• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گفت‌وگوی اختصاصی «فرهیختگان» با حسین عسکری، مشاور صندوق بین‌المللی پول

جنگ تجاری با چین ترامپ را بازنده انتخابات می‌کند

اگر جنگ تجاری با چین ادامه پیدا کند می‌تواند تاثیرات بسیار جدی‌ای را بر اقتصاد آمریکا بگذارد. بالا رفتن تعرفه‌ها بر کالاهای چینی باعث می‌شود فشار حاصل از بالا رفتن تعرفه‌ها بر دوش مصرف‌کنندگان قرار گیرد و قیمت کالاهای وارداتی بالا برود.

جنگ تجاری با چین ترامپ را بازنده انتخابات می‌کند
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین موجب افزایش قیمت کالاها به‌خصوص در خرده‌فروشی‌های ایالات متحده شده است. مردم آمریکا در حال پرداخت هزینه جنگ تجاری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا علیه چین هستند؛ جنگی که ترامپ در آغاز قول داده بود خیلی زود به پایان خواهد رسید. حالا یک‌سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا این جنگ نه‌تنها به پایان نرسیده بلکه تشدید نیز شده است.

در این میان اما چین تنها میدان جنگ تعرفه‌ای ترامپ نیست؛ اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک دیگر شرکای بزرگ اقتصادی واشنگتن هستند که مورد هدف جنگ تجاری ترامپ قرار گرفته‌اند. جنگ‌های بی‌پایان ترامپ در عرصه تجاری واکنش‌هایی را در داخل آمریکا و به‌خصوص در کنگره این کشور برانگیخته است. قانون اساسی آمریکا به‌صراحت کنگره این کشور را به‌عنوان مسئول انواع مالیات‌ها و مالیات بر ارزش افزوده تعیین کرده است، اما این اختیارات به‌مرور توسط کنگره به رئیس‌جمهور واگذار شده‌اند. با روشن شدن تبعات جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا، کنگره این کشور به فکر محدودکردن اختیارات رئیس‌جمهوری افتاده است.

در روزهای اخیر سناتور جمهوری‌خواه، چاک گراسلی طرحی را تدوین کرده که درصورت تصویب، اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه تعرفه‌گذاری بر کالاهای وارداتی را کاهش خواهد داد. طرح سناتور گراسلی در حالی ارائه‌شده که تعداد زیادی از اعضای کنگره موافق جنگ تجاری با چین هستند. تصویب این طرح بیشترین تاثیر را روی تعرفه‌های کالاهای ساخت مکزیک و اتحادیه اروپا خواهد گذاشت، اما چین مورد هدف تعرفه‌ها باقی خواهد ماند. همین مساله باعث پیچیده‌تر شدن جنگ تجاری آمریکا علیه چین شده است. نظرسنجی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد اقتصاد آمریکا به‌دلیل تبعات این جنگ تجاری با رکود و بحران اقتصادی شدیدی روبه‌رو خواهد شد. طبق نظر اکثریت اقتصاددانانی که در نظرسنجی اختصاصی «رویترز» درباره چشم‌انداز اقتصادی آمریکا شرکت کرده‌اند، در طول ماه گذشته جنگ تجاری آمریکا و چین ریسک رکود آمریکا را بالا برده است و حالا ۴۰ درصد احتمال دارد این امر در دو سال آینده اتفاق بیفتد. این در حالی است که در نظرسنجی ماه آوریل، میزان این ریسک ۳۵ درصد پیش‌بینی شده بود. ترامپ جنگ تجاری ادامه‌دار خود را با چین بحثی جزئی نامیده است، اما حالا نشانه‌های واضحی از تاثیر منفی این اختلافات تجاری بر اقتصاد پدیدار شده‌اند و دوباره بازارهای سهام پر از تنش و اضطراب هستند. به نوشته «رویترز»، تاثیرات منفی جنگ تجاری همین حالا هم در اقتصاد آمریکا احساس شده و غول صنعت خرده‌فروشی آمریکا، وال‌مارت، به مشتریان خود هشدار داده که به‌زودی به علت تعرفه‌های بالاتر کالاها، قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.

«فرهیختگان» در این زمینه مصاحبه‌ای با حسین عسکری، اقتصاددان برجسته معاصر و مشاور صندوق بین‌المللی پول انجام داده است. حسین عسکری، استاد تجارت بین‌الملل و امور بین‌المللی دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا و رئیس موسسه تحقیقات و مدیریت جهانی است و پیش‌تر رئیس دپارتمان تجارت بین‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. وی سابقه تدریس در دانشگاه‌های تگزاس در آستین، تافتس آمریکا، MIT، جانز هاپکینز و کلارک را دارد.

جنگ تجاری با چین چه تاثیری بر اقتصاد آمریکا در کوتاه‌مدت خواهد گذاشت؟

اگر این جنگ تجاری ادامه پیدا کند می‌تواند تاثیرات بسیار جدی‌ای را بر اقتصاد آمریکا بگذارد. بالا رفتن تعرفه‌ها بر کالاهای چینی باعث می‌شود فشار حاصل از بالا رفتن تعرفه‌ها بر دوش مصرف‌کنندگان قرار گیرد و قیمت کالاهای وارداتی بالا برود.

باید تاکید کنم این مصرف‌کنندگان آمریکایی خواهند بود که متحمل این بار می‌شوند نه مصرف‌کنندگان چینی. گفته‌های ترامپ مبنی‌بر اینکه چین در قالب تعرفه‌ها میلیاردها دلار به آمریکا پرداخت می‌کند، یک دروغ بزرگ است و به وضوح نشانه بی‌مسئولیتی ترامپ به‌عنوان رهبر یک کشور در به اشتباه انداختن مردم است.

زنجیره عرضه تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند اپل به‌واسطه عوارض نامعین با اختلال مواجه می‌شوند. همچنین صادرکنندگان آمریکایی به‌ویژه کشاورزان با آینده نامعلومی مواجهند به‌ویژه کشاورزان ایالت‌های غرب میانه در آمریکا که متکی بر صادرات محصولات‌شان به چین هستند. چین در حال پیدا کردن صادر‌کنندگان دیگری برای این محصولات است که برای آمریکا به‌معنی از دست دادن بازار چین در آینده است.

براساس یک نظرسنجی که توسط «رویترز» از اقتصاددانان انجام شده، بیش از یک‌چهارم اقتصاددانانی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند احتمال رکود اقتصادی آمریکا در دو سال آینده را بیش از ۵۰ درصد اعلام کرده‌اند. شما این احتمال را چقدر می‌دانید؟

برای من عجیب است که تنها ۲۵ درصد اقتصاددان‌ها چنین رکودی را پیش‌بینی کرده‌اند. من فکر می‌کنم در دو سال آینده رکود اقتصادی به احتمال بسیار قوی قطعی خواهد بود. گذشته از آن با جنگ اقتصادی «بدهی‌های فدرال» به‌سرعت افزایش پیدا خواهد کرد و جایی برای مانور «فدرال رزرو» آمریکا باقی نمی‌ماند. فکر می‌کنم در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ اقتصاد ایالات متحده با رکود و بحران اقتصادی شدیدی روبه‌رو شود.

پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی آمریکا تا انتهای سال ۲۰۲۰ به کمتر از 1.8 درصد افت کند. اگر این پیش‌بینی درست باشد، عملکرد ترامپ در اقتصاد داخلی زیر سوال می‌رود و برگ برنده مهمی را در انتخابات آمریکا از دست می‌دهد. نظر شما چیست؟

قطعا همین‌طور است. تنها عاملی که ترامپ را تاکنون در صحنه نگه داشته، اقتصاد و دروغ‌هایی است که او درباره نقش خود در اقتصاد آمریکا می‌گوید.

متاسفانه بسیاری از رای‌دهندگان آمریکایی به چیز دیگری به‌جز پول فکر نمی‌کنند. آنها تخریب نهادهای آمریکایی و خطری را که متوجه قانون اساسی است، نادیده می‌گیرند.

بله، اقتصاد برای ترامپ یک برگ برنده است و مطمئن باشید چین زمانی که وارد جنگ اقتصادی با ترامپ شد این را به‌خوبی می‌دانست.

به‌نظر شما عامل اقتصاد چقدر در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی موثر خواهد بود؟ (مثلا در مقایسه با سیاست خارجی)

اقتصاد برای ترامپ و برای پیروزی‌اش در انتخابات یک برگ برنده است. تنها شهادت «مولر» یا یک ماجراجویی علیه ایران ممکن است موضوع اقتصاد را به حاشیه بکشاند و اهمیت آن را در انتخابات کم کند.

 

* نویسنده : الهام ترسلی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها