• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
شهردار اسبق تهران به قتل همسر دومش اعتراف کرد

استاد کُشی و شهر آشوبی

عصر روز گذشته محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران با مراجعه به پلیس آگاهی به قتل همسرش اعتراف کرد و توسط پلیس بازداشت شد. نجفی علت این جنایت را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

استاد کُشی و شهر آشوبی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران در خانه هم حاشیه‌ساز شد و همسرش را کشت! صبح روز گذشته به‌سرعت خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی‌بر قتل زن جوانی در طبقه هفتم ساختمانی در سعادت‌آباد تهران. اندکی بعد از انتشار سریع اخبار، شهریاری سرپرست دادسرای امور تهران با اعلام هویت مقتول که میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی بوده است به تشریح چگونگی قتل پرداخت و گفت: «این زن جوان به‌علت اصابت گلوله در خانه‌اش به قتل رسیده است.»

طبق روال عادی، خبرنگاران ماجرا را ابتدا از طریق محمدعلی نجفی پیگیری کردند و او هم در واکنش به قتل همسر دومش گفت: «این پرونده در حال بررسی است. اجازه دهید تحقیقات انجام شود.» نجفی همچنین در پاسخ به این سوال که آخرین‌بار کی همسرش را دیده است، گفت: «من الان مشغول کاری هستم و نمی‌توانم صحبت کنم.»

ماجرای تیراندازی و قتل میترا استاد با تفنگ، به پیچیده‌تر شدن ماجرا دامن می‌زد که ناگهان اظهارات یک خبرنگار حواشی را بیشتر کرد. خبرنگار «انصاف‌نیوز» در توئیتی نوشت میترا استاد، همسر شهردار سابق تهران روز گذشته قصد حضور در این رسانه و گفت‌وگو با آنها را داشته است که ناگهان متوجه قتل او شده‌اند.  قتل با پنج گلوله در حمام یا با هفت گلوله در اتاق خواب و... همه شایعاتی است که از همان ساعات ابتدایی ماجرا به‌سرعت ارسال و با دریافت یک پیام تلگرامی در حال انتشار بوده‌اند.

به گفته رسانه‌ها، پسر 13 ساله میترا استاد خبر قتل مادرش را به پلیس داده است. پسر میترا استاد در ارتباط با محمدعلی نجفی گفت: «نجفی دست بزن داشت. مدام مادرم را کتک می‌زد. یک‌بار مانع شدم دست مرا شکست. قرار بود با مادرم بیرون برویم. من از مدرسه با آژانس بازگشتم، پول آژانس نداشتم، آمدم تا از مادرم پول آژانس بگیرم که متوجه شدم مادرم مرده است. شوهر مادرم مجوز اسلحه داشت و همیشه اسلحه را در خانه نگه می‌داشت. وقتی به خانه رسیدم یک زن و مرد که دختر آقای نجفی و راننده وی بودند در حال شکستن در خانه بودند و درنهایت وارد خانه شدیم و جسد مادرم را پیدا کردیم.» علاوه‌بر این، یکی از همسایه‌ها هم ماجرایی از یک درگیری بین یک زن و مرد در محل جرم را تایید می‌کند که ختم به تیراندازی می‌شود.

بعد از اصل ماجرا و توئیت آن خبرنگار، موضوع دیگری که حواشی بسیاری به‌دنبال داشت، ادعای برخی رسانه‌ها مبنی‌بر مظنون بودن محمدعلی نجفی در این ماجراست. ادعاهای بسیاری مطرح شد که محمدعلی نجفی شخصی بوده که با شلیک گلوله همسرش را به قتل رسانده است. عدم حضور او در محل حادثه و عدم موضع‌گیری‌اش بعد از بیان این شایعات و اظهارات پلیس، به این موضوع دامن می‌زد.

اما سوای تمام این ضد و نقیض‌های پرتکرار، انگار ناف نجفی را با حاشیه بریده‌اند. تصدی‌گری‌ها و مسئولیت‌های پرحاشیه و آمدورفت‌های پرحرف و حدیث در سمت‌های مختلف از ویژگی‌های بارز محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران و همسر میترا استاد است. نجفی فعالیت کاری‌اش را از ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز کرد و بعد از آن مسئولیت وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و ریاست سازمان برنامه و بودجه را طی سال‌های 60 تا 79 برعهده داشت. نجفی یکی از اعضای شورای شهر سوم تهران بود تا اینکه در سال 92 روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

نجفی در سال 92 از سوی روحانی به‌عنوان وزیر آموزش‌وپرورش معرفی شد که با عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس مواجه شد و با حکم مستقیم رئیس‌جمهور مسئولیت ریاست سازمان میراث فرهنگی را برعهده گرفت و وارد هیات دولت شد. خیلی طول نکشید و بعد از هفت‌ماه نجفی به‌دلیل بیماری قلبی از ریاست سازمان میراث فرهنگی استعفا کرد و به‌عنوان سرپرست وزارت علوم و مشاور رئیس‌جمهور به فعالیت‌های خود ادامه داد. بعد از ورود اصلاح‌طلبان به شورای شهر تهران در سال 96 محمدعلی نجفی به‌عنوان گزینه شهرداری معرفی و انتخاب شد. به‌رغم تمام حواشی پیرامون این انتخاب اما نجفی مدتی را هم شهردار تهران بود و بازهم با همان بهانه نخ‌نمای بیماری، شهرداری را ترک کرد. این‌بار اما همه خیلی زود با ماجرای بیماری نجفی کنار نیامدند، بالاخره یک‌بار چنین تجربه‌ای در کارنامه او وجود داشت و مسئولیتی را به این دلیل ترک کرده بود. مدت زمان زیادی از استعفای نجفی نگذشته بود که ابتدا شایعات و بعد تصاویری از او در کنار زن جوانی با حالات و شمایلی خارج از عرف مدیران جمهوری اسلامی در فضای مجازی و رسانه‌ای منتشر و دست‌به‌دست شد؛ تصاویری که چهره شکفته نجفی در آنها اصلا نشان از وجود بیماری و ناتوانی در او نداشت.

میترا استاد، همسر دوم شهردار سابق تهران در واکنش به ازدواجش با نجفی و جوی که نسبت به انتشار تصاویرش با او به راه افتاد، گفته بود: «هر انسانی یک زندگی خصوصی دارد؛ چه آقای دکتر نجفی و چه هر شخصیت دیگری؛ درست نیست با کسی که واقعا این‌قدر برای کشور و نظام زحمت کشیده است، این‌طور رفتار کنند؛ با تمسخر صحبت کنند که ایشان چرا ازدواج کرده است.»

فاطمه دانشور، عضو سابق شورای شهر تهران در واکنش به تصاویر محمدعلی نجفی در کنار همسر دومش گفت: «همان بهتر که نجفی استعفا کرد. متاسفانه این قصه سر دراز دارد و بسیار در سطح مدیران دولتی و خصوصی کشور دیده می‌شود، آشکار یا پنهان، موقت یا دائم!»

از این گذشته‌ها و مرور وقایع که بگذریم، بالاخره عصر روز گذشته محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران با مراجعه به پلیس آگاهی به قتل همسرش اعتراف کرد و توسط پلیس بازداشت شد. نجفی علت این جنایت را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

 

* نویسنده : ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها