• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» از هفدهمین همایش انتخابات نمایندگان مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی گزارش می دهد

کاندیداهای نزدیک به دولت انتخابات نشریات را باختند

کسب اطلاع خبرنگار «فرهیختگان» نشان می‌دهد تا ساعت نگارش این مطلب و با وجود گذشت بیش از 12 ساعت از آغاز اولین دور انتخابات، تعدادی از مدیران مسئول حاضر به ترک محل برگزاری انتخابات نبودند و منتظر تصمیم نهایی کمیته نظارت بر انتخابات هستند.

کاندیداهای نزدیک به دولت انتخابات نشریات را باختند
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، هفدهمین همایش نمایندگان مدیران‌مسئول نشریات دانشگاهی دانشگاه‌های سراسر کشور که از روز شنبه در مجتمع تحقیقاتی عصر انقلاب سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز شده بود، روز گذشته به کار خود پایان داد. بیش از 300 نفر از مدیران مسئول نشریات دانشجویی از 50 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در این همایش حضور داشتند.

غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه علمی - کاربردی با هدف آموزش و انتقال مهارت در عرصه رسانه و روزنامه‌نگاری به دانشجویان خبر داد و بازنگری در شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها را ضروری عنوان کرد.

عالی‌پناه، عضو حقوقدان شورای مرکزی ناشر بر نشریات دانشگاهی در این مراسم گفت: «در تمام ادوار، شورای مرکزی ناظر و وزارت علوم، اراده خود را درخصوص رعایت کامل قانون و اجرای صحیح آن آشکار کرده است.»

 وی افزود: «دانشجویان باید خودشان را ملزم به اجرای قوانین بدانند و همچنین آن را مطالبه کنند.»

 صالحی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حوزه نشریات را یکی از بزرگ‌ترین نمادهای آزادی و آزادی‌بخش تاریخ در عرصه اجتماعی دانست و فعالیت در این حوزه را به دلیل ذات آزادی‌خواهی انسان، دغدغه‌های شخصی و انسانی خواند.

از دیگر برنامه‌های این همایش می‌توان به برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوع‌های گرافیک، سواد بصری و نشریات چند‌رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری سایبر در فضای نشریات دانشجویی اشاره کرد. اما مهم‌ترین اتفاق این گردهمایی برگزاری انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود که ائتلاف «احیای عدالت - نجات آزادی» موفق به پیروزی در این انتخابات نفس‌گیر شد. البته انتخابات روز گذشته حواشی پررنگ‌تر از متن بسیاری داشت که «فرهیختگان» در گفت‌وگو با دانشجویان گوشه‌هایی از این اتفاقات را روایت می‌کند.

 زمزمه تخلف از دقایق نخست آغاز همایش

شائبه‌های تخلف وزارت علوم که پیش از آغاز همایش به واسطه نحوه بررسی انتخابات دانشگاه‌ها، عدم‌انتشار به موقع اسامی مدیران مسئول مجاز به شرکت در همایش و درنهایت تعویق زمان انتخابات حساسیت دانشجویان فعال نشریات را برانگیخته بود در همان دقایق ابتدایی همایش هفدهم را تحت‌تاثیر قرار داد. برخی از فعالان دانشجویی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از احتمال وقوع تخلف در جریان برگزاری انتخابات خبر داده بودند و اظهار کردند با توجه به تخلفات و بی‌قانونی‌های صورت گرفته تاکنون، احتمال هر نوع تخلفی از طرف وزارت علوم در این نشست را می‌دهیم و سعی کردیم پیش‌بینی‌هایی در این مورد داشته باشیم.

خبرگزاری دانشجو به نقل از یکی از نمایندگان نشریات حاضر در هفدهمین انتخابات سراسری وزارت علوم نوشت: «در حالی که زمان ثبت‌نام قرعه‌کشی هیات نظارت بر انتخابات و کمیته اجرایی انتخابات ساعت 15 عصر به اتمام رسیده بود، در کمال تعجب چند دقیقه بعد برخلاف قانون اعلام به تمدید یک‌ساعته این ثبت‌نام شد. نیم‌ساعتی طول کشید تا بالاخره، یکی از اعضای سابق کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم با پوشه‌ای حاوی اسامی به محل ثبت‌نام قرعه‌کشی رسید و اسامی جدیدی خارج از مهلت تعیین‌شده برای ثبت‌نام وارد لیست کرد.» البته وزارت علوم در واکنش به این خبر از قول مسعود ماجد، دبیر هیات نظارت این انتخابات اعلام کرد: «زمان ثبت‌نام متقاضیان شرکت در قرعه‌کشی اعضای دانشجویی بازرسان کمیته اجرایی و عضو دانشجویی هیات نظارت از ساعت ۱۳ تا ۱۵ تعیین شده بود که این مدت تا ساعت 15:30 تمدید شد. پس از آن با بررسی فرم‌های دانشجویان ثبت‌نام‌شده مشخص شد تعدادی از افراد متقاضی به‌عنوان نماینده از طرف مدیرمسئول نشریات در نشست حاضر شده‌اند و با توجه به ماده ۶۸ شیوه‌نامه برگزاری انتخابات و نظر عضو حقوقدان شورای مرکزی ناظر بر نشریات (عالی‌پناه) مقرر شد اسامی نمایندگان ذکرشده از لیست متقاضیان حذف شود. لذا فرم‌های ثبت‌نام شده با لیست اسامی دانشجویان (لیست ماده ۳۵) مطابقت داده شده و اسامی نمایندگان ثبت‌نام کرده از لیست متقاضیان خارج شده و قرعه‌کشی مابین سایر اسامی مدیران مسئول ثبت‌نامی انجام شد.»

 البته در توضیحات پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت علوم به مستند قانونی تمدید زمان ثبت‌نام اشاره نشده و در شیوه‌نامه برگزاری انتخابات، اگرچه موضوع تمدید ثبت‌نام و اعلام کاندیداتوری در انتخابات وجود دارد، اما ماده یا تبصره‌ای مبنی‌بر اجازه تمدید زمان ثبت‌نام قرعه‌کشی اعضای هیات نظارت بر انتخابات وجود ندارد.

 اعلام آمادگی 50 نفربرای شرکت در انتخابات

اسامی نامزدهای شرکت در هفدهمین همایش انتخابات نمایندگان مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی صبح یکشنبه اعلام شد. در لیست اعلامی نام 50 نفر از دانشجویان به چشم می‌خورد. رقابت انتخاباتی از دقایق آغازین روز دوم شروع می‌شود و تا نیمه‌های شب به اوج خود می‌رسد.

یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در این همایش درباره حواشی روز دوم این نشست به «فرهیختگان» گفت: «از اوایل ثبت‌نام نامزدها، کری‌خوانی بین دانشجویان شروع شد. روز دوم ائتلاف‌های اصلی انتخابات مشخص شدند. جمعی از دانشجویان پیام‌نوری و حزب‌اللهی با عنوان ائتلاف «احیای عدالت- نجات آزادی» در مسجد مجتمع جمع شدند و دو نامزد اصلی خود را تعیین کردند. نامزدهای ائتلاف دوم اما تا پایان شب مشخص نبودند. سخنرانی نامزدها، پرالتهاب‌ترین اتفاق روز دوم بود، جایی که نامزدها هرکدام سه دقیقه فرصت ارائه داشتند اما هیاهوی سالن که به‌دنبال فریاد شعارهای حامیان هر ائتلاف ایجاد شده بود، کار را برای هر فردی که پشت تریبون قرار می‌گرفت سخت می‌کرد.»

این دانشجو ادامه داد: «یکی از بحث‌های اصلی همایش در روز دوم درمورد برگزاری یک مناظره بود؛ مناظره‌ای که یکی از اعضای ائتلاف «احیای عدالت- نجات آزادی» به دو عضو کنونی پیشنهاد داد. همین پیشنهاد باعث شد دانشجویان تا حدود ساعت دو نیمه‌شب به بحث و جدل در حیاط مجتمع بپردازند و تلاش خود را برای اقناع طرف مقابل انجام دهند.»
 
 رای‌گیری دراماتیک در روز سوم

طبق برنامه قرار بود انتخابات دیروز و از ساعت هشت صبح در محل مجتمع عصر انقلاب آغاز شود. اسامی قطعی نامزدهای انتخابات مشخص و 38 نفر از کسانی که اعلام کاندیداتوری کرده بودند پیش از آغاز انتخابات، انصراف خود را اعلام کردند تا رقابت انتخاباتی بین 12 نفر شکل بگیرد. البته دو ائتلاف «احیای عدالت- نجات آزادی» و «طلوع آزادی» بیشترین آرای دانشجویان را به خود اختصاص دادند.

یکی دیگر از دانشجویان حاضر در این نشست درباره حواشی روز انتخابات گفت: «انتخابات با یک‌ربع تاخیر و با آرامش خاصی آغاز شد. انتخابات دوبار تمدید شد که این موضوع با اعتراض حامیان ائتلاف طلوع آزادی و پیش‌کشیدن سناریوی تکراری تقلب همراه بود. بعد از اعلام اعتراض هم حامیان این ائتلاف دو ورودی محل اخذ رای را اشغال کردند و سعی در ایجاد ممانعت از حضور و شرکت برخی مدیران مسئول در انتخابات داشتند. این حالت تا زمان پایان انتخابات ادامه داشت.»

او ادامه داد: «شمارش آرا هم یکی از لحظات حساس بود؛ قرائت آرا که شروع شد حامیان ائتلاف احیای عدالت چشم‌انتظار اعلام نتایج بودند که پیش افتادن با اختلاف زیاد کامفیروزی با نفرات بعدی چندبار موجب بروز خوشحالی جمعی از دانشجویان شد؛ اما دقایق پایانی شمارش ورق برگشت و نتیجه مشخص شد.»

براساس اعلام وزارت علوم، پس از پایان انتخابات میلاد مفاخری ۱۴۸ رای، محمدرضا محمدی ۱۴۰ رای، محمدعلی کامفیروزی ۱۴۰ رای، آرش جولاده‌رودبار ۱۳۵ رای، بابک ثبوتی ۱۶ رای و محسن حسین‌پور دو رای از مجموع 309 رای ماخوذه را کسب کردند. با توجه به نتایج، میلاد مفاخری از دانشگاه پیام‌نور به‌عنوان یکی از اعضای اصلی هیات نظارت مشخص شد و تکلیف یکی دیگر از اعضای اصلی و عضو علی‌البدل باید در دور دوم انتخابات تعیین می‌شد.

 ماجرای تعرفه رای پرحاشیه دور دوم

دور دوم انتخابات از ساعت 14:45 شروع شد و بر مبنای شیوه‌نامه انتخابات باید تا 16:45 ادامه یابد. تعدادی از مدیران مسئول در ابتدای آغاز فرآیند رای‌گیری در این مرحله در نامه‌ای به هیات نظارت بر انتخابات نسبت به تخلف تبلیغات یکی از کاندیداهای دور دوم (محمدعلی کامفیروزی) اعتراض می‌کنند.

با پایان رای‌گیری، شمارش آرا آغاز می‌شود اما در همین دقایق ماجرای یک تعرفه اضافی حواشی تازه‌ای را در جریان برگزاری هفدهمین دوره انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشجویی وزارت علوم می‌سازد. بعضی از حاضران می‌گویند در بین آرای جمع‌آوری شده یک برگ رای بدون ته برگ وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده تخلفی باشد.

این تعرفه، پس از اعلام نتایج دور دوم بیش از پیش مورد توجه همه قرار می‌گیرد، زمانی که کامفیروزی با یک اختلاف بیشتر و 143 رای عضو اصلی و محمدی نفر دوم این انتخابات می‌شود. با اعلام نتایج موج اعتراضات برخی دانشجویان جو محل برگزاری انتخابات را متشنج می‌کند.

برخی کانال‌های خبری از قول نمایندگان حاضر در این همایش نوشته‌اند: «مدیرمسئول یکی از نشریات به محمدعلی کامفیروزی به جای یک رای در دو برگ رای داده است که یکی از آنها ابطال شد.»

این در حالی است که برمینای شیوه‌نامه برگزاری انتخابات اگر ادعای این افراد حقیقت داشته باشد، باید هر دو یا چند برگ رای ابطال شود. در قسمت پایانی ماده 26 شیوه‌نامه آمده است: «آرایی که توسط یک نفر داده شده باشند، آرای باطله محسوب و جزء آرای ماخوذه محسوب نمی‌گردند.»

با در نظر گرفتن این ماده و در صورت کسر دو رای از آرای محمدعلی کامفیروزی، نتیجه انتخابات هم تغییر می‌کند و محمدرضا محمدی در جلسات هیات نظارت بر نشریات وزارت علوم از حق رای برخوردار است.

کسب اطلاع خبرنگار «فرهیختگان» نشان می‌دهد تا ساعت نگارش این مطلب و با وجود گذشت بیش از 12 ساعت از آغاز اولین دور انتخابات، تعدادی از مدیران مسئول حاضر به ترک محل برگزاری انتخابات نبودند و منتظر تصمیم نهایی کمیته نظارت بر انتخابات هستند.

 

* نویسنده : ابوالفضل مظاهری روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها