• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 0
تراژدی افزایش حقوق سلیقه‌ای در آموزش و پرورش

بعضی معلمان از بعضی دیگر مساوی‌ترند!

سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با «فرهیختگان» و در پاسخ به این سوال که چرا افزایش حقوق فرهنگیان ماده 28 آموزش و پرورش و دانشجومعلمان مطابق قانون نبوده است و علاوه بر آن دانشجومعلم‌ها هم نسبت به عدم پرداخت افزایش حقوق‌ها معترض‌اند گفت: «بله متاسفانه در موارد متعددی گزارش‌هایی رویت شده است که افزایش حقوق‌ها مطابق قانون نبوده است و این اصلا پذیرفتنی نیست.

بعضی معلمان از بعضی دیگر مساوی‌ترند!
5.01
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، علی‌رغم تاکید قانونی بر افزایش حقوق 44درصدی برای کارکنان دولت، اخباری مبنی‌بر عدم‌تحقق این میزان افزایش حقوق در برخی مشاغل همچون دانشجومعلمان و فرهنگیان ماده 28 به گوش می‌رسد. نمایندگان مجلس و فرهنگیان همگی این موضوع را تایید کرده‌اند و اتفاق‌نظر وجود دارد که مساله افزایش حقوق‌ها برخلاف آنچه تصور می‌شد و قرار بود به نفع کسانی باشد که حقوق پایین‌تری دریافت می‌کنند، باز هم به کام کسانی شد که از سطح درآمد بالاتری برخوردارند.


کمبود 300هزار نیرو در آموزش و پرورش

اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش درخصوص وضعیت کمبود نیرو در مهر 97 گفته بود: «مهر 97 با توجه به شاخص‌ها 300هزار نفر کمبود معلم خواهیم داشت و 194هزار نفر را از طریق کم کردن شاخص‌ها و کاستن از نیازها جبران می‌کنیم، مثلا می‌گوییم به ازای هر 200 دانش‌آموز یک مربی می‌دهیم و اصل صورت‌مساله را که نیاز است دستکاری می‌کنیم و از 300هزار نفر 194هزار نفر را جبران می‌کنیم یعنی به جای اینکه بگوییم به جای هر 20 دانش‌آموز ابتدایی یک معلم، می‌گوییم به جای هر 25دانش‌آموز ابتدایی یک معلم. 35 سال است که در آموزش و پرورش با شاخص‌های نیاز توافق نکرده‌ایم و این دولت و آن دولت ندارد. برخی دوستان سفارش می‌کنند برخی از این آمارها را نگویید اما چرا نباید بگوییم، باید واقعیت‌های آموزش و پرورش را شفاف بگوییم. اگر قرار است 370هزار نفر تا سال 1400 بازنشسته شوند، اقتضائات تامین آن برعهده ما نیست و این افراد به حجم بار صندوق بازنشستگی اضافه می‌شوند، از سوی دیگر استخدام نیروی جدید بار مالی را به همراه خواهد داشت.»

8 هزار نفر کمبود معلم فقط در مدارس استان تهران

دو روز پیش محمد صیدلو، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: «هفته گذشته نمایندگان مجلس از دو مدیرکل استان یعنی بنده و آقای فولادوند دعوت کردند تا مسائل آموزش و پرورش را بازگو کنیم که بنده اعلام کردم اگر برای امروز می‌خواهید به ما کمک کنید ما ۶ میلیارد تومان پول ایاب و ذهاب بدهکاریم؛ اگر برای دو هفته آینده می‌خواهید کمک کنید، ما ۶ میلیارد تومان حق‌الزحمه همکاران ر ا بدهکاریم و اگر برای تابستان می‌خواهید مشکلی حل کنید، ۸هزار نفر کمبود نیروی انسانی وجود دارد، اگر برای اول مهر می‌خواهید کاری کنید، ما حدود ۱۰ هزار کلاس درس نیاز داریم و می‌خواهیم نمایندگان مجلس کاری کنند تا حال آموزش و پرورش خوب شود.»

حقوق پزشکان 40برابر معلمان

مضاف بر صیدلو، هاجر چنارانی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز دو روز پیش با بیان اینکه فاصله حقوق معلم با پزشک حدود 40 برابر است، خطاب به وزیر آموزش و پرورش، گفت: «یک دندانپزشک سه ساعت کار می‌کند و به اندازه حقوق یک ماه معلم دریافتی دارد. حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان امسال شامل افزایش حقوق نشده است و متاسفانه 99 درصد بودجه آموزش و پرورش به پرداخت حقوق اختصاص می‌یابد و دیگر بودجه‌ای برای سایر بخش‌های این وزارتخانه نیست.»

افزایش حقوق‌ها برای معلمان رعایت نشده است

اخبار بالا را به‌عنوان مقدمه داشته باشیم و حالا این را هم بخوانیم: «وزارت آموزش و پرورش در صدور احکام جدید سال ۹۸ فرهنگیان ماده ۲۸ ورودی 97 مبلغ ۴۰۰ هزار تومان مصوبه مجلس را که برای همه کارمندان دولت تصویب شده بود، حذف کرده و تنها مبلغی معادل دویست‌و‌هفتاد هزار تومان به حقوق آنها اضافه کرده است.» این ادعایی است که تعدادی از فرهنگیان ماده 28 ورودی 97 داشته‌اند و به هر طریق آن را به ما منتقل کرده‌اند. این ادعا در کنار مشکلات همیشگی معلمان در دریافتی‌ها همه نشان از ضعف درآمدی و وجود مشکلات عدیده در تامین اقتصادی و معیشتی آنهاست.

فرهنگیان ماده 28 را اگر قرار باشد در یک خط معرفی کنیم، می‌توانیم به سخنان رئیس دانشگاه فرهنگیان اشاره کنیم که گفت: «این ماده برای عبور از بحران کمبود معلم به‌عنوان راه‌حلی مناسب محسوب می‌شود.» و اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم باید بنویسیم ماده 28 یک ماده از 31 ماده اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که در تاریخ 6/10/90 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و براساس آن تامین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق دانشگاه وجود ندارد، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از میان دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه، مشروط به گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی در دانشگاه بلامانع است.» با قرار دادن همین تعاریف در کنار اخبار ابتدای گزارش می‌توانیم بنویسیم نیروهایی که قرار بوده است گره‌گشای بحران کمبود معلم باشند، حالا حتی حق و حقوق خود را هم به‌طور کامل دریافت نمی‌کنند.

در ادامه ماده 28 هم آمده است که باید یک دوره یک‌ساله در دانشگاه فرهنگیان توسط ورودی‌ها گذرانده شود که به گفته ورودی‌های 97، این اتفاق برای آنها نیفتاده است.

دولت تمام مولفه‌های تعیین‌شده برای افزایش حقوق را زیر پا گذاشته است

هادی قوامی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ارتباط با افزایش حقوق کارکنان دولت گفت: «آن گروه از کارکنان دولت که زیر دومیلیون ریال حقوق دریافت می‌کنند، بیش از 44 درصد درسال جاری به حقوق آنان افزوده می‌شود. مجلس شورای اسلامی در بخش دوم افزایش حقوق مصوب کرد متناسب با سقف اعتبار موجود، حقوق کارکنان دولت تا 10 درصد افزایش یابد. همه کارکنان دولت اعم از قراردادی و پیمانی جدای از این افزایش 10 درصدی، چهار میلیون ریال به حقوق آنها اضافه می‌شود. رعایت عدالت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای در نظر گرفته شده در پرداخت حقوق به کارکنان دولت است.»

همان‌طور که در اخبار متعدد آمده است متاسفانه افزایش قانونی حقوق برخی کارکنان دولت، مشخصا دانشجومعلمان و فرهنگیان ماده 28 رعایت نشده است و اعداد از آنچه وعده داده و تصویب شده بسیار پایین‌تر است، در مقابل و پس از پیگیری‌هایی که همین معلمان داشته‌اند متاسفانه کسی پاسخگو نبوده، این درحالی است که این بی‌قانونی از سوی نمایندگان مجلس نیز تایید شده است. حمیدرضا حاجی بابایی، عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی که پیش از این دانشجومعلمان را هم مشمول دریافت افزایش حقوق سال 98 عنوان کرده بود، با بیان اینکه براساس بررسی به عمل آمده از تصویب‌نامه دولت برای تعیین ضریب حقوق، تمام مولفه‌های تعیین شده زیر پا گذاشته شده است، گفت: «در نمونه‌ای از این تخلفات می‌توان به افزایش حقوق دانشجومعلمان اشاره کرد که باید براساس مصوبه مجلس 400 هزار تومان و افزایش تا 10 درصد باشد که متاسفانه احکام این دانشجویان براساس قانون مصوب مجلس صادر نشده است. این تخلف آشکار دولت است که در برابر مصوبه مجلس ایستاده است، بدون توجه به قانون به‌گونه‌ای سلیقه‌ای و بدون ضابطه هر آنچه می‌خواهد را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است. دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کشور و به‌طور مشخص رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات‌رئیسه، کمیسیون اصل 90 باید پاسخگوی این تخلف آشکار در برابر ملت بزرگ ایران باشند.»

از هر چیزی برای ایجاد نارضایتی در مردم استفاده می‌شود

علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» و در پاسخ به این سوال که چرا افزایش حقوق فرهنگیان ماده 28 آموزش و پرورش و دانشجومعلمان مطابق قانون نبوده است و علاوه بر آن دانشجومعلم‌ها هم نسبت به عدم پرداخت افزایش حقوق‌ها معترض‌اند گفت: «بله متاسفانه در موارد متعددی گزارش‌هایی رویت شده است که افزایش حقوق‌ها مطابق قانون نبوده است و این اصلا پذیرفتنی نیست. متاسفانه کسانی که حقوق بالایی دریافت می‌کردند، افزایش حقوق‌هایشان هم گویا بالاتر است و کسانی که حقوق کمتری دارند کمتر حائز دریافت افزایش حقوق‌ها شده‌اند. واقعا مشخص نیست دلیل این کار چیست و چرا هر روز به نارضایتی مردم دامن زده می‌شود و روح و روان مردم را مورد هدف قرار می‌دهند. این مساله مشخص و قانونی بوده اما دولت آن را رعایت نکرده است.»

 

* نویسنده : ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها