• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از بازتاب بین‌المللی حضور ویلموتس در ایران

پشت به تحریم، رو به آینده

وب‌سایت عرب زبان «البوابه» نوشت: «در شرایطی که گمان می‌شد ایران تحت تحریم‌های جدی و سنگین، هرگز برای مربی خارجی هزینه نکند و به مربیان داخلی خودش پناه ببرد، با ویلموتس بلژیکی قرارداد بسته و البته هزینه او و تیمش نیز کم نخواهد بود.»

پشت به تحریم، رو به آینده
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مربی بلژیکی خود را برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران آماده می‌کند. او به احتمال فراوان کادر فنی خود و البته کادر پزشکی خاص خودش را خواهد داشت مگر آنکه با توجه به هزینه‌های بالای ریالی – دلاری، لطف کرده و در این زمینه دست فدراسیون فوتبال ایران را کمی باز بگذارد. مرد بلژیکی در لباس بازیکن، 421 بار به میدان رفت و با توجه به پست هافبک تهاجمی، 133 بار گل زد. شاید اوج درخشش او مربوط به حضور در تیم فوتبال باشگاه استاندارد لیژ باشد که طی 136 بازی موفق به ثبت رسمی 67 گل زده شد. او برای تیم ملی بلژیک در 70 حضور ملی، 28 گل زده ثبت کرد و البته همیشه مثل یک هافبک در خدمت تیم بود و مربیان از روحیه توام با کار گروهی وی لذت می‌بردند. در لباس شالکه 04 آلمان، هواداران به او لقب خوک جنگی دادند، در تیم ملی بلژیک اما لقب گاو خشمگین دانگلبرگ(اشاره به زادگاه او دارد) به او اعطا شد. پس از مشخص شدن مذاکره رسمی فدراسیون فوتبال ایران با این مربی هلندی، بازتاب قابل توجهی در رسانه‌های معتبر ورزشی جهان دیده شد. شینهوای چین نوشت: «ویلموتس قبول کرده تیم ملی ایران را به‌عنوان بهترین تیم آسیا به جام‌جهانی ببرد و البته قطعا بیش از اینها از او انتظار خواهند داشت. او کادرفنی خودش را دارد و هزینه بالای او را فدراسیون فوتبال ایران در روزگار سخت تحریم پرداخت می‌کند.»

وب‌سایت عرب زبان «البوابه» در این خصوص نوشت: «در شرایطی که گمان می‌شد ایران تحت تحریم‌های جدی و سنگین، هرگز برای مربی خارجی هزینه نکند و به مربیان داخلی خودش پناه ببرد، با ویلموتس بلژیکی قرارداد بسته و البته هزینه او و تیمش نیز کم نخواهد بود.»

نشریه «اکیپ» فرانسه در بخش خبرهای کوتاه خود ضمن اشاره به قطعی شدن مذاکره فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس بلژیکی نوشت: «ایران انتخاب خوبی داشته است، ویلموتس هرگز کمتر از کی‌روش نیست اما کار سختی در پیش دارد، مشکل کشورهای در حال توسعه بدون تردید، امکانات است و این مرد بلژیکی که تجربه کار با ساحل عاج را داشته لابد از کمبود امکانات در برخی کشورهای خاورمیانه آگاهی دارد و می‌تواند با شرایط سازگار شود.»

«هد لاتست» بلژیک در گزارش مفصلی از روند مذاکره ایران با ویلموتس نوشته است: «یک میلیون و 300 هزار یورو رقم حداقلی و رسمی است که بابت مذاکره ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران اعلام شده و البته او هزینه تیم فنی و دستیار خودش را هم در پی خواهد داشت. ویلموتس برای ایران مربی خوبی خواهد بود و ما اگر جای ایران بودیم از او می‌خواستیم در تشکیل چند آکادمی مهم فوتبال و آموزش مربیان جوان در تیم‌های جوانان خدماتی را ارائه بدهد.»

«استریت تایمز» در گزارشی نیمه‌سیاسی و نیمه‌ورزشی از مذاکره ایران با ویلموتس نوشته و آن را با مذاکرات این روزهای ایران با اروپاییان مقایسه کرده و آورده است: «آماده کردن یک تیم ملی آماده و سرحال در شرایطی که ایران تجربه می‌کند، بسیار سخت است. آنها چنین شرایطی را بارها تجربه کرده‌اند و چند بار پیش آمده که حتی برای یک بازی تدارکاتی به خاطر تحریم‌های آمریکا دچار مشکل بوده‌اند. اکنون باید به فدراسیون فوتبال ایران به خاطر چنین تلاشی تبریک گفت. فوتبال، عامل صلح است و کاری با دنیای سیاست ندارد.»

وب‌سایت تحلیلی «RTBF» به قلم مانوئل جوس در این باره می‌نویسد: «ویلموتس مربی تازه تیم ملی فوتبال ایران است و فرصت دارد از حق خود در دنیای مربیگری دفاع کند. ایران بهترین تیم آسیاست و بازیکنان بزرگ و مشهوری دارد که در خارج از فوتبال ایران نیز خوش‌درخشیده‌اند.» در ادامه این گزارش آمده است: «ویلموتس دو دستیار خود را نیز خواهد داشت و به احتمال زیاد طبق عادت قبلی دوست ندارد دستیاران تحمیلی داشته باشد. او کادر فنی خودش را به ایران خواهد برد و حتی شاید شبیه به تجربه‌های قبلی پزشک و روانشناس تیم را نیز خودش انتخاب کند.» خبرگزاری آونیر(آینده) بلژیک نیز نوشت: «ویلموتس راهی ایران می‌شود و فرصت دارد به همه ثابت کند که در بلژیک به او بی‌مهری شده و می‌توانست مربی بزرگی باشد. او در حد مربیان بزرگ دنیا نبوده مگر آنکه با ایران به همه ثابت کند که درباره او اشتباه کرده بودند.»

 

* مترجم : بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها