• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سرخابی‌ها امشب با لیگ قهرمانان آسیا وداع می‌کنند

خداحافظی همزمان پرسپولیس، ژاوی و شاید مجیدی

مدیران استقلال تمایل دارند مجیدی بار دیگر به‌عنوان دستیار در تیم بماند، اما ممکن است فرهاد که برای سرمربیگری فصل بعد اعلام آمادگی کرده، تصمیم دیگری بگیرد و این یعنی احتمال دارد بازی با العین آخرین حضور مجیدی روی نیمکت مربیگری آبی‌ها باشد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، هفته ششم و نهایی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا همین امروز و فردا به پایان می‌رسد تا قاره کهن چهره صعودکنندگانش را بشناسد. آنهایی که بهتر عمل کردند، زیرکانه‌تر پیش رفتند و آماده‌تر بودند به مرحله حذفی راه می‌یابند و دیگران امیدوارند تا شاید فصل بعد فرصتی دوباره برای موفقیت به دست بیاورند. امشب اما دو نماینده ما به مصاف حریفان خود خواهند رفت تا یک بازی تشریفاتی را به پایان برسانند و فصل مصیبت‌بار فعلی‌شان را در آسیا تمام کنند.


بازی تهران

امشب در تهران، پرسپولیس در مراسم وداعی دوگانه، هم خود با لیگی وداع می‌کند که چند ماه قبل افتان و خیزان نایب‌قهرمانش شد و هم اینکه در خداحافظی یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان فوتبال تاریخ حضور خواهد داشت. ژاوی بازیکن بزرگ فوتبال در آخرین مسابقه فوتبالی خود قصد وداع با مستطیل سبز را دارد و این بازی می‌تواند برای او در ورزشگاهی سرشار از تماشاگران پرسپولیسی مشتاق پر از خاطره باشد.  پرسپولیس در بازی‌های امسال سایه‌ای از تیم قدرتمند فصل قبل نبود و با وجود باز شدن پنجره‌های نقل‌وانتقالات و جذب یارهای جدید، در مسابقات این فصل نتیجه نگرفت و در گروه خود آخر شد. آخرشدنی که البته تحت‌الشعاع قهرمانی این تیم در لیگ قرار گرفت و توسط رسانه‌ها به حد کافی بررسی نشد.

وضعیت پرسپولیس در جدول

5 بازی و 4 امتیاز! حتی بدبین‌ترین هوادار پرسپولیس هم تصور  نمی‌کرد نایب‌قهرمان فصل قبل، امسال و در مرحله گروهی چنین مشکلاتی را تجربه کند، اما شروع بد سرخ‌پوشان و تحلیل رفتن قوای تهاجمی این تیم در انتهای فصل فوتبالی، اثر خود را نشان داد. ضعف پرسپولیس در خط حمله و ساختار دفاعی شکننده این تیم در بازی‌های آسیایی، سبب شد سرخ‌پوشان قبل از پایان مرحله گروهی از این مسابقات حذف شوند و این بازی آخر برای آنها تشریفاتی شود. آنها شاید بتوانند در پایان مسابقات امروز به رتبه سوم برسند اما باید هم مقابل سرگروه پیروز شوند و هم شاهد شکست نماینده عربستانی باشند.

السد به دنبال صدرنشینی

صعود السد با هر نتیجه‌ای قطعی است و غیر از صدرنشینی تنها چیز دیگری که می‌تواند برای آنها رقم بخورد این است که این بازی را ببازند و پاختاکور جای آنها را در صدر بگیرد. در چنین شرایطی هم دومی آنها قطعی است و صعود می‌کنند، اما طبعا صعود به‌عنوان تیم صدرنشین برای قطری‌ها مهم است. پرسپولیس هم شانسی برای صعود ندارد و تنها می‌تواند در بهترین صورت، جایگاه چهارمی را با سومی تغییر بدهد.

بازی تشریفاتی در امارات

امشب در امارات، العین میزبان استقلال است تا دو تیم سقوط‌کننده گروه در وداع آخر، دست‌کم بجنگند تا بازی نهایی را با پیروزی تمام کنند و روی زخم‌های خود مرهمی بگذارند. هیچ‌کدام از دو تیم فکر نمی‌کردند در انتهای بازی‌های مرحله گروهی چنین وضعیتی داشته باشند اما کار به اینجا رسید. به روز آخری که دیگر برد، دردی را از هیچ‌کدام از دو تیم دوا نخواهد کرد.

وضعیت استقلال در جدول

استقلال در بازی امشب می‌توانست اندک شانسی داشته باشد، اگر بازی را به الدحیل نمی‌باخت. آنها تنها 3 امتیاز با این تیم فاصله دارند ولی حتی برد آبی‌پوشان و باخت تیم قطری و برابری امتیازات دو تیم هم کمکی به استقلالی‌ها نخواهد کرد و آنها نیز وداع‌شان با این مسابقات قطعی شده. استقلال هم امسال در لیگ قهرمانان نتایج خوبی نگرفت اما برخلاف تصور این جدایی تیام نبود که تفاوت این تیم با فصل قبل را رقم زد بلکه این ساختار دفاعی آشفته تیم بود که باعث شد استقلال در مرحله گروهی، بازی‌های حساس را واگذار کند و حذف شود. تساوی خانگی هفته قبل استقلال مقابل الدحیل تیر خلاصی بود روی رویاهای صعود کردن آنها از این گروه و به همین دلیل هم این بازی امروز برای آنها تشریفاتی است، درست مثل العین که با دو امتیاز در قعر گروه قرار دارد و تنها ‌انگیزه آنها در بازی امروز این است که دست‌کم با بردن استقلال با آنها هم‌امتیاز شوند!

بازی مقابل چشم‌های جدید

تنها نکته حائزاهمیت این بازی در این است که العین با مانوئل پدرو به توافق رسیده تا هدایت فصل بعد این تیم را به او بسپارد. مطابق شنیده‌ها او در ورزشگاه حاضر خواهد شد تا تیم فصل بعدش را رویت کند. از کجا معلوم سرمربی خارجی فصل بعد استقلال هم در همین ورزشگاه حاضر نباشد یا دست‌کم از طریق تلویزیون نیم‌نگاه خریدارانه‌ای به تیم آبی‌پوش و مربی جوان لب خطش نداشته باشد؟
 
شاید آخرین بازی فرهاد

بعد از برکناری شفر، سکان استقلال به فرهاد مجیدی سپرده شد تا به‌عنوان سرمربی موقت تیمش را هدایت کند. مدیران استقلال اما تاکید کرده‌اند که سرمربی فصل آینده استقلال خارجی است. آنها تمایل دارند مجیدی بار دیگر به‌عنوان دستیار در تیم بماند، اما ممکن است فرهاد که برای سرمربیگری فصل بعد اعلام آمادگی کرده، تصمیم دیگری بگیرد و این یعنی احتمال دارد بازی با العین آخرین حضور مجیدی روی نیمکت مربیگری آبی‌ها باشد.

 

* نویسنده : هومن جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها