتباری پرداخت ‌کنند و چهارهزار تومان باقی‌مانده را از جیب خود بپردازند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها