• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از آخرین تحولات نقل‌وانتقالاتی آبی‌های پایتخت

رحمتی جدا شد، خطیر را کنار گذاشتند/ استقلال را چه کسی می‌بندد؟

خبر شوکه‌کننده دیگر، خبر انتقال مهدی رحمتی به باشگاه پدیده بود که مخالفان و منتقدان پرتعدادش در استقلال را بسیار خوشحال کرد. رحمتی مدت‌ها بود زیر تیغ تیز هوادارانی قرار داشت که حضور پررنگ او در استقلال را دیگر نمی‌خواستند.

رحمتی جدا شد، خطیر را کنار گذاشتند/ استقلال را چه کسی می‌بندد؟
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حوزه‌های خبری استقلال در روزهای اخیر دو خبر داشتند که باید به آنها به صورت تحلیلی نگاه کرد، نه شیوه خبری. درحقیقت برای تفسیر این خبرها باید تحلیل درستی از این دو خبر ارائه داد تا بتوان خطوط نانوشته این پیام‌ها را از دل آنها درآورد. دو خبر که هردو ارزش نقل‌وانتقالاتی‌شان بیش از چیزی است که در ظاهر به نظر می‌رسد.


ورود کامران منزوی به بازی نقل‌وانتقالات

در روزهای اخیر کامران منزوی کم‌سروصداترین عضو هیات‌مدیره استقلال بوده، او نه مثل میرشاد ماجدی با مصاحبه سنگین علیه استراماچونی قدر و اعتبار خود را پایین آورد و نه مانند سعادتمند و خلیل‌زاده در تلاش برای به ‌دست آوردن عنوان سخنگویی استقلال به پخش اخبار باشگاه در بین اهالی رسانه پرداخته. کامران منزوی با سکوت و آرامش، نظاره‌گر روزهای بد استقلال بود و سرانجام هم این هفته رسما عنوان مسئول مذاکره با بازیکنان استقلال شد تا عنوان مدیر نقل‌وانتقالات را به صورت کاملا غیررسمی از علی خطیر بگیرد.

سکوت حساب‌شده منزوی بعد از یکی دو مصاحبه منتقدانه‌اش- که در آن تاکید کرده بود کوچک‌ترین اطلاعی از قصه باشگاه ندارد و نمی‌داند در تیم چه خبر است- به نشستن روی مهم‌ترین صندلی باشگاه در فصل نقل‌وانتقالات منجر شد. او حالا مسئول مذاکره کــردن با بازیکنانی است کـــه قــــصد تمدید قرارداد یا پیوستن به استقلال را دارند و این موضوع او را کانون توجه رسانه‌ها و هواداران قرار می‌دهد، موقعیتی که پیش از این دست علی خطیر بود و او با اخلاق خاص خود و پرهیز از مصاحبه، از آن– چه در جهت مطرح شدن خود و چه در جهت آرام نگه‌داشتن هواداران نگران و بی‌خبر نگه‌داشته‌شده باشگاه – استفاده نکرد. حالا این کامران منزوی است که در متن نگه‌داشتن بازیکنانی چون سیدحسین حسینی، وریا غفوری و جذب بازیکنان دیگر قرار می‌گیرد و احتمالا با آنها عکس یادگاری می‌گیرد. عکس‌هایی که فصل قبل پندار توفیقی با کت‌وشلوارهای متنوعش  می‌گرفت تا سوژه طنزنویس‌های رسانه‌ای شود.

این وسط اما سوال اصلی اینجاست که کنار گذاشته‌شدن علی خطیر از نقل‌وانتقالات چه معنایی دارد؟ آیا قرار است خطیر روی مسائل مهم‌تری چون تمدید قرارداد پاتوسی یا بازپس گرفتن پول پیش‌پرداخت از کیپ‌تاون، نقد کردن طلب استقلال از ترابوزان‌اسپور و درنهایت بستن پرونده بسیار خطرناک پروپچیچ قبل از محروم شدن استقلال توسط فیفا بیشتر تمرکز خود را بگذارد یا اینکه او را از تیم نقل‌وانتقالات کنار گذاشته‌اند تا به آرامی برنامه دو ماه قبل وزارت ورزش برای حذف قطعی او از باشگاه رقم بخورد؟

رحمتی در پدیده

اما خبر شوکه‌کننده دیگر، خبر انتقال مهدی رحمتی به باشگاه پدیده بود که مخالفان و منتقدان پرتعدادش در استقلال را بسیار خوشحال کرد. رحمتی مدت‌ها بود زیر تیغ تیز هوادارانی قرار داشت که حضور پررنگ او در استقلال را دیگر نمی‌خواستند. رحمتی با آمدن شفر هم در جایگاه خوبی قرار نداشت و خیلی‌ها منتظر حذف او بودند اما سنگربان باتجربه استقلال با سیاست و مدیریت خود جو را تغییر داد و دوباره سنگربان نخست تیم شد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درمورد رحمتی مطرح می‌شد، شایعه دخالت او در فصل نقل‌وانتقالات بود که به‌واسطه جایگاه خاصش در تیم ملی و بعد در فوتبال ایران و باشگاه استقلال، نکته منفی یا عجیبی نیست. هفته قبل و بعد از فینال لیگ ملت‌های اروپا بود که دلیخت پدیده هلندی تاکید کرد که بعد از بازی رونالدو به او حضور در یوونتوس را پیشنهاد داده. کلا بازیکنان بزرگ یک تیم در نقل‌وانتقالات حضور فعال دارند و اگر بتوانند از رفاقت خود با بازیکنان بزرگ دیگر استفاده می‌کنند تا آنها را به تیم خود بیاورند؛ رفتاری کاملا مرسوم و حرفه‌ای که در تمام دنیا رخ می‌دهد. رحمتی در طول سال‌های حضورش در استقلال از ارتباطاتش در تیم ملی و باشگاه‌های دیگر به‌خوبی به نفع تیمش استفاده کرد و بازیکنان زیادی را هم به مربیان و مدیران تیم پیشنهاد داد که خیلی‌هایشان جذب شدند.

حتی انتقال سیاوش یزدانی به استقلال را هم از سر ارتباط بسیار خوب این دو بازیکن  می‌دانستند و حالا عجیب نیست که خبر مذاکرات یزدانی با تراکتورسازی یک روز قبل از رسمی شدن جدایی رحمتی به گوش می‌رسد.

استقلال را چه کسی می‌بندد؟

این میان اما سوال اصلی‌ای که پیش می‌آید این است که حالا استقلال را چه کسی می‌بندد؟ با انحلال تقریبی کمیته فنی، عدم‌حضور مربی ایتالیایی در باشگاه، سپردن مسئولیت نقل‌وانتقالات به منزوی و جدایی رحمتی به‌عنوان کسی که همواره این اتهام به وی وارد می‌شد که در نقل‌وانتقالات نقش دارد، چه کسی برای تیم بازیکن می‌پسندد و آنها را تا پای میز مذاکره منزوی می‌آورد؟ پاسخ این سوال کلید فهم و درک تمام مجهولات استقلال است.

 

* نویسنده : هومن جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها