• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کره‌جنوبی یک - ایران یک؛ بازهم حسرت برد به دل‌شان ماند

تزریق امید از سئول به تهران

نمایش شاگردان ویلموتس خصوصا در نیمه نخست فراتر از حد انتظار بود. پاسکاری‌های دقیق بازیکنان و همچنین بازی هجومی آنها علاقه‌مندان را به ادامه راه تیم ملی امیدوار کرد.

تزریق امید از سئول به تهران
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ورزشگاه مملو از جمعیت جام‌جهانی سئول، از ساعت 15:30 به وقت تهران میزبان دیدار دوستانه کره‌جنوبی و ایران بود. سی‌و‌یکمین تقابل دو تیم بزرگ قاره کهن که برای هر دو تیم حساسیت‌های فراوانی داشت و در پایان با نتیجه مساوی 1-1 تمام شد. هوانگ یویی‌جو در دقیقه 58 برای کره و کی‌یونگ گوون در دقیقه 62 به اشتباه برای ایران گلزنی کردند.

 2 تغییر ایران نسبت به بازی با سوریه

مارک ویلموتس در دومین آزمون سرمربیگری خود با تیم ملی ایران ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، میلاد محمدی، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، احسان حاج‌صفی، علیرضا جهانبخش، مهدی ترابی، مهدی طارمی و کریم انصاری‌فرد را به میدان فرستاد. دو تغییر ایجاد شده نسبت به بازی با سوریه خروج اجباری مجید حسینی و همچنین نیمکت نشین شدن وحید امیری بود. در سوی مقابل پائولو بنتو هم تقریبا از تمام توان خود برای حضور در این بازی بهره برد. سون هیونگ‌مین و الباقی ستاره‌های جنگجویان تائه گوک برای رسیدن به پیروزی و شکستن طلسم نبردن و گل نزدن مقابل ایران هم قسم شده بودند.

  45 دقیقه پرموقعیت که گلی در بر نداشت

فشار ورزشگاه و‌ انگیزه بالای کره‌ای‌ها باعث شد تا تیم میزبان بهتر کار را آغاز کند. با این حال رفته‌رفته ملی‌پوشان از زیر فشار حریف خارج شدند و کار را به تعادل کشاندند. تیم تحت هدایت ویلموتس هجومی و رو به جلو کار می‌کرد و همین باعث شد تا کره‌ای‌ها حسابی در خط دفاعی با دستپاچگی کار کنند. در سوی مقابل اصلی‌ترین حربه قرمزپوشان استفاده از ارسال‌های جناحین یا نبوغ فردی سون هیونگ‌مین بود. ایران به تدریج مالک توپ و میدان شد. شوت‌های مهدی طارمی، مهدی ترابی، علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد و احسان حاج‌صفی با بدشانسی، کم دقتی و همچنین عکس‌العمل‌های به موقع جو هیون وو، دروازه 27 ساله کره‌ای‌ها به گل تبدیل نشد.

اعتمادبه‌نفس بازیکنان ایران بالا رفته بود. همکاری‌های چند نفره و پاس‌های هوشمندانه بازیکنان در زمین کره اتفاقی تحسین برانگیز در این مسابقه بود. علیرضا جهانبخش یکی از بهترین بازیکنان ایران در این بازی بود. او با رامین رضاییان در سمت راست و همچنین با مهدی طارمی و کریم انصاری‌فرد در خط حمله، خطرات زیادی را روی دروازه کره به وجود آوردند. در چند دقیقه پایانی اما دوباره این تیم میزبان بود که پیش کشید و حتی در دقیقه 44 توسط هوانگ یویی جو تیر دروازه بیرانوند را به لرزه درآورد. گلر آماده ایران سه واکنش خوب دیگر هم داشت که باعث شد دروازه ما همچنان مقابل چشم بادامی‌ها بسته بماند. نهایتا نیمه نخست با نتیجه بدون گل تمام شد.

 تعویض عجیب جهانبخش و شکسته شدن طلسم 522 دقیقه‌ای

با آغاز نیمه دوم، احمد نوراللهی در تعویضی جالب به جای علیرضا جهانبخش وارد زمین شد. کمربند میانی با این تعویض محکم‌تر شد و ترابی یک خط جلوتر رفت تا ایران با سه مهاجم بازی را ادامه دهد. کره‌ای‌ها بازهم میل بیشتری در ابتدای مسابقه داشتند. با این حال اولین موقعیت جدی این نیمه نصیب ایران شد. شوت فوق‌العاده نوراللهی در پشت محوطه جریمه به تیر دروازه حریف برخورد کرد تا دو تیم در تعداد تیرک به تساوی رسیدند. در دقیقه 57 قاطی کردن میلاد محمدی و مرتضی پورعلی گنجی، هوانگ یویی جو را در موقعیت تک‌به‌تک قرار داد و مهاجم 26 ساله تیم گامبا اوزاکای ژاپن با یک ضربه چیپ هم هشتمین گل ملی‌اش را زد و هم بعد از حدود 9 سال یا به صورت دقیق‌تر پس از پنج مسابقه یا به عبارتی دیگر پس از 522 دقیقه، کره را مقابل ایران به گل رساند.

 بازگشت ایران بعد از 5 دقیقه

بعد از این گل شاگردان ویلموتس جلو آمدند تا گل خورده را جبران کنند. اتفاقی که تنها 5 دقیقه بعد از گل کره رخ داد. کرنر رامین رضاییان از سمت راست با دخالت پورعلی‌گنجی و ضربه کیم‌یونگ گوون، مدافع باتجربه کره وارد دروازه شد تا نتیجه یک - یک برابر شود. این سومین گل به خودی کره‌ای‌ها در جدال برابر ایران در طول تاریخ بود. یک دقیقه قبل از این گل وحید امیری به جای مهدی ترابی به زمین آمد.

 تعویض‌هایی که کیفیت بازی را پایین آورد

کره‌ای‌ها هم تعویض‌های خودشان را شروع کردند. هوانگ هی‌چان، هافبک تیم سالزبورگ اتریش به همراه لی سئونگ‌وو بازیکن 21 ساله هلاس ورونای ایتالیا به میدان آمدند تا خط حمله کره جان تازه‌ای بگیرد. در سوی مقابل سعید عزت‌اللهی به جای احسان حاج‌صفی و علی علیپور به جای کریم انصاری‌فرد برای ایران وارد زمین شدند. بعد از گل تساوی ملی‌پوشان، دو تیم با احتیاط بیشتری بازی کردند و تعداد اشتباهات هم نزد آنها افزایش پیدا کرد. نباید فراموش کرد که تعویض‌های پرتعداد دو تیم در پایین‌تر آمدن کیفیت مسابقه بی‌تاثیر نبود. در این بین لی‌جونگ هیوپ مهاجم شماره 9 کره به جای گلزن تیم‌شان فرصت حضور در زمین را پیدا کرد. مسعود شجاعی به‌عنوان آخرین تعویض مسابقه در لحظات پایانی به جای طارمی وارد زمین شد تا بعد از حاج‌صفی و ابراهیمی سومین کاپیتان ایران در این بازی باشد.

 کره 6 تایی شد، تکرار تاریخ بعد از 10 سال

دقایق پایانی مسابقه هم با فشار بی‌حاصل کره‌ای‌ها سپری شد تا بازی با همان نتیجه یک - یک تمام شود. سی‌ویکمین تقابل ایران و کره به ثبت شدن نهمین تساوی منجر شد. کره برای ششمین بازی متوالی موفق به شکست ایران نشد و ویلموتس به‌عنوان سرمربی ایران در دو آزمون ابتدایی خود به چهار امتیاز رسید و شکستی را متحمل نشد. این دومین تساوی ایران و کره در چهارمین رویارویی‌شان در خردادماه بود که به ثبت رسید.

 10 سال قبل در مقدماتی جام‌جهانی 2010 و در همین ورزشگاه سئول دو تیم به تساوی یک - یک قناعت کرده بودند.

 ایرانِ امیدوارکننده ویلموتس

نمایش شاگردان ویلموتس خصوصا در نیمه نخست فراتر از حد انتظار بود. پاسکاری‌های دقیق بازیکنان و همچنین بازی هجومی آنها علاقه‌مندان را به ادامه راه تیم ملی امیدوار کرد. ویلموتس برای پنجمین بار است که با تیم‌های آسیایی به‌عنوان سرمربی روبه‌رو می‌شد که به اولین تساوی ختم شد. پیش از این سه برد و یک باخت ثبت شده بود. ویلموتس به‌عنوان سرمربی بلژیک در جام‌جهانی 2014 با یک گل از سد کره‌جنوبی گذشته بود. در سوی مقابل پائولو بنتو هم در نهمین بازی با تیم ملی کره‌جنوبی در سال 2019 به اولین تساوی رسید. تیم او در هفت مسابقه برد را به دست آورده بود و تنها به قطر باخته بود. حالا ایران در کنار قطر تنها تیم‌هایی هستند که در سال 2019 به جنگجویان تائه گوک نباخته‌اند.
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها