• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رفعتی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: خطیر ابتدایی‌ترین مسائل داوری را هم نمی‌داند

کولینا، شمس‌المائدین و دلاور رای به مردود بودن گل استقلال دادند!

قطعا توپ بیرون بوده و به‌نظر کمک‌داور احترام می‌گذاریم. من از کولینا و شمس‌المائدین (داور سنگاپوری) و عبدالرحمن دلاور (داور بحرینی) استعلام گرفتم و همه گفتند حق را به داور می‌دهند.

کولینا، شمس‌المائدین و دلاور رای به مردود بودن گل استقلال دادند!
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعد از دیدار نفت‌آبادان و استقلال‌تهران جنجال بزرگی بر سر گل مردود اعلام شده آبی‌ها به راه افتاد. مجیدی از فوتبال ناپاک صحبت کرد و خطیر، معاون باشگاه هم در یک مناظره رادیویی با رفعتی، رئیس دپارتمان داوری موضع‌گیری تندی کرد و بحث شرط‌بندی در فوتبال را نیز وسط کشید و در ادامه نیز مجادله‌ای بین دو طرف شکل گرفت. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با رفعتی را در این خصوص می‌خوانید.


از داوری مسابقات این هفته راضی بودید؟

به‌طور کلی بله، در بازی‌های بزرگ داوران تصمیمات خوبی گرفتند، بالاخره بدون اشتباه نبودند ولی برای تیم‌های بالا و پایین جدول تصمیمات داور تاثیر‌گذار نبود. در بازی پرسپولیس و ماشین‌سازی تصمیم داور درست بود و کلا داوران عالی قضاوت کردند.

در بازی استقلال و نفت‌آبادان اما گل آبی‌ها مردود اعلام شد و ظاهرا تصمیم داور اشتباه بود!

با توجه به عدم وجود دوربین در روی خط عرضی، هر تصمیمی که داور پشت‌دروازه و کمک‌داور گرفتند، صحیح است ضمن اینکه تصاویر نشان می‌دهد پای چپ بازیکن آبی روی خط قرار دارد و این یعنی نیمی از بدن بیرون است. قطعا توپ بیرون بوده و به‌نظر کمک‌داور احترام می‌گذاریم. من از کولینا و شمس‌المائدین (داور سنگاپوری) و عبدالرحمن دلاور (داور بحرینی) استعلام گرفتم و همه گفتند حق را به داور می‌دهند.
 
بازی سپاهان و پدیده هم یکی از حساس‌ترین دیدارهای هفته بود و البته به قضاوت فغانی هم ایراد گرفته‌اند.

ایشان این بازی را بسیار عالی قضاوت کردند. هر دو تیم همکاری خیلی خوبی داشتند و من از آنها تشکر می‌کنم. جو استادیوم بسیار سنگین بود و فقط آقای فغانی می‌توانستند این جو را آرام کنند.

ولی تصاویر نشان می‌دهد پنالتی به اشتباه برای پدیده گرفته شد!

در کمتر از یک ثانیه هر دو بازیکن به توپ ضربه زدند. ضربه آخر را بازیکن زرد می‌زند، ولی برخوردی هم بین بازیکن زرد و قرمز اتفاق می‌افتد که با این دوربین‌ها نمی‌شود اظهارنظر دقیق کرد که آیا پنالتی هست یا نه؟ ولی مثل استادیوم آزادی اگر این صحنه را کاملا از پشت‌دروازه نشان می‌دادند، همه‌چیز مشخص می‌شد. درنهایت محل استقرار آقای فغانی از همه بهتر بود و ایشان پنالتی تشخیص دادند.

اعتراض به داوری‌ها همچنان وجود دارد. واکنش شما چیست؟

باید فرهنگ‌سازى کنیم. متاسفانه این فرهنگ جا نیفتاده وحتی مربی‌های خارجی هم که به ایران می‌آیند اوایل خوبند و به داور اعتراض نمی‌کنند، اما آنها هم کم‌کم یاد می‌گیرند. این فرهنگ ابتدا باید اصلاح و بعد جلسات هم‌اندیشی برگزار شود. ما این کلاس‌ها را برگزار می‌کنیم، اما متاسفانه جز نمایندگان پنج یا ۶ باشگاه کسی شرکت نمی‌کند. باشگاه‌هایی که بیشترین اعتراض را به داوری‌ها دارند همان‌هایی هستند که در این جلسات شرکت نمی‌کنند. حتی جلسه VAR برگزار کردیم، ولی حتی نمایندگان برخی باشگاه‌های تهرانی مثل استقلال هم شرکت نکردند.

برای داوران هم کلاس مشابه می‌گذارید؟

بله، این کلاس‌ها مدام درحال برگزاری است. در هفته‌های اخیر فقط از داوران سرشناس و کار‌بلد استفاده کردیم و وقتی از این داور‌ها استفاده می‌کنیم، انتظار داریم اشتباهات به حداقل برسند و همین‌طور هم بوده است. از هفته بیست‌و‌یکم تا هفته بیست‌و‌هشتم، اشتباه تاثیر‌گذار نداشتیم و این هفته هم کلا خوب بود و درباره صحنه‌های مشکوک هم نمی‌توان نظر قطعی داد.

با معاون استقلال در رادیو هم بحثی داشتید.

از آقای خطیر شناخت زیادی ندارم و اصلا ایشان را نمی‌شناسم. در استقلال آقای فتحی را می‌شناسم که فوتبالی هستند و سال‌ها در فدراسیون همکار بنده بودند. همین‌طور آقای حاجیلو، آقای فرهاد مجیدی و سایرین اما شناختی از آقای خطیر ندارم. آدمی که فوتبالی باشد دقیقا تشخیص می‌دهد وقتی توپی به اوت رفته، تصمیم با کمک‌داور و داور پشت‌دروازه است، اما ایشان اعلام می‌کنند که داور چرا اوت اعلام نکرده! خب وقتی ابتدایی‌ترین مساله داوری را نمی‌دانند دیگر بحثی با ایشان ندارم.

ایشان مسائل عجیبی هم درباره شرط‌بندی عنوان کردند. حتما کمیته اخلاق باید عکس‌العمل خیلی سریع انجام بدهد و توضیح بخواهد، چون هفته آخر است و باید مشخص شود که چطور چنین چیزی اتفاق افتاده است. اما در رابطه با داور خیال‌تان راحت باشد که همچنین مساله‌ای نیست و امکان ندارد که داور وارد این مسائل شود، ولی اینکه بخواهد اثبات شود که در هر بازی پنج میلیون دلار درخصوص شرط‌بندی لیگ برتر انجام می‌شود، باید اثبات کنند. حتی رئیس فدراسیون جهانی فوتبال اجازه ندارد وارد اتاق داوری شود. کسی که در فوتبال نبوده و به هر طریقی وارد فوتبال شده درباره چنین مسائل مهم و کلانی صحبت می‌کند، بهتر است که ادعاهایش را ثابت کند.

برای هفته پایانی چه برنامه‌ای دارید؟ احتمال دارد پرتنش باشد!

باشگاه‌ها باید کمک کنند که داوران بتوانند آرامش کافی داشته باشند. داور اگر آرامش نداشته باشد اول از همه تیم‌ها ضرر می‌کنند. باید فضایی ایجاد کنیم که داوران آرامش کامل داشته باشند، ضمن اینکه ما در هفته پایانی از بهترین داوران‌مان استفاده خواهیم کرد و نوبت و زمان قضاوت را درنظر نمی‌گیریم. ممکن است بهترین داورمان پشت‌هم قضاوت داشته باشند. سعی می‌کنیم ابتدا از بهترین‌های بین‌المللی و ملی استفاده کنیم که ان‌شاءالله این هفته آخر هم تیمی که حقش است، قهرمان شود و تیمی هم که حقش است، سقوط کند.

 

* نویسنده : وحید سلیمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها