• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حرف آزاد استاد

گستره کمی و کیفی فعالیت فرهنگی

دانشگاه آزاد با تغییر ساختاری که در بخش معاونت‌ها ایجاد کرد سه ضلع معاونت فرهنگی- دانشجویی، معاونت علوم‌انسانی و هنر و نهاد رهبری در دانشگاه را به‌هم نزدیک کرده، برای همین منظور در دانشگاه‌ها تقریبا در حوزه اسلامی‌سازی و تحول علوم‌انسانی دو بخش معاونت علوم‌انسانی و نهاد رهبری در دانشگاه می‌توانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، خوشبختانه با رویکرد جدیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده و تفاهمنامه‌ای که بین این دانشگاه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های سراسر کشور منعقد شده است، به‌زودی دفاتر نهاد در این دانشگاه یک گستره کمی و کیفی در سطح کشور را شامل خواهد شد.

ما در این دانشگاه به‌دنبال سازوکاری برای عملیاتی‌کردن بخش‌های این تفاهمنامه هستیم؛ چراکه معتقدیم با این تغییر رویه، رویکرد مثبت فرهنگی در دانشگاه به‌شدت رشد خواهد کرد.

این گستره کیفی و کمی در مدت یک یا دو سال آینده اتفاق خواهد افتاد و این خلأ از نظر ساختاری و جایگاهی برطرف خواهد شد و آن گستره‌ای که مدنظر ما و دانشگاه است در تمام واحدهای کشور به‌وقوع خواهد پیوست.

ممکن است برخی ادعا کنند فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و نیازی به ایجاد دفاتر جدید در حوزه فرهنگی نیست و گاهی این تعدد دفاتر و فعالیت‌ها ممکن است موازی‌کاری را به وجود بیاورد و هزینه‌های اضافی بر دانشگاه تحمیل کند که در اینجا باید عنوان کنیم اگر با آن نگاهی که تاثیرگذارتر است فعالیت صورت بگیرد، قطعا نیازی به موازی‌کاری نخواهد بود و ما در مجموعه نهاد و دوستان در دانشگاه آزاد اسلامی قطعا با راهکارهای قانونی که برای آن تنظیم خواهیم کرد، جایگاه هر مجموعه‌ای را مشخص و محفوظ می‌کنیم و تداخلی بین مجموعه‌ها شکل نمی‌گیرد. درواقع به این مراکز که فعالیت فرهنگی انجام می‌دهند به چشم فرصت نگاه می‌شود، نه به چشم تهدید.

درواقع من آینده خوبی را برای این حوزه در دانشگاه آزاد اسلامی انتظار دارم و امیدوارم با روندی که پایه‌ریزی شده، این آینده سریع‌تر به‌وقوع بپیوندد و عزم ملی همه مسئولان و روسای واحدها و متولیان بر این است که یک کار جدی در این زمینه ایجاد شود تا دانشجویان این دانشگاه که بیشترین تعداد دانشجویان بین دانشگاه‌های سراسر کشور هستند برای آینده ایران اسلامی به‌خوبی رشد کرده باشند و بتوانند کشور را به‌خوبی در مسیر پیشرفت قرار دهند. این دانشگاه با تغییر ساختاری که در بخش معاونت‌ها ایجاد کرد سه ضلع معاونت فرهنگی- دانشجویی، معاونت علوم‌انسانی و هنر و نهاد رهبری در دانشگاه را به‌هم نزدیک کرده، برای همین منظور در دانشگاه‌ها تقریبا در حوزه اسلامی‌سازی و تحول علوم‌انسانی دو بخش معاونت علوم‌انسانی و نهاد رهبری در دانشگاه می‌توانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند؛ اما بازهم تاکید می‌کنم این موازی‌کاری نیست و پس از تعیین چارچوب‌ها که پیچیده هم نیست، مساله تحول به‌خوبی پیش خواهد رفت.

اعتقاد دارم این یک فرصت استثنایی است، چراکه وجود دوستان با سابقه و تجربه کاری در حوزه‌های فرهنگی و علوم‌انسانی از یک‌طرف و انس و محبتی که بین این مجموعه‌ها وجود دارد از طرف دیگر، یک برکت و فرصت مناسب را در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی قرار داده است.

در بخش دوم آن سه ضلعی که قبلا عنوان شد معاونت فرهنگی- دانشجویی و نهاد رهبری در دانشگاه کنار هم قرار خواهند گرفت و همین مساله باعث ایجاد گسترش فعالیت فرهنگی در دانشگاه می‌شود؛ البته ممکن است بازهم عده‌ای همان طرح موازی‌کاری را پیش بکشند که باید عنوان کنیم، اول اینکه گستره کار فرهنگی آنچنان زیاد است که خدا کند این مجموعه‌ها گسترش پیدا کنند و دوم اینکه وقتی هرکدام از این بخش‌ها گوشه‌ای از کار را پیگیری کنند، زودتر به نتیجه خواهند رسید، پس تعدد آنها خدشه‌ای به ساختار وارد نمی‌کند.

به هر حال با این اقدام، برای سیل خروشان دانشجویان و اساتیدی را که در دانشگاه آزاد اسلامی حضور پیدا خواهند کرد، می‌توان در حوزه فرهنگ ساماندهی خوبی برای آنان ایجاد کرد.

این سه ضلع در دانشگاه آزاد اسلامی را اول قانون و دوم انس و الفت در کنار هم قرار داده است و با نگاه عاقلانه‌ای که می‌توان به این بخش‌ها داشت و ایجاد مرزهایی که تداخل و موازی‌کاری را از بین ببرد می‌توان ابراز امیدواری کرد دیگر در دانشگاه آزاد اسلامی جای نگرانی در فعالیت‌های فرهنگی نیست بلکه جای خوشحالی و خیر و برکت است. همین تنوع کارها و افکار، رونق و طراوت جدیدی را بین دانشجویان و اساتید ایجاد خواهد کرد که امیدواریم با طی مسیر این هدف محقق شود.

 

* نویسنده : محمد شریفانی سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها