• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حرف آزاد دانشجو

مطالبه دانشجویی از وزیر بعدی

شرایط فعلی و استعفای بطحایی وزیر پیشین، دانشجویانی را که امیدوارانه پیگیر برطرف‌شدن موانع و ایجاد امکان خدمت در مدارس بودند، نتیجه تلاش‌های خود را در هاله‌ای از ابهام می‌بینند و نمی‌دانند نتایج پیگیری‌هایشان به چه نتیجه‌ای می‌انجامد.

مطالبه دانشجویی از وزیر بعدی
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، رهبر معظم انقلاب اسلامی اردیبهشت‌ماه سال جاری در دیدار با معلمان به مساله بازنشستگی تعداد زیادی از فرهنگیان اشاره کردند و فرمودند: «هنوز هم آموزش‌وپرورش در معرض بازنشستگی وسیعی است و باید جبران بشود.»

آن‌طور که از آمارهای استخدامی و جذب نیرو از دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی برمی‌آید، حدود 10سال آینده ما با جمعیت زیادی از بازنشستگان آموزش‌وپرورش روبه‌رو هستیم در حالی که تعداد زیادی از جمعیت دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی، نیروهای مومن و متعهد که در این دانشگاه تحصیل‌کرده و فارغ‌التحصیل شده‌اند، استخدامی نبوده‌اند و در حال حاضر در جایی مشغول به کار نیستند.

به بیان دیگر، دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی تهران یکی از دانشگاه‌هایی است که هرساله نیروهای زیادی را برای جذب در وزارت آموزش‌وپرورش معرفی می‌کند تا دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی وارد فعالیت در آموزش‌وپرورش ‌شوند. دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان حدود 30 واحد درسی بیشتر از بقیه دانشجویان می‌گذرانند تا برای انجام وظایف محوله در حیطه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان آماده باشند. دانشجویان این دانشگاه به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای که تعهد دبیری دارند و در استخدام آموزش و پرورش مشغول به تحصیل هستند. علاوه‌بر اینها، دانشجویان بسیاری هم در رشته‌های مختلف اعم از تربیت‌بدنی، فنی و علوم‌پایه در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که تعهد دبیری ندارند و استخدام آموزش‌وپرورش نیستند.

برمبنای آمارها، وزارت آموزش‌وپرورش نیازمند جبران کمبود نیرو از طریق استخدام است یا باید ظرفیت‌های استخدامی دبیری را در دفترچه کنکور افزایش دهد که تا این قشر دانشجو تحصیل کنند و وارد آموزش‌وپرورش شوند سال‌ها طول می‌کشد. یکی از راهکارهای حل این مشکل می‌تواند استخدام دانشجویان غیردبیر دانشگاه فرهنگیان باشد. دانشجویان غیردبیری دانشگاه شهیدرجایی درخواست دارند امکان استخدامی برای آنها نیز فراهم شود و مانند دانشجویان تعهد دبیری در آموزش‌وپرورش استخدام شوند.

امروزه در مدارس به‌ویژه سطوح ابتدایی با کمبود نیرو مواجهیم یا در مقاطع مختلف نیازمند معاون پرورشی هستیم و چه بهتر است که از ظرفیت‌های موجود که دانشجویان فارغ‌التحصیل همین دانشگاه و علاقه‌مند به تدریس هستند، استفاده کنیم. البته این دانشجویان درخواست‌شان را در نامه‌های متوالی به مسئولان مختلف ازجمله وزیر سابق آموزش‌وپرورش پیرامون استخدام دانشجویان فارغ‌التحصیل غیردبیری مطرح کردند. طبق قانون، فارغ‌التحصیلان دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی تهران که دوره‌های آموزشی اصول تربیتی و مهارت دبیری را فراگرفته‌اند و فقط تعدادی واحد کمتر از تعهد دبیری‌ها گذرانده‌اند و بنا دارند استخدام وزارت آموزش‌وپرورش شوند، قادر خواهند بود مابقی دوره‌ها را در ضمن‌خدمت بگذرانند.

شرایط فعلی و استعفای بطحایی وزیر پیشین، دانشجویانی را که امیدوارانه پیگیر برطرف‌شدن موانع و ایجاد امکان خدمت در مدارس بودند، نتیجه تلاش‌های خود را در هاله‌ای از ابهام می‌بینند و نمی‌دانند نتایج پیگیری‌هایشان به چه نتیجه‌ای می‌انجامد. از این رو این مطالبه از سرپرست فعلی و وزیر آینده این وزارتخانه از سوی دانشجویان وجود دارد تا تصمیم‌گیری‌های لازم در موضوع استخدام دانشجویان غیردبیری صورت گیرد و شاهد فعالیت نیروهای جوان در عرصه تربیتی و آموزشی باشیم.

 

* نویسنده : لیلا زارعی عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها