• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حجت‌الاسلام رستمی در اجلاس روسای واحدهای دانشگاه آزاد:

حرکت جدی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است/ دانشگاه محل حل خردمندانه مسائل کشور است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: با وجود شخصیت‌های موفق در مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، منتظر گام‌های بلندتر، تحولات جدی‌تر و نقش‌پذیری بیشتر دانشگاه در حل مسائل کشور هستیم.

حرکت جدی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است/ دانشگاه محل حل خردمندانه مسائل کشور است
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در افتتاحیه اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاهی که با عنوان «دانشگاه آزاد اسلامی؛ گام دوم انقلاب اسلامی» برگزار شد، با بیان اینکه اسلام، کرامت و عظمت زیادی برای علم و اندیشه قائل است، خاطرنشان کرد: بی‌تردید نظام علمی اسلام بعد از بعثت نبوی، مرهون نگاه جدی و تشویق‌گرایانه و شوق‌انگیزی است که اهل بیت (ع) نسبت به علم و دانش داشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی اظهار داشت: نگاه مقام معظم رهبری به دانشگاه‌ها دارای سه کار ویژه است. دانشگاه را ایشان محل حل مشکلات کشور می‌دانند که جای حل مسائل جامعه در قالب‌های مختلف است. مقام معظم رهبری معتقدند هیجانی حل کردن مشکلات موجب پیچیدگی آن می‌شود. دانشگاه محل حل خردمندانه مسائل کشور است.

وی افزود: توجه به حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نوآوری، تولید و مصرف، توجه به کیفیت و شیوه تولید، تشویق به مصرف کالای ایرانی و... باید از دغدغه‌های دانشگاه باشد. همچنین افزایش سرعت انتشار محتواهای متنوع و تغییرات، به‌ صورت جهانی و یکسان اتفاق می‌افتد، به همین دلیل دانشگاه‌ها با مسائل جدیدی مواجه هستند که باید برای این مسائل راهکار ارائه کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با طرح این پرسش که دانشگاه‌های کشور به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی چه برنامه‌ای برای حل مسائل جامعه دارند؟، گفت: حرکت جدی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده که دکتر طهرانچی آن را به «گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی» تشبیه کرد. این دانشگاه در گام اول، دستاوردها و موفقیت‌های خوبی داشته و اکنون همزمان با گام دوم انقلاب اسلامی، برنامه‌های خود را برمبنای حرکت نو و معطوف به آسیب‌شناسی گذشته ترسیم کرده و در پیش گرفته است.

دانشگاه باید بتواند جوانان باهویت، مؤمن و امیدوار به آینده و دارای روحیه تغییر و تحول، تربیت کند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به کار ویژه دوم از منظر مقام معظم رهبری اشاره کرده و گفت: کارویژه دوم دانشگاه‌ها از نظر مقام معظم رهبری، تربیت قوه عاقله کشور است. به این دلیل که دانشگاه‌ها مجموعه‌ای از جوانان جامعه را در اختیار دارند و مدیریت دانشگاه نقش بسزایی در تربیت جوانان دارد. دانشگاه باید بتواند جوانان باهویت، مؤمن و امیدوار به آینده و دارای روحیه تغییر و تحول، تربیت کند.

وی تأکید کرد: زمانی که تربیت چنین جوانانی رسالت دانشگاه باشد، نقشی که برای اساتید و نظام آموزشی تعریف می‌شود، عالمانه، هدفمند، منسجم خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی، تحول مستمر و دائمی دانشگاه را سومین کارویژه مقام معظم رهبری برای دانشگاه‌ها دانست و گفت: بنای دانشگاه همواره در کشور در مسیر مسائل و مصلحت‌های جهانی و اسلامی بوده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به ورود دانشگاه به ایران، تصریح کرد: بنای دانشگاه در ایران همراه با حرکت غیرمصلحت‌گرایانه بود و برمبنای مصالح نظام جهانی سلطه، دین‌گریزی و فاصله گرفتن از هویت دینی و ملی، تأسیس شد که هدف آن تربیت کارشناس در خدمت جهان مدرن بود. این موضوع بر مسائل کشور مقدم شد. بناست نگاه دانشگاه به داخل و مصلحت‌ کشور باشد.

وی با اشاره به تحولات اخیر دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: با تحولاتی که در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده، گام‌های بلندتری نسبت به گذشته برداشته شده است. البته نباید از گره‌گشایی‌های مهمی که در طول ۳۷ سال گذشته انجام شده، غفلت کرد. این شرایط نباید باعث شود از وضع موجود راضی و قانع باشیم‌. با وجود شخصیت‌های موفق در مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، منتظر گام‌های بلندتر، تحولات جدی‌تر و نقش‌پذیری بیشتر دانشگاه آزاد اسلامی در نظام حل مسائل کشور هستیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اشاره به اقدامات ارزشمند دانشگاه آزاد پس از وقوع سیل اخیر در کشور گفت: در سیل اخیر حضوری معنادار از دانشگاه آزاد اسلامی را شاهد بودیم. از خدا می‌خواهیم در این مسیر ارزشمند و مسئولیت بزرگ به ما توفیق دهد.

وی در پایان گفت: هدف نظام علمی کشور و دانشگاه‌ها تحقق تمدن اسلامی است و برای این هدف تحمل سختی‌ها لازم است و با عافیت‌طلبی و بی‌توجهی به مسائل و محیط، نباید انتظار تحول و پیشرفت وجود داشته باشد. اگر جامعه هدف خود را تحقق این تمدن بزرگ و جایگزین غرب بداند، لازمه آن جهاد مستمر و خستگی‌ناپذیر است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها