• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

نتیجه انتخابات نشریات وزارت علوم در انتظار تصمیم شورای ناظر

برخی مدیران‌مسئول نشریات دانشجویی در حال جمع‌آوری اسناد تخلف‌های صورت‌گرفته از سوی جریان مدعی آزادی نزدیک به وزارت علوم هستند تا اعتراض خود را به‌صورت رسمی به شورای مرکزی نظارت ارائه کنند.

نتیجه انتخابات نشریات وزارت علوم در انتظار تصمیم شورای ناظر
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، همایش نمایندگان مدیران‌مسئول نشریات دانشجویی روز دوشنبه در حالی به پایان رسید که نتایج نهایی انتخابات نمایندگان مدیران‌مسئول نشریات در شورای ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌خاطر تخلف انتخاباتی حامیان یکی از دو ائتلاف این انتخابات اعلام نشد و حالا تکلیف عضو دارای حق رای شورا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دور نخست انتخابات از حدود ساعت هشت روز دوشنبه آغاز شد و درنهایت با شمارش 309 رای ماخوذه، میلاد مفاخری از دانشگاه پیام‌نور و عضو ائتلاف «احیای عدالت – نجات آزادی» با 148 رای، نخستین عضو جدید شورا لقب گرفت اما برابر شدن آرای دو کاندیدای بعدی، کار انتخابات را به دور دوم کشاند. در دور دوم 289 نفر در انتخابات شرکت کردند. قرار بود از بین محمدرضا محمدی، عضو ائتلاف «احیای عدالت – نجات آزادی» و محمدعلی کامفیروزی، عضو ائتلاف «طلوع آزادی» یک‌نفر با رای دانشجویان به‌عنوان عضو اصلی و دارای حق رای شناخته شود، ولی یک تخلف انتخاباتی ماجرای انتخابات را به کلی تغییر داد.

ماجرای تخلف انتخاباتی

اختلاف بین تعداد تعرفه‌های انتخاباتی و تعداد شرکت‌کنندگان در انتخابات، آغازگر زمزمه‌های تقلب و تخلف در این انتخابات شد. حساسیت این اختلاف تک‌عددی، جایی اوج گرفت که محمدعلی کامفیروزی با یک رای بیشتر پیروز انتخابات شد، البته پیروزی‌ای که چندان دوام نیاورد. با اعتراض دانشجویان بار دیگر تعرفه‌ها به دقت بررسی و مشخص شد دو رای با تشابه دست‌خط وجود دارد که ته‌ تعرفه یکی از آنها سفید است. حالا تخلف در انتخابات نشریات دیگر یک شائبه و احتمال نیست و اتفاق تلخی بود که ثابت شد. زمزمه‌های ابطال رایی که ته‌ تعرفه سفید دارد، در جمع دانشجویان معترض می‌پیچد ولی ابطال یکی از آرا نتیجه کار را مساوی می‌کند، در حالی که شیوه‌نامه درخصوص این تخلف نظر دیگری دارد.

انتخابات دور دوم ابطال خواهد شد؟

شقایق سلطان‌محمدی، نماینده دانشجویان در هیات نظارت هفدهمین انتخابات نمایندگان مدیران‌مسئول نشریات وزارت علوم در صفحه توئیتر خود نظر هیات نظارت انتخابات را این‌گونه بیان می‌کند: «به‌دلیل عدم انطباق تعداد برگه‌های آرا با تعداد ته‌برگ‌ها در انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات پس از تطبیق مهر و دست‌خط مشخص شد، یک نفر دو برگه رای داشته است لذا هیات نظارت بر انتخابات، به اتفاق آرا مرحله دوم انتخابات را ابطال و تصمیم‌گیری نهایی را به شورای مرکزی ناظر واگذار کرد. چون تخلف صورت‌گرفته نتیجه انتخابات را تغییر داده است، شورای مرکزی ناظر موظف است تدابیری ازجمله برگزاری مجدد دور دوم انتخابات و مشخص‌شدن عضو اصلی دوم و علی‌البدل یا تعیین‌تکلیف انتخابات با اعمال موارد 26، 56 و بند 6 تبصره دو ماده 60 شیوه‌نامه و ابطال هر دو رای فرد متخلف را اتخاذ کند.»

شیوه‌نامه چه می‌گوید؟

ماده 26 شیوه‌نامه برگزاری انتخابات صراحتا بر باطل بودن همه آرایی که توسط یک نفر داده شده باشد، تاکید دارد. در این ماده آمده است: «آرای فاقد مهر یا آرای مندرج در برگ‌های غیر از تعرفه رای‌های انتخاباتی یا آرایی که در صندوق انتخابات فاقد لاک و مهر ریخته شده باشد یا آرای زاید بر تعداد تعرفه استفاده‌شده یا آرای داده شده با مدرک شناسایی غیر یا مدرک شناسایی یا معرفینامه جعلی یا آرای با شماره تعرفه یکسان یا آرایی که توسط یک نفر داده شده باشد، آرای باطله محسوب و جزء آرای ماخوذه محسوب نشده و در محاسبه حد نصاب انتخابات نیز لحاظ نمی‌شود.» البته این نکته درخصوص برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر دانشگاه‌ها به نگارش درآمده، اما در ماده 56 که مربوط به انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم است، آرای باطله ماخوذه و غیرماخوذه را همان موارد مذکور در ماده 26 مطرح می‌کند. درصورت ابطال هر دو رایی که با یک خط نوشته شده‌اند،محمدرضا محمدی، نفر برتر انتخابات در دور دوم انتخابات خواهد شد اما برخی معتقدند براساس تبصره دو ماده 60، مرحله دوم انتخابات باید به‌طور کامل باطل شود. بند ششم، محرزشدن تخلفی را که منجر به تغییر نتیجه انتخابات شود ازجمله موارد ابطال انتخابات بیان می‌کند. درصورت ابطال دور دوم باید انتخابات به‌صورت مجدد برگزار شود که امکان گردهمایی 300 مدیرمسئول نشریات برای برگزاری این انتخابات یکی از اصلی‌ترین علامت‌سوال‌های پیش‌روی شورای ناظر خواهد بود.

اعلام نتیجه نهایی تا شنبه هفته آینده

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حاشیه نشست خبری جشنواره هنر‌های دیجیتال در پاسخ به خبرگزاری «دانشجو» درخصوص اعلام نتایج نهایی انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی گفت: «ما منتظر گزارش هیات نظارت هستیم و باید هیات نظارت نظر نهایی خود را اعلام کند و پس از اینکه گزارش هیات نظارت اعلام شد، نتایج انتخابات اعلام می‌شود. احتمالا تا شنبه آینده نتایج نهایی را به‌صورت رسمی اعلام می‌کنیم.»  غفاری درخصوص زمان برگزاری همایش نشریات دانشجویی و اعتراضات دانشجویان به‌دلیل نامناسب بودن این زمان گفت: «براساس شیوه‌نامه نشریات دانشجویی باید تا پایان خرداد این انتخابات برگزار شود که قبل از آن ایام ماه مبارک رمضان را داشتیم که امکان برگزاری این نشست نبود؛ بنابراین بلافاصله بعد از ماه رمضان این همایش را برگزار کردیم و دانشگاه‌هایی که امتحانات‌شان را آغاز کرده بودند، می‌توانستند جایگزینی به‌جای خودشان در این نشست داشته باشند؛ البته خیلی از دانشگاه‌ها هنوز امتحانات‌شان آغاز نشده به‌طوری که تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته بیشتر شده بود.»

واکنش وزارت علوم در معرض قضاوت دانشجویان

برخی مدیران‌مسئول نشریات دانشجویی در حال جمع‌آوری اسناد تخلف‌های صورت‌گرفته از سوی جریان مدعی آزادی نزدیک به وزارت علوم هستند تا اعتراض خود را به‌صورت رسمی به شورای مرکزی نظارت ارائه کنند.  دانشجویانی که پیش از برگزاری هفدهمین همایش نمایندگان مدیران‌مسئول نشریات دانشجویی با دیدن رفتار وزارت علوم در ابطال انتخابات دانشگاه‌های ارومیه، صنعتی قم و رازی کرمانشاه و از سوی دیگر به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات شورای مرکزی به‌دلیل عدم انتشار لیست شرکت‌کنندگان واجد شرایط، دل‌خوشی از آن نداشتند و احتمال تخلف در آن را بالا می‌دانستند، حالا در انتظار واکنش معاونت فرهنگی به تخلف صورت‌گرفته و تصمیم‌گیری درمورد نتیجه نهایی انتخابات هستند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها