• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با «فرهیختگان»:

طرح‌های فناورانه را در دانشگاه پیگیری می‌کنم

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تاکید ما این است که در معاونت تحقیقات و فناوری سراغ طرح‌هایی خواهیم رفت که طرح‌های دانشی و فناورانه باشد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تا زمانی که «دانش» به فناوری و ثروت تبدیل نشده باشد، علم لاینفع است. دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دانشگاه‌های نسل چهارم هستند و براساس چهار رسالت آموزش، پژوهش، کارآفرینی و مسئولیت‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. دانشگاه آزاد اسلامی هم به‌عنوان یک دانشگاه نسل چهارم تلاش می‌کند در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود گام‌های موثری بردارد و با تبدیل دانش خود به فناوری و تجاری‌سازی آنها در رونق تولید ایفای نقش کند.

از آنجا که این دانشگاه از توانمندی‌های بالایی در نیروی انسانی و تجهیزات برخوردار است، با پتانسیل‌های موجود و با حرکت به سمت یک دانشگاه فناور می‌تواند منشأ تحولات بزرگ در کشور باشد. چند روزی است که مسئولیت این تحول به عهده روح‌الله دهقانی فیروزآبادی گذاشته شده است. او اردیبهشت امسال به سمت معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد و چند روز پیش هم به‌عنوان سرپرست پارک‌های علم و فناوری دانشگاه حکم خود را از محمدمهدی طهرانچی دریافت کرد. دهقانی فیروزآبادی دانشیار دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی شریف با بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله در مجلات معتبر، استاد نمونه آموزشی و استاد نمونه پژوهشی این دانشکده است. او همچنین تاسیس و مدیریت پردیس نوآوری و مرکز تحقیقات شهید مقدم و همچنین مدیریت مرکز رشد آن را در حوزه علم و فناوری در کارنامه خود دارد. راهبری و توسعه بیش از ۳۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های تخصصی و مدیریت و اجرای چند پروژه و طرح صنعتی ملی نیز از دیگر سوابق دهقانی فیروزآبادی به شمار می‌آید.

او در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از برنامه‌های خود در دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت و تاکید کرد که در معاونت تحقیقات و فناوری طرح‌هایی پیگیری خواهد شد که طرح‌های دانشی و فناورانه باشد. او می‌خواهد ظرف یک ماه آینده امکانات، سرمایه‌ها و فرصت‌های دانشگاه را شناسایی کرده و در یک برنامه با عنوان طرح جامع تحول و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی این فرصت‌ها را اعلام کند. دهقانی فیروزآبادی معتقد است دانشگاه و صنعت باید در یک ساختاری که با همدیگر کار می‌کنند ممزوج شوند نه ساختاری که در کنار یکدیگر کار می‌کنند. آن ساختار از دیدگاه او دانشگاه فناور و سراهای نو‌آوری است.

چند روز پیش به‌عنوان سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدید؛ تعریف شما مشخصا از پارک‌های علم و فناوری دانشگاه چیست و چه برنامه‌هایی برای توسعه آن دارید؟

از هفته پیش به‌عنوان معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه منصوب شدم و پارک هم یکی از زیرمجموعه‌های این معاونت است. هدف پارک یک هدف کاملا مشخص است؛ در واقع تعریف پارک در دنیا از پارک‌های علم و فناوری یک هدف مشخص است که به نظر من در بوم ما با تغییراتی تبدیل به پارک‌های علم و فناوری تراز انقلاب اسلامی می‌شود. در ابتدا باید بدانیم که تعریف پارک چیست؟ پارک یک هماوردگاه است؛ یعنی جایی که سه جریان به یکدیگر می‌پیوندند؛ جریان اول دانشگاه، جریان دوم صنعت و جریان سوم بازار است. اگر پارکی بتواند یک هماوردگاه برای این سه جریان باشد، آن پارک موفق است. پارک دانشگاه آزاد اسلامی ویژگی‌های مشخص و متفاوتی نسبت به پارک‌های دانشگاه‌های دیگر دارد. پارک‌های دانشگاه آزاد اسلامی فضای مناسب و بازتری دارد و برنامه من این است که یک اتفاق واقعی رقم بزنیم که پارک به یک هماوردگاه برای این سه جریان تبدیل شود. در پارک اتفاقات بزرگی از برگزار کردن رویدادهای فناورانه، برگزار کردن فن‌بازارهای مختلف و نشست‌ها و... رقم خواهد خورد. معتقدم ما باید بتوانیم پارک دانشگاه آزاد اسلامی را به معنای واقعی به یک پارک فناورانه تبدیل کنیم تا تمام المان‌های آن را داشته باشد.
 
شما در سخنان خود گفته بودید باید بین طرح‌های سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان تفاوت باشد؛ منظور از این تفاوت چیست؟

فرض کنید من می‌خواهم یک سرمایه‌گذاری انجام دهم و پول خود را در بانک سرمایه‌گذاری کرده تا ماهیانه مبلغی را به‌عنوان سود دریافت کنم. ما به این کار سرمایه‌گذاری می‌گوییم. یا به‌طور مثال من می‌خواهم یک مجتمع تولیدی برای رسیدن به یک سود ماهانه راه‌اندازی کنم؛ کاری که معمول بوده و به آن سرمایه‌گذاری می‌گویند. اما وقتی می‌گویم «دانش‌بنیان»، انتظار داریم جوهره اصلی آن با بحث پول و سرمایه متفاوت باشد. طرح سرمایه‌گذاری صرف، طرحی است که در آن پول حرف اول را می‌زند، ولی طرح دانش‌بنیان طرحی است که حرف از دانش و فناوری است و مایه اصلی آن دانش است و بحث پول و سرمایه بحث‌های حمایت‌کننده موضوع هستند. تاکید ما این است که در معاونت تحقیقات و فناوری سراغ طرح‌هایی خواهیم رفت که طرح‌های دانشی و فناورانه باشد.

سال گذشته در دیدار با مقام معظم رهبری در ارتباط با پیشرفت‌های علمی صحبت کرده بودید. الان در جایگاه معاونت تحقیقات و فناوری و همچنین مسئول پارک‌های علم و فناوری، قرار است چقدر در دانشگاه آزاد اسلامی به بحث پیشرفت علمی کمک کنید؟

قطع به یقین دنبال این هستم که این موضوع را تا جایی که می‌توانم پیاده کنم. من در دانشگاه غیر از اینکه بتوانم گام کوچکی در مسیر تعالی فناوری دانشگاه بردارم هیچ ‌انگیزه‌ای ندارم و قطعا تمام تلاشم این است که بتوانم آرمان‌هایی را که در بحث توسعه علمی و رشد نوآورانه است، در دانشگاه پیاده کنم.
 
«کار قرارگاهی» کلیدواژه‌ای بود که شما در دیدار خود با مقام معظم رهبری از آن سخن گفتید. تعریف شما از کار قرارگاهی چیست؟

معنی کار قرارگاهی انجام یک کار بدون امکانات جدید است؛ یعنی لازم نیست زیرساخت جدید ایجاد شود. گاهی وقت‌ها بسیاری از زیرساخت‌ها، امکانات و حتی قوانین را داریم و فقط مشکل این است که هرکدام از اینها به یک سمت حرکت می‌کنند. معنی کار قرارگاهی این است که بدون آنکه یک ستاد عریض و طویل تشکیل دهیم یا بدون آنکه چارت پیچیده‌ای راه‌اندازی کرده و همچنین بدون اینکه هزینه‌های جدید، ساختمان جدید و نیروهای جدید تعریف کنیم، با همان امکانات و مدیریت کردن آن در راستای یک هدف مشخص عمل کنیم. این هدف، هدف علم و فناوری در کشور است. اگر این اتفاق بیفتد، کار قرارگاهی نیز اتفاق افتاده است. رهبر انقلاب درباره کار قرارگاهی یک جمله دارند و تاکید می‌کنند کسانی که کار قرارگاهی می‌کنند، موفق خواهند بود؛ چراکه چابک بوده و بروکراسی نداشته و هزینه‌های جدید ندارند و سعی می‌کنند فضای موجود را به سمت هدف مشخص خود ببرند.

چطور می‌خواهید در دانشگاه آزاد اسلامی معنی کار قرارگاهی را پیاده کرده و کارها را پیش ببرید؟

برنامه دارم به‌مدت یک ماه امکانات، سرمایه‌ها، اساتید و... را بشناسم و ببینم دانشگاه چه فرصت‌ها و توانمندی‌هایی دارد و در یک برنامه جدید که ظرف مدت یک ماه آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد، این توانمندی و فرصت‌ها اعلام‌شده و به توسعه فناورانه دانشگاه خواهیم پرداخت. نام این برنامه، طرح جامع تحول و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی است که پیش‌نویس این طرح تهیه شده و بعد از آن به سمت اجرای عملیاتی آن پیش خواهیم رفت.

شما گفته بودید شاه‌کلید درهم‌ تنیدن صنعت و دانشگاه که همیشه مغفول و سبب نارضایتی صنعت و دانشگاه از هم بوده است، تعریف صحیح «مساله» و «مشکل» صنعت به زبان نخبگان و دانشگاهیان و درک متقابل از آن است. در دانشگاه آزاد اسلامی چه برنامه‌ای برای ارتباط صنعت و دانشگاه دارید؟

نگرش من این است تا زمانی که بخواهیم صنعت و دانشگاه را به هم ربط داده و آنها را به هم بچسبانیم، اتفاقی نمی‌افتد. راهی که بتوانیم دانشگاه را به صنعت مرتبط کنیم این است که دانشگاه و صنعت را با یکدیگر مخلوط کنیم. شما در رشته‌های علوم پزشکی به دلیل آنکه کاملا با مراکز درمانی اختلاط دارند، یک اتفاق می‌بینید و آن هم این است که ما در آموزش پزشکی موفق هستیم. نگاه من این است که دانشگاه و صنعت باید در یک ساختاری که با همدیگر کار می‌کنند ممزوج شوند نه ساختاری که در کنار یکدیگر کار می‌کنند. آن ساختار از نظر من دانشگاه فناور و سراهای نو‌آوری است. با این نگاه آنها کاملا مخلوط با یکدیگر کار خواهند کرد و اتفاقی که به دنبال آن هستیم یعنی همان ارتباط صنعت و دانشگاه به خوبی روی خواهد داد.

در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی چه برنامه‌ای دارید؟

ایجاد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی تحولی بزرگ است و به دلیل مسئولیت‌هایی که برعهده دارد، باید بسیار چابک باشد و بتواند با ریل‌گذاری مناسب و درست در واحدهای دانشگاهی زمینه فعالیت گسترده را فراهم کند. یکی از برنامه‌هایمان در این معاونت ایجاد رقابت بین واحدهای دانشگاهی است، چراکه واحدها ظرفیت‌های خوبی دارند که باید از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود. استفاده از این ظرفیت‌ها و شناختن آنها وظیفه معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها