• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
12 نفر از روسای واحدهای دانشگاه آزاد درگفت‌وگو با «فرهیختگان» از آخرین اقدامات خود برای طرح پایش سخن گفتند

پیشبرد پایش با عمل به ماموریت‌های منطقه‌ای

طرح پایش به بررسی ماموریت‌های منطقه‌ای هر واحد می‌پردازد تا فعالیت‌های علمی دانشگاهیان بیش از گذشته در خدمت نیازهای جامعه قرار گیرد. پاسخ‌های 12 تن از روسای واحدها را درباره میزان پیگیری این ماموریت‌ها در ادامه می‌خوانید.

پیشبرد پایش با عمل به ماموریت‌های منطقه‌ای
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، اجلاس روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور گرامیداشت سی‌وهفتمین سالگرد تاسیس این دانشگاه از صبح روز گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آغاز شد و امروز نیز به کار خود پایان می‌دهد. خبرنگاران «فرهیختگان» در حاشیه این اجلاس سراغ روسای واحدهای مختلف دانشگاه رفته و با آنها درمورد یکی از اصلی‌ترین محورهای فعالیت دانشگاه از سال گذشته تاکنون گفت‌وگو کردند. طرح پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای که با عنوان اختصاری پایش در دانشگاه آزاد اسلامی شناخته می‌شود، از آذر سال گذشته آغاز شد. این طرح به بررسی ماموریت‌های منطقه‌ای هر واحد می‌پردازد تا فعالیت‌های علمی دانشگاهیان بیش از گذشته در خدمت نیازهای جامعه قرار گیرد. پاسخ‌های 12 تن از روسای واحدها را درباره میزان پیگیری این ماموریت‌ها در ادامه می‌خوانید.

 

 سیامک بهاروند، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان/

بررسی علمی سیل را در پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی

با توجه به دستور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در همان روزهای اولیه بعد از وقوع سیل در استان، مبنی‌بر ایجاد قرارگاه جهادی، این کار در اولین فرصت اتفاق افتاد و توانستیم طی یک هفته کار پاکسازی تمام مناطقی را که به دانشگاه آزاد اسلامی سپرده شده بود، به اتمام برسانیم. بعد از پایان این مرحله از کار بنا به دستور دکتر طهرانچی، در حوزه سیل، مسائل مرتبط با آن و همچنین پیدا کردن راهکارهای مقابله با سیل‌های آینده وارد شده و با ایجاد 9 کارگروه در این حوزه فعالیت می‌کنیم.  کارگروه‌های عمران، زمین‌شناسی، روانشناسی، پزشکی، معماری، شهرسازی و هیدرولوژی و... ازجمله کارگروه‌هایی هستند که در حوزه طرح پایش برای بررسی مساله سیل ایجاد شده و امیدواریم بتوانیم ظرف 3 ماه آینده گزارش تحلیلی و کاربردی را در این زمینه ارائه دهیم. البته در حوزه نظام موضوعات نیز کار را شروع کرده‌ایم و قرار است با توجه به سامانه پژوهش‌یاری که از اردیبهشت‌ماه در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده، توسط همین 9 کارگروه کار را پیش ببریم.  پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی استان در حوزه سیل ورود کرده و این موضوع را از لحاظ علمی دنبال کنیم و قطعا این مهم نیز از ترم آینده یا همان مهرماه 98 در دستور کار قرار می‌گیرد تا بتوانیم در راستای سیاست دانشگاه مساله‌محور حرکت کنیم.

 

  سیدحسن حجازی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان/

بارگذاری موضوعات مرتبط با مساله آب در سامانه پایش

 ماموریت بررسی مساله آب به استان اصفهان واگذار شده که بنده و دو تن از اعضای هیات‌علمی واحد در کمیته‌ای که در این زمینه شکل گرفته، عضو هستیم و بالطبع در نظام پایش نیز در این خصوص فعالیت خواهیم کرد. البته از هشت ماه پیش که بحث بررسی موضوعات مرتبط با مساله آب را شروع کردیم، توانستیم برخی موضوعات مرتبط با این حوزه را احصا کنیم که به‌زودی در سامانه پایش بارگذاری خواهد شد و دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌های خود را مرتبط با این موضوعات بنویسند.  از آنجا که این شهرستان جزء قطب‌های گلخانه‌ای کشور است، ما چهار سال پیش گلخانه‌ای را در واحد ایجاد کردیم و امروز نیز با همکاری شرکت دانش‌بنیان نگین بذر واحد خوراسگان توانسته‌ایم مساله تولید بذر را به صورت کلان دنبال کنیم. همچنین زمین 60 هکتاری را نیز انتخاب کردیم و قرار است با همکاری واحد تهران مرکزی تولید بذر را به صورت انبوه اجرایی کنیم.  علاوه‌بر ماموریت و همچنین پیگیری موضوعات مرتبط با مساله آب برای سامانه پایش، ما توانسته‌ایم با ارائه برخی رشته‌های خاص مانند رشته ایمنی صنعتی در مقطع کاردانی و کارشناسی به جذب دانشجو نیز کمک کنیم، چراکه ما در استان اصفهان جزء معدود دانشگاه‌های ارائه‌دهنده چنین رشته‌ای هستیم. البته در حوزه رشته‌های فنی نیز ورود کرده و در همین راستا هم آزمایشگاه دوام بتن را به راه ‌انداختیم؛ آزمایشگاهی که تنها آزمایشگاه این حوزه در جنوب اصفهان محسوب می‌شود و تلاش می‌کنیم با همکاری مرکز تحقیقات بتن دانشگاه امیرکبیر گام‌های بزرگی در این زمینه برداریم.

 

 فضل شیردل‌شهمیری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهشهر/

آغاز به‌کار مرکز مشاوره «از مدرسه تا اشتغال»

دانشگاه وظیفه و رسالت خاصی درمورد آموزش عالی کشور برعهده دارد. باتوجه به این رسالت و شرایط اقتصادی موجود در کشور و البته شرایط اقتصادی واحدها، با سه روش می‌توانیم دانشگاه را در مسیر درست خود پیش ببریم و مشکلات را به حداقل برسانیم. اول اینکه در جذب دانشجو درست عمل کنیم، دوم؛ به درآمدهای غیرشهریه‌ای توجه کرده و نکته سوم  در هزینه‌ها صرفه‌جویی داشته باشیم.  واحد بهشهر یکی از واحدهای کوچک در سطح استان مازندران است و بنده از مرداد 95 که در خدمت دانشجویان عزیز هستم، اولین راهبردم ایجاد انضباط بوده است؛ انضباط اداری، مالی و آموزشی؛ یعنی ما به‌هیچ‌عنوان اجازه نداریم هزینه‌ای را انجام دهیم که از مفید بودن آن برای دانشگاه اطمینان نداشته باشیم. طی سه سال گذشته ما جزء سه واحد برتر استان در بحث صرفه‌جویی هستیم.   درمورد جذب دانشجو خوشبختانه با توجه به ظرفیت شهرستان شرایط مطلوبی داریم، اما در سال جاری برنامه وسیعی داریم که بتوانیم به‌نحو بهتری عمل کنیم. بهترین راه جذب دانشجو و مبلغان دانشگاه به عقیده من دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند. اگر درست کار کنیم و خدمات درستی به آنها بدهیم و کیفیت تدریس و کرامت دانشجویان را حفظ کنیم، این دانشجویان بیشترین آورده را برای یک دانشگاه خواهند داشت. در سال تحصیلی 98 مرکز مشاوره‌ای را برای کمک به داوطلبان و انتخاب‌رشته هرچه بهتر آنان راه‌اندازی کردیم و نام آن را «از مدرسه تا اشتغال» نام نهادیم. در این مرکز، اطلاعات کامل مربوط به رشته‌های مختلف توسط متخصصان و مشاوران به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی هم‌اکنون مسئولیت‌های مهم یا مشاغل و درآمدهای بسیار خوبی دارند و این امر نشان می‌دهد ما در دانشگاه آزاد اسلامی این پتانسیل را داریم و کسی نمی‌تواند توانمندی دانشگاه را زیرسوال ببرد.

 

  محمدرضا قائدی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی کیش/

مدرسه هتلداری، راهی برای کسب تجربه در کنار ارائه تئوری مباحث

 ماموریتمان  راه‌اندازی مدرسه هتلداری بوده که برای اولین بار در کشور اجرایی می‌شود و توانسته‌ایم تا امروز گام‌های مهمی در این زمینه برداریم. اعضای شورای راهبری این مدرسه مهارتی انتخاب شده‌اند و در مراحل فعال شدن این مدرسه قرار داریم.  اعضایی که برای شورای راهبری مدرسه هتلداری انتخاب شده‌اند، دو گروه را شامل می‌شوند؛ یک گروه متشکل از افرادی که تجربه هتلداری داشته و به اقتضای حضور چندین‌ساله‌شان در عرصه هتلداری مهارت‌های لازم را در این زمینه کسب کرده‌اند و گروه دیگر نیز شامل اساتید دانشگاه که از لحاظ تئوری و نظری دارای نظر بوده و در دانشگاه تدریس می‌کنند.  قطعا بحث افزایش مهارت دانشجویی یکی از نیازهای بسیار مهم کشور به شمار می‌رود که در دانشگاه آزاد بنا بر سیاست رئیس دانشگاه دنبال می‌شود و ما نیز با راه‌اندازی این مدرسه در این مسیر گام خواهیم برداشت.

 

معصومه طباطبایی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد/

نظام‌بندی موضوعات حوزه نساجی در مرحله نهایی

موضوع نساجی و پوشاک در طرح پایش برای دانشگاه آزاد اسلامی یزد انتخاب شده و جزء اولین استان‌هایی بوده که موضوع آن انتخاب و کار روی موضوع آغاز شده است و هم‌اکنون در مرحله نهایی قرار دارد و امیدوارم کتابچه اصلی آن نیز به‌زودی چاپ شود. ارتباط خوبی بین صنعت و دانشگاهیان در رشته‌های مرتبط برقرار و جلسات مختلفی تشکیل شده است. یکی از این جلسات با انجمن نساجی و با حضور دکتر طهرانچی و فعالان حوزه نساجی یزد برگزار شد.  موضوعات ما مشخص شده و روی سایت قرار گرفته و در بیشتر رشته‌ها با اساتید صحبت شده است تا پایان‌نامه‌ها به سمت ریز موضوعات طرح پایش پیش برود. در استان یزد بیش از 60 درصد دانشجویان که جمعیت آنها حدود 10 هزار نفر است، در مقطع ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند.

 

 بهزاد دهواری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چابهار/

راه‌اندازی ساختمان‌های آموزشی در مناطق مرزی

 رسالت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی آموزش عالی در منطقه بوده است؛ در استان سیستان و بلوچستان مخصوصا چابهار گاهی دخترها از ادامه تحصیل منصرف شده و به دلیل دوری دانشگاه از محل زندگی‌شان ترک تحصیل می‌کردند. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک مرکز آموزش عالی قوی وارد عمل شد و درحال حاضر نیز اقبال خوبی در میان مردم دارد و رسالت خود را که آموزش همگانی بوده، به‌خوبی انجام داده است. در چابهار دانشگاه دولتی و دانشگاه‌های غیردولتی وابسته به منطقه آزاد نیز داریم اما مردم دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب کردند. مهر سال گذشته در چابهار چیزی حدود 1500 دانشجوی جدید‌الورود پذیرش داشتیم و این درحالی است که آمار دانشگاه دولتی خوش‌نام در همین منطقه به‌طور کلی چیزی حدود 2000 نفر است. یک کار جدید را در منطقه چابهار در رابطه با رسالت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی که رساندن آموزش عالی به خانه‌های مردم بوده است، آغاز کردیم. درواقع این ماموریت واحد دانشگاهی‌مان بود، چراکه منطقه چابهار منطقه وسیعی است و داوطلبان به علت دوری راه به‌راحتی نمی‌توانند به دانشگاه بروند. به‌طور مثال پیشین نقطه صفر مرزی و جایی است که شهید شوشتری در آنجا شهید شده است؛ ما در کنار یادمان شهید شوشتری و یاران او که مرز ایران و پاکستان است، ساختمان آموزشی راه‌اندازی کردیم. راه‌اندازی این ساختمان با مجوز دبیر هیات امنای استان بوده که سازمان نیز با آن موافقت کرد. در این مناطق چون فاصله با مرکز دانشگاه بیش از 200 کیلومتر بوده و وسیله ایاب و ذهاب نیز نداشتیم، تلاش کردیم ساختمان‌های آموزشی را راه‌اندازی کنیم که از آنها استقبال خوبی هم شد. درحال حاضر حدود پنج ساختمان راه‌اندازی کرده‌ایم که خود مردم آن را تجهیز کرده‌اند.   چابهار یک شهر بندری است، درحال حاضر تنها واحدی هستیم که به آب‌های آزاد راه دارد و واحد چابهار یک واحد اقیانوسی است. همه از دریا بهره‌برداری می‌کنند اما دانشگاه به این موضوع تاکنون ورود نکرده و امیدوارم بتوانیم با توسعه دریا به این زمینه ورود کنیم و بهره لازم را ببریم.

 

 عزیز جوانپور هروی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز/

در زمینه فناوری قدم‌های خوبی برداشته ‌ایم

دکتر طهرانچی در صحبت‌های خود به بحث تحول اشاره کردند. دانشگاه آزاد اسلامی 37 سال در جهت آموزش‌محوری حرکت کرده و با وجود دانشگاه‌های متعددی که در حال حاضر روی کار هستند، باز هم فضا و ظرفیت برای توسعه آموزش عالی وجود دارد و هنوز هم در بحث آموزش عالی از کشورهای توسعه‌یافته عقب هستیم. ما اگر دو برابر دیگر هم دانشجو داشته باشیم، باز هم جا برای دانشجوی بیشتر وجود دارد. نسبت به میانگین سطح جهانی، ما هنوز به میانگین سطح آموزش عالی در کشور نرسیده‌ایم. کمیت هم در اینجا اهمیت بالایی دارد. کشور ما در حال حاضر با این مساله درگیر است که بتواند بدون اتکا به دولت‌های خارجی مشکلاتش را حل کند و این تنها از طریق دانشگاه امکان‌پذیر است. تاکنون اگر راه‌ را اشتباه رفته‌ایم و دنباله‌رو آنها بوده‌ایم، دیگر این روند موثر نیست. در زمینه فناوری در 40 سال گذشته قدم‌های خوبی برداشته شده، اما این قدم‌ها سازمان‌یافته نبوده و انفرادی بوده‌اند، به‌طوری که فناور یا نوآور به‌طور انفرادی حرکتی انجام داده است و سیستمی در دانشگاه ایجاد نشده که دانشگاه را به طرف حل آن مساله سوق دهد. دانشگاه آزاد اسلامی، اولین دانشگاهی است که پیام رهبر انقلاب را دریافته و با حرکت در این مسیر سعی در ایجاد تحولات سازمانی در خود دارد تا کل دانشگاه را به این سمت حرکت دهد. ایجاد این تحولات امکان‌پذیر است و دانشگاه آزاد اسلامی توانمندی و زیرساخت‌های لازم را برای تحقق آن دارد و با اراده‌ای که در این نهاد انقلابی هست، قابل‌تحقق است و دانشگاه باید به این سمت حرکت کند.

 

 فرج‌الله براتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان/

تجربه مدیریت سیل کتاب می‌شود

مدیریت سیل درسی بود برای مدیریت جهادی. من صحنه‌هایی را دیدم که فقط اول انقلاب دیده بودم؛ صحنه‌های همت و اراده مردم در رفع مشکلات یکدیگر که توسط اصحاب رسانه گوشه‌ای از آن به تصویر کشیده شده است. قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی در استان خوزستان با گذشت چندماه از وقوع سیل هنوز مشغول فعالیت است. کمک‌های رسیده به این استان در حال حاضر در روستاها توزیع می‌شود. برای مثال مکران3 یکی از همین روستاهاست که متاسفانه کلا تخریب شده است. این روستا پیش از این نمازخانه‌ای نداشت، نمازخانه بزرگی در این روستا به همت دانشگاه آزاد اسلامی ساخته و تجهیز شد و به نوعی محل استقرار و توزیع کمک‌های این روستا شده است. این اقدام مورد توجه و تفقد نماینده ولی‌فقیه این استان نیز قرار گرفت. این همت دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مختلف و دکتر طهرانچی و سایر مسئولان دانشگاه بود که با وجود مشغله بسیار چندبار به خوزستان سفر کردند و از نزدیک پیگیر کمک‌رسانی شدند.  کتابی را با عنوان مدیریت سیل در دست نگارش و انتشار داریم. کمیته‌های مختلفی برای جمع‌آوری مشاهدات و تحقیقات تشکیل شدند. برای مثال در کمیته کشاورزی تحقیقات میدانی توسط 30 نفر از اساتید در حال حاضر آماده شده است. کمیته‌های دیگر مانند عمران مهندسی سیل پدافند غیرعامل هم تحت عنوان قرارگاه‌ پژوهشی به‌عنوان یکی از قرارگاه‌های فرعی قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان مشغول به کار هستند.  یکی از فصل‌های این کتاب مربوط به پایش و نظام موضوعات است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی در آینده منبعی خواهند داشت تا بتوانند تحقیقات‌شان را با توجه به این کتاب انجام دهند. مباحث مختلف مربوط به واقعه سیل از نقطه شروع تا پایان در این کتاب گردآوری خواهد شد. قرار است کتاب مدیریت سیل در مدت یک سال آینده به صورت کاملا علمی و تحقیقاتی با همکاری استان‌های دیگر به چاپ برسد و در اختیار عموم دانشگاهیان قرار گیرد.

 

احمد مهرابیان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبد کاووس/

کاهش مشکلات کشور به وسیله اجرای طرح پایش

شهرستان گنبدکاووس به لحاظ جمعیتی دومین شهر استان و به لحاظ جغرافیایی بزرگ‌ترین شهرستان استان گلستان است. بیشترین جمعیت گنبد کاووس را برادران و خواهران اهل‌سنت و ترکمن‌ها تشکیل می‌دهند. زمینه رسالت دانشگاه آزاد اسلامی کاملا مشخص است، اما رسالت آن در بخش فرهنگی و اجتماعی و اینکه نسبت به مسائل کشور دغدغه داشته باشیم، پررنگ‌تر شده است. ما در مسائل مختلف شهری و استانی شرکت می‌کنیم؛ در حال حاضر، بحث سیل در استان گلستان مطرح است که دانشگاه آزاد اسلامی گنبد کاووس به لحاظ فیزیکی در مناطق سیل‌زده حضور داشته و گروه‌های جهادی دانشگاه، گروه‌های هلال‌احمر و پرستاری هم خدمات زیادی را به منطقه ارائه کردند. به محض مطرح شدن بحث سیل، کارگروهی عمرانی در واحد تشکیل شد که به ریشه‌یابی علت ایجاد سیلاب در استان گلستان پرداخت و همکاران در قالب طرح تحقیقاتی مشغول مطالعه آن هستند. علاوه‌بر این، مسائل پیشگیری در این کارگروه مطرح شد و آسیب‌هایی که به لحاظ ساختمانی و روانشناسی و روانکاوی اتفاق افتاده، مورد بررسی قرار گرفت و گروه‌های روانشناسی وارد عمل شدند و به مشاوره پرداختند تا بتوانند خدمات روانی و اجتماعی هم به مردم شهرستان ارائه دهند. گروه‌های مشاوره ما به خانه‌ها و افراد صدمه‌دیده مراجعه و خدماتی را ارائه کردند. درباره بحث نظام موضوعات پایش هم باید به این نکته اشاره کنیم که ما به دنبال آن هستیم که از مشکلات کشور کم کنیم و اعضای هیات‌علمی هم بر این باور هستند که این موضوعات را پایش، انتخاب و مطالعه کنند. در حال حاضر هم دو طرح تحقیقاتی در این زمینه در حال انجام است.

 

 پیمان داوری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر/

ساخت دستگاه مولتی‌وایر برای اولین بار در کشور

 واحد خمینی‌شهر واحد پرپتانسیلی است که به هدفگذاری جامعه در جوار صنعت بسیار نزدیک است؛ فعالیت‌هایی که در واحد خمینی‌شهر در حال انجام است، مربوط به صنعت سنگ است. دو شهرک بزرگ سنگ در خمینی‌شهر وجود دارد که قطب سنگ کشور هستند. متاسفانه هیچ مرکز تحقیقات سنگی در این منطقه وجود نداشت و حتی در کشور نیز مراکزی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، بسیار انگشت‌شمار هستند. واحد خمینی‌شهر رشته سنگ را تعریف و سرفصل کارشناسی سنگ را تدوین و برای وزارت علوم ارسال کرد که الان در مرحله تصویب آن است. همچنین در بحث تجهیزات مربوط به برش سنگ، دستگاه مولتی‌وایر برای اولین بار در کشور ساخته شد؛ این دستگاه نمونه خارجی دارد، اما قیمت آن بسیار بالاست و واحد خمینی‌شهر موفق شد این کار را انجام دهد. در ارتباط با صنایع ایران خودرو نیز از آنجا که واحد خمینی‌شهر دارای رشته مکانیک و هیات‌علمی توانمند در این حوزه است و دانشجویان مستعدی دارد، کارهای خوبی در این زمینه انجام داده است. قطعه‌ای دراین زمینه طراحی و ساخته شده که مصرف سوخت سیستم‌های انژکتوری را حدود 25 درصد کاهش داده و از قسمت‌های داخلی موتور حفاظت می‌کند. در این ارتباط با مرکز تحقیقات ایران خودرو جلسه‌ای داشتیم که آنها از ساخت این قطعه خرسند شده و اعلام کردند 6 ماه در حال مکاتبه با آلمان برای چنین قطعه‌ای بودند، اما آنها به‌دلیل مسائل تحریم پاسخگو نبودند. اما این قطعه اینجا ساخته شده و قرار است به صورت رایگان توسط مسئولان ایران‌خودرو تست شود. ساخت ماشین، موتور و دوچرخه‌الکتریکی محصولاتی بوده که در واحد خمینی‌شهر پیگیری شده است. معتقدم رویکرد جدید امیدبخش است، چراکه حرکت به سمت حل مشکلات جامعه براساس نیازهای محلی همه‌ساله دغدغه ما بود، اما به آن عمل نمی‌شد. با توجه به اینکه 400 واحد دانشگاهی داریم، اگر هر واحد دانشگاهی رسالت محلی خود را مبنی‌بر توسعه صنایع فعال و برعهده گرفتن R&D صنایع برعهده بگیرد، می‌تواند جهش بسیار بزرگی در کل کشور ایجاد کند که واحد خمینی‌شهر نیز در این راستا حرکت کرده است. اخیرا تفاهمنامه‌ای با شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) منعقد کردیم که تنها کارخانه در کشور است که عمل ساخت هواپیما را انجام می‌دهد. در حال حاضر بحث ساخت هواپیمایی مسافربری استارت خورده است، اما فعلا در حال تولید قطعات هوا و فضا هستند. این تفاهمنامه مربوط به قطعات هوا و فضا است تا بتوانیم بحث R&D و آموزش آن را در دانشگاه پیش ببریم. در بحث مولتی‌وایر هر دستگاهی برای دانشگاه 100میلیون تومان درآمد دارد و در کشور حدود 150 عدد از این دستگاه‌ها توسط دانشگاه قابلیت فروش دارد، اما نیاز است تا حلقه‌های بازاریاب آن فعال شود.

 

 مهدی باقری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس/

ثبت 10 برنامه با موضوع دریا در سامانه پایش

 استان هرمزگان چون دارای بیشترین مرز آبی است و ظرفیت زیادی در حوزه سواحل و دریا دارد، یکی از نقاط کانونی دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه دریا شناخته می‌شود، از سوی دیگر دریا به خاطر گستردگی‌ای که دارد حوزه‌هایی مانند کشتیرانی، دریانوردی، شیلات، صنایع انرژی‌بر و... را شامل می‌شود و در همین راستا تلاش کرده‌ایم در حوزه توسعه رشته‌ها بحث رشته‌های مرتبط با دریا را دنبال کنیم.  همچنین در حوزه پایش نیز موضوعات مرتبط با دریا را در سامانه بارگذاری کرده‌ایم، البته این کار با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی دنبال شده و تا الان از 12 برنامه، 10 برنامه در این سامانه بارگذاری شده و دو برنامه دیگر نیز در دست نگارش است و به‌زودی در دسترس دانشجویان قرار خواهد گرفت. دانشجویان نیز می‌توانند در مهرماه در 10 برنامه مطروحه، دست به نگارش پایان‌نامه بزنند.   همچنین مساله توسعه رشته‌ها را از چندماه پیش شروع کرده‌ایم و با توجه به آمایش آموزشی صورت‌گرفته توانسته‌ایم نیازهای استان را احصا و بعد از اطلاع از برنامه‌های توسعه‌ای استان، به توسعه رشته‌ها با توجه به نیازهای استان اقدام کنیم، همچنین درنظر داریم مهرماه برخی رشته‌های مهارتی را نیز در دانشگاه ارائه دهیم.  یکی از نکات مهمی که درباره استان هرمزگان وجود دارد، اینکه ما کشاورزی، صنعت و حوزه دریا را با هم در این استان داریم و با توجه به اینکه دانشگاه مرکز تمامی این موضوعات است، می‌توان واحد بندرعباس را یکی از واحدهای جوار صنعت دانشگاه آزاد اسلامی دانست.

 

 احمد آذین، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)/

دانشگاه آزاد اسلامی  شجره طیبه انقلاب اسلامی است

ما در 40‌ سالگی انقلاب اسلامی هستیم و تقارن آن با برگزاری اجلاس سراسری روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به همت سازمان مرکزی و معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه بسیار مبارک است و آن را به فال نیک می‌گیریم.  دانشگاه آزاد اسلامی شجره‌ طیبه‌ای بوده که همگام با انقلاب اسلامی حرکت کرده و به هیچ بودجه دولتی وابسته نبوده و در محدودیت‌ها هم توسعه و تعالی پیدا کرده و این انتظاری است که حضرت آقا دارند.430 واحد دانشگاه در سراسر کشور، ‌به‌نوعی مولد انقلاب اسلامی هستند. دانشگاه آزاد اسلامی در کنار مباحث آموزشی، باعث ایجاد تحولات فرهنگی اجتماعی در دل هر شهر و ناحیه‌ای شده است. دکتر طهرانچی یک عبارت کلیدی را همواره در صحبت‌های خود به‌کار می‌برد، اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، یک دانشگاه اجتماعی است؛ به این معنا که این دانشگاه، از مردم و برای مردم است. این اتفاق بسیار خوبی است. این ارتباط تنگاتنگ و مستقیم این ثمره مبارک با انقلاب اسلامی است که اقدام بسیار استراتژیک و بزرگی است که این امر اجتماعی بودن دانشگاه را بیشتر نشان می‌دهد. با طرح دانشگاه اجتماعی و ورود به گام دوم انقلاب اسلامی، تغییر شیفتی پیدا کرده‌ایم؛ از مسائلی که پیش از آن باید به آن پرداخته می‌شد گرفته تا موضوعات مهمی مانند حوزه توجه به آموزش‌‌محوری و پذیرش دانشجو در این حوزه. اما درحال حاضر در کنار این مساله، حرکت با اقتضائات جهانی و مهم‌تر از آن، حرکت با گام دوم حضرت آقا و  رهنمودهای ایشان حائز اهمیت است، به‌ویژه در این مورد که دانشگاه را قوه عاقله جامعه قلمداد می‌کنند و از  مطالبات‌شان این است که به سمت‌وسوی دانش‌بنیان‌ها برویم. حضرت آقا عنوان کردند که طبق حدیث معصوم، «العلم سلطان»، علم اقتدار می‌آورد و این بدان معناست که ما بتوانیم در گام دوم  علم، دانش و اطلاعات را تبدیل به سرمایه، درآمدزایی و تجاری‌سازی کرده و آن را با بدنه جامعه و دولت درگیر کنیم و بتوانیم مسائل و مشکلاتی را که جامعه با آن دست به گریبان است،  به واسطه دانشگاه‌ها و به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی حل کنیم. امروز بار دیگر، دکتر طهرانچی موضوع دانشگاه حل مساله‌محور را عنوان کرد که واقعا یک حرکت بزرگ به شمار می‌رود. ما باید مسائل را در دانشگاه آزاد اسلامی شناسایی و احصا کنیم. همه پژوهشگران، استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دکتری باید به سمت آن موضوع خاص بروند.  دانشگاه اجتماعی، یک دانشگاه مساله‌محور است که می‌تواند مرجع و منبعی باشد تا مدیران کشور به سمت دانشگاه آزاد اسلامی آمده و با شناسایی مساله، به دنبال حل آن باشند. در زیرمجموعه‌های این دانشگاه اجتماعی و مساله‌محور، معاونت‌های مختلفی قرار گرفته‌ که طبق رهنمودهای حضرت آقا شکل گرفته و علوم انسانی را بسیار مهم می‌دانند و باید به آن توجه کرد، اما آنطور که باید توجهی نشد و این حرف حکیمانه مهجور ماند. معاونت علوم انسانی و به‌ویژه دکتر خسروپناه برای شناسایی حوزه علوم انسانی تلاش می‌کنند هم نظریه‌های مربوط به علوم انسانی اسلامی رونق گیرد و هم به صورت کاربردی از آن استفاده شود.  همچنین مدارس سما به مراکز مهارتی تبدیل شده و این اتفاق بزرگی است. دکتر ولایتی همیشه معتقد است باید در مدارس سما سرمایه‌گذاری کرده و کاری کنیم خروجی سما، ورودی دانشگاه‌ شود، در این میان، منظور خروجی باکیفیت و در حد متعالی است. از طرف دیگر، این مدارس مهارت‌آفرینی را در کنار آموزش به افراد آموزش می‌دهد.  ما باید در چشم‌انداز پیش‌رو اقداماتی انجام دهیم تا دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب اول مردم باشد که این امر درحال تحقق است. مردم به دنبال مراکزی هستند که در کنار آموزش، از نظر تزکیه و تربیت فرزندان‌شان هم مطمئن باشند و در کنار همه اینها، مهارتی را هم فراگرفته و آن را تجاری‌ کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها