• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ عملکرد جهانبخش در لیگ برتر

ستاره‌ای‌که منجی برایتون نشد

«ایندیپندنت» در گزارش خواندنی خود از بازی برایتون و منچسترسیتی می‌‎نویسد: در شرایطی که باید از رویارویی کلوب و گواردیولا بنویسیم، نوشتن از ناکامی کاملا قابل پیش‌بینی برایتون چندان جذاب نیست اما هواداران این تیم امیدوار بودند درخشش جهانبخش در ایستگاه پایانی یا عملکرد خوب ماری، برایتون را نجات دهد که هرگز این‌گونه نشد.

ستاره‌ای‌که منجی برایتون نشد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مقابل دوربین تلویزیون اینترنتی برایتون می‌ایستد و در حالی که تلاش دارد خود را غمگین و عصبی جلوه دهد، می‌گوید: «همیشه تحت فشار بوده‌ام، این درست نیست. آرامش نداشتم و یک تنه نمی‌شود برای یک تیم نقش منجی ایفا کرد. در کنارم بازیکنان دیگری هم بودند که باید اشتباهات آنها هم زیر ذره‌بین گرفته شود. فوتبال است، تیم مهم است، شوخی که نیست!» بله از ابتدا هم شوخی نبود و برایتون به‌عنوان یک تیم لیگ برتری گزینه خوبی محسوب می‌شد تا یک ستاره فوتبال ایرانی در آن مشق بنویسد و بدرخشد.

علیرضا جهانبخش، در تیم ملی فوتبال ایران خوش‌درخشید و همیشه به هواداران خود چهره‌ای متعهد، خوش‌تکنیک و تاکتیک‌پذیر ارائه کرده است. او اما در برایتون اسیر پیچیدگی و فشار شدید لیگ برتر انگلیس شد، آن هم در فصلی خاص که بسیاری از کارشناسان فوتبال انگلیس بر این باورند تاکنون هیچ فصلی تا این حد پر از هیجان و حساسیت نبوده است. شاید کمی بی‌انصافی باشد که درباره او به صورت مطلق، حکم بدهیم، هر چه باشد به اندازه استاندارد بازی و تلاش کرد اما جهانبخشی که رسانه‌‌ها و مردم ایران انتظار داشتند نبود.

فوق‌ستاره آلکمار هلند، آقای‌گل اردیویسه و دومین پاسور لیگ هلند وقتی راهی فوتبال جزیره شد، لابد می‌دانست فقط به یک نقل و انتقال عادی تن نداده و باید در زندگی تازه خود به دنبال راهی تازه بگردد. خطرپذیری و عطش او برای درخشش و رشد بیشتر قابل ستایش است اما به واقع آن چه پیش‌بینی شده بود، رخ نداد. گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران دست‌کم بابت تبدیل دلار به ریال این روزها، بر قله موفقیت ایستادگی نکرد و در ایستگاه آخر مقابل منچسترسیتی به رویارویی تن داد که برای ثبت رسمی قهرمانی خود آمده بود.

علیرضا هفته‌به‌هفته از روزهای آرمانی و طلایی خود، دور و دورتر شد تا اینکه حتی خطر نیمکت‌نشینی و حذف از فهرست اصلی تیم را نیز احساس کرد. بدون تردید بدترین اتفاق برای او مصدومیت در هفته یازدهم بود آن هم در حالی که جایش را در ترکیب اصلی پیدا کرده بود. 11 بازی را از دست داد و نمی‌شود این غیبت طولانی را نادیده گرفت. علیرضا دچار بدبیاری مزمنی شده بود که به راحتی قابل حل نبود.

«اسپورت استار» در این باره می‌نویسد: «جهانبخش، بهترین و مهم‌ترین لژیونر برایتون بود، این باشگاه در سالی که مشکل مالی داشت برای او هزینه کرد اما نتیجه‌ای نگرفت. بازیکن ایرانی برای تیم ملی خودش هم مثل گذشته نبود و نیمکت‌نشین کی‌روش بود. او در ایستگاه پایانی هم خوب بازی نکرد و در شکست 4 بر یک تیمش سهم داشت.»

آنتونی ناکرت، نویسنده وب‌سایت تحلیلی «آرگوس» درباره عملکرد جهانبخش می‌نویسد: «افت علیرضا قبل از مصدومیت هم مشخص بود اما بدشانسی بزرگ او، مصدومیتی بود که نصیبش شد و او را عملا از میادین دور کرد. بازیکن پرتلاش برایتون شاید مستحق این ناکامی نبود اما امسال برای علیرضا جهانبخش سال بدی بود.»

«تاک اسپورت» در شرح قهرمانی منچسترسیتی به بازی بازیکنان برایتون اشاره می‌کند و می‌نویسد: «جهانبخش هرچه تلاش کرد، سهمی ناچیز از درخششی که در هلند داشت ارائه نشد، او عملا به مقامات برایتون ثابت کرد که امسال سال او نبوده و او هم خرید خوبی برای برایتون نبوده است. نمره شماره 4 جهانبخش در وب‌سایت «90 دقیقه» در کنار نمرات بالای دیگر بازیکنان برایتون در دل شکست 4 بر یک مقابل منچسترسیتی، خود نشانگر نگاه رسانه‌های جزیره به عملکرد این بازیکن ایرانی است.»

«ایندیپندنت» در گزارش خواندنی خود از بازی برایتون و منچسترسیتی می‌‎نویسد: «در شرایطی که باید از رویارویی کلوب و گواردیولا بنویسیم، نوشتن از ناکامی کاملا قابل پیش‌بینی برایتون چندان جذاب نیست اما هواداران این تیم امیدوار بودند درخشش جهانبخش در ایستگاه پایانی یا عملکرد خوب ماری، برایتون را نجات دهد که هرگز این‌گونه نشد. البته باید عملکرد این ستاره ایرانی را به‌طور مطلق زیر شلاق نقد بگیریم. او در وب‌سایت «بی‌بی‌سی اسپورت» با نمره 6 به‌عنوان پنجمین بازیکن برایتون مقابل سیتی دست پیدا کرد. حتی اگر شوت تماشایی دقیقه 9 علیرضا مقابل منچسترسیتی به گل تبدیل می‌شد در یک نقد منصفانه نمی‌شد ناکامی‌های این فصل او را نادیده بگیریم. برای ستاره فوتبال ایران در فصل بعدی و میادین دیگر، آرزوی موفقیت می‌کنیم.»

 

* مترجم : بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها