• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مقامات، کارشناسان و رسانه‌های غربی تبعات حمله آمریکا به ایران را مانعی برای هرگونه تحرک نظامی علیه تهران می‌دانند

بلوف جنگ‌ کابوی

سناتورهای آمریکایی به‌رهبری «تام یودال» نماینده ایالت نیومکزیکو و «کریس مورفی» نماینده ایالت کنتیکت طرحی را برای ارائه به سنا آماده کرده‌اند که در صورت تصویب آن دولت ترامپ اجازه نخواهد داشت [بدون مجوز کنگره] با ایران وارد جنگ شود.

بلوف جنگ‌ کابوی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا دقیقا همان نقشی را ایفا می‌کند که تا چند ماه پیش نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل برعهده داشت. هیلی وظیفه داشت در پرونده‌های بین‌المللی مواضعی سخت اتخاذ کند و برای به کرسی نشاندن حرف‌های ترامپ و تحقق اهدافی که رئیس‌جمهور در سر داشت، این‌طور وانمود کند که ترامپ مردی دیوانه است و هر اقدامی ممکن است انجام دهد. او با شیوه دیوانه نشان دادن رئیس‌جمهور آمریکا توانست سه دور تحریم‌های سخت علیه پیونگ‌یانگ را به تصویب برساند. اما اکنون که دست ترامپ رو شده و او به ناچار چاشنی دیوانگی‌اش را کاسته است و فردی چون نیکی هیلی در سازمان ملل وجود ندارد، جان بولتون ناچار است چندین نقش را همزمان ایفا کند. او سخت و دیوانه‌وار از جنگ می‌گوید و با فضاسازی و بدون شلیک حتی یک گلوله به دنبال اثرگذاری بر اهداف تعریف شده دیپلماسی آمریکاست. در ماجرای درگیری‌های ونزوئلا او تنها با یک برگه که روی آن نوشته شده بود «اعزام پنج هزار نیرو به کلمبیا» قصد داشت روند سرنگونی دولت این کشور را تسهیل کند؛ اما نه سربازی به کلمبیا اعزام شد و نه دولت ونزوئلا سقوط کرد.

در این بین ترامپ هم تلاش می‌کند با پیشنهادهایش، کشورهای هدف را ناچار به دادن امتیاز کند. اعلام اعزام ناوگان دریایی به خلیج فارس از سوی بولتون و سفر پمپئو به عراق تکه‌های پازلی بودند که قرار بود ترامپ با پیشنهاد مذاکره و دادن شماره تلفنش به سفارت سوئیس در ایران، برای تماس تهران با رئیس‌جمهور آمریکا تکمیل کند، اما تهران بنایی برای مذاکره ندارد. هر چند در ایران تحلیل وضعیت نظامی آمریکا در منطقه و ناتوانی این کشور برای اجماع‌سازی و همچنین نگرانی از تبعات پاسخ تهران، امکان عملیات نظامی را منتفی کرده است، در آمریکا کارشناسان امنیتی و دیپلماتیک نسبت به تحرکات بولتون نگرانی دارند.

نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی به قلم استیون سیمون مدیر ارشد شورای امنیت ملی در امور مبارزه با تروریسم در دوره بیل کلینتون و باراک اوباما و «ریچاد سوکولسکی» عضو سابق دفتر برنامه‌ریزی امور وزیر امور خارجه به این موضوع پرداخت. نویسندگان این گزارش نوشتند: «کاخ سفید هفته گذشته به‌طور ناگهانی اعلام کرد یک گروه تهاجمی از کشتی‌های جنگی و چند بمب افکن را به خاورمیانه اعزام کرده است تا پیامی برای ایران فرستاده باشد.»

آنان نوشتند: «حرکت‌های دولت ترامپ ممکن است فقط یک قدرت‌نمایی باشد، اما چنین حرکت‌هایی می‌توانند به‌راحتی ایالات متحده را به سمت یک درگیری نظامی با ایران سوق دهند. قبل از این اتفاق، کنگره باید سریعا به بررسی موضوع بپردازد تا به‌طور دقیقی مشخص شود چه شواهد و مدارکی در تصمیم‌گیری تیم ترامپ نقش دارند و اینکه این اطلاعات تا چه میزان معتبر و هوشمندانه است زیرا جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا دارای سابقه شناخته‌شده‌ای از دستکاری و تحریف اطلاعات برای مطابقت با دستور کار سیاست‌هایش است. همان‌طور که در دوره جرج بوش چنین کاری کرد.»

به نوشته نشریه آمریکایی پولیتیکو مردم آمریکا و مهم‌تر از همه، کنگره باید در تفسیر اطلاعاتی که دولت اخیرا درباره تهدیدات ایران داده است، بسیار مراقب باشند. اگر دولت به اطلاعات رژیم صهیونیستی تکیه کند این اطلاعات باید با دقت بیشتری مورد توجه و بررسی قرار گیرد، زیرا رهبران رژیم صهیونیستی علاقه زیادی برای کشاندن پای ایالات متحده به جنگ با ایران دارند. همین نگرانی باعث شده سناتورهای آمریکایی برای جلوگیری از تقابل نظامی بین آمریکا و ایران، طرحی را تدوین کنند.

به گزارش «تسنیم»، این سناتورهای آمریکایی به‌رهبری «تام یودال» نماینده ایالت نیومکزیکو و «کریس مورفی» نماینده ایالت کنتیکت طرحی را برای ارائه به سنا آماده کرده‌اند که در صورت تصویب آن دولت ترامپ اجازه نخواهد داشت [بدون مجوز کنگره] با ایران وارد جنگ شود.

سناتور تام یودال طی پیامی در حساب رسمی خود در توئیتر دلایلش برای ارائه این طرح ضدجنگ را چنین توضیح داد: «شکست‌های دیپلماتیک ترامپ، ما را به مسیری هدایت می‌کند که به جنگ با ایران ختم خواهد شد. همان شیوه‌ای که برای عراق استفاده شد، اکنون قرار است در مورد ایران اجرا شود. ما باید این مصوبه دوحزبی را به‌تصویب برسانیم تا از بروز یک جنگ نافرجام دیگر در خاورمیانه جلوگیری کنیم.»

سناتور کریس مورفی نیز در پیامی توئیتری خطاب به شهروندان آمریکایی گفت: «با نمایندگان ایالت خود در سنا تماس بگیرید و از آنها بخواهید به این طرح که از طرف سناتور یودال، من و دیگران ارائه شده، رأی مثبت بدهند تا مانعی برای جنگ با ایران ایجاد شود.»

جیم مالوی فرمانده ناوگان پنجم آمریکا در بحرین:

من در وضعیت برنامه‌ریزی برای جنگ نیستم و وظیفه چنین کاری را هم ندارم، اما ما قطعا برای پاسخ به هرگونه تهاجم علیه آمریکا، شرکای خود در منطقه و منافع خود آمادگی داریم.

یاکوف کدمی رئیس سابق سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی  «ناتیو»:

آمریکا نمی‌تواند در جنگ با ایران، تغییر دولت یا تضعیف آن موفق شود، تنها آن را قوی‌تر می‌کند برای همین روشن است که آمریکا نمی‌تواند این گام را بردارد. مخالفان اصلی جنگ با ایران در آمریکا، ارتش ایالات متحده و پنتاگون هستند، از آنجا که آنها به‌خوبی می‌دانند عواقب آن برای آمریکا چقدر هزینه‌ برمی‌دارد و ممکن است به ماجرایی بزرگ ختم شود... فکر می‌کنم این ماجراها برای آمریکایی‌ها بسیار بد تمام شود. برای آنکه نمی‌توان با ایران جنگید و نمی‌توان نیروی نظامی دولت در ایران را نادیده گرفت.

حمد بن جاسم آل‌ثانی وزیر خارجه سابق قطر:

تشدید اقدامات آمریکا علیه ایران به رویارویی نظامی ختم نخواهد شد تا کشورهای حاشیه خلیج فارس از آن نفع ببرند.

کشورهای (عرب) حوزه خلیج فارس از افزایش تنش‌ها [میان واشنگتن – تهران] حمایت نکنند، چراکه این تنش‌ها به رویایی نظامی ختم نخواهد شد و هدف از آنها بازگشت به میز مذاکرات بین ایران و آمریکا در درجه اول است.

ایلان گلدنبر رئیس تیم ایران در دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا :

رسانه‌ها باید مسئولانه به گزارش اعزام‌های نظامی آمریکا به خاورمیانه بپردازند و از اغراق درباره جنگ احتمالی با ایران پرهیز کنند؛ این چیزی است که جنگ‌افروزان می‌خواهند. استقرار ناوگروهی که هفته گذشته اعلام شد، به صورت اغراق‌آمیز پوشش داده شد، چراکه استقرار آن در خلیج فارس از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود.

یاسر ابوهلاله مدیر سابق شبکه الجزیره قطر:

آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و این موضوع در توئیت‌های ترامپ دیده می‌شود... برخلاف آنچه رسانه‌ها درباره سفر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا به بغداد منتشر کرده‌اند، وی پیام صلح برای ایران به همراه داشته است. همه آنچه آمریکا می‌خواهد اضافه شدن یک الحاقیه به توافق هسته‌ای سابق و نه لغو آن است تا این توافق، توافق ترامپ و نه اوباما باشد.

هشام جابر کارشناس مسائل نظامی و استراتژیک:

پیام‌هایی که واشنگتن سعی می‌کند از طریق تحرکات دیپلماتیک و نظامی خود در منطقه خلیج فارس و عراق ارسال کند، چیزی فراتر از جنگ روانی نیست؛ آمریکا قصد دارد به این شکل تهران را وادار به تسلیم و محدود کردن نفوذ آن کند؛ بی‌آنکه شرایط ایران را بپذیرد.

«فیلیپ وایس» تحلیلگر ارشد آمریکایی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و صرفا قصد دارد لابی اسرائیلی را در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 میلادی راضی کند... . ترامپ می‌داند که به راه انداختن جنگ موجب تخریب ریاست‌جمهوری‌اش در انتخابات 2020 خواهد شد.

ریچارد کلارک یکی از مقامات ارشد پنتاگون:

آنچه ترامپ و کنگره باید اکنون و نه پیش از حمله ایرانی‌ها به آن توجه کنند این است که ممکن است آمریکا و متحدانش متحمل لطمات بدی از سوی ایران شوند. اینکه ما می‌توانیم لطمات بیشتری به آنها وارد کنیم نافی قابلیت آنها برای خسارت زدن به ما نیست. ناوگان آمریکا در خلیج فارس می‌تواند مورد حمله قایق‌های کوچک و سریع ایرانی قرار گیرد که چنین عملیاتی را تمرین کرده‌اند... هیچ پایان خوشی برای جنگ آمریکا با ایران متصور نیست. ما نمی‌توانیم حمله کنیم و دولتی دموکراتیک بر سر کار آوریم.

رادیو فردا:

شمار قابلی از همکاران نزدیک دونالد ترامپ نظامیان ارشد بوده‌اند. با این وجود، جنگ‌طلبی طبیعت ترامپ نیست... جدا از نداشتن تمایل، دولت کنونی آمریکا در حال حاضر قادر به آغاز جنگ تمام‌عیار علیه ایران نیست، زیرا ایران کشور بزرگی است و اشغال نظامی آن نیازمند تجهیز نیرویی در اندازه‌های دست‌کم نیم میلیون نفر است. حتی حمله نظامی محدود علیه ایران نیازمند تمهید دلیل و توجیه قانونی لازم و ترکیب یک ائتلاف جهانی و دست‌کم منطقه‌ای است که دولت آمریکا در وضعیت کنونی از آن محروم است.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت:

ترامپ به دنبال جنگ دیگری در خاورمیانه نیست. او پیوسته از روسای جمهور جمهوری‌خواه و دموکرات سلفش به دلیل وارد شدن در درگیری‌های هزینه‌بر در منطقه انتقاد و در عین حال با وعده پایان دادن به چنین جنگ‌هایی و اجتناب از وارد شدن به جنگی تازه، در کمپین انتخاباتی شرکت کرده است. فضای سیاسی کنونی آمریکا، متفاوت از دوران قبل از جنگ عراق است. امروز، آمریکایی‌ها از جنگ‌ها در منطقه خسته شده‌اند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها