• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ترکیب کرسی‌های پارلمان اروپا نشان‌دهنده شکاف رو به افزایش در این قاره است

هشدار مرکل برای تکرار نازیسم

مرکل در سخنرانی‌هایش به خطر راستگرایان پوپولیست اشاره ‌کرد و مکرون نیز در کنار سخنرانی، در یک روز برای 28 روزنامه کشورهای اروپایی از «رنسانس اروپایی» نوشت و از خطر اروپا گفت.

هشدار مرکل برای تکرار نازیسم
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، برای اینکه بدانیم در پارلمان اروپا چه اتفاقی افتاده است، نیازی به شمارش کرسی‌های احزاب راه‌یافته به پارلمان اروپا یا همان سمبل دموکراسی در اروپا نیست. اظهارات رهبران اروپایی یک روز پس از برگزاری انتخابات، به‌خوبی نشان می‌دهد زیرپوست قاره سبز چه می‌گذرد. رهبران اروپایی همچون آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، از ماه‌ها قبل کارزار سنگین مقابله با جریان‌های دست راستی را آغاز کرده بودند.

مرکل در سخنرانی‌هایش به خطر راستگرایان پوپولیست اشاره ‌کرد و مکرون نیز در کنار سخنرانی، در یک روز برای 28 روزنامه کشورهای اروپایی از «رنسانس اروپایی» نوشت و از خطر اروپا گفت. جریان‌های راستگرا که در رسانه‌های اروپایی از آنها به‌عنوان «راست افراطی» یاد می‌شود، بدون توجه به این هشدارها، تصاحب یک سوم کرسی‌های پارلمان اروپا را اصلی‌ترین هدف خود قرار دادند تا از این طریق، روند مهاجرت به اروپا را متوقف کنند. آنها به آنچه می‌خواستند دست نیافتند، با این حال رشد قابل توجهی داشتند. در انتخابات پارلمان اروپا احزاب طرفدار اروپا توانستند ۸۰ درصد صندلی‌های پارلمان را در اختیار بگیرند. این شاید برای برخی‌ها در اروپا یک پیروزی نسبی به شمار ‌آید اما تضعیف احزاب بزرگ میانه خطر بزرگی برای آینده اروپا به حساب می‌آید. به موازات تضعیف این احزاب، احزاب رادیکال‌تر در دو سمت تقویت شده‌اند. در یک سوی این میدان و در سمت چپ لیبرال‌ها و سبزها قرار دارند و در سمت دیگر احزاب دست راستی.

در پارلمان آینده، محافظه‌کاران و سوسیال دموکرات‌ها برای تبدیل شدن به اکثریت، باید با لیبرال‌ها و شاید سبزها فراکسیون تشکیل دهند. اما تشکیل یک اکثریت چپ میانه با ائتلاف چپ‌ها، سوسیال دموکرات‌ها، سبزها و لیبرال‌ها از نظر محاسباتی نمی‌تواند عملی باشد. اکثریتی از راست‌های میانه نیز عملی نیست چراکه دموکرات مسیحی‌ها در هیچ‌حالتی حاضر نیستند با ناسیونالیست‌ها و پوپولیست‌های راست ائتلاف کنند.

مساله جدی‌تر اما اقبالی است که به راست‌ها و پوپولیست‌ها در این دوره از انتخابات پارلمان اروپا شده است. آنها شاید نتوانستند یک‌سوم پارلمان را از آن خود کنند اما کرسی‌های بیشتری را در پارلمان از آن خود کرده‌اند و تلاش نیز خواهند کرد تا مطالبات خود را در پارلمان اجرایی کنند. با وجود اینکه اکثریت مطلق پارلمان مخالفان راست‌های ملی‌گرا هستند، اما نگرش افراطی ناسیونالیستی این احزاب و رویکردهای پوپولیستی آنها نگرانی رهبران اروپایی را به دنبال داشته است. آنان نگران تکرار فاجعه ناسیونالیستی نازیسم در اروپا هستند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دوشنبه و به فاصله یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان»، هراس از بازگشت تفکرات نازیسم را یادآور شد. او گفت که کشورش با توجه به گذشته‌ای که در زمان آلمان نازی تجربه کرد، باید نسبت به پدیده ظهور جنبش‌های ملی‌گرایانه در اروپا بیش از دیگران هوشیار باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل تصریح کرد: «آلمان باید رودرروی پوپولیست‌هایی که دارند در اروپا حمایت جریان اصلی را به دست می‌آورند بایستد و برای آنها اتفاقاتی که تاریخ رقم‌زده را تعریف کند.» مرکل در این اظهاراتش با اشاره به افزایش اقبال به احزاب پوپولیست و راستگرا در انتخابات اخیر پارلمان اروپا اظهار کرد: «در کشور آلمان آشکار است که این گروه‌ها ‌باید ضمن در نظر داشتن پیش‌زمینه خاص آلمان نگریسته شوند، یعنی با در نظر داشتن گذشته کشورمان و معنی آن این است که ما باید هوشیارتر از دیگران باشیم.»

مرکل با اشاره به ظهور ملی‌گرایی و نژادپرستی در سراسر اروپا گفت: «به همین دلیل است که ما حامی دموکراسی بوده و برای ارائه راه‌حل‌ها تلاش می‌کنیم و به همین دلیل نیاز است که همواره خودمان را به جای کسی دیگری قرار دهیم و در مقابل بی‌تحملی ایستادگی کنیم و هیچ تحملی نسبت به نقض حقوق بشر نشان ندهیم.» صدراعظم آلمان در ادامه اذعان کرد که وضعیت به‌گونه‌ای شده که کار برای متقاعد ساختن مردم درراستای درس گرفتن از گذشته سخت‌تر شده اما این درس باید به هر نسل جدیدی آموزش داده شود.

  وزن احزاب در پارلمان

اقبال ویژه مردم به انتخابات پارلمان اروپا، اهمیت این پارلمان را حداقل در شرایط کنونی به نمایش گذاشت. به‌طور حتم یک سوی این اقبال متاثر از نقش احزاب پوپولیست و راست‌افراطی است. در این دوره از انتخابات برخلاف دوره قبلی، احزاب اصلی موفقیت چشمگیری کسب نکرده‌اند و اقبال بیشتر مردم به سمت احزاب لیبرال، سبز و ملی‌گرا بود. با این حال حزب راست‌میانه توانست با 179 کرسی بیشترین آرا را کسب کند. حزب سوسیال‌دموکرات که حزب ائتلافی آن به شمار می‌رود، با 150 کرسی جایگاه دوم را کسب کرد تا این احزاب برای کسب اکثریت در پارلمان، ناچار به ائتلاف با احزاب دیگر شوند. این نیاز می‌تواند جایگاه هر دو حزب لیبرال و سبزها را در پارلمان اروپا تقویت کند.

بر اساس نتایج منتشرشده از شمارش آرای انتخابات پارلمان اروپا، پس از احزاب راست‌میانه و سوسیالیست، احزاب لیبرال با کسب 107 کرسی، در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند. چهارمین پیروز پارلمان اروپا حزب سبز است که توانسته 70 کرسی را به دست بیاورد. احزاب محافظه‌کار و همچنین راست‌های ملی‌گرا نیز هر کدام 58 کرسی را در پارلمان اروپا کسب کرده‌اند. احزاب پوپولیست با 56 کرسی، چپ‌ها با 38 کرسی و احزاب مستقل با هفت کرسی سایر راه‌یافتگان به پارلمان اروپا هستند. در این دوره همچنین احزاب مختلف دیگر نیز 28 کرسی به دست آورده‌اند.

آرایش پارلمان جدید اروپایی، آیینه تمام‌نمای آن چیزی است که در سطح اروپا در جریان است. همان شکاف‌هایی که اتحادیه را دچار واگرایی کرده و شرق، غرب، شمال و جنوبش را به‌نوعی از هم جدا کرده است، در نتایج انتخابات نیز نمود یافته است. این شکاف‌ و اختلافات حالا به درون پارلمان اروپا نیز راه پیدا کرده است. شاید این شکاف‌ها تاثیر چندان موثری بر وضعیت اتحادیه اروپا در شرایط کنونی نگذارد اما می‌تواند به عمیق‌تر شدن آن کمک کند. همین مساله نیز باعث شده شهروندان اروپایی در نظرسنجی‌ها اعلام کنند امید چندانی به باقی ماندن اتحادیه اروپا تا 20 سال آینده ندارند.

  رقابت برای رهبران نهادهای اتحادیه

با پایان یافتن رقابت‌های انتخاباتی در سراسر اروپا، رقابت اصلی در پارلمان برای انتصاب رهبران نهادهای مختلف اتحادیه و به‌ویژه کمیسیون اروپا که مسئول پیشنهاد قوانین، اجرای تصمیم‌گیری‌ها، تنفیذ پیمان‌نامه‌ها و انجام کارهای روزمره اتحادیه اروپاست، آغاز شد. جز ریاست کمیسیون اروپا که دیروز به وقت اروپا انتخاب شد، رئیس پارلمان اروپا در ابتدای ماه جولای، رئیس کمیسیون اروپا، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، رئیس بانک مرکزی اروپا در ماه نوامبر و رئیس شورای اروپایی در ابتدای ماه دسامبر انتخاب خواهند شد. اصلی‌ترین رقابت اما بر سر ریاست کمیسیون اروپاست. درباره شیوه انتخاب رئیس کمیسیون، بین رهبران اروپایی اختلاف نظر وجود دارد. برخی همچون آنگلا مرکل طرفدار شیوه «اشپیتس کاندیدات» هستند. در این شیوه نامزد سرلیست پیروز انتخابات، به‌عنوان رئیس گروه پارلمانی اکثریت به صورت خودکار و مستقیم در مقام رئیس کمیسیون اروپا شناخته می‌شود. این شیوه هم‌اکنون در آلمان و بسیاری دیگر از نظام‌های پارلمانی برای انتخاب نخست‌وزیر به کار گرفته می‌شود.

بر اساس این شیوه، «مانفرد وبر» آلمانی از ائتلاف «حزب مردم اروپا»، رئیس کمیسیون اروپا می‌شود اما برخی تحلیلگران می‌گویند رهبران کشورهای اروپایی تلاش خواهند کرد تا اعضای حزب مردم اروپا را متقاعد کنند دست از تلاش برای انتصاب نامزد خود برای ریاست کمیسیون اروپا بردارند. یکی از این افراد امانوئل مکرون است. او از چندی پیش بر سر انتخاب رئیس کمیسیون اروپا با مرکل اختلاف داشت. مکرون شیوه آلمانی را برای انتخاب رئیس کمیسیون برنمی‌تابد و تلاش می‌کند با جلب حمایت سران برخی کشورها و رهبران سوسیالیست شرایط را برای نامزدهای حزب متبوعش در جهت دستیابی به ریاست کمیسیون اروپا فراهم کند. اما فقط مکرون مخالف این شیوه انتخاب نیست؛ لیبرال‌ها و حزب‌های سبز که برندگان بزرگ انتخابات پارلمان اروپا بودند نیز مخالف شیوه انتخاب خودکار برای تعیین ریاست نهادهای اروپایی هستند. برای انتخاب ریاست کمیسیون اروپا باید 376 رای کسب شود. این تعداد رای بدون حمایت حزب مردم اروپا عملا امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین اگر حزب مردم اروپا همچنان از آقای وبر حمایت کند، شانسی برای دستیابی به ریاست کمیسیون اروپا برای فرانس تیمرمن و همین‌طور نامزد لیبرال‌ها یعنی مارگرت وستاگر باقی نخواهد ماند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها