• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
هقانی فیروزآبادی در اجلاس روسای واحدها:

معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد چابک، کوچک و عملیاتی است

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ساختارجدید دانشگاه گفت: این معاونت یک معاونت چابک، کوچک و عملیاتی در سازمان مرکزی است.

معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد چابک، کوچک و عملیاتی است
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در دومین روز اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که عصر امروز در کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، با اشاره به لزوم ورود دانشگاه آزاد اسلامی به حوزه فناوری و نوآوری و تبیین برنامه‌های کلان این معاونت، گفت: دانشگاه نسل اول، آموزشی بود، چرا که در آن دوره صنایع نیاز به کارشناسان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داشتند و پس از اشباع کارخانجات از کارشناسان و متخصصان، نیاز پژوهشی برای صنایع به وجود آمد که به تبع آن دانشگاه نسل دوم به پژوهش ورود کرد.

وی افزود: پس از اشباع شدن کارکرد پژوهشی دانشگاه‌ها، دانشگاه نسل سوم با رویکرد کارآفرینی وارد عمل شد و توانست به کارآفرینی و ایجاد شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان کمک کند. در دوره جدید نیز توسعه و تأثیر محلی، منطقه‌ای و در برخی موارد فراملی و جهانی به عنوان کارکرد دانشگاه نسل چهارم در نظر گرفته می‌شود.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کارکرد اصلی دانشگاه، تربیت انسان است و به تعبیر امام (ره) دانشگاه کارخانه انسان‌سازی است، تصریح کرد: بنابراین منظور از تغییر کارکرد در دانشگاه آزاد اسلامی، حرکت جدی و واقعی به سمت دانشگاه کارآفرین و تأثیرگذار ملی و منطقه‌ای است. اگر این تغییر ایجاد شود، دانشگاه آزاد اسلامی مسیر پیش رو را به خوبی طی خواهد کرد. بنابراین حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین و فن‌آور در این دانشگاه یک ضرورت است.

وی با اشاره به فرصت‌ها و مزیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، خاطرنشان کرد: این دانشگاه نسبت به همه دانشگاه‌های کشور فرصت و مزیت‌های ویژه ای در اختیار دارد که اگر براساس آن برنامه‌ریزی و عمل شود، دانشگاهی موفق خواهد بود. یکی از این مزیت‌ها دارا بودن 400 واحد دانشگاهی است که این موضوع می‌تواند به تبدیل شدن دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه نسل چهارم کمک شایانی کند.

دکتر دهقانی ادامه داد: سیاست تمرکز و مدیریت کلی در کنار تفویض اختیار به واحدها، از مزیت‌های ویژه دانشگاه آزاد اسلامی است. این دانشگاه به دور از بوروکراسی و قوانین دست و پا گیر، دارای یک فضای خصوصی و آزادی عمل است و با دارا بودن 30هزار عضو هیأت علمی، 30هزار کارمند و یک میلیون و 200هزار دانشجو، فرصت بی‌بدیلی در اختیار دارد که می‌تواند به تبدیل شدن این دانشگاه به دانشگاه نسل چهارم کمک کند.

وی با اشاره به تغییر ساختار در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این اتفاق بر پایه مطالعات چندساله صاحبنظران در حوزه آموزش عالی انجام شده و تغییر ساختار و نقشه دانشگاه آزاد اسلامی، تصمیم خلق‌الساعه نبوده است، بلکه یک ضرورت و ابزاری برای رسیدن به اهداف این دانشگاه است که برمبنای فکر و مطالعات چندساله صورت گرفته است.

عضو هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ایجاد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ماحصل این تغییر ساختار است، خاطرنشان کرد: این معاونت وظیفه تبدیل دانش به فناوری و ثروت را برعهده گرفته است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه در حوزه فناوری و نوآوری نگاه‌های متفاوتی وجود دارد، گفت: پرسشی که در حوزه فناوری و نوآوری وجود دارد، این است که چرا برخی معتقدند فناوری و پژوهش به راحتی تبدیل به ثروت نمی‌شود. علت این است که فعالیت‌های پژوهشی که با هدف تبدیل به ثروت انجام می‌شود، همیشه از پایین به بالا شروع شده در صورتی که چرخه صحیح این است که ابتدا باید نیاز بازار را سنجید و پس از نیازستجی، اقدام به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان کرد.

وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان برای تأمین این نیازها و پیشرفت خود، نیاز به هسته‌ها و واحدهای فن‌آور دارند. این واحدها و هسته‌ها هم باید در مرکز رشد مستقر شوند و مراکز رشد نیز به استاد و دانشگاه نیاز دارند که این چرخه تبدیل پژوهش به ثروت است.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری یک معاونت چابک، کوچک و عملیاتی در سازمان مرکزی است، اظهار داشت: مأموریت و حوزه کلانی که در دستورکار این معاونت قرار گرفته، حوزه فناوری کشاورزی است که می‌تواند از همه توان و ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کند و به صورت ملی نقش‌آفرینی داشته باشد، چرا که همه علوم و تخصص‌ها از مهندسی کشاورزی، مکانیک، هواوفضا، شیمی، پزشکی، مهندسی صنایع و... می‌تواند در مراحل مختلف کشاورزی از کاشت، داشت و برداشت تا فرآورده‌ها و ایجاد ارزش افزوده در محصولات کشاورزی به کار گرفته شود.

وی افزود: علاوه بر تمرکز بر حوزه کلان فناوری کشاورزی، با آگاهی از اهمیت این موضوع که دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به هویت ملی دارد، به مسائل اقتدارآفرین و کاربردی که می‌تواند ثروت‌سازی کلان داشته باشد نیز ورود خواهیم کرد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با اشاره به راه‌اندازی سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: سراهای نوآوری به عنوان یک فضای کلی که المان‌های فناوری و نوآوری را کنار هم قرار می‌دهد و محلی را ایجاد می‌کند که استاد و دانشجو کنار هم بنشینند و تیم تشکیل دهند، می‌تواند چرخه تبدیل دانش و پژوهش به ثروت را کامل کند، چرا که تیم‌ها پس از سرای نوآوری به مراکز رشد منتقل می‌شوند و در این مراکز می‌توانند پروژه‌های کوچک انجام دهند و از ظرفیت‌های پارک‌های علم و فناوری استفاده کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها