• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
اصغری شناگر رکورددار گینس در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

من هستم، پدرم و خدا/ در داخل دریا به مجوز و اتفاقات بیرون از آب فکر می‌کنم

قول می‌دهم اگر حمایت شوم سالانه بتوانم دو رکورد گینس را به راحتی برای کشورم به ارمغان بیاورم. تا امروز هم حسن نیت خودم را برای کشورم اثبات کرد‌ه‌ام بدون اینکه از فدراسیون‌های مربوطه حمایتی دریافت کنم.

من هستم، پدرم و خدا/ در داخل دریا به مجوز و اتفاقات بیرون از آب فکر می‌کنم
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، الهام‌سادات اصغری، نخستین بانوی ایرانی است که موفق شده برای دومین بار، نام خود را در سایت گینس جهانی ثبت کند و رکورد جهان را در رشته شنا با دست بسته، جابه‌جا سازد. او این بار موفق شده رکورد شنای جهان را با دستان بسته برای مسافت بیش از 5 هزار و 500 متر بشکند. تا پیش از این رکورد، امتیاز جهانی در اختیار «پائلو کارزری» از کشور ایتالیا بوده که توانست 3/5 کیلومتر (3 هزار و 500 متر) را با دست بسته شنا کند. اصغری علاوه‌بر رکورد امسال خود، در سال 2017 هم توانست رکورد جهان را در رشته شنا جابه‌جا کند و نخستین رکورد گینس را برای بانوان ایرانی به ارمغان آورد. در نشست خبری و مراسم رونمایی از دومین رکورد جهانی او که 13 خردادماه در تهران برگزار شد، جمع کثیری از هنرمندان، خبرنگاران، ورزشکاران و علاقه‌مندان در این مراسم حضور داشتند. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با الهام‌سادات اصغری را در ادامه می‌خوانید.

در نشست خبری‌تان از سختی‌هایی گفتید که در راه رکوردشکنی‌هایتان متحمل می‌شوید. در این باره بیشتر توضیح دهید.

در راه ثبت گینس خیلی مرارت کشیدم و اذیت شدم. همان‌طور که گفتید سختی‌های زیادی را متحمل شدم. باورتان نمی‌شود اما دست بسته در دریا فقط خدا را دارم. این در حالی است که ورزشکاران دیگر 100 نفر خدم‌وحشم و مربیان مختلف دارد. آنها فیزیوتراپ دارند، مربی اختصاصی و مربی‌انگیزشی و البته روانشناس دارند اما من هستم و پدرم و خدای بالای سرم.

گویا خیلی از این وضعیت ناراحت هستید؟

خدا خودش می‌داند که وقتی با دست بسته تمرین می‌کنم فقط به این فکر می‌کنم که بیرون از آب چه می‌شود، اسپانسر چه می‌شود؟ مجوز چه می‌شود؟ در دریا رکورد جهان را جابه‌جا می‌کنم، آیا جلویم را می‌گیرند یا...!

رکوردزنی در گینس با المپیک چه تفاوت‌هایی دارد؟

در گینس تفاوتی ندارد که رکورددار قبلی خانم بوده یا آقا و رکورد در دست چه رده سنی قرار دارد، اما در المپیک تمام رشته‌ها رده‌بندی شده هستند و رده‌بندی سنی و جنسیتی دارند. وقتی رکورد را معرفی می‌کنند گینس جهانی رکورد را روی سایت می‌گذارد و اعلام می‌دارد که آیتم فوق در سن مورد نظر و در کشور مورد اشاره توسط شخصی ثبت شده است. رکورد گینس فقط برای لوکیشنی که رکورد زده می‌شود، حائز اهمیت است. در واقع منافع ثبت گینس نه برای رکورددار بلکه برای لوکیشنی که رکورد آن زده شده است ثبت می‌شود.

کمی بیشتر درباره رکوردهایتان توضیح دهید.

دومین رکورد من شهریور ماه سال گذشته به ثبت رسیده است. زمانی که از بوشهر به تهران بر می‌گشتم اما متاسفانه به دلیل اینکه سر آیتم جهان بودم و قرار بود رکورد در جهان ثبت شود به پوشش بنده ایراد گرفتند و گفتند با این پوشش نمی‌توانیم رکورد شما را ثبت کنیم و در نتیجه انصراف دادم و ارتقای رکورد شنا با دست بسته را برای مسافت بیشتر انتخاب کردم و دومین رکورد گینس را برای بیش از 5 کیلومتر با دست بسته به ثبت رساندم.

مراحل ثبت هر دو رکورد شما در گینس با حاشیه‌های فراوانی همراه بوده است.

از روزی که فعالیت حرفه‌ای من در دریا شروع شد، ممانعت‌های مختلفی پیش آمد و آسیب‌های جدی‌ای دیدم. از سال 87 که اولین رکوردم را شنا کردم وزارت ورزش و فدراسیون شنا، جبهه‌های مختلفی گرفتند. متاسفانه رکورد من با حاشیه شروع شد. با وجود اینکه لباسی که با آن شنا می‌کنم پوشش عرف جامعه است اما به دلیل اینکه اولین شناگری بودم که با پوشش اسلامی در داخل دریا شنا کرده بودم متاسفانه تمام رکوردهای من به چالش کشیده شد. حتی اکنون که برای کشور عزیزم ایران دو رکورد جهانی را به ثبت رساندم، باز هم مورد حمایت نیستم و چالش‌های مختلفی دارم. البته این چالش‌ها شیرین است، به‌خصوص وقتی که می‌بینم هموطنانم اشک شوق می‌ریزند با قدرت بیشتری برای جابه‌جا کردن رکوردهای جهانی پیش می‌روم.

به رکوردهای جدید دیگری فکر می‌کنید؟

تا مرز 40 سالگی، 10 تا رکورد دیگر را برنامه‌ریزی کرده‌ام که حتی در ایران خیلی بیشتر از این رکوردهایی که در برنامه دارم، شنا کردم و اطمینان دارم می‌توانم از پس آنها برآیم، اما اگر حمایت نشوم و قرار باشد هر بار که رکوردی را می‌شکنم مشکلات و چالش‌های جدیدی پیش روی من قرار گیرد، ترجیح می‌دهم به این شیوه ادامه ندهم، چون هم زندگی اقتصادی من به چالش کشیده می‌شود و هم زندگی حرفه‌ای‌ام. اما قول می‌دهم اگر حمایت شوم سالانه بتوانم دو رکورد گینس را به راحتی برای کشورم به ارمغان بیاورم. تا امروز هم حسن نیت خودم را برای کشورم اثبات کرد‌ه‌ام بدون اینکه از فدراسیون‌های مربوطه حمایتی دریافت کنم.

 

* نویسنده : محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها