• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
اعضای شورای شهر تهران ۲ سال قبل درباره نجفی چه‌می‌گفتند

نجفی شهردار همه اصلاح‌طلبان

تقریبا دو سال از شکل‌گیری شورای شهر پنجم می‌گذرد، شورایی که بعد از تشکیل، کلید شهرداری را به محمدعلی نجفی چهره پرحاشیه این روزها سپرد.

نجفی شهردار همه اصلاح‌طلبان
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،

سالگرد انتخابات شورای شهر

تقریبا دو سال از شکل‌گیری شورای شهر پنجم می‌گذرد، شورایی که بعد از تشکیل، کلید شهرداری را به محمدعلی نجفی چهره پرحاشیه این روزها سپرد. خیلی گفتیم و نوشتیم و تلاش کردیم برای اینکه خیلی‌ها درصدی از اهمیتی را که برای ریاست جمهوری قائلند برای شورای شهر هم قائل باشند، برای انتخاب نمایندگان شهری هم همانقدر حساس باشند و تلاش کنند که برای رئیس‌جمهورنشدن روحانی می‌کنند، اما نشد و عاقبت شهر هم شد چیزی شبیه عاقبت کشور، به همان اندازه ناامید‌کننده و غیرقابل‌تحمل.

بعد از اقبال عمومی نسبت به لیست امید به سرلیستی محسن هاشمی‌رفسنجانی، خیلی‌ها امید داشتند که شاید در پس شعارهای لیستی که به قول یکی از اعضا با پرداخت‌های میلیاردی نامزدها بسته شده بود، گشایش‌های خاصی اتفاق بیفتد و با رفتن چمران و قناعتی و حافظی و دنیامالی و دانشور و... هاشمی و علیخانی و صدراعظم‌نوری و... کاری کنند و بیش از 12سال اقدام قالیباف، شهردار جدید اصلاح‌طلبان، خیابان بسازد و مترو ایجاد کند و خلاصه شهر را از لحاظ زیستی و شهری جای مناسب‌تری برای زندگی شهروندان کند.

نجفی، اولین اقدام و انتخاب شورای اصلاح‌طلب

اولین اقدام و آزمون لیست امید اصلاح‌طلبان شورای شهر پنجم تهران انتخاب شهردار جدید تهران و جایگزین محمدباقر قالیباف بود که به اتفاق آرا، محمدعلی نجفی، پس از سرپرستی یک‌روزه سلیمی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد. انتخابی که از درون و بیرون جریان اصلاح‌طلب تا اصولگرا و سایر احزاب و جریان‌ها مخالفان و موافقانی داشت که البته کفه دومی به مراتب سنگین‌تر از اولی بود. البته سنگینی انتقادات آن وقت‌ها بیشتر در حد خرده‌انتقادات مدیریتی و بیماری نجفی و سیاست‌هایش در سایر سمت‌ها و مسئولیت‌ها و البته تسویه‌حساب‌های جریانی و شخصی بود، کسی آن وقت‌ها نمی‌دانست شاید دوسالی بگذرد و کفه انتقادات به نجفی و انتخاب غلطش به‌عنوان شهردار تهران با پرونده قتل همسر دومش اینقدر سنگین و سنگین‌تر شود.

در ابتدای مسیر انتخاب شهردار، ابتدا لیستی 24 نفره معرفی شدند که بعد از انصراف و غربال لیست، درنهایت محمدعلی نجفی‌، الهه کولایی، محسن مهرعلیزاده و حسین مرعشی به‌عنوان گزینه‌های نهایی شورای پنجم جهت تصدی سمت شهرداری تهران انتخاب شدند. این گزینه‌ها پس از معرفی شدن برنامه‌های خود را برای شهرداری تهران ارائه کردند که درنهایت، لیست امید با رای قاطع 21 نفره، یعنی برای رای مثبت تمام اعضای شورای شهر، محمدعلی نجفی را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کردند.

استعفایی که اولین ضربه را به مدیریت شهری اصلاح‌طلبان زد

ماجرای برف سنگین تهران و عدم‌رسیدگی مناسب مدیریت شهری به وضعیت شهر، بیماری و عدم‌توانایی مدیریتی، زلزله تهران و عدم‌حضور شهردار در تهران و نابسامانی در مدیریت شهر و ازدواج مجدد و حاشیه‌سازی‌ها پیرامون این موضوع، همه موضوعاتی بود که شرایط را برای شهرداری نجفی دشوار کرده بود و روزبه‌روز نیز به حجم انتقادات به او هم از سوی دوستان و همفکرانش و هم از سوی منتقدان افزوده می‌شد. درنهایت محمدعلی نجفی یک‌بار 19 فروردین 97 از شهرداری تهران استعفا داد که البته این استعفا با موافقت اعضای شورای شهر همراه نبود. بالاخره رای قاطع 21 نفره و آن همه شعار و وعده‌ای که مدیریت شهری برای آبادی تهران داده بود، با استعفای نجفی زیرسوال می‌رفت و آنها نمی‌خواستند در ابتدای راه مدیریت خود با استعفای شهردار محبوب‌شان هزینه گزافی بپردازند. اما نجفی بی‌توجه به تمام دغدغه‌های دوستان و همفکرانش طی چند روز دوباره استعفا داد و این بار در 21 فروردین اعضای شورای شهر مجبور به قبول استعفای او شدند که دیگر میلی به حضور در بهشت نداشت.

قتل، سرتیتر رزومه یکی از مورد‌اقبال‌ترین گزینه‌های مدیریتی اصلاح‌طلبان

حالا اما در آستانه ورود به سومین سال مدیریت شهری شورای پنجم و اصلاح‌طلبان قرار داریم. مدیریتی که نوشتن از خدمات و قصورات آن شاید کار سختی نباشد اما تکرارمکرراتی است که هر روز می‌بینیم و با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم. اما آنچه نوشتنش هم برای ثبت در تاریخ و هم گوشزد کردن این نکته که انتخاب نمایندگان شهری به همان اندازه اهمیت انتخاب نمایندگان ملی لازم است، مدیرانی است که اعضای شورای شهر تهران برای پایتخت انتخاب کرده‌اند. خصوصا این روزها که هرکدام از افراد جریان اصلاحات، در حد وسع و توان درصدد اعلام برائت از قتلی هستند که تا ابدالدهر وجود جریانی به نام اصلاحات در ایران، لکه ننگ آن از دامان آنها پاک نخواهد شد. فرقی هم نمی‌کند، کرباسچی باشد، خرازی باشد و عارف و... محمدعلی نجفی، گزینه مطلوب و قاطع جریان اصلاحات برای شهرداری تهران بود که 6 ماه هم سکان مدیریتی پایتخت را به دست گرفت و حالا بعد از گذشت حدود دوسال، در زندان به سر می‌برد و چوب‌خط پر می‌کند تا زمان محاکمه‌اش سر برسد، پیشگویی‌ها و اعلام برائت‌ها و خط‌کشی‌های جریانی هم نه تفاوتی برای او دارد، نه دوستان همفکر و هم‌جریانش.

شورایی‌ها درباره نجفی چه می‌گفتند؟

نجفی با 21 رای، افشانی با 19 رای و حناچی با 11 رای سه شهردار تهران و منتخبان شورای‌شهر پنجم در حدود دوسال مدیریت بر پایتخت بوده‌اند. همان‌طور که از تعداد آرا مشخص است، محمدعلی نجفی که به جرم قتل همسر دومش حالا در زندان به سر می‌برد با کسب رای موافق تمام 21 عضو شورای‌شهر اصلاح‌طلب تهران، محبوب‌ترین و البته قاطع‌ترین گزینه از نظر آنها برای مدیریت بوده است. این تعداد آرا و اظهارات مختلف اعضای شورای‌شهر در ارتباط با نجفی خصوصا در زمان تصدی شهرداری به‌خوبی نشان می‌دهد تمام قیل و قال این روزها برای تبری جستن از او، مصرف درون جریانی دارد تا شاید کمی دامان جریان اصلاحات از عاقبت این مدیر منتخب‌شان پاک بماند.

با این توضیحات، حالا خوانش موضوع و اظهارنظرهای اعضای شورای‌شهر پنجم در ارتباط با محمدعلی نجفی هم قابل توجه و تامل است.

 محمدجواد حق‌شناس در ارتباط با انتخاب نجفی به‌عنوان شهردار تهران گفته بود: «اعضای شورای اسلامی شهر تهران در انتخابات اخیر شورا رای خود را از بخش اصلاحات گرفته است ولی بدون‌شک در حال حاضر نماینده تمامی شهروندان در تهران است و نسبت به مسائل شهری هشت میلیون شهروند و پنج میلیون مسافری که در طول روز در تهران حضور دارند مسئول است و در راستای رفع نیاز آنها تلاش می‌کند.»

 محمود میرلوحی در ارتباط با مدیریت نجفی بر شهرداری تهران خصوصا در ایام استعفای نجفی ضمن دفاع از عملکرد نجفی در مقام شهردار تهران به‌صراحت می‌گوید که «نظر قاطع شورای‌شهر» رد استعفای نجفی است. در موضوع استعفای نجفی منافع جناح موسوم به اصلاح‌طلب را هم باید در نظر گرفت. اصلاح‌طلبان شورای‌شهر تهران را در اختیار دارند و نجفی انتخاب آنهاست.

 افشین حبیب‌زاده هم در ارتباط با نجفی گفته بود: «نجفی کارنامه قابل‌قبولی دارد و مورد حمایت شورای‌شهر است.»

 اگر قرار باشد اسامی اعضا و افرادی را که سخت‌ترین مدافع حضور نجفی در شهرداری تهران هستند لیست کنیم، حتما زهرا نژادبهرام از اولویت‌هاست. او در ایامی که نجفی قصد استعفا از شهرداری را داشت، به هرطریق اصرار داشت نجفی بماند و گفته بود: «فشارها نقش مهمی در استعفای آقای نجفی دارد. گرچه همان‌طور که گفتم معتقدم به خاطر شهر تهران و ایران مدیران باید این مصائب را تحمل کنند و باید با تدبیر و رایزنی و تعامل آنها را حل کرد. آنچه تاکنون مدیریت شهری در طول ١٢ سال انجام داده بود، سیاستی مبتنی‌بر«شوآف» بود؛ سیاستی مبنی‌بر اینکه شهردار تهران چهار صبح از منزل بیرون می‌آید و ١١ شب به خانه برمی‌گردد یا روشی که بر اساس آن شهردار به محض اینکه اتفاقی بیفتد، ترک موتور می‌پرد و خودش را به محل حادثه می‌رساند. درحالی که کلانشهر تهران «مدیر» می‌خواهد. درست مثل مدل مدیریتی «نجفی.» قرار نیست شهردار تهران کارهای اجرایی انجام دهد، قرار نیست بلافاصله بعد از وقوع حادثه‌ای کوچک، شهردار تهران شال و کلاه کند و به محل حادثه برود. اگر اینچنین بود پس چرا مدیر و معاون انتخاب کرده است؟ همین‌ها می‌تواند دلایلی باشد برای انتقادهایی که امروز به شهردار تهران مطرح می‌شود.»

 زهرا صدراعظم نوری هم در ارتباط با محمدعلی نجفی معتقد است: «بیماری دلیل کافی برای استعفا نیست. رویکرد موفقی در مدیریت شهری تهران ایجاد شد که می‌تواند الگویی برای کلانشهرهای کشور محسوب شود. به نظر من انتخاب بسیار مناسب آقای نجفی به‌عنوان شهردار تهران می‌تواند نوید این باشد که در آینده ما به مسائل و مشکلات تهران فائق بیاییم.»

 بهاره آروین هم از حامیان نجفی بود و در حمایت از شهردار ماندن نجفی گفته بود: «عملکرد قوی شما در شهرداری در هفت‌ماه گذشته یکی از دلایلی است که نمی‌توان با استعفای شما موافقت کرد و نمی‌توان این استعفا را توجیه کرد. شما به‌عنوان نیروی متعهد و بی‌ادعا اقدامات بسیاری را در شهرداری انجام داده‌اید.»

 شهربانو امانی به نقش‌آفرینی حزبی نجفی اشاره کرده و گفته بود: «با توجه به این موضوع و اینکه حکم شهرداری برای آقای نجفی با 21 رای از سوی اعضای شورای‌شهر تایید شده بود، اعلام می‌کنم که شورای‌شهر تهران تمام‌قد در حمایت از آقای نجفی می‌ایستد. آقای نجفی هم که از دوستان و پیش از آن از اعضای موثر حزب کارگزاران سازندگی ایران بوده‌اند  همواره منافع ملی، انسجام و وحدت ملی را در اولویت قرار داده‌اند. بنابراین حزب کارگزاران سازندگی ایران هم حامی آقای نجفی خواهد بود. جریان رقیب جناح اصلاحات و مخالفان لیست امید از انتخاب مدیری باتجربه، پاکدست و توانمند همچون نجفی به‌عنوان شهردار تهران ناراضی هستند.»

 احمد مسجدجامعی دیگر مدافع محمدعلی نجفی در ایام شهرداری او در تهران بود. به گفته او ادبیات نجفی متفاوت‌تر از ادبیات شهرداران گذشته است و می‌تواند ارتباط خوبی بین دولت و شهرداری تهران برقرار شود. وقتی درباره بیماری‌خود صحبت می‌کرد هم وی را مضطرب ندیدیم که همین نشان‌دهنده عزت نفس و اعتمادبه‌نفسش است. همچنین عزت نفس وی فضا را در شهرداری اخلاقی کرده است. نجفی برخلاف برخی مدیران بزرگنمایی نمی‌کند. از نجفی می‌خواهم بماند.

 جمع‌بندی این اظهارات و رای قاطع اعضای اصلاح‌طلب شورای‌شهر که هرکدام عقبه‌ای از یکی از احزاب اصلاح‌طلب دارند، به‌خوبی نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان در انتخاب و حمایت از نجفی اتفاق‌نظر داشتند و با اظهارات فعلی و اعلام برائت‌ها نمی‌توان این را رد کرد که نجفی از اصلاحات نبود و نمی‌شود بدنه اصلاحات را از ماجرای قتل همسر دوم نجفی توسط شهردار اسبق تهران منزه کرد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها