• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تحلیل نشریه آمریکایی «نیوزویک» از نتیجه رویارویی نظامی ایران و ایالات متحده

به ارتش آمریکا اطمینان نداشته باشید

«توماساوکانر»، مقاله‌نویس نیوزویک معتقد است هر چند ایالات متحده در جایگاه بهترین قدرت نظامی دنیا قرار دارد اما همین نیرو وقتی در برابر جنگی نامتقارن قرار می‌گیرد آن وقت است که سابقه لکه‌داری پیدا می‌کند.

به ارتش آمریکا اطمینان نداشته باشید
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تبلیغات گسترده‌ای که در روزهای اخیر در مورد تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا به راه افتاده باعث شده است برخی نشریات غربی و به‌خصوص آمریکایی با مطرح کردن احتمال رویارویی نظامی مستقیم بین دو کشور، به تحلیل در زمینه نتایج و پیامدهای این تقابل بپردازند. در همین راستا، نشریه نیوزویک در شماره اخیر خود (ششم ژوئن 2019) با طرح این سوال که آیا ایالات متحده می‌تواند نیروی دریایی ایران را شکست دهد؟ به بررسی برخی ابعاد نظامی این رویارویی و توانایی‌ها و قابلیت‌های دوطرف می‌پردازد.             


  نقطه آغاز یک تنش

«توماس اوکانر»، تحلیلگر نشریه نیوزویک نقطه شروع تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا را اوایل ماه می ‌(اواسط اردیبهشت ماه) و در زمانی می‌داند که گزارش‌هایی از سوی مقامات آمریکایی در مورد تحرکات موشکی جدید ایران در سواحلش منتشر شد. در بین تهدیدات ادعا شده، عکس‌های ماهواره‌ای قایق‌های سنتی کوچکی را نشان می‌دادند که روی آنها موشک‌های کروز قرار گرفته بودند. انتشار این گزارش‌ها در شرایطی رخ داد که خاورمیانه خودش را برای اولین سالگرد تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان هسته‌ای 2015 و عقب‌نشینی ایالات متحده از تعهداتش در قبال این پیمان تاریخی، مهیا می‌کرد. مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در همان هنگام و در مصاحبه با خبرگزاری سی‌بی‌اس با رد ارزیابی‌های نادرست و اخبار جعلی، آن را تلاشی تعمدی برای پیدا کردن دستاویزی برای ایجاد درگیری خواند.

  توهمی از نوع آمریکایی

نویسنده نیوزویک تلویحا می‌پذیرد که ایالات متحده اکنون خود را در همان مسیر اشتباهات گذشته یعنی وارد کردن اتهامات واهی به کشورها قرار داده است. البته در اینجا هم مثل گذشته نفوذ و تاثیر یک چهره جنگ‌طلب، یعنی جان بولتون، کاملا مشهود است. شاید به همین دلیل است که وی نسبت به تکرار اشتباهات گذشته و نظرات متوهمانه مقامات و سیاستمداران آمریکایی هشدار می‌دهد. در این راستا، وی با اشاره به صحبت‌های ناشیانه سناتور آرکانزاس، تام کاتن، که می‌گوید ایران را با دو ضربه شکست خواهیم داد: «ضربه اول و ضربه آخر»، اعتراف می‌کند که بیشتر مقامات و صاحبنظران به هیچ‌وجه با او موافق نیستند. اوکانر تاکید دارد که این‌گونه برآوردها درواقع بدون در نظر گرفتن این حقایق بیان شده که ایران کشور بسیاربزرگی است، بزرگ‌ترین ارتش منظم خاورمیانه و ذخایر موشکی را دارد و در عین حال مبارزان بی‌شماری در حمایت از آن در سراسر منطقه به صف شده‌اند.              

  مانور چالش هزاره

در توجیه شرایط کنونی که ایالات متحده در آن قرار گرفته است نیوزویک به مانور و شبیه‌سازی کامپیوتری‌ای توجه نشان می‌دهد که در سال 2002میلادی در رابطه با وقوع یک جنگ در خلیج فارس ساخته شده بود. در این مانور که نام «چالش هزاره» را بر آن نهاده بودند نظامیان آمریکایی در قالب نیروهایی به رنگ آبی و به فرماندهی یک ژنرال آمریکایی به نام «برول بی‌بل»، با تمامی تجهیزات و پیشرفته‌ترین امکانات، رویاروی دشمن فرضی یعنی نیروهای قرمز، با امکاناتی در حد یکی از کشورهای خلیج فارس (مثلا ایران)، قرار می‌گرفتند. نکته بسیار جالب این بود که در این شبیه‌سازی تیم قرمز با وجود برخورداری حریفش از سلاح‌ها و تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته، توانست شکست سختی را به تیم آبی تحمیل کرده و بخش مهمی از نیروهای آن را که معادل یک گروه ضربت ناوگان جنگی بود منهدم کند. درنهایت هم تیم قرمز موفق شد با یک حمله شبه‌پارتیزانی و برق‌آسا و با استفاده از موشک‌ها و حملات انتحاری، باقی‌مانده ناوگان آبی را که در واقع ارتش ایالات متحده را نمایندگی می‌کرد، از صحنه خلیج فارس محو سازد. سال‌ها بعد یعنی در سال 2015 «میکا زنکو» در کتابی به تحلیل این مانور پرداخت و اظهار کرد که ژنرال بل، فرماندهی نیروهای آبی پذیرفت که نیروهای قرمز ناوگانش را تباه کردند و بلایی بر سر آن آوردند که ایالات متحده باید از آن درس‌های بزرگی بگیرد. اما همان‌گونه که تحلیلگر نیوزویک اشاره می‌کند دولتمردان آمریکایی در آن هنگام نه‌تنها از این موضوع درس نگرفتند بلکه با دخالت در فرآیند بازی و تغییر و تعدیل نتایج آن، صدای اعتراض ژنرال وان ریپر، کسی که فرماندهی و هدایت نیروهای قرمز را برعهده داشت، بلند کردند: «به‌جای یک بازی آزاد و جوانمردانه و دوطرفه، این شبیه‌سازی به سادگی تبدیل به یک مانور نمایشی شد.»

  درسی از نبرد داود و جالوت

«توماساوکانر»، مقاله‌نویس نیوزویک معتقد است هر چند ایالات متحده در جایگاه بهترین قدرت نظامی دنیا قرار دارد اما همین نیرو وقتی در برابر جنگی نامتقارن قرار می‌گیرد آن وقت است که سابقه لکه‌داری پیدا می‌کند. اگر به فرآیند طی شده در حدود دو دهه اخیر نگاهی بیندازیم، دوره‌ای را می‌بینیم که ایالات متحده نیروهای نظامی‌اش را در کشمکش‌های تیره و تار پس از یازدهم سپتامبر زمینگیر و فرسوده کرده است. او همچنین به اظهارات «رابرت اوکلی»، دیپلمات متوفی و یکی از فرماندهان غیر نظامی عضو تیم قرمز در مانور چالش هزاره استناد می‌کند که اعتقاد داشت مقامات پنتاگون با کم‌اهمیت در نظر گرفتن نتایج مانور چالش هزاره مرتکب اشتباه شده‌اند. اوکلی نسبت به وجود یک وسوسه آمریکایی هشدار می‌دهد؛ وسوسه‌ای در حوزه باور بیش از حد آمریکایی‌ها به پختگی و کارکشتگی خودشان، تفوق تسلیحاتی‌شان، تفوق تکنولوژیکی‌شان و... نمونه‌ها و نتایج این وسوسه‌ها را در ویتنام یا لبنان مشاهده کرده‌ایم. در این زمینه او به نکته ظریف دیگری هم اشاره دارد: «ما مکررا این اشتباه را انجام داده‌ایم، قدرت آتش، برتری تکنولوژی و... که همه به نوعی مادی بودند و در تمام این مدت ما در نگاه به فاکتور انسانی ناکام بوده‌ایم. دیگران در جست‌وجوی رخنه‌ای در زره ما هستند، درست به همان طریقی که داود رخنه و نقطه ضعف زره جالوت را پیدا کرد.»

پس از تمامی این زمینه‌چینی‌ها، درنهایت اوکانر با یاد‌آوری اینکه مقامات هر دو کشور اعلام کرده‌اند که خواستار جنگ نیستند، اقدام کاخ سفید در ترک معاهده هسته‌ای را در پدید آمدن این موقعیت تاثیرگذار دانسته و تلویحا به تهران حق می‌دهد که در مورد به کار‌گیری دیپلماسی تردید داشته باشد. گویا این همان نکته‌ای بوده که نیوزویک در نشست اواسط ماه می ‌شورای امنیت ملی آمریکا (همان نشستی که شاناهان کفیل وزارت دفاع بنابر در خواست بولتون به تشریح برنامه‌های نظامی تهاجمی و تلافی‌جویانه علیه ایران می‌پردازد) نیز بر آن تاکید می‌کند و سرانجام آنچه را که ما می‌خواهیم در آخر و به‌عنوان پاسخ نیوزویک به سوالی در مورد توانایی آمریکا در شکست نیروی دریایی ایران مطرح کنیم، توماس اوکانر، تحلیلگر این نشریه در همان ابتدا و در ذیل عنوان مقاله‌اش پاسخ می‌دهد: «آیا ایالات متحده موفق به شکست نیروی دریایی ایران خواهد شد؟ چندان اطمینان نداشته باشید.»

 

* نویسنده : میراحمدرضا مشرف روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها