• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از نشست خبری رئیس فدراسیون فوتبال

پاسخ تاج به «فرهیختگان»: کی‌روش اتهام تبانی زد، باید ثابت کند

با شکسته شدن یخ نشست، تاج نیز تغییر رویه داد و لحظاتی به شوخی و خنده با اهالی رسانه پرداخت. زمانی که صحبت از مطالبات دلاری برخی بازیکنان و مربیان خارجی پیش آمد از خبرنگاران قیمت لحظه‌ای دلار را پرسید تا با تبدیل آن به ریال، پاسخگوی سوال یک خبرنگار باشد.

پاسخ تاج به «فرهیختگان»: کی‌روش اتهام تبانی زد، باید ثابت کند
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مهدی تاج در نشست خبری روز گذشته خود که در محل هتل آکادمی فوتبال ایران برگزار شد درباره مباحث مختلفی صحبت کرد؛ از روند برگزاری فینال جام حذفی و اعلام اسامی مقصران تا انتقاد به دولت و برخی نمایندگان مجلس و همچنین صدا و سیما و البته صحبت‌های مهمی درباره شکایت فدراسیون فوتبال و کی‌روش از یکدیگر که تاج برای اولین‌بار درخصوص علت شکایت از سرمربی سابق پرتغالی تیم ملی به شفاف‌سازی پرداخت.

بعد از مشورت با دبیر ورزشی روزنامه مقرر شد درخصوص شکایت کی‌روش از فدراسیون فوتبال و متقابلا فدراسیون از وی در نشست خبری از تاج سوالاتم را مطرح کنم. صبح کمی دیر رسیدم تا در لیست پرسش‌کنندگان جزء نفرات اولیه نباشم. کنفرانس با صحبت‌های تاج درباره روند برگزاری فینال حذفی و اعلام مقصران حادثه این دیدار آغاز و حدود 40 دقیقه‌ای به این ترتیب سپری شد. یک به یک خبرنگاران به جایگاه رفتند و سوالات خود را مطرح کردند. بیشتر پرسش‌ها رنگ و بوی داخلی داشت و محور آنها دغدغه رسانه‌ها برای برگزاری توام با آرامش مسابقات فصل بعد فوتبال ایران بود. با نزدیک شدن به پایان نشست خبری تاج، این فرصت نصیب‌مان شد تا از مهدی تاج درباره اتفاقات یک ماه اخیر چالش‌گونه بین فدراسیون فوتبال و کی‌روش سوال بپرسیم.

 بهترین کار مدارا با کی‌روش بود

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوال خبرنگار «فرهیختگان» گفت: «درخصوص کی‌روش سیاست فدراسیون فوتبال دفاع از سرمربی تیم ملی بود. اگر ویلموتس در بازی با سوریه با نتیجه 2 بر صفر یا 3 بر صفر هم باخته بود مطمئن باشید امروز از او دفاع می‌کردم. نمی‌گفتم خیلی خوب است که مغلوب سوریه شدیم اما مطمئن باشید از او دفاع می‌کردم. یکی از ارکان مدیریتی دفاع از سرمربی است که آن را برای تیم ملی استخدام کرده است. درخصوص کی‌روش نیز او با ما قراردادی دو ساله داشت، اما این قرارداد خیلی مطمئن نبود. هر کسی اگر وسط کار طرف مقابل را حذف می‌کرد باید یک میلیون و 660 هزار یورو در هر شرایطی پرداخت می‌کرد و این یعنی باید از ابتدای قرارداد را پرداخت می‌کرد. با وجود این یک آدم عاقل به این نتیجه می‌رسید شرایط عادی نیست و باید همواره سازندگی می‌کرد و طراحی سیستم جدید را روی این قرارداد می‌پرداخت که اگر خواستیم او را نگه داریم و اگر نخواستیم فسخ کنیم. پس بهترین کاری که با کی‌روش می‌توانستیم انجام دهیم این بود که مدارا کنیم تا لیگ تمام شود، ضمن اینکه سه ماه بعد از جام‌جهانی وقت داشتیم که این سه ماه را تمدید کردیم و بعد از آن دیگر فرصتی برای سرمربی تیم ملی نبود و هر آدم‌عاقلی به ما این حق را می‌داد با این سرمربی که در جام‌جهانی موفق بوده است، ادامه دهیم.»

 حرف کی‌روش بوی تبانی می‌داد

تاج تاکید کرد: «کی‌روش زحمات زیادی برای فوتبال ما کشید و هیچ‌وقت حرف من تغییر نمی‌کند، اما عاقبت او از فدراسیون فوتبال بابت 900 هزار دلاری که می‌دانست ما نامه آن را به کنفدراسیون فوتبال آسیا زده بودیم، شکایت کرد. کنفدراسیون فوتبال آسیا این موضوع را پذیرفته بود که از منابع درآمد ما این پول را به کی‌روش پرداخت کند. این شکایت کی‌روش به فیفا از نظر من غلط بود، البته ما نیز درخصوص مباحث دیگر به فیفا شکایت کردیم. کی‌روش در مصاحبه خود عنوان کرده بود فدراسیون فوتبال اردوی تیم ملی را به قطر برد تا این قهرمان جام ملت‌های آسیا شود که از لحاظ کد اخلاقی فیفا بوی تبانی می‌دهد و باید اثبات شود.»

وی تصریح کرد: «اینکه ما به قطر رفتیم تا قطر قهرمان شود که اصلا درست نیست و ما در آخرین دیدار خود قطر را 2 بر یک بردیم. برای آماده‌سازی قطر به این کشور نرفتیم و فقط به خاطر اینکه یک کمپ خوب را در اختیار داشت که 12 کشور نیز در آن حضور داشتند به آنجا رفتیم. همه اینها در حالی بود که ما چمن نداشتیم و هنوز چمن‌های خود را افتتاح نکرده بودیم و یک ماه بعد از رفتن به قطر تازه چمن‌های ما افتتاح شد. نمی‌دانم چقدر از 900 هزار دلار کی‌روش پرداخت شده اما فکر می‌کنم سه قسط آن داده شده و حتی شاید قسط آخر نیز پرداخته شده باشد و اگر پرداخت نشده باشد نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت می‌کند. می‌دانم 1500 هزار دلار یک بار، یک 300 هزار دلار و یک 200 هزار دلار پرداخت شده و الباقی پول نیز در قسط آخر پرداخت خواهد شد و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.»

 از پرس‌وجو درباره قیمت دلار تا اعتراض عکاسان

قبل از آغاز رسمی نشست، فیلمی از موفقیت‌های فدراسیون و امکانات مرکز ملی فوتبال پخش شد. رسانه‌ها نیز از این نشست استقبال خوبی به عمل آوردند و تقریبا سالن آمفی‌تئاتر مملو از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های مختلف بود. در این میان شلوغی سالن باعث شده بود گاهی تمرکز تاج به‌هم بریزد و یکی دو بار از حضار بخواهد سر جای خود بنشینند و سکوت را رعایت کنند.

مهدی تاج کار را با عصبانیت آغاز و باجدیت خاصی صحبت‌هایش را مطرح ‌کرد. زمانی که موضوع حق پخش و انتقاد از نمایندگان مجلس و دولت به میان آمد، وی با تلخی خاصی اظهاراتش را عنوان کرد و به نظر می‌رسید دل پری از برخی اظهارات و اتفاقات اخیر دارد.

با شکسته شدن یخ نشست، تاج نیز تغییر رویه داد و لحظاتی به شوخی و خنده با اهالی رسانه پرداخت. زمانی که صحبت از مطالبات دلاری برخی بازیکنان و مربیان خارجی پیش آمد از خبرنگاران قیمت لحظه‌ای دلار را پرسید تا با تبدیل آن به ریال، پاسخگوی سوال یک خبرنگار باشد.

نکته جالب حضور ‌بانوی عکاسی بود که به‌تازگی به خاطر عدم مجوز ورود به تمرینات تیم ملی خبرساز شده بود. به جز وی، دو بانوی خبرنگار‌ دیگر نیز در سالن حضور داشتند.

در پایان این نشست فرشاد عباسی به نمایندگی از عکاسان حاضر در نشست خبری، اعتراضاتی را نسبت روند پوشش تصویری مسابقات فوتبال بیان کرد و خواستار حمایت بیشتر فدراسیون فوتبال در این زمینه شد.

 

* نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها