• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
خسروپناه در نشست هم‌اندیشی علوم انسانی و هنر:

تعریف رشته‌های جدید و میان رشته‌ای به تعالی علوم انسانی کمک می‌کند

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با تعریف رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای که داوطلبان زیادی نیز دارد، می توانیم به رشد و تعالی علوم انسانی و تحول آن کمک کنیم.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد اراک، نشست هم‌اندیشی علوم انسانی و هنر با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در واحد اراک برگزار شد.

دکتر خسروپناه در این نشست با بیان اینکه نخستین تغییری که باید در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گیرد، تغییر در علوم انسانی و هنر است، گفت: اگر علوم انسانی و هنری که در اختیار ماست، به شکل گذشته ادامه یابد، قطعاً با مشکل روبرو می شویم، مگر اینکه تغییری صحیح و برنامه‌ریزی شده در آن ایجاد شود.

وی تأکید کرد: نسبت به تحولات دنیا و حتی تحولات علوم انسانی بسیار عقب هستیم و توجه به جبران این عقب‌ماندگی باید در دستور کار قرار گیرد، به گونه ای که نباید از آخرین دستاوردهای این رشته غافل شویم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر به مبانی تأثیرگذار علوم اجتماعی توجه نکنیم قطعاً نخواهیم توانست تغییر و تحولی در دانش ایجاد کنیم، این در حالی است که ما اسیر دانش ترجمه‌ای 40 سال گذشته هستیم و توجه به مبانی نداریم.

وی گفت: دانش جهان در گرو دانش بشریت است و ما باید از دانش بشری جهان بهره‌مند شده و با آخرین دستاوردها در همه حوزه‌ها مخصوصاً حوزه علوم انسانی آشنا شویم.

حفظ و پاسدازی از میراث علوم انسانی و هنر ایران

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حفظ میراث علوم انسانی و هنری اشاره کرد و افزود: متأسفانه هنر خوش‌نویسی، ملیله‌کاری و ده‌ها هنر در زمینه میراث فرهنگی را کشور ترکیه به نام خود ثبت می کند، حال آن‌که این هنرها مربوط به کشور ایران بوده و باید از آنها پاسداری کنیم و در حفظ‌شان بکوشیم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاداسلامی گفت: بزرگترین کتابخانه در ترکیه، کتابخانه سلیمانیه در استانبول است که در آن 70 درصد کتاب‌ها عربی، 20 درصد ایرانی و فقط 10 درصد ترکی استانبولی بوده، اگرچه 70 درصد کتاب‌های عربی در علوم مختلف عمدتاً به دست ایرانی‌ها نوشته شده است.

وی با بیان اینکه 95 درصد اسانس کشور وارداتی است، افزود: در طرحی جدید بنا بر ظرفیت و پتانسیل‌های موجود دانشگاه آزاد اسلامی در هر منطقه پروژه‌ای تعریف کرده‌ایم، به عنوان مثال پروژه تولید داروهای گیاهی را در واحد بروجرد، تولید کفش در تبریز، تولید کاشی و سرامیک در یزد و پروژه‌های دیگری در مناطق مختلف تعریف شده‌اند که امیدواریم برای استان مرکزی هم بنا به ظرفیت و پتانسیل‌های موجود، پروژه‌ای خاص تعریف شود.

وی تغییر در رشته‌ها را یکی دیگر از موارد تحول علوم انسانی برشمرد و افزود: در این راستا می‌توانیم با تعریف رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای که به تصویب وزارت علوم رسیده و داوطلبان زیادی دارند، به رشد و تعالی علوم انسانی و تحول در این زمینه کمک کنیم.

استادان، مهمترین منابع انسانی در رشد علوم انسانی و هنر هستند

وی در ادامه گفت: تغییر و تعالی استادان، یکی دیگر از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که مهمترین منابع انسانی ما در رشد علوم انسانی و هنر، استادان هستند و آنها نیز باید مدل آموزش‌محوری را تغییر داده و پژوهش‌محور عمل کنند و در راستای انجام وظایف و تعالی علوم انسانی، وقت بیشتری را صرف کنند.

دکتر خسروپناه با اشاره به اینکه وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی، دو بال آموزشی کشور محسوب می‌شوند، گفت: ما به دنبال این هستیم که پیوند این دو را تقویت کرده و در راستای حل مشکلات آموزشی کشور، از پتانسیل های یکدیگر بهره‌مند شویم و گام‌های رو به جلو و مثبتی برداریم.

دغدغه تعالی دانش مدیریت را داشته باشیم

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه عینک بدبینی را در جهت پیشرفت و ترقی خود از چشم‌ها برداریم، افزود: سعی کنیم علمی انتقاد کنیم و اندیشه های خود را عالمانه نقد کنیم، چرا که شرط اول علم، رعایت اخلاق است و باید دغدغه تعالی دانش مدیریت را داشته باشیم، اگر چه هزاران مانع بر سر راه ما باشد.

وی افزود: استادان معارف می توانند به اساتید علوم انسانی مدرن کمک کنند، به شرطی که علوم انسانی مدرن را بشناسند و استادان علوم انسانی نیز می توانند به استادان معارف کمک های زیادی داشته باشند، به شرطی که باور کنند مبانی اسلامی می تواند در نظریه های علوم انسانی تأثیر بگذارد.

تحول در علوم انسانی مطابق با مطالبات فکری انسانهاست

حجت‌الاسلام همتی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در ادامه این نشست گفت: تحول در علوم انسانی خواسته‌ای معقول و مطابق با مطالبات فطری انسان‌هاست.

وی با بیان اینکه مبتکر تغییر و تحول در علوم انسانی به جز حوزه و دانشگاه، نهاد دیگری نخواهد بود، تأکید کرد: اگر مسئولان حوزه و دانشگاه، شانه از زیر بار مسئولیت در زمینه تحول علوم انسانی خالی کنند، خواسته یا ناخواسته حکومت به دست کسانی سپرده می‌شود که به دنبال تئوریزه کردن انقلاب و تحمیل و القای ارزش‌های نادرست خود به مردم هستند.

تحول در علوم انسانی را به عنوان یک هدف و چشم انداز روشن پیشرفت در نظر بگیریم

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با تأکید بر اینکه تحول در علوم انسانی، یکی از مطالبات به حق رهبر انقلاب اسلامی از دانشگاه است، اظهار داشت: انجام این تحولات منوط به ساز و کارهای خاصی است و اگر ما تحول و تعالی در علوم انسانی را به عنوان یک هدف و چشم‌انداز روشن برای پیشرفت خود در نظر بگیریم، این امر باید زاییده تعامل اجزایی باشد که ما از آنها به عنوان حوزه و دانشگاه تعبیر می کنیم.

وی موازی‌کاری را یکی از مشکلات در این مسیر عنوان کرد و افزود: مطالبه مقام معظم رهبری این است که ما در درون حوزه و دانشگاه، ساز و کارهایی ایجاد کنیم که اگر امروز هر کس متولی برگزاری و اجرای این برنامه شد، بر اساس همین طرح و ساز و کار پیش برود و مدیری که در آینده مسئولیت اجرای آن را دارد هم در همین راستا گام برداشته و آن را دنبال کند.

تعالی بخشی به حوزه علوم انسانی با استفاده از ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی

عباسعلی حیدری دبیر هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک همچنین در این نشست اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی با مدیریت جدید و با تأسیس معاونتی در حوزه علوم انسانی و هنر، پیام روشنی را به مجموعه و جامعه دانشگاهی اعلام کرد که می‌خواهد در راستای تعالی‌بخشی به حوزه علوم انسانی، با استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این دانشگاه، گام‌های جدی و بزرگی بردارد.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا حضور دوره‌ای حجت‌الاسلام خسروپناه در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور و ارائه اهداف و توجه به تعالی علوم انسانی و هنر می‌تواند مسیرهای روشنی را برای ما و همکاران ایجاد کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها