• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
اپلیکیشن طاقچه توسط گاج خریداری شده است؟

پول زور کنکور روی طاقچه

درست است که مسئولان طاقچه می‌گویند تغییری در روند این اپلیکیشن و فروش کتاب‌هایش ایجاد نخواهد شد و همان هدف قبلی را دنبال می‌کنند، اما باید دید در چند ماه آینده چه اتفاقی در طاقچه می‌ا‌فتد؛ آیا همین روند ادامه خواهد داشت یا اینکه کنکورچی‌ها، بر فضای طاقچه هم اثر خواهند گذاشت؟

پول زور کنکور روی طاقچه
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، انواع و اقسام تبلیغات‌شان را در کل نمایشگاه کتاب می‌توان دید، از تبلیغ کتاب‌هایشان تا تبلیغ سایت و به‌قول خودشان مارکت‌های خوش‌رنگ و لعابی که هر روز از گوشه‌ای پیدا می‌شوند و قصدشان هم این نیست که جیب مردم خالی شود. البته اگر به خودشان بگویید، زیاد برایتان حرف می‌زنند که ما نباشیم صنعت نشر زمین می‌خورد و به‌قول یکی از همین دوستانی که نشر را سرپا نگه داشته، نمایشگاه کتاب با وجود آنهاست که بازارش گرم است و بقیه ناشران برای سرگرمی وارد کارزار نمایشگاه می‌شوند و اینها و دوستان‌شان هستند که تنور نمایشگاه را داغ می‌کنند. اگر امسال گذرتان به نمایشگاه کتاب تهران خورده باشد، شاید با خواندن همین پاراگراف متوجه شده‌ باشید که از کدام نشر صحبت می‌کنم؛ بله، حدس‌تان درست است. جناب آقای گاج که همه‌جا وصف‌شان و نشرشان پیچیده است و همه می‌دانند... اینجا نمی‌خواهیم دوباره همان اتفاقات گاج را که می‌دانید بگوییم، اما می‌خواهیم بگوییم این ناشر آموزشی چطور چتر نشرش را بازتر می‌کند و سایه‌اش را بر همه‌جا می‌افکند؛ نشری که وام‌گرفته از فضای کنکور و کلاس‌های آموزشی رشده کرده و روزبه‌روز قوه و نفوذش در صنعت نشر کشور بیشتر می‌شود.


  خرید طاقچه

نمایشگاه کتاب همین چند روز پیش تمام شد، اما در تبلیغات رادیونمایشگاه شما فقط تبلیغات محدودی را  از گاج و اپلیکیشن طاقچه و فیلیمو می‌دیدید؛ تنها تبلیغاتی که بارها اسم‌شان از رادیونمایشگاه شنیده می‌شد یا اینکه بنرهایشان در همه‌جا وجود داشت. همه اینها باعث می‌شد کنجکاو شویم که چرا این اتفاق می‌افتد؟ چرا تبلیغات گاج آنقدر در کنار این دو اپلیکیشن قرار می‌گیرد و حرف‌های درگوشی‌ای شنیده شد که آقای گاج طاقچه را خریده اما این مساله تایید رسمی‌ای نداشت و در حد همان حرف‌های درگوشی باقی مانده بود تا اینکه در آخرین نشست خبری نمایشگاه کتاب، مهدی اسماعیلی‌راد، معاون اجرایی نمایشگاه وقتی که از تبلیغات نمایشگاه و مزایده آن صحبت می‌کرد تلویحا این مساله را تایید کرد که اپلیکیشن طاقچه را انتشارات گاج خریده است.

  تاریخچه تولد طاقچه

خودشان که از خودشان تعریف می‌کنند، قشنگ‌تر می‌شود؛ اینکه چه جریان‌هایی را پشت‌سر گذاشته‌اند تا به اینجا برسند، تا به اینجایی که الان ایستاده‌اند و به‌قول خودشان موفق هستند، زمستان ۱۳۹۱ بحث راه‌اندازی نرم‌افزاری برای انتشار قانونی کتاب دیجیتال روی دستگاه‌های هوشمند مطرح شد. جمع‌بندی درمورد اینکه نهایتا چه باید کرد و چطور، چندان روشن نبود، بالاخره در یک روز گرم شهریور ۱۳۹۲ نسخه صفر اپلیکیشن منتشر شد. اسم اولیه‌‌ اپلیکیشن «کتاب من» بود. تیم هنوز کامل نشده بود و چالش بزرگ دیگری که مانع پیشرفت کار می‌شد؛ «جلب‌کردن اعتماد ناشرها» بود. کتاب الکترونیک هنوز مفهوم غریبی بود و ناشرها اعتماد نمی‌کردند کتاب‌هایشان را در اختیار چند جوان ناآشنا بگذارند. کار به جایی رسید که بچه‌های تیم حاضر شدند نرم‌افزارشان را به یک پخش‌کننده کتاب بفروشند، درصورتی که آن پخش‌کننده بتواند فقط کتاب‌های ۱۵ ناشر ممتاز را به مجموعه اضافه کند، که خب البته نتوانست! در همین روزها بود که تیم تصمیم گرفت اسم محصول را تغییر دهد و بگذارد «طاقچه». در بهار ۱۳۹۳ با تلاش‌های زیاد، چند ناشر بزرگ به طاقچه پیوستند و گروه به این نتیجه رسید که باید با تمرکز و توان بیشتری وارد بازار شود. اینجا بود که طاقچه به یکی از سرشاخه‌های اصلی شرکت تبدیل شد و تیم مستقلی برایش شکل گرفت. تیم تامین با این انرژی جدید موفق شد اعتماد ناشرهای بیشتری را جلب کند و کتاب‌های بیشتری به طاقچه اضافه شود.

  هدف طاقچه چه بود؟

محمد صدوقی، مدیر اپلیکیشن طاقچه است و هدف اصلی طاقچه را این می‌داند که «هر کسی با هر سلیقه‌ای باید بتواند با ورود به طاقچه، محتوای مورد نظرش را انتخاب کند. به همین دلیل نه سوگیری عقیدتی در آن وجود دارد و نه حتی سوگیری محتوایی؛ اما در ابتدا کتاب صوتی در برنامه‌مان نبود؛ یکی دو سال گذشت و دیدیم گرایش به همین سمت می‌رود. اما هنوز هم بیزینس‌پلن ما فروش کتاب یا بحث عضویت اشتراکی است که از همان ابتدا در نظر داشتیم. هدف‌مان این است که یک نمایشگاه کتاب در فضای مجازی داشته باشیم.»

  تایید خرید طاقچه توسط جوکار

برای اینکه بدانیم جوکار مدیر گاج، طاقچه را خریده است یا نه، به‌سراغ مدیر اپلیکیشن طاقچه رفتیم تا ببینیم این خبر را تایید می‌کند یا نه؟ دفعه اول که تماس گرفتم، گفتم فقط برای کسب اطلاع از این اتفاق زنگ زدم و صدوقی گفت: «بله، این اتفاق افتاده و ایشان یکی از سهامداران طاقچه شده است.» وقتی از مقدار سهام می‌پرسم، صدوقی می‌گوید: «این مساله را نمی‌توانم عنوان کنم، اما این را تایید می‌کنم که یکی از سهامداران آقای جوکار هستند.» به صدوقی می‌گویم این مساله در روند انتخاب آثاری که روی طاقچه بارگذاری می‌شود، تاثیرگذار است یا نه؟ او با قاطعیت این مساله را رد می‌کند و می‌گوید: «اهداف طاقچه از ابتدا مشخص بوده و هیچ‌چیزی نمی‌تواند اهدافش را تغیییر دهد.» حرف‌هایمان در حد همین چند سوال باقی می‌ماند و قرار می‌شود روز بعد با هم صحبت کنیم. فردای آن روز که تماس گرفتم، صدوقی گفت: «قرار است با هیات‌مدیره صحبت شود و بعد از آن تصمیم بگیریم که چطور اعلام کنیم که آقای جوکار جزء سهامداران شده است، شاید بخواهند در قالب یک خبر جداگانه این اتفاق بیفتد و شاید هم به شکل دیگری اعلام کنند.»

  چطور ممکن است در طاقچه همه‌چیز تغییر کند؟

با نگاهی به سایت و اپلیکیشن طاقچه متوجه می‌شویم تقسیم‌بندی کتاب‌ها چگونه است و پرفروش‌ها چه وضعیتی دارند. در بخش کتاب‌های کمک درسی هم چندین کتاب گاج وجود دارد و در کل مشخص است که روند کار چگونه است؛ اما اینکه ابوالفضل جوکار مدیر انتشارات گاج، به سمت خرید اپلیکیشن طاقچه رفته است احتمال دارد اتفاقاتی در روند کاری این اپلیکیشن به وجود بیاید. ممکن است این سهامدار قدرتمند، روند کار و انتخاب آثار این اپلیکیشن را تغییر دهد.

  داستان خرید فیلیمو

همان خبرهای درگوشی‌ای که درمورد طاقچه پخش و به حقیقت بدل شد درمورد فیلیمو هم گفته می‌شد؛ تبلیغات  فیلیمو  را هم در جای‌جای نمایشگاه می‌شد دید و رادیونمایشگاه هم تبلیغاتش را پخش می‌کرد. بعد از صحبت با چند اپراتور «فیلیمو»، بالاخره به خانمی رسیدم که می‌گفت می‌تواند جواب این سوالم را بدهد. وقتی که سوال را پرسیدم، اول کمی مکث کرد و در جوابم گفت: «خانم این چه سوالی است و کمی منتظر باشید.» بعد از چند دقیقه آقایی گوشی را برداشت و خودم را معرفی کردم و سوال را با توجه به حاشیه‌های نمایشگاه کتاب مطرح کردم. خودش را عمرانی، مدیر سرویس فیلیمو معرفی کرد و گفت: «چنین اتفاقی نیفتاده است و اگر خبری هم در این رابطه پخش شده، بنده آن را تکذیب می‌کنم.»

  چرا جوکار به‌سراغ اپلیکیشن‌ها می‌رود؟

در حالی که موسسات کنکور سال‌هاست در کشور تشکیلات موازی با نظام رسمی آموزش و پرورش راه انداخته‌اند ولی در سال‌های اخیر با بحران مشروعیت روبه‌رو شدند زیرا هم فریاد مردم از هزینه‌های میلیونی و کمرشکن این هیولا‌های کنکور و تست‌زنی بلند شده است و هم شخص وزیر آموزش و پرورش و معاونان او از آنچه «مافیای کنکور» می‌نامند، فریادشان بلند است. کارشناسان حوزه آموزش، خطر یک آموزش و پرورش موازی را که موسسات کنکور با گردش مالی بیشتر از بودجه آموزش و پرورش به راه انداخته‌اند، بارها گوشزد کرده‌اند. در سایه بی‌توجهی مسئولان به حل مساله کنکور، سایه این موسسات و انتشارات کنکوری نه‌تنها از آموزش و پرورش کم نشده که روزبه‌روز بر حوزه‌های دیگر فرهنگ همچون صنعت نشر هم سنگینی می‌کند. در کارزار بازآفرینی مشروعیت کنکور، شاید نفوذ و استفاده حداکثری از اپلیکیشن‌های کتابخوان، تازه‌ترین حربه برای مطرح‌شدن بین اهالی کتاب باشد. درست است که مسئولان طاقچه می‌گویند تغییری در روند این اپلیکیشن و فروش کتاب‌هایش ایجاد نخواهد شد و همان هدف قبلی را دنبال می‌کنند، اما باید دید در چند ماه آینده چه اتفاقی در طاقچه می‌ا‌فتد؛ آیا همین روند ادامه خواهد داشت یا اینکه کنکورچی‌ها، بر فضای طاقچه هم اثر خواهند گذاشت؟

 

* نویسنده : عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها