• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ابوالمشاغل‌‌های ورزش؛ میانبر از سئول به فدراسیون

صندلی‌بازی در وزارت ورزش!

نمونه‌های زیادی از کارمندان وزارت ورزش هستند که در فدراسیون‌های مختلف به‌عنوان دبیر، نایب‌رئیس، خزانه‌دار و... مامور می‌شوند در حالی که هیچ سررشته‌ای در آن ندارند و سال‌ها به‌عنوان یک کارمند در وزارت ورزش مشغول به خدمت بوده‌اند.

صندلی‌بازی در وزارت ورزش!
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، موضوع چند شغله‌ها در ورزش همیشه یکی از مواردی بوده که بارها به آن پرداخته شده و مسئولان وزارت ورزش و جوانان در انتخابات روسای فدراسیون‌ها این نکته را لحاظ کرده‌اند که روسای فدراسیون‌ها نباید بیش از یک شغل داشته باشند. «فارس» گزارشی در این خصوص منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید.

 جابه‌جایی در فدراسیون‌ها بدون تخصص و سابقه

نمونه‌های زیادی از کارمندان وزارت ورزش هستند که در فدراسیون‌های مختلف به‌عنوان دبیر، نایب‌رئیس، خزانه‌دار و... مامور می‌شوند در حالی که هیچ سررشته‌ای در آن ندارند و سال‌ها به‌عنوان یک کارمند در وزارت ورزش مشغول به خدمت بوده‌اند. به‌عنوان مثال صدیقه کعبی‌زاده از کارمندان وزارت ورزش است که مدتی به‌عنوان نایب‌رئیس فدراسیون والیبال کار کرد و بعد هم نایب‌رئیس فدراسیون جودو شد! لیلا صوفی‌زاده در حالی نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال شد که تخصصی در این زمینه نداشت. جابه‌جایی نواب رئیس بانوان نیز در وزارت ورزش زیاد به چشم می‌خورد.  لیلا محمدیان، نایب‌رئیس فدراسیون والیبال بود و بعد هم نایب‌رئیس بیماری‌های خاص شد. الهه عرب‌عامری، نایب‌رئیس یکی از فدراسیون‌های رزمی بود که در فدراسیون فوتبال هم فعالیت کرد.

رمضانعلی دولو، کارمند شناخته شده وزارت ورزش است که در این سال‌ها تقریبا در نیمی از فدراسیون‌های ورزشی حضور داشته؛ چه به‌عنوان سرپرست و چه به‌عنوان کاندیدا. دولو در فدراسیون‌های بسکتبال و هندبال سرپرست بوده و تا امروز در انتخابات چند فدراسیون ورزشی نظیر ناشنوایان، هاکی و... نیز به‌عنوان کاندیدا حضور داشته است.

فاطمه ابوالقاسمی، کارشناس خبره وزارت ورزش و جوانان نیز یکی از افرادی است که در تمام این سال‌ها در بدنه فدراسیون‌های ورزشی حضوری پررنگ داشته است. ابوالقاسمی، ریاست پیشین فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک را برعهده داشته و مشاور معاونت ورزش قهرمانی سازمان تربیت بدنی و معاونت ورزش بانوان، نایب‌رئیس فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری، عضو کمیسیون زنان و ورزش کمیته ملی المپیک، عضو شورای سیاستگذاری ورزش بانوان و... از دیگر سمت‌های وی در دو دهه اخیر محسوب می‌شود. ابوالقاسمی اخیرا برای سه فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه، هاکی و هندبال کاندیدا شده بود که در هر سه آنها ناکام ماند و حالا باید منتظر حضور او در یک فدراسیون یا انتخابات دیگر باشیم!

 چندشغله‌هایی که جابه‌جا می‌شوند!

مدیران‌کل حوزه‌های قهرمانی و همگانی وزارت ورزش و جوانان عهده‌دار امور مهمی در این وزارتخانه هستند که به برخی از آنها سرپرستی فدراسیون‌های ورزشی مهم هم داده شده، مانند والیبال، وزنه‌برداری و... که شاید یک مدیرکل نتواند از پس همه امور بربیاید.

در بخش مدیران‌کل نیز موارد زیادی وجود دارد که در این گزارش به چند نمونه اشاره می‌شود. افشین داوری، مدیرکل توسعه ورزش قهرمانی و مدیر امور باشگاه‌هاست در حالی که وی بعد از ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در فدراسیون‌ها با رفتن احمد ضیایی، از 16 آذرماه به‌عنوان سرپرست والیبال معرفی شد و همچنان نیز برمسند قدرت تکیه زده است. داوری پیش از این مدتی نیز سرپرستی فدراسیون بوکس و دوومیدانی را نیز برعهده داشت و البته مدتی نیز مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان بوده است. داوری البته در انتخابات فدراسیون ناشنوایان نیز به‌عنوان کاندیدا حضور داشت و حالا صحبت‌هایی مبنی‌بر ثبت‌نام او در انتخابات آتی فدراسیون والیبال نیز به گوش می‌رسد.»

احمد سعادتمند، مدیرکل امور استعدادیابی وزارت ورزش است که با حکم مسعود سلطانی‌فر از بهمن‌ماه سال گذشته به عضویت هیات‌مدیره استقلال درآمده است. سعادتمند، عضو هیات‌مدیره تیم بانک سرمایه بود و پیش از این نیز در فدراسیون اسکی و تنیس روی‌میز به‌عنوان سرپرست معرفی شد.

علی رغبتی یکی دیگر از مدیران پرمشغله وزارت ورزش و جوانان محسوب می‌شود که از وی می‌توان به‌عنوان ابوالمشاغل وزارتخانه یاد کرد چراکه سمت‌های پرشماری را در بدنه ورزش برعهده داشته که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت ورزش، دبیر ستاد عالی بازی‌های المپیک، عضو شورای برون مرزی، عضو کمیته بررسی وضعیت مربیان خارجی و عضو کمیته تعیین حقوق برای قهرمانان المپیکی اشاره کرد و در جدیدترین پست خود از اسفندماه سال گذشته به‌عنوان عضو هیات‌مدیره پرسپولیس معرفی شد.

علیرضا خسروی، معاون دفتر مشترک فدراسیون‌های ورزشی است که وزیر ورزش و جوانان بعد از اتمام دوره چهار ساله مرادی، 12 اردیبهشت وی را به‌عنوان سرپرست فدراسیون وزنه‌برداری معرفی کرد. خسروی در حال حاضر رئیس کمیته فنی و کمیته تای‌چی فدراسیون ووشو است. زهرا ناطقی همسر خسروی نیز نایب‌رئیس فدراسیون ووشو است.

نصرالله پری‌چهره مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت ورزش و جوانان است که تاکنون در فدراسیون‌های شطرنج و بسکتبال به‌عنوان سرپرست حضور داشته و قصد داشت در انتخابات فدراسیون بسکتبال نیز شرکت کند اما هجمه شدیدی علیه او ایجاد شد و از همین رو از خیر آن گذشت.

شهرام عظیمی، معاونت دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان و نیز معاونت سعادتمند را در اختیار دارد که در 22 اردیبهشت به‌عنوان سرپرست فدراسیون ورزش‌های رزمی معرفی شد.

احمد گواری که پیش از این مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی بود، اخیرا به‌عنوان سرپرست فدراسیون قایقرانی معرفی شد. وی در انتخابات فدراسیون هندبال نیز جزء کاندیداها بود که البته ناکام ماند و پس از آن به‌عنوان سرپرست نایب‌رئیسی فدراسیون ورزش‌های همگانی منصوب شد.

مهدی نامنی، معاون دفتر مشترک فدراسیون‌های ورزشی است که با رفتن صبور، مدتی را به‌عنوان سرپرست فدراسیون سه‌گانه مشغول خدمت بود.

افشین ملایی، مدیرکل ورزش همگانی است که وزیر ورزش در حکمی 19 فروردین ماه وی را جایگزین مجدآرا به‌عنوان سرپرست فدراسیون ورزش همگانی کرد.

این فعالیت‌ها فقط محدود به مدیران و کارمندان نبود بلکه در اقدامی جالب دو معاونت وزارت ورزش برای ریاست فدراسیون‌های ورزشی نیز ثبت‌نام کردند. غلامرضا شعبانی‌بهار مدت‌ها معاون ورزش همگانی بود اما زمانی که چارت وزارت ورزش قرار بود تغییر کند، وزیر ورزش بهترین راه را در این دید تا شعبانی‌بهار را راهی یک فدراسیون کند.

امیررضا خادم نیز سال‌ها به‌عنوان معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت ورزش فعالیت داشت که بعد از استعفا برای ریاست فدراسیون کشتی ثبت‌نام کرد. نامزدهای این فدراسیون در انتظار اعلام زمان انتخابات هستند.

این دایره اما با حضور پرشمار کارمندان وزارت ورزش در بدنه فدراسیون بیشتر و بزرگ‌تر می‌شود و تقریبا هیچ فدراسیونی را نمی‌توان یافت که فردی از بدنه وزارت ورزش در آن حضور نداشته باشد. این درحالی است که از این خوان گسترده سهم قهرمانان ورزشی چیزی در حد صفر است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها