• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
به بهانه حضور دوباره شاعر سرود ملی در تلویزیون

چرا بازگشت ساعد باقری به تلویزیون مهم است؟

واقعیت تلخ این است که همانند استاد باقری در رسانه کم داریم و باید تا امکان و زمان هست در چارچوب قوانین تلویزیون و رادیو استفاده شود.

چرا بازگشت ساعد باقری به تلویزیون مهم است؟
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، وقتی خبر پخش «سحوری» با اجرای ساعد باقری از شبکه چهارم سیما منتشر شد، قابل پیش‌بینی بود که واکنش‌هایی در پی داشته باشد. برخی رسانه‌ها به این اتفاق واکنش نشان دادند، از روی جلد رفتن عکس استاد باقری در یکی دو روزنامه تا شاعر فتنه‌ خواندنش از طرف برخی رسانه‌های دیگر. اما مساله مهم اینجاست همه مقدمات قانونی حضور باقری در سازمان صداوسیما فراهم شده است و بالاتر از آن، وسعت نگاه شخص اول کشور در مواجهه با هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر است. رهبری در اواخر دهه 80

و در اوج درگیری‌های پس از انتخابات در دیدار سالانه‌شان با شاعران با خواندن یک مصرع، موضع خودشان را اعلام کردند؛ ایشان در آن دیدار گفتند: «از این طرف که منم راه کاروان باز است.» همین نگاه همچنان با ایشان است و شگفت‌آور اینکه برخی رسانه‌ها خود را جلوتر از رهبری محسوب می‌کنند و فرمان «این باشد» و «آن نباشد» سر می‌دهند.

خبر بازگشت به تلویزیون پس از یک دهه برای هر شخصی مهم، جنجالی و البته شیرین است اما این بار پای شاعر و ترانه‌سرایی وسط بود که صداوسیما خانه‌اش محسوب می‌شود. دهه 60 و 70 صدایش از رادیو پخش می‌شد و دهه 70 و 80 برنامه‌های تلویزیونی‌اش فاخر و پرطرفدار بود. باقری در ابتدای دهه 60 همکاری‌اش را با رادیو آغاز کرد و نویسنده برنامه رادیویی «راه شب» شد. او در سال ۱۳۶۸ مدیریت گروه کودک و نوجوان رادیو را بر عهده داشت و در سال ۱۳۷۲ با پخش برنامه ۱۲۰ قسمتی «تماشاگه راز» با موضوع تحقیق و پژوهش در سبک هندی از شبکه دوم سیما مطرح شد. باقری از سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴ مدیریت اداره‌کل موسیقی و سرود صداوسیما را برعهده گرفت و در سال ۱۳۸۳ باز هم با عنوان رئیس شورای شعر و عضو شورای عالی شعر وارد مرکز موسیقی و سرود صداوسیما شد.

در روزگاری که برنامه‌سازان برای دیده شدن سراغ سلبریتی‌های بیگانه با حکمت و ادبیات و حتی بیان و اجرا می‌روند چه کسی بهتر از ساعد باقری برای خواندن صحیح متون عرفانی و ادبی و گفتن از ماه مبارک رمضان و لذات شرب مدامش. او در این برنامه مروری بر نیایش‌های ادبی و معرفتی در نسخ مرجع و از نگاه شعر و ادبیات فارسی دارد و علاقه‌مندان این موضوع در کشور ما کم نیستند.

شاید باید به خودمان و برخی دوستان یادآور شویم که ساعد باقری سرود جمهوری اسلامی را سروده و شعرهای آیینی خوبی دارد. در میان شاعران، به‌عنوان ادیبی شناخته می‌شود که حکمت می‌فهمد، توانایی فهم ادبیات و قرآن‌پژوهی دارد و با ادبیات عرفانی و کهن ایران مأنوس است. آنهایی که مخالف حضور بی‌ضابطه سلبریتی‌ها در تلویزیون هستند اتفاقا باید بیش از بقیه از حضور امثالی مانند ساعد باقری خوشحال باشند. هنر یک رسانه جذب و استفاده از تمامی سرمایه‌هایش در زمان‌های مناسب است. قطع همکاری بی‌دلیل با چهره‌هایی که در همین صداوسیما معرفی شده‌اند و رشد کرده‌اند نهایت سوء‌مدیریت و حتی بدسلیقگی است.

واقعیت تلخ این است که همانند استاد باقری در رسانه کم داریم و باید تا امکان و زمان هست در چارچوب قوانین تلویزیون و رادیو استفاده شود. ترویج ادبیات اصیل ایرانی و حکمت و عرفان حقیقی بر مبنای دین اسلام در زمانه‌ای که این مفاهیم مورد هجمه‌های مختلف قرار گرفته است از وظایف اصلی رسانه ملی است. شبکه چهارم سیما، شبکه فرهیختگان است و مخاطبانش حتی از مناسبت‌ها هم توقع دیگری دارند. هنگام سحر، دیگر زمان سریال و جُنگ نیست و قلب‌ها در آن زمان آماده شنیدن حرف‌های جدی‌تری هستند. این حرف‌ها باید جدی و عمیق، نوشته و گفته شوند.

متاسفانه برخی رسانه‌ها برای مخالفت با این چهره فرهنگی، هنری متوسل به خلاف واقع شده‌اند. او را صاحب شعر و کلماتی معرفی می‌کنند که نزدیکان به زبان شعر و ساعد باقری بهتر می‌دانند که این کلمات نه از طرف ایشان سروده شده و نه در شان و جایگاه بقیه اشعار اوست. شعری که می‌گویند سعی در القای تقلب کرده است اساسا از ساعد باقری نیست و در این ماه عزیز، دروغ و تهمت، زشتی‌اش را بیشتر نشان می‌دهد.

وجه مثبت دیگر حضور ساعد باقری در شبکه چهار، تغییر یا اصلاح نگاه رسانه ملی است. هیچ عقل سلیمی خود و رسانه‌اش را از سرمایه‌هایش محروم نمی‌کند. بازگشت باقری به تلویزیون اتفاق مبارک و مهمی است و تداوم این روند وضعیت فعلی رسانه ملی را بهتر خواهد کرد و دامنه مخاطبانش را متنوع‌تر.

 

* نویسنده : سیدمهدی موسوی‌تبار روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها