• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ محسن نریمان، مدیرعامل مناطق آزاد ارس

کاهش ریسک‌پذیری اقتصاد از مناطق آزاد

در حال حاضر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توانند محلی برای اجرای برخی طرح‌های ملی در مقیاس کوچک‌تر باشند، درواقع اجرای طرح‌ها در مقیاس کوچک‌تر، ریسک‌پذیری طرح‌ها را برای سرزمین اصلی کاهش می‌دهد.

کاهش ریسک‌پذیری اقتصاد از مناطق آزاد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مناطق آزاد با در اختیار داشتن ابزارهای اقتصادی همچون معافیت‌های مالیاتی و ظرفیت‌های فراوان در حوزه حمل‌ونقل و تسهیل تجارت، می‌توانند میزان ریسک‌پذیری فعالیت‌های اقتصادی و تجاری را در زمان تحریم‌ها کاهش دهند. اما لازم به ذکر است تقویت تولید و صادرات از مناطق آزاد نیازمند بازنگری در برخی قوانین و مقررات است. مناطق آزاد باید بتوانند از پویایی بیشتری برخوردار باشند. به‌عبارت دیگر، در شرایط تحریم‌ها مناطق آزاد مشمول قوانینی برای ثبت سفارش کالا و محدودیت‌های وارداتی و صادراتی شده‌اند که همه این عوامل می‌تواند تا حدودی مانع از فعالیت سرمایه‌گذاران و صنعتگران در مناطق آزاد شود.

یکی از موارد مهم که باید مورد بازنگری قرار گیرد، قوانین مربوط به واردات است. واردات هدفمند یکی از اقداماتی است که در زمان تحریم‌ها باید در مناطق آزاد تقویت شود. در حال حاضر تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی یکی از الزامات برای حفظ سطح تولید در راستای مقابله با اثر تحریم و حفظ اشتغال است، از این رو محدودیت در واردات نمی‌تواند به‌عنوان یک مزیت در شرایط کنونی باشد، بلکه با مدیریت آن می‌توان در راستای برنامه‌های تولیدی گام برداشت، بنابراین ماموریت دیگر مناطق آزاد در شرایط کنونی، انجام واردات هدفمند در بخش‌های مختلف است تا نیازهای کشور در بخش تجهیزات، مواد اولیه و تکنولوژی تامین شود.

مضاف بر این، تسهیل ترانزیت کالا و مبادلات بانکی در شرایط کنونی به اقتصاد کشور کمک می‌کند. درواقع تامین مواد اولیه برای تقویت صادرات اهمیت دارد. به‌عبارت دیگر، با واردات مواد اولیه و ایجاد ارزش افزوده، درآمد صادراتی بیشتر می‌شود. اما یکی از عوامل موثر در تقویت اقتصاد کشور جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در شرایط تحریم است. در حال حاضر در زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی و فاینانس در مناطق آزاد بسترهای خوبی فراهم است، اما باید توجه داشت که یکی دیگر از آثار تحریم‌ها، محدودیت در مبادلات پولی و مالی است، از این رو باید از قوانینی همچون تسهیلات برای ایجاد شعب بانک‌های خارجی در مناطق آزاد استفاده شود.

در حال حاضر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توانند محلی برای اجرای برخی طرح‌های ملی در مقیاس کوچک‌تر باشند، درواقع اجرای طرح‌ها در مقیاس کوچک‌تر، ریسک‌پذیری طرح‌ها را برای سرزمین اصلی کاهش می‌دهد، از این رو در شرایط کنونی باید برنامه‌ریزی‌ها با در نظر گرفتن ظرفیت‌های منطقه‌ای بوده و پس از آن با در نظر گرفتن توانمندی‌های سرزمین اصلی توسعه یابند؛ چراکه در ماهیت مناطق آزاد ریسک اجرای طرح‌ها نسبت به سرزمین اصلی کمتر است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها