• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«ایون ریدلی»، معاون انجمن مسلمانان اروپا در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

تظاهرات مردمی آتش مقاومت فلسطین را شعله‌ور نگه می‌دارد

اقدامات جمعی مانند تظاهرات‌ گسترده مردمی بسیار اهمیت دارد، زیرا آتش مقاومت را در وجود مردم فلسطین شعله‌ور نگه می‌دارد. همین که شما از ایران با من در انگلیس در این خصوص صحبت می‌کنید، نشان می‌دهد هنوز این مقاومت ادامه دارد و گرم گرم است.

تظاهرات مردمی آتش مقاومت فلسطین را شعله‌ور نگه می‌دارد
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) در ۱۶مرداد۱۳۵۸ پس از بمباران جنوب لبنان توسط نیروهای صهیونیستی، طی پیامی خطاب به مسلمانان ایران و جهان از آنها خواستند تا آخرین جمعه ماه رمضان را به‌عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند. این روز اکنون نه در کشورهای مسلمان که در سراسر جهان نیز گرامی‌ داشته می‌شود و مسلمانان و غیرمسلمانان در اعتراض به جنایات صهیونیست‌ها به خیابان‌ها می‌آیند. این اقدام به‌نحوی اثرگذار بوده است که صهیونیست‌ها و طرفداران‌شان نیز در کشورهای اروپایی و آمریکا، ناچار شده‌اند تظاهراتی را علیه این مراسم به راه بیندازند. نکته حائز اهمیت در رابطه با روز قدس، برخورد رسانه‌های جمعی و موتورهای جست‌وجوگر است که هر سال اقدام به تحریم این رویداد مهم می‌کنند.
 
«فرهیختگان» در این زمینه با «ایون ریدلی»، معاون انجمن مسلمانان اروپا گفت‌وگو کرده‌ است. ریدلی از جمله خبرنگاران سرشناس روزنامه  دیلی‌میرور انگلستان است. او در دوره حکومت طالبان در افغانستان توسط این گروه به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر شده است. این خبرنگار پس از اشغال افغانستان توسط آمریکا، از زندان گروه طالبان آزاد شد و با بدرقه رسمی حامد کرزی به انگلستان بازگشت. ریدلی پس از آزادی و بازگشت به لندن، مطالعه قرآن و تحقیق درباره اسلام  را آغاز کرد و پس از دوسال از شروع تحقیقاتش در زمینه اسلام، اعلام کرد مسلمان شده است. همچنین شبکه بی‌بی‌سی در مورد مسلمان شدن او مستندی ساخت و پخش کرد.


راهپیمایی روز قدس چه تاثیری دارد که رسانه‌های مطرح بین‌المللی با وجود گستردگی اخبار این روز، تلاش می‌کنند آن را سانسور کنند؟

روز قدس اهمیت فراوانی دارد، زیرا تنها روز سال است که به‌طور ویژه به حمایت از مردم مظلوم فلسطین اختصاص دارد. رسانه‌های جمعی علاوه‌بر اینکه سعی در عدم انعکاس این راهپیمایی دارند اخیرا تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند تا با استفاده از عدم آگاهی مردم، از تظاهرات در این روز سوءاستفاده  و از حضور مردم در این راهپیمایی علیه خود آنان استفاده کنند.

برخی کارشناسان معتقدند آمریکا برای اینکه بتواند به خواسته‌های خود در فلسطین و روند سازش و آنچه آنها از آن به‌عنوان «معامله قرن» تعبیر می‌کنند برسد، ابتدا باید مساله ایران را حل کند. نقش ایران در حمایت از مردم فلسطین چیست؟

حمایت دولت و ملت ایران از مردم فلسطین همیشه زبانزد بوده است. متاسفانه به دلیل سیاست خارجی دولت‌های آمریکا و به‌طور خاص دولت ترامپ علیه ایران هر اقدامی که ایران انجام می‌دهد، بلافاصله تلاش‌ها برای وارونه نشان دادن آن در میان افکار عمومی شروع می‌شود که روز قدس هم از آن مستثنی نیست. از طرف دیگر اگر بخواهیم درباره معامله قرن که توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مطرح شده است صحبت کنیم، باید بگویم که محتوای این معامله و طرح هنوز خیلی‌شفاف نیست و بسیار سخت است که درباره آن سخن بگوییم؛ ولی آنچه طی ماه‌های گذشته مشخص‌شده این است که ترامپ هیچ‌احترامی برای مصوبات سازمان ملل درخصوص قدس، بلندی‌های جولان و دیگر مسائل مرتبط قائل نیست. در نتیجه اشتیاق کمی برای بررسی و پرداختن به مساله معامله قرن وجود دارد. از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که ترامپ تصمیمش را به‌طور ناگهانی عوض کند و تصمیم دیگری بگیرد.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای عربی برای برقراری رابطه با رژیم‌صهیونیستی اقدام کرده‌اند. آیا این تغییر رویکرد رهبران کشورهای عربی بر مقاومت مردم فلسطین تاثیری می‌گذارد؟

واقعیت اسفبار این است که رهبران کشورهای عربی هیچ‌گاه از مقاومت فلسطین حمایت نکرده‌اند که حالا علنی شدن ارتباطات‌شان با رژیم‌صهیونیستی بخواهد چیزی را عوض کند. البته با وجود بی‌توجهی سران کشورهای عربی به آرمان‌های فلسطینی، این مساله از حمایت‌های گسترده‌ای در میان مردم این کشورها نسبت به برادران و خواهران فلسطینی‌شان برخوردار است، چیزی که هیچ‌گاه رهبران عرب بر اساس آن اقدام نکرده‌اند و نخواهند کرد.

تصور می‌کنید با توجه به اخبار موجود در آینده نزدیک رژیم صهیونیستی به غزه حمله نظامی خواهد کرد؟

جنگ همیشه علیه نوار تحت محاصره غزه وجود داشته است؛ گاهی اوقات این حملات به صورت گسترده و شدید بوده و در دیگر مواقع به‌صورت آرام دنبال شده است.

برخی معتقدند راهپیمایی و شعار دادن کمکی به مردم فلسطین نمی‌کند. آیا واقعا چنین است؟

این مساله نه‌تنها باید برای مردم ایران مهم باشد، بلکه به‌خاطر جهانی بودن این موضوع همه مردم دنیا نیز باید نگران وضعیت فلسطین باشند. اگر واکنشی نداشته باشیم این پیام اشتباه به صهیونیست‌ها داده می‌شود که افکار عمومی نسبت به تجاوزها، اشغالگری‌ها و حملات بی‌پایان آنها علیه مردم فلسطین بی‌تفاوت شده است و همین موضوع باعث خواهد شد آنان در ادامه  حملات‌شان جری‌تر و جسورتر شوند.

اقدامات جمعی مانند تظاهرات‌ گسترده مردمی بسیار اهمیت دارد، زیرا آتش مقاومت را در وجود مردم فلسطین شعله‌ور نگه می‌دارد. همین که شما از ایران با من در انگلیس در این خصوص صحبت می‌کنید، نشان می‌دهد هنوز این مقاومت ادامه دارد و گرم گرم است.

 

* نویسنده : مصطفی افضل‌زاده روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها