• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

مرگ مشکوک مُرسی

براساس گزارش تلویزیون رسمی مصر، محمد مرسی در هنگام برگزاری جلسه دادگاه و محاکمه در پرونده مربوط به اتهام «جاسوسی» فوت کرد. شبکه خبری الجزیره در خبری در این باره مدعی شد، مرسی در جلسه قبلی دادگاه گفته بود که خطری جانش را تهدید می‌کند.

مرگ مشکوک مُرسی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مرسی درگذشت. این خبری بود که از شب گذشته در صدر رسانه‌ها جا خوش کرد. براساس گزارش تلویزیون رسمی مصر، محمد مرسی در هنگام برگزاری جلسه دادگاه و محاکمه در پرونده مربوط به اتهام «جاسوسی» فوت کرد. شبکه خبری الجزیره در خبری در این باره مدعی شد، مرسی در جلسه قبلی دادگاه گفته بود که خطری جانش را تهدید می‌کند.

وی پیش از پیروزی در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از سرنگونی حسنی مبارک، ریاست حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان‌المسلمین را برعهده داشت. مرسی که از رهبران اخوان‌المسلمین مصر محسوب می‌شد پس از سقوط دیکتاتور مخلوع این کشور، به‌عنوان کاندیدای این جریان، در انتخابات ریاست‌جمهوری 2012 حضور یافت و با شکست احمد شفیق آخرین نخست‌وزیر حسنی مبارک، در این انتخابات پیروز شد.

هاآرتص در گزارشی در توصیف این دوره عنوان می‌کند دوران ریاست‌جمهوری محمد مرسی یکی از بهترین دوران تاریخ تشکیل رژیم صهیونیستی به‌شمار می‌رفت. دورره‌ای که اگر‌چه رژیم صهیونیستی در ابتدای آن گمان می‌کرد با روی کار آمدن یک عنصر اخوانی، روابطش با مصر دچار تنش می‌شود، ولی بر‌خلاف تصور‌های اولیه، با حضور مرسی دو طرف بیش از گذشته به هم نزدیک شدند و حتی این رژیم در خلال این مراودات توانست امتیازاتی از مصر دریافت کند که کسب آنها در دوره حسنی مبارک نیز ممکن نبود.

دوره ریاست‌جمهوری اولین رئیس‌جمهور بعد از انقلاب 2011 مصر از آنچه فکر می‌کرد خیلی کوتاه‌تر بود و او تنها یک سال بعد و در جریان کودتای نظامی عبدالفتاح السیسی، برکنار و روانه زندان شد. یکی از اتهامات مرسی، «جاسوسی به نفع قطر، حماس و حزب‌الله لبنان» بود که به‌واسطه آن برای او و پنج تن از اعضای عالی‌رتبه اخوان‌المسلمین حکم اعدام صادر شد. حکمی که البته بعدها به حبس ابد تقلیل یافت و هیچ‌وقت به مرحله اجرا نرسید. این البته تنها یکی از احکامی بود که در سال‌های زندان برای رئیس‌جمهور سابق مصر صادر شد. او اتهامات دیگری هم داشت. قتل معترضان در اطراف کاخ الاتحادیه، حمله به یک زندان در سال 2011 میلادی و فراری ‌دادن هزاران زندانی ازجمله اتهاماتی بود که دادستانی مصر به مرسی وارد کرده و چندین حکم اعدام و حبس ‌ابد برای او صادر کرده بود. سفر مرسی به ایران برای شرکت در جنبش غیرمتعهد‌ها را باید یکی از نقاط عطف ریاست‌جمهوری محمد مرسی دانست. سفری چندساعته که اتفاقا با حاشیه‌هایی هم همراه بود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها