• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
دبیرکل حزب‌الله لبنان:

جنگ با تهران محدود به مرزهای ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش می‌شوند/ کارخانه تولید موشک نقطه‌زن می‌سازیم

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه حزب‌الله کارخانه ساخت موشک‌های نقطه‌زن ندارد، به تلاش آمریکا برای گفت‌وگو بر سر موشک‌های مقاومت در حاشیه گفت‌وگوها بر سر ترسیم مرزها اشاره کرد و گفت: «ما حق داریم هر سلاحی را که بخواهیم، به دست بیاوریم و آن را تولید کنیم، آمریکا حق ندارد در این مساله با ما وارد مذاکره شود. ما نیروی انسانی لازم و کامل برای ساخت و تولید سلاح را داریم و به‌زودی کارخانه‌های تولید موشک‌های نقطه‌زن را در لبنان خواهیم ساخت.»

جنگ با تهران محدود به مرزهای ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش می‌شوند/ کارخانه تولید موشک نقطه‌زن می‌سازیم
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تنش ایران و آمریکا مهم‌ترین اتفاق در چند هفته گذشته در غرب آسیا بوده است.  رژیم صهیونیستی و عربستان که همسو با آمریکا هستند ترجیح دادند در پشت‌پرده به افزایش تنش‌ها دامن بزنند و زمینه‌ساز جنگ شوند و کشورها و گروه‌های همسو با ایران نیز با هشدار به دامنه گسترده هر جنگی، از عواقب ماجراجویی برای آمریکا می‌گفتند. شامگاه جمعه و پس از فروکش کردن تنش‌های دوطرف، سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسمی به مناسبت روز جهانی قدس به بررسی دلایل عدم توانایی آمریکا برای درگیری با ایران اشاره کرد.

او با اشاره به برگزاری روز قدس در چندین کشور و تبدیل این روز به هفته قدس، به تحولات فلسطین اشاره کرد و گفت: «محور مقاومت در برابر تحقق طرح معامله قرن آمریکا خواهد ایستاد؛ چراکه ما قویا امیدواریم ملت‌های منطقه می‌توانند مانع از تحقق «جنایت معامله قرن» شوند.» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان گفت که هدف از معامله قرن این است که هرگونه بحث و گفت‌وگو بر سر قدس، نوار غزه و آوارگان فلسطینی در خارج از سرزمین‌های اشغالی برای همیشه مسکوت بماند. او به حرف‌های «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه‌ اسبق آمریکا در مورد «طرح خاورمیانه جدید» اشاره کرد و گفت که هدف از این طرح تثبیت «کشور اسرائیل» بود که شکست خورد. سیدحسن نصرالله به «بهارهای عربی» بعد از ۲۰۱۱ اشاره کرد و گفت که این انقلاب‌ها به دلیل نبود رهبران بزرگ از مسیر خود منحرف شدند و دولت آمریکا خواست با استفاده از این بهارها، میوه فاسدی بچیند که این میوه همان «معامله قرن» است.

جنگ یعنی پایان ریاست‌جمهوری ترامپ

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به بالا گرفتن تنش‌های لفظی ایران و آمریکا و تلاش برای درگیری نظامی دوطرف پرداخت. نصرالله علاوه‌بر تاکید بر تضعیف توان نظامی آمریکا، به آتش کشیده شدن تمام منطقه را از تبعات ناشی از هر گونه اقدام نظامی علیه ایران خواند و بر همین اساس گفت که امکان درگیری نظامی با ایران وجود ندارد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه آمریکا به‌عنوان رهبر محور مقابل ایران و مقاومت دیگر همانند ۲۰ سال پیش نیست، به اقدامات ضدایرانی دولت ترامپ علیه ایران اشاره کرد و گفت: «جنگ بین ایران و آمریکا به این معناست که در صورت وقوع آن، منطقه [از لحاظ آرایش نیروها] مختلف خواهد بود.»

سیدحسن نصرالله در ادامه درباره «تیم ب» و تلاش‌های آنها برای سوق دادن آمریکا به جنگ با ایران هشدار داد و گفت: «بولتون، بن‌سلمان، بنیامین نتانیاهو و بن‌زائد آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق داده‌اند.»

او با بیان اینکه بر حسب تحلیل ما اگر ایران ضعیف بود، سال‌ها پیش آمریکا علیه این کشور جنگ راه می‌انداخت، گفت: «دولت ترامپ و سرویس‌های اطلاعاتی او به‌خوبی می‌دانند که در صورت جنگ با ایران، این جنگ محدود به مرزهای ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش آن خواهند بود و همه منافع و نیروهای آمریکا در منطقه از بین خواهد رفت و همه کسانی که با آنها همدستی کرده‌اند از جمله آل‌سعود و رژیم صهیونیستی هزینه این جنگ را خواهند داد.»

نصرالله گفت که ترامپ به‌خوبی می‌داند درصورت وقوع جنگ در منطقه، قیمت هر بشکه نفت به ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار خواهد رسید و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ شکست خواهد خورد. ایران هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود و آمریکا باید همه جوانب جنگ را بسنجد.

اجلاس التماس برای کمک به سعودی

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به چرایی برگزاری سه اجلاس در پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در مکه اشاره کرد. او گفت: «دو دلیل برای آن کار وجود دارد؛ نخست اینکه عربستان سعودی دید که هیچ‌راه‌حلی در برابر موشک‌های یمن ندارد. سعودی‌ها دیدند که در برابر دستاوردهای یمنی‌ها شکست نصیب‌شان شده است. از این رو، بیانیه‌های این اجلاس، علیه ایران و [انصارالله] حوثی بود.»

وی گفت: «عبارت صحیح برای اجلاس عربی و اسلامی و کشورهای خلیج فارس این است که شما عرب‌ها را به خدا قسم می‌دهم، ما را [از دست یمنی‌ها] خلاص کنید؛ چراکه پهپادهای یمن توانسته‌اند از همه فناوری‌های سعودی عبور کنند و با دقت به اهداف خود برسند و اماکن نفتی سعودی را بزنند و ترامپ هم نتوانست از آنها حمایت کند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان نشست‌های مکه را «اجلاس التماس برای کمک به سعودی» خواند و ادامه داد: «دلیل دوم هم این است که رژیم حاکم در عربستان سعودی یقین دارد که جنگی، بین آمریکا و ایران نخواهد بود و ترامپ برای جنگ نیابتی به منطقه نخواهد آمد.»

وی گفت که سعودی‌ها روی ترامپ و تحریک او برای جنگ با ایران حساب باز کرده بودند ولی این‌گونه نشد و اجلاس‌های سه‌گانه مکه مکرمه فریاد کمک‌خواهی سعودی‌ها از جهان عرب و جهان اسلام بود.

پاسخ هر ضربه با 2 ضربه

نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به قدرت دفاعی حزب‌الله اشاره کرد و گفت: «رژیم صهیونیستی سال‌ها از حل این مساله که همان موشک‌های نقطه‌زن و تولید آن است، عاجز مانده است.»

او گفت که رژیم صهیونیستی از طریق سفیران برخی کشورها پیامی با این مضمون به حزب‌الله فرستاده‌ است که اگر مکان موشک‌های نقطه‌زن این حزب‌ را کشف کنیم، فورا هدف قرار خواهیم داد. نصرالله هشدار داد که مقاومت آماده است پاسخ هر تجاوزی را بدهد بلکه هر ضربه‌ را با دو ضربه پاسخ بدهد.

سیدحسن نصرالله گفت: «ما موشک‌های نقطه‌زن کافی داریم که می‌تواند چهره منطقه را تغییر دهد.»

او با بیان اینکه حزب‌الله کارخانه ساخت موشک‌های نقطه‌زن ندارد، به تلاش آمریکا برای گفت‌وگو بر سر موشک‌های مقاومت در حاشیه گفت‌وگوها بر سر ترسیم مرزها اشاره کرد و گفت: «ما حق داریم هر سلاحی را که بخواهیم، به دست بیاوریم و آن را تولید کنیم، آمریکا حق ندارد در این مساله با ما وارد مذاکره شود. ما نیروی انسانی لازم و کامل برای ساخت و تولید سلاح را داریم و به‌زودی کارخانه‌های تولید موشک‌های نقطه‌زن را در لبنان خواهیم ساخت.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها