• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
درباره اظهارات مکرر روحانی درخصوص «رفراندوم» و «اختیارات ویژه» طی چند روز اخیر

از کالبد چوب خشک بیرون بیایید اختیار ویژه لازم نیست

به نظر می‌رسد اگر آقای روحانی به جای اتلاف وقت برای چانه‌زنی بر سر افزایش اختیارات، وظایف قانونی خود را به‌درستی انجام دهد، کشور از شرایط جنگ اقتصادی خارج می‌شود و هیچ‌نیازی هم به رفراندوم و اختیارات ویژه نیست.

از کالبد چوب خشک بیرون بیایید اختیار ویژه لازم نیست
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، عادی نبودن شرایط امروز کشور موضوعی خارج از فهم نیست، اما این که چنین وضعی معلول چه عواملی است؟ پرسشی است که احتمالا جواب‌های متفاوتی برای آن وجود دارد. اگر بخواهیم از منظر حسن روحانی به این سوال پاسخ دهیم، باید روی اختیارات رئیس‌جمهور تمرکز کنیم. او در هفته‌های اخیر و در سه دیدار خود با فعالان سیاسی، حوزویان و مدیران سه بار روی اختیارات ویژه رئیس‌جمهور تاکید کرده است.
 
این موضع‌گیری نشان می‌دهد که روحانی وضع نابسامان کنونی را به‌خصوص در حوزه اقتصادی ناشی از نقص در اختیارات قانونی «رئیس‌جمهور» می‌داند. به اعتقاد روحانی چون کشور در شرایط غیرعادی و جنگی قرار دارد، اختیارات رئیس‌جمهور هم باید فراتر از اختیاراتی باشد که در شرایط عادی برعهده دارد. ظاهر این صورت‌بندی که اخیرا رئیس‌جمهور درصدد تنقیح و تفهیم آن است، بسیار معقول به نظر می‌رسد و از قضا نوعی ژست روشنفکرمآبانه و اپوزیسیون‌گونه نیز در آن نهفته است، اما آیا ادعاهای مندرج در مواضع اخیر رئیس‌جمهور با واقعیات خارجی مطابقت دارد یا برساخته برخی اذهان است؟
 
اینکه بخشی از نابسامانی‌ها در کشور به‌خصوص در حوزه اقتصادی ناشی از دشمنی دشمن و تحریم‌های شدید خارجی است، بر کسی پوشیده نیست، اما نوسانات لحظه‌ای قیمت ارز، افزایش روزانه قیمت کالاهای اساسی مثل گوشت، مرغ، رب، شکر و ماکارونی، رشد سرسام‌آور نرخ خودرو و مسکن در مدت بسیار کوتاه، احتکار برخی اقلام مصرفی توسط دلالان و حذف ناگهانی از بازار و بسیاری از مسائل از این دست، نه تقصیر شیطان بزرگ و نه ناشی از کمبود اختیارات رئیس‌جمهور است. با یک محاسبه سرانگشتی معلوم می‌شود که اینها نتیجه نابلدی و نامدیریتی مسئولان است.
 
درواقع بخشی از شرایط جنگی که رئیس‌جمهور به بهانه آن خواستار اختیارات ویژه شده را خود او و دولت متبوع‌شان به بار آورده‌اند. به این معنی اگر اختیار رئیس‌جمهور فعلی کمتر از این بود، احتمالا وضع عمومی کشور بهتر از چیزی بود که امروز داریم. چه تا امروز در هر حوزه‌ای که روحانی اختیار تام داشته کمترین کارآمدی را شاهد بودیم. این را علاوه‌بر حوزه اقتصادی در سیاست خارجی و به‌طور مشخص در ماجرای برجام هم دیده‌ایم.  فرض کنید از این موارد چشم‌ بپوشیم و قرار باشد طی یک رفراندوم به رئیس‌جمهور اختیاراتی ویژه بدهیم. برای اخذ چنین تصمیمی آیا نباید خطرات احتمالی آن را در نظر بگیریم؟
 
شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‌عنوان یکی از نهادهای تحت ریاست روحانی پنج ماه تشکیل نشد. دلیل آن موضوع هم انتقادهای یکی دو عضو این شورا نسبت به سیاست‌ها و مشی رئیس‌جمهور بود. این یعنی فردی که تقاضای اختیارات بیشتر دارد، کسی است که یک نهاد قانونی را به خاطر عدم تبعیت تام از نظرات خود به تعطیلی کشاند. تصور کنید چنین کسی قرار باشد اختیارات فراقوه‌ای داشته باشد و مثلا در حوزه قضایی یا موضوعات مربوط به مجلس هم حرف آخر را بزند! «العقل خیر المواهب و أفضل نعمه.» با این وصف به نظر می‌رسد که انتقاد حامیان دولت از این‌همانی روحانی با مصدق و بنی‌صدر (به‌واسطه درخواست مشترک اینها درباره افزایش اختیارات و طرح رفراندوم) وجهی نداشته و این‌همانی مذکور بر مبنای قرائن تاریخی است.   علاوه‌بر این و در یک نمای بزرگ‌تر، اگر نگاه مطلوب دولت و رئیس دولت فعلی را مشی‌ لیبرالی در نظر بگیریم، با مروری کلی می‌بینیم که در 40 سال گذشته، هر نهاد و نظامی که تحت اختیار این تفکر بوده جز نابسامانی و تبعات منفی چیزی برای مردم و کشور به دنبال نداشته است.
 
به نظر می‌رسد اگر آقای روحانی به جای اتلاف وقت برای چانه‌زنی بر سر افزایش اختیارات، وظایف قانونی خود را به‌درستی انجام دهد، کشور از شرایط جنگ اقتصادی خارج می‌شود و هیچ‌نیازی هم به رفراندوم و اختیارات ویژه نیست. اگرچه غیر از اختیاراتی قانونی که برای رئیس‌جمهور تعریف شده، از طرف رهبری نیز اختیارات مبسوطی به دولت فعلی در حوزه‌های مختلف داده شده است. در این باره چندی پیش سعید لیلاز، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفته بود: «اختیاراتی که آقای خامنه‌ای به روحانی و سران سه قوه داد، اگر به چوب خشک داده بودند تا الان کاری کرده بود.»
 
* نویسنده : محمدحسین نظری روزنامه‌نگار
نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها