• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

برای نویسنده جانبازی که دغدغه‌اش کتاب کودک بود

حاج‌محسن صالحی متولد 1348 و اهل روستای حاجی‌آباد اصفهان؛ طنز‌نویس خوب انقلابی که نزدیک به سه سال در جبهه حضور داشت و از جهادگران و یادگاران اهل قلم دفاع مقدس بود که چند روز پیش پس از تحمل سال‌ها درد و رنج دوران دفاع مقدس، در زادگاه خود به درجه شهادت رسید.

برای نویسنده جانبازی که دغدغه‌اش کتاب کودک بود
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مجموعه داستان‌هایی که نوشت، بسیار پرمخاطب بودند، چون برای قشری می‌نوشت که چیزی از جنگ و آن دوران نمی‌دانستند، اما با خواندن کتاب‌های حاج محسن، با آن لحن طنز و شوخش می‌توانستند، آن روزها را درک کنند و باز هم مشتاق باشند که بیشتر و بیشتر از آن زمان بخوانند. محسن صالحی، نویسنده کتاب مجموعه طنز جغله‌های جهادی و رمان دفاع مقدسی «رقص سنگ» بر اثر عوارض شیمیایی جنگ به درجه رفیع شهادت رسید.

حاج‌محسن صالحی متولد 1348 و اهل روستای حاجی‌آباد اصفهان؛ طنز‌نویس خوب انقلابی که نزدیک به سه سال در جبهه حضور داشت و از جهادگران و یادگاران اهل قلم دفاع مقدس بود که چند روز پیش پس از تحمل سال‌ها درد و رنج دوران دفاع مقدس، در زادگاه خود به درجه شهادت رسید. این نویسنده در مدت زمان 20 ساله‌ای که در قم زندگی می‌کرد، علاوه‌بر تحصیل علوم حوزوی به کار فرهنگی و نویسندگی مشغول بود و در این چند سال اخیر با توجه به مصدومیت و عوارض شیمیایی جنگ، به دستور پزشک، در روستای حاجی‌آباد اصفهان ساکن و به کشاورزی مشغول بود.

از سوابق نویسندگی و مجموعه آثار او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محسن صالحی آغاز فعالیتش در دو حوزه داستان‌نویسی و شعر از سال 1369 شروع شد. صالحی حدود 13 کتاب داستان و پنج کتاب شعر دارد و به جز رمان «رقص سنگ» و «از لیلا تا ویلا»، در طنزنویسی دفاع مقدس نیز فعالیت داشت. مخاطبانش بیشتر نوجوانان بودند و به قول خودش برای این نسل می‌نوشت، چون خیلی‌‌ها آنها را فراموش کرده‌اند و نوشتن برایشان لازم و ضروری است.

اساتیدش برای شروع کار، در حوزه داستان آبروی، جزینی و عبدالله حسن‌زاده(سردبیر نشریه سلام بچه‌ها) و در حوزه شعر آقایان رحماندوست و تقی متقی بودند. اولین کتاب او در سال 1369، «نماز شکوفه خداست» نام داشت که برای کودکان در قالب شعر و داستان بود.

ازجمله شعرهای موفق او، شعر «چفیه» است، شعری که در قالب مثنوی، سروده شده بود و به صورت کتاب و فلش‌کارت چاپ شده است. بخشی از شعر او در این مثنوی این بود: «چفیه یعنی شب، بسیجی، شیرمرد؛ دل پلنگان با شغالان در نبرد، چفیه محراب بسیجی‌های ماست، بر سرِ ما دستِ زیبایِ خداست... .»

نخستین کار جدی او در حوزه نویسندگی، کتاب «اگر نامهربان بودیم، رفتیم» بود که توسط نشر اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم در سال 84 منتشر شد.  صالحی همچنین در هفت نشریه، داستان‌نویسی ویژه کودک و نوجوان را انجام می‌داد. سلام بچه‌ها(از سال 1374)، پرسمان دانشجو، حدیث زندگی، پوپک، باران، انتظار نوجوان و کیهان بچه‌ها ازجمله این نشریات بودند که داستان‌های دنباله‌دار او را به صورت پاورقی منتشر می‌کردند.

مدت حضور او در جبهه، نزدیک به سه سال بود و در عملیات کربلای 5 حضور داشت؛ او همچنین کارهای جهادی زیادی انجام داده بود.

شخصیت اکبرکاراته در کتاب‌هایی که برای نوجوانان نوشته است، واقعی است و از روی شخصیت یکی از دوستان و هم‌روستایی‌های خود به نام اکبر رحیمی حاجی‌آبادی نوشته است. کتاب‌های او با عنوان اکبرکاراته در 10 جلد چاپ شده است.  منبع و سوژه اصلی داستان‌های اکبرکاراته عمدتا مشاهدات عینی شهید صالحی از جبهه بود و سوژه بقیه کتاب‌هایش هم در مصاحبه‌هایی که با همرزمانش داشته، به دست آورده است.

از دیگر آثار منتشر شده صالحی حاجی‌آبادی، کتاب‌های «از لیلا تا ویلا» و «رقص سنگ» است که توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. تازه‌ترین خبر از مجموعه 10 جلدی اکبرکاراته‌ها، اقدام صداوسیمای اصفهان جهت تولید فیلم تلویزیونی و نمایشنامه رادیویی از این کتاب‌هاست.

گفتنی است، این جانباز شهید چند سالی در موسسه شهید کاظمی در شهرستان نجف‌آباد، در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی فعالیت چشمگیری در این زمینه داشت و با گروه کتابخوانی موسسه و همچنین شهید مدافع حرم محسن حججی در سطح مدارس شهرستان به برپایی نمایشگاه کتاب دفاع مقدس و برنامه جنگ کتاب ویژه دانش‌آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان می‌پرداختند و افراد زیادی را به سمت کتاب و کتابخوانی با خود همراه کردند، به‌خصوص در حوزه دفاع مقدس توانستند نوجوانان زیادی را جذب کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها