• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رئیس مرکز عمرانی املاک و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی دانشگاه را تشریح کرد

گسترش دانشگاه بر اساس حل مسائل کشور خواهد بود

این روزها معاونت عمران دانشگاه در تلاش است با بسترسازی‌های مناسب و نظارت بر کیفیت پروژه‌ها اقدام مناسبی صورت دهد. شاکری در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از این بسترسازی‌ها سخن گفت.

گسترش دانشگاه بر اساس حل مسائل کشور خواهد بود
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «دانشگاه آزاد اسلامی دارای 11میلیون مترمربع زیربنا، حدود 6 هزار مستغلات یا ساختمان‌های ساخته‌شده و حدود 40 پروژه در حال ساخت است.» این خبری است که اقبال شاکری، رئیس مرکز عمرانی، املاک و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» اعلام کرد. این روزها معاونت عمران دانشگاه در تلاش است با بسترسازی‌های مناسب و نظارت بر کیفیت پروژه‌ها اقدام مناسبی صورت دهد. شاکری در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از این بسترسازی‌ها سخن گفت. او در سخنان خود از آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی، مستندسازی ساختمان‌ها، سرانه آموزشی و آمایش سرزمینی سخن گفت. شاید مهم‌ترین بخش این گفت‌وگو درخصوص توسعه واحدهای دانشگاهی براساس نیازهای آمایش بود. او خبر داد که یکی دیگر از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که ارتباط خود با صنعت را آغاز کرده، واحد ملایر است. واحد ملایر ماموریت خود را در حوزه صنعت مبل و منبت قرار داده و دانشگاه آزاد اسلامی قرار است به این واحد برای رسیدن به هدفش کمک کند. واحد ملایر می‌خواهد حمایت مالی و دانشی خود را به صنعتگران شهر ملایر اختصاص دهد تا آنها از ارزش افزوده این صنعت بهره‌مند شوند. شاکری همچنین در این گفت‌وگو تاکید کرد که سرانه آموزشی برخی واحدهای دانشگاه از میانگین نرم جهانی نیز فراتر رفته است. او البته در معاونت عمرانی دانشگاه به غیر از بحث ساختمان‌ها و پروژه‌های عمرانی چهار اولویت دیگر نیز تعریف کرده است که نگهداشت، ایمنی، مقاوم‌سازی پروژه‌ها و همچنین بررسی طرح‌هایی که از واحدها صورت می‌گیرد،جزء این چهار اولویت هستند.


توسعه واحد‌های دانشگاهی بر چه اساسی بوده است؟

توسعه واحدهای دانشگاهی براساس نیازهای آمایش منطقه‌ای و ظرفیت‌هایی آغاز شده است؛ یعنی براساس اینکه هر کدام از واحدها در چه مناطقی واقع شده‌اند. در واقع توسعه براساس حل مسائل مطرح‌شده در سامانه پایش دانشگاه است. یکی از این اتفاقات خوبی که در این راستا در حال رخ دادن است، در استان همدان و در واحد ملایر است. همان‌طور که می‌دانید، ملایر به‌عنوان مرکز مبل و منبت ایران شناخته شده و در آمایش سرزمینی و در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری این هنر و صنعت به رسمیت شناخته شده است. الان تعداد قابل‌توجهی از صنعتگران و مهارت‌پیشگان در این استان به این حرفه مشغول هستند، اما به علت عدم وجود اماکن، عدم حمایت علمی و دانشی از آنها و همچنین عدم حمایت‌های فیزیکی و کالبدی، متاسفانه تولیدات منطقه ملایر در حوزه مبل و منبت به صورت خام به دیگر نقاط کشور از جمله تهران ارسال می‌شود. این موضوع باعث شده این صنعتگران و شهر ملایر از ارزش افزوده این صنعت بهره‌مند نباشند و بهره‌وری در این حوزه رخ نمی‌دهد. این مشکل، واحد ملایر را به فراست انداخت که بتواند با آنها وارد مذاکره شود و تفاهمنامه‌ای را با اتحادیه مبل و منبت و صنعتگران این حوزه تهیه و امضا کند که بتواند به‌عنوان واحد پشتیبانی علمی و پژوهشی آنها عمل کرده و کارهای دانش‌بنیان و توسعه‌یافته این حوزه را انجام دهد.

اقدام دیگری نیز از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه انجام شده است. با توجه به اینکه این صنعتگران در تهران و برخی از مراکز استان‌ها فضایی را ندارند تا تولیدات خود را به‌عنوان نمایشگاه دائمی در معرض دید مردم قرار دهند که هم خریداران و هم طالبان این صنعت بتوانند به صورت مستمر به آنجا مراجعه کرده و با مناسب‌ترین قیمت آخرین دستاوردها را خریداری کنند، دومین اتفاقی که باید در این حوزه رخ دهد، این است که بتوانیم محل دائمی نمایشگاه‌های مبل و منبت را با همکاری واحد ملایر در تهران راه‌اندازی کنیم.

کارویژه این نمایشگاه علاوه‌بر ارائه تولیدات این صنعتگران به خریداران چیست؟ به عبارتی آیا می‌تواند رشته‌های مرتبط با این حوزه را ترغیب کند تا به این صنعت کمک کنند؟

بله؛ این موضوع باعث می‌شود دانشکده‌ها، دانشجویان و اعضای هیات‌علمی و رشته‌هایی که مرتبط با این حوزه هستند بتوانند ارتباط نزدیک‌تری با تولیدات این حوزه برقرار کرده و بخش دانشی که در بقیه واحدهای ما هست بتوانند با این صنایع ارتباط داشته باشند. اگر این مرحله دوم صورت بگیرد، اتفاق مهمی توسط واحد ملایر رقم خواهد خورد و ما می‌توانیم یک دانشگاه دیگر را با صنعتی مرتبط کنیم که نیازهای خود را از طریق واحدهای دانشگاهی برطرف می‌کند. همچنین واحدهای دانشگاهی هم در توسعه کمیت و کیفیت آن تولیدات صنعتی اقدامات خود را انجام می‌دهند. ما امیدواریم واحد ملایر بتواند در توسعه صنعت صنایع‌دستی درحوزه مبل و منبت نقش مهمی را ایفا کند و مانند واحد تهران- جنوب که به انرژی مشغول شده یا واحد تهران- شمال که در پدافند غیرعامل وارد شده‌اند و... موفق باشد.

مدتی است که آماری از وضعیت پروژه‌های عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی منتشر نشده است؛ پروژه‌های عمرانی دانشگاه در چه وضعیتی قرار دارند؟

دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های بزرگی را ایجاد کرده که شاید آن را از این حیث در دنیا منحصربه‌فرد کرده است. در دنیا دانشگاهی نداریم که در 400 شهر، دارای واحد فیزیکی با فضای کالبدی و پردیس باشد و دانشجویان را به صورت مستقیم آموزش دهد، بنابراین ظرفیت‌هایی که ایجاد شده‌اند، پشتوانه خوبی برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است. در رویکرد جدید مدیریت، استفاده از این ظرفیت‌ها به نحوی صورت می‌گیرد که بتواند با حوزه‌های تحصیلات تکمیلی ارتباط برقرار کرده و آن رشته‌ها را حمایت کند. از این جهت واحدها به این سمت رفته‌اند که بتوانند ظرفیت‌های خود را با مشارکت بخش خصوصی فعال کنند. الان با توجه به تغییر ساختاری که در چارت سازمان مرکزی دانشگاه اتفاق افتاده، این موضوع تقویت شده است، چراکه چهار معاونت علوم انسانی و هنر، علوم فنی، مهندسی، کشاورزی و مهارت‌های عمومی، مهارتی و همچنین معاونت پزشکی به صورت متمرکز هرکدام از این حوزه‌ها را راهبری می‌کنند تا بتوانند این ظرفیت‌ها را فعال کنند. در حال حاضر ما در کشور چندین هزار هکتار اراضی و املاک داریم. بیش از 11 میلیون مترمربع زیربنا نیز در حوزه‌های ورزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، رفاهی، آموزشی، پژوهشی و اداری فعالیت‌های دانشگاه را رقم می‌زنند. همچنین حدود 6 هزار مستغلات یا ساختمان‌های ساخته‌شده و حدود 40 پروژه در حال ساخت در دانشگاه داریم که فضای کالبدی و زیرساختی را پشتیبانی می‌کنند که واحدها امور آموزشی و پژوهشی خود را انجام دهند. اگر این روندی که واحدها در پیش گرفته‌اند و ظرفیت‌های خود را مدنظر قرار داده‌اند به خوبی انجام شود، به نظر می‌رسد دانشگاه آزاد اسلامی یک سازمان اقتصادی پژوهشی و آموزشی‌محور شود و بتواند در حوزه صنعت و دانشگاه در کشور گره‌گشا باشد. با توجه به اینکه گرفتاری‌ها، مقررات و مراحل سازمانی در دانشگاه دولتی است اما در دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد، امیدواریم با سرعت بیشتری در فعال کردن ظرفیت‌ها اقدام کنیم.

درحال حاضر چند مترمربع از این ساختمان‌ها احداث شده است؟

تمام ساختمان‌های دانشگاه آزاد اسلامی دارای شناسنامه ملکی و همه دارای اطلاعات کامل هستند که این اطلاعات در سامانه دانشگاه موجودند. تمام ساختمان‌های دانشگاه یک سند رسمی دارند.

در دانشگاه استان خاصی را مدنظر دارید که ساخت‌وساز و پژوه‌‌های عمرانی آن در اولویت باشد؟

استان‌ها بستگی به پایش مسائل کشور فعالیت‌های اقتصادی خود را انجام داده و نوع فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی زیرساخت‌های خود را افزایش می‌دهند.

به گفته دکتر طهرانچی در حال حاضر یک میلیون و 320 دانشجو در دانشگاه مشغول تحصیل هستند. سرانه آموزشی دانشگاه در چه وضعیتی قرار دارد؟

نرمی که دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه سرانه‌ها دارد، جزء بهترین سرانه‌ها در کشور است. به‌طور مثال اگر سرانه آموزشی باید 10 درصد باشد، دانشگاه آزاد اسلامی به این نرم نزدیک است و برخی از واحدهای ما از این نرم هم فراتر رفته‌اند.

پس از ساختن ساختمان و فضای باز چه اولویت‌های دیگری در معاونت عمرانی دارید؟

چهار اولویت را در نظر داریم؛ اولین اولویت نگهداشت این ظرفیت‌هاست، یعنی ظرفیت‌های ایجادشده با بهترین استاندارد بتوانند خدمات موردنیاز دانشگاه را ارائه دهند. از این جهت حوزه نگهداشت، ایمنی و مقاوم‌سازی سه موضوعی است که دنبال می‌کنیم. برای این سه حوزه سامانه طراحی شده و بررسی آمار و ارقام نیز انجام شده و اطلاعات آن در حال نهایی شدن است. در حوزه ایمنی دستورالعمل‌ها و اقداماتی که باید انجام شود، ابلاغ شده و توصیه شده است کمیته‌های ایمنی آن را انجام دهند. در حوزه نگهداشت سامانه‌ای طراحی شده که هر واحدی وضعیت اطلاعاتی خود را در قالب آن ببیند و اولویت‌های ایمنی آن احصا شود. برای همین از طریق این سامانه نقاطی که واحدها باید به آن توجه کنند، مورد تاکید قرار گرفته است.

بنابراین روی این سه حوزه (نگهداشت، ایمنی و مقاوم‌سازی) که جزء مصوبات هیات‌رئیسه دانشگاه است، به‌عنوان اولویت‌های مطرح معاونت عمرانی دانشگاه کار می‌شود. اولویت چهارم بررسی طرح‌های اقتصادی است که از واحدها دریافت می‌شود. این طرح‌ها بعد از رفع اشکالات و اطمینان خاطر از اینکه اطلاعات فنی و اقتصادی آن درست تهیه شده است، مدنظر قرار می‌گیرد. تاکنون بیش از 150 طرح دریافتی مود بررسی قرار گرفته است.

با توجه به اینکه در تمام کشور تعداد دانشجوها کم شده، آیا ظرفیت خوابگاه‌هایی که برای آنها متقاضی وجود ندارد کاربردی می‌شوند؟

ما با این مشکل مواجه نیستیم. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مسیر و رویکرد خود را حل مسائل کشور گرفته است، در حال ایجاد رشته‌ها و آموزش‌های جدیدی است که ارتباط صنعت با دانشگاه را برقرار کند. از این جهت در دانشگاه‌های نسل جدید از جمله دانشگاه آزاد اسلامی از این رشته‌های تکراری و رشته‌هایی که ظرفیت آنها تمام شده گذر کرده و وارد رشته‌هایی می‌شود که موردنیاز پیشرفت‌های کشور است. فکر می‌کنم در آینده نه‌چندان دور یک جهش جدید در جذب دانشجو رخ خواهد داد و به نظرم دانشگاه با این رویکرد جدید با چنین معضلی مواجه نخواهد بود.

همه باید تلاش کنیم تا شعار و چشم‌اندازی که در دانشگاه اعلام شده است محقق شود تا دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نه‌چندان دور در حوزه آموزش عالی به نحوی عمل کند که اولین انتخاب دانشجویان باشد. با توجه به چابکی و چالاکی‌ای که مدیریت دانشگاه برعهده گرفته است و همچنین تغییر رویکرد و احصای زیرساخت‌های آموزشی و پژوهشی امیدواریم این اتفاق حاصل شود.

 

* نویسنده : سارا طاهری روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها