• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گشتی کوتاه در نمایشگاه قرآن که بیشتر به فروشگاه حجاب و عفاف شبیه است

خبری از خلاقیت در نمایشگاه قرآن نیست

نمایشگاه قرآن با توجه به همان اهداف اولیه که مناسب با ماه رمضان است و می‌خواهد فضایی را ایجاد کند که مردم بیشتر با قرآن انس بگیرند، برگزار می‌شود و مطمئنا همین مساله هم باید در اولویت باشد که روح قرآن در همه بخش‌های نمایشگاه جاری باشد.

خبری از خلاقیت در نمایشگاه قرآن نیست
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «نه به‌نظرم حرف من را گوش کن، بیا بریم همان انگشتر یا همان آیه قرآن که روی برنج نوشته شده بود را بخریم، شاید هم آن قرآن که از همه گران‌تر و نفیس‌تر بود. خواهرم میگه قرآن سر عقد مهمه که نفیس باشه. اصلا قرآن سفره عقدمون را از اینجا بخریم.» اینها حرف‌های دختری بود که با‌ پسری جلوی پله‌های شبستان مصلی، نشسته بودند و افطار می‌خوردند. در انتها پسر نگاهی به دختر انداخت و بدون اینکه چیزی بگوید، با تکان‌دادن سرش به دنبالش حرکت کرد.

بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، چند روز است که در مصلای تهران کار خود را شروع کرده؛ این دوره از نمایشگاه به مدت دو هفته و تا بیستم ماه رمضان از ساعت ۱۷ تا ۲۴ پذیرای کسانی است که مشتاق حضور در این نمایشگاه هستند.

بخش‌های عرضه محصولات فرهنگی، دیجیتال و عفاف و حجاب از جمله بخش‌های فروش نمایشگاه قرآن هستند و درکنار اینها بخش‌های مختلف هنری، نمایشی، کودک و نوجوان، مشاوره، پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی به ارائه آخرین محصولات و دستاورد‌های قرآنی و مذهبی کشور می‌پردازند. همچنین بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم امسال باحضور نمایندگان هفت کشور برگزار می‌شود که کشور پاکستان میهمان ویژه این دوره است.

  کاش نمایشگاه یک ماه بود

وارد شبستان می‌شوم و به بخش فروش محصولات فرهنگی می‌روم. یکی از غرفه‌داران که به گفته خودش هر ساله کتاب‌هایش را به این نمایشگاه می‌آورد؛ درباره کیفیت و برگزاری نمایشگاه می‌گوید: «چند سالی است آن‌طور که باید و شاید مخاطب نداریم؛ یادم می‌آید آن زمان که نمایشگاه یک‌ماه برگزار می‌شد و چند روزش را هم در ماه شعبان برگزار می‌کردند تا شهرستانی‌ها هم به نمایشگاه بیایند، مخاطب‌مان خیلی بیشتر بود. اما الان مخاطب آنچنانی نداریم و بیشتر کسانی به نمایشگاه می‌آیند که می‌خواهند از بخش «عفاف و حجاب» خرید کنند یا اینکه فقط یک دوری بزنند و افطارشان را در این فضا بخورند.»

نکته‌ای که این غرفه‌دار به آن اشاره می‌کند، بسیار مساله مهمی است. در زمان دولت‌های قبل، نمایشگاه قرآن به مدت یک‌ماه برگزار می‌شد و یک‌هفته آن نیز در ماه شعبان بود؛ همین برگزاری یک‌هفته در ماه شعبان، باعث می‌شد که شهرستانی‌ها هم بتوانند از نمایشگاه استفاده کنند.

  عفاف و حجاب پربازدیدترین بخش نمایشگاه

به‌سراغ یکی دیگر از غرفه‌داران که کتاب‌های مذهبی و ادعیه را برای فروش به نمایشگاه قرآن آورده است، می‌روم و از اوضاع و کیفیت نمایشگاه می‌پرسم، سری تکان می‌دهد و می‌گوید: «این نکته که بخواهم بگویم دیگر زمان ما گذشته است، شاید درست نباشد؛ اما مردم یا به‌دنبال قرآن‌های نفیس هستند یا اینکه برای بخش «عفاف و حجاب» و خرید لباس و روسری به اینجا می‌آیند؛ شاید اگر این نمایشگاه به مدت یک‌ماه برگزار می‌شد، باز هم روی فروش ما تاثیر می‌گذاشت؛ اما ما مغازه‌ای هم در کوچه حاج نایب داریم که آنجا هم اوضاع فروش کتاب‌های‌مان به همین صورت است. اوضاع کتاب که اصلا خوب نیست و نباید هم به مردم خرده‌ای گرفت که کتاب نمی‌خرند.»

  کم ‌رنگ شدن بخش دانشگاهی

اگر سال‌های گذشته به نمایشگاه قرآن می‌آمدید، حتما در جریان این موضوع هم بودید که نمایشگاه، یک بخش دانشگاهی هم داشت که شاید از فعال‌ترین بخش‌های نمایشگاه بود و با توجه به نگاهی که دانشجویان داشتند، با برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، گفت‌وگوهای رودررو و مناظره‌ها، فضای پر نشاطی را به نمایشگاه می‌آوردند و باعث می‌شدند همه دانشگاه‌ها برای حضور در نمایشگاه و برگزاری برنامه بهتر، با هم رقابت داشته باشند و همین برنامه‌ها نمایشگاه را در یک اوجی نگه می‌داشت. الان بخش دانشگاهی وجود دارد، اما اینکه برنامه‌ها به کیفیت آن سال‌ها باشد، نیست و فقط در حد برگزاری و خالی‌نبودن فضا برای اینکه بگویند چنین بخشی هم داریم، است.

  قرآن‌های میلیونی

یک نکته دیگری که حین بازدید از نمایشگاه برایم جالب بود، قیمت قرآن‌هایی بود که برای فروش به نمایشگاه آورده بودند، وقتی از یکی از غرفه‌داران قیمت را پرسیدم، گفت: «بستگی دارد. قرآن‌های معمولی قیمت مناسبی دارند و در همه اندازه‌ها داریم، اما اگر قرآن نفیس بخواهید اوضاع متفاوت می‌شود. از 250 هزار تومان به بالا هدیه قرآن‌های نفیس‌مان است. البته اگر در همه نمایشگاه بگردید، قیمت‌ها همین مقدار است. گاهی تا چند میلیون هم می‌رسد که به کاغذ و خوشنویس و این چیزها بستگی دارد.»

اما بخش عفاف و حجاب را شاید در این سال‌ها بتوانیم یکی از بخش‌های پربازدید نمایشگاه بدانیم، بخشی که با توجه به ملزومات حجاب و چادر و همین‌طور تخفیف‌هایی که داده می‌شود، مخاطبان زیادی نسبت به بقیه بخش‌های نمایشگاه دارد. از یکی از خانم‌هایی که چادر، ساق‌دست و روسری می‌فروشد، میزان استقبال را می‌پرسم که می‌گوید: «ما هر سال به نمایشگاه می‌آییم و خداروشکر میزان استقبال خوب است، اگر مدت زمان نمایشگاه بیشتر بود برایمان بهتر می‌شد، چون تقریبا فروش‌مان بعد از افطار و در کل سه ساعت است، برای همین اگر مدت زمان نمایشگاه از دو هفته بیشتر بود، خیلی بهتر می‌شد.»

از میزان قیمت‌ها می‌پرسم که در جواب می‌گوید: «ببینید فرق می‌کند، نمی‌توانم خیلی به تفکیک بگویم، اما قیمت‌هایمان برای چادر از 100 هزار تومان به بالاست.» می‌گویم: «بیشترین قیمت چادر چه قیمتی است؟» زن نگاهی به چادر‌های دوخته شده و پارچه‌ها می‌اندازد و می‌گوید: «خب فکر می‌کنم تا سه میلیون هم داریم؛ اما سعی کردیم پارچه‌هایی را به نمایشگاه بیاوریم که اکثریت مردم بتوانند، خرید داشته باشند.»

  نمایشگاه دیجیتال بدون تنوع

محصولات دیجیتال قرآنی، فضایی را فراهم می‌کند تا گستره وسیع و جدیدی از مخاطبان با مفاهیم قرآنی و دینی آشنا شوند. این بخش از نمایشگاه قرآن به اندازه سال‌های آغازین حضورش، نتوانسته محل عرضه محصولات متنوعی باشد. فرم‌های محصولات قرآنی، عقب‌مانده از تنوع محصولات دیجیتالی روز است. عموم مردم از طریق موبایل و نرم‌افزارهای آن، با دنیایی از محتوا در ارتباط هستند ولی همچنان تولیداتی که در این حوزه و داخل نمایشگاه عرضه می‌شود، تکرار تک‌محصولی است که در بازار فروش داشته است، مثلا فروش قلم قرآنی که شرکت‌های مختلفی آن را عرضه کرده‌اند. شاید رقم قیمت‌های 450 هزار تومان به بالای این مدل قلم قرآنی باعث شده که اکثر شرکت‌های حاضر در نمایشگاه قرآن به تولید این محصول اکتفا کنند.

در بخش محصولات فرهنگی به غیر از کتاب و ادعیه، انگشتر و چیزهای دیگر هم برای فروش دارند؛ انگشترهایی که قیمت‌هایشان گاهی سر به فلک می‌گذارد و در همه این سال‌ها همیشه جزء حاشیه‌های نمایشگاه بوده است. در غرفه‌ها که بگردید، می‌توانید انگشتر‌هایی را پیدا کنید با قیمت‌های میلیونی.

نمایشگاه قرآن با توجه به همان اهداف اولیه که مناسب با ماه رمضان است و می‌خواهد فضایی را ایجاد کند که مردم بیشتر با قرآن انس بگیرند، برگزار می‌شود و مطمئنا همین مساله هم باید در اولویت باشد که روح قرآن در همه بخش‌های نمایشگاه جاری باشد.
                                                                          

 

 

*نویسنده : عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها