• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
شاید کمتر کسی این واقعه تاریخی را به یاد داشته باشد

۵۲ سال پیش، حمله اسرائیل به کشتی آمریکایی

«فرهیختگان» در گفت‌و‌گو با «کریگ مککی»، خبرنگار تحقیق و مدیر مرکز حقیقت در آمریکا به بررسی واقعه حمله اسرائیل به کشتی آمریکایی پرداخته است.

۵۲ سال پیش، حمله اسرائیل به کشتی آمریکایی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پس از پایان جنگ جهانی دوم، رفته‌رفته آمریکا جایگزین انگلیس در حمایت از رژیم تازه‌تاسیس صهیونیستی شد. روابط دوجانبه تل‌آویو- واشنگتن تا جایی ادامه پیدا کرد که آمریکا تبدیل به اصلی‌ترین حامی رژیم صهیونیستی شد. رژیم صهیونیستی در چند دهه گذشته بیشترین بهره را از این روابط برده است. حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی هزینه سنگینی برای واشنگتن به دنبال داشته است. سنگین‌ترین و بیشترین کمک‌های تسلیحاتی‌ آمریکا به مقصد سرزمین‌های اشغالی است. حمایت‌های نظامی و سیاسی از تل‌آویو، منجر به ایجاد تنفر از آمریکا در نگاه مردم منطقه شده است. هزینه‌سازی‌های رژیم صهیونیستی برای مردم آمریکا فقط مربوط به دریافت کمک مالی از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی نیست، بلکه این رژیم برای رسیدن به مقاصد خود حاضر به قربانی کردن منافع و حتی نیروهای نظامی آمریکا نیز هست. یکی از نقاط تاریک روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی به حدود 52 سال پیش در چنین روزهایی بازمی‌گردد. در بحبوحه جنگ 6 روزه میان اعراب و صهیونیست‌ها در سال 1967، اتفاقی افتاد که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین وقایع تلخ در روابط میان رژیم صهیونیستی و آمریکا نام برد. در بعدازظهر 8 ژوئن سال 1967میلادی (18 خرداد 1346) چند هواپیمای جنگی اسرائیل به همراه کشتی‌های جنگی این رژیم به یک کشتی اطلاعاتی آمریکایی حمله می‌کنند. این درگیری منجر به کشته شدن 34 نیروی آمریکایی و زخمی شدن 174 نفر می‌شود.
 
«فرهیختگان» در گفت‌و‌گو با «کریگ مککی»، خبرنگار تحقیق و مدیر مرکز حقیقت در آمریکا به بررسی این واقعه پرداخته است.


در فضای رسانه‌ای جهان و به‌خصوص آمریکا به ندرت به حادثه حمله ارتش اسرائیل به کشتی جنگی آمریکایی یو‌اس‌اس لیبرتی پرداخته می‌شود و اطلاعات صحیح و زیادی از ابعاد این ماجرا در دست نیست. لطفا در مورد چگونگی وقوع این حمله توضیح دهید.

روایت‌های مطرح‌شده توسط رسانه‌های جمعی درباره حمله به ناو یو‌اس‌اس لیبرتی یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌هایی است که اکثر آمریکایی‌ها یا بیشتر مردم جهان شنیده‌اند. این مساله ماهیت واقعی رابطه بین آمریکا و یکی از نزدیک‌ترین متحدانش یعنی دولت اسرائیل را آشکار می‌کند. عملیات جنگی علیه کشتی آمریکایی که نوعی جنایت جنگی و یک خیانت بزرگ بوده است که با فریب و تبلیغات گسترده آغاز شده و تا به امروز هم ادامه دارد. بیش از 50 سال پیش اسرائیل یک حمله تکان‌دهنده را علیه یک کشتی اطلاعاتی آمریکایی به نام یو‌اس‌اس لیبرتی (USS Liberty)، در آب‌های بین‌المللی در حد فاصل شبه‌جزیره سینا و ساحل غزه ترتیب داد. برای سالیان متمادی دولت‌های آمریکا و اسرائیل با استفاده از نفوذ و قدرت رسانه‌ای تلاش کردند این‌گونه القا کنند که این حادثه تنها یک تصادف تلخ بوده است. این ادعا در حالی است که بازماندگان حادثه بهتر از هر کسی از دروغ بودن چنین مساله‌ای باخبرند.

ارتش اسرائیل در بعد از ظهر آفتابی 8 ژوئن 1967 طی 12 ساعت تمام تلاش خود را برای غرق کردن کشتی لیبرتی و کشتن تمام 294 سرنشین آن از جمله سه تن از غیرنظامیانش به کار بست. هرچند این عملیات موفق نبود، اما در پایان این حمله و بر اساس گزارش منابع مختلف، 34 تن از خدمه کشتی کشته شدند و بین 171 تا 174 نفر هم مجروح شدند. نکته جالب اینکه این کشتی در ساعت 6 صبح همان روز یعنی تنها 8 ساعت پیش از آغاز حمله از سوی هواپیماهای اسرائیلی به‌عنوان یک کشتی آمریکایی احراز هویت شده بود.

کشتی آمریکایی چه ماموریتی در آن منطقه داشت؟

حمله به لیبرتی در حالی در روز چهارم جنگ اسرائیل با سوریه، مصر و اردن صورت پذیرفت که این کشتی بر اساس گفته خدمه زنده مانده با یک پرچم بزرگ آمریکا در حال حرکت بود و طبیعتا به‌عنوان یک کشتی غیرجنگی شناسایی شده بود. کشتی آژانس امنیت ملی آمریکا مانند هیچ‌یک از کشتی‌های حاضر در منطقه نبود چراکه تمام تجهیزات نظارتی و اطلاعاتی لازم را به همراه داشت.

هرچند هنوز ابعاد دقیق ماموریت لیبرتی جنبه سری دارد، اما این کشتی در دریای مدیترانه ماموریت داشت تا بر بحران میان اسرائیل و اعراب نظارت کند. ساعت 2 بعد از ظهر بود که لیبرتی از سوی یک جنگنده هدف حمله موشکی قرار گرفت.

برخی ناظران ادعا می‌کنند که حمله به کشتی لیبرتی با استفاده از یک پرچم دروغین صورت گرفته، تا آمریکا و مصر را درگیر جنگی کند که خودشان مایل به آن نیستند. مطمئنا عزم اسرائیل برای غرق کردن کشتی و کشتن تمام سرنشینان آن هم در همین راستا بوده است. لیندون جانسون بار‌ها به اسرائیل نسبت به حمله احتمالی علیه اردن و سوریه هشدار داده بود، به همین خاطر برخی بر این باورند که اسرائیل می‌ترسید آمریکایی‌ها از طریق اقدامات نظارتی لیبرتی متوجه برنامه تل‌آویو برای حمله به دوکشور عربی شوند.

اما هدف هر آنچه باشد، این اتفاق یک لحظه تاریک در تاریخ بوده که ما باید در مورد آن همین امروز صحبت کنیم. مانند حادثه 11 سپتامبر، ماجرای حمله به کشتی لیبرتی یکی از آن حوادثی است که واقعیت عریان جهان را به ما نشان می‌دهد. با اتکا بر این حوادث می‌توان فهمید رسانه‌ها نه دنبال افشای حقیقت که تنها به دنبال پنهان کردن زوایای واقعی آن از چشم مخاطبان هستند.

نیروهای ارتش اسرائیل چگونه و در چه ابعادی به این کشتی حمله کردند؟ آیا نیروی پشتیبان برای کمک به کشتی آمریکایی در منطقه وجود نداشت؟

این کشتی با موشک، آتش توپخانه و انواع بمب مورد هجوم قرار گرفت. در مراحل اولیه این حمله هشت نفر از ملوانان آن کشته شدند. طی این هجوم لیبرتی قادر نبود تا با ناوگان ششم برای دریافت کمک تماس بگیرد چراکه تجهیزات ارتباطی آن به‌شدت آسیب دیده یا نابود شده بودند. البته بعد‌ها مشخص شد که یکی از خدمه این کشتی با به خطر انداختن زندگی خود و تعمیر سریع سیستم‌ها یک پیام اضطراری به دو ناوهواپیمابر، یو‌اس‌اس ساراتوجا و یو‌اس‌اس آمریکا در منطقه مخابره کرده است.  هواپیماها برای کمک به لیبرتی فورا به پرواز درآمدند. در آن زمان خلبانان جنگنده‌های اعزامی مجاز بودند هواپیماها و کشتی‌های مهاجم را نابود کنند، اما قبل از اینکه آنها بتوانند دست به چنین کاری بزنند، دستورات جدیدی را دریافت کردند. حدود 35دقیقه پس از حمله، سه کشتی اسرائیلی به صحنه رسیدند و شروع به پرتاب موشک‌های اژدر خود کردند. اصابت یکی از این موشک‌ها به بدنه کشتی لیبرتی موجب کشته شدن 26نفر و ایجاد سوراخی به وسعت تقریبا 40فوت در بدنه کرد. علاوه‌بر این، مهاجمان نیروهای امدادی حاضر در کشتی را که به دنبال خاموش کردن آتش شعله‌ور شده بودند  هم هدف قرار دادند. قایق‌های اسرائیلی حتی به کسانی که به دنبال نجات خود در آب شناور شده بودند هم رحم نکردند و به آنان حمله کردند. در این مرحله دستور ترک کشتی هم مورد پذیرش قرار نگرفت.

واکنش مقامات اسرائیل به این ماجرا چه بود؟

مدت کوتاهی پس از آنکه ناوگروه ششم دستور ارسال نیروهای امدادی را صادر کرد، قایق‌های جنگی اسرائیلی ناگهان حمله خود را قطع و در اقدامی عجیب پیام‌هایی را جهت اعلام آمادگی برای کمک به لیبرتی مخابره کردند. در همان زمان، یک افسر دریایی اسرائیل از طریق سفارت آمریکا در تل‌آویو به نیروی دریایی آمریکا اطلاع داد که نیروهای اسرائیلی به اشتباه به یک کشتی نیروی دریایی آمریکا حمله کرده‌اند و بابت این اتفاق عذرخواهی کرد. بعد‌ها وابسته نظامی سفارت آمریکا اعلام کرد که ناوگان ششم نیروی دریایی و هواپیماهای نجات قبل از ورود به صحنه برای نجات کشتی لیبرتی و خدمه آن دوباره فراخوانده شدند و از ادامه عملیات نجات منع شدند.
 

چقدر مردم آمریکا از این اتفاق اطلاع دارند؟

اکثر آمریکایی‌ها از این عملیات جنگی یکی از نزدیک‌ترین متحدان‌شان علیه خودشان کاملا بی‌اطلاع هستند. دلیل اصلی عدم اطلاع مردم این است که رسانه‌های آمریکایی تقریبا به‌طور کامل از هرگونه اشاره‌ای به این رویداد اجتناب کرده‌اند. اکثر مردم هرگز چیزی در مورد این اقدام وحشیانه نشنیده‌اند، در نتیجه هیچ نظری هم ندارند که پیامدهای احتمالی آن چه چیزی ممکن است باشد. با وجود این، درس‌های جدی از این اتفاق وجود دارد که همه ما باید آنها را فرابگیریم.   اسرائیل برای تقویت موضع صهیونیسم از هیچ‌اقدامی ابا ندارد و حتی می‌تواند به متحدان خودش به‌ویژه آمریکا هم حمله کند. بر همین اساس حادثه 11 سپتامبر را به یاد بیاورید. اسرائیل مدام به خودش ژست کشور و مردمی را می‌گیرد که طی سالیان متمادی قربانی بوده و همیشه هم تهدید شده است. اما چیزی که ابعاد این حادثه واقعا وحشتناک را روشن می‌کند، این است که اسرائیل برای دستیابی به اهداف سیاسی خودش از انجام هیچ‌کاری، حتی حمله به متحدانش ترسی ندارد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها