• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پروفسور«فرانک فون هیپل»،معاون اسبق امنیت‌ملی کاخ سفید درگفت‌و‌گو با«فرهیختگان»:

نبود نفت ایران در بازار جبران‌پذیر نیست

اینکه صادرات نفتی ایران به صفر برسد بیش از هر چیز بستگی به این دارد که آیا وارد‌کنندگان نفت ایران در برابر ترامپ تسلیم می‌شوند یا نه. گر هم بتوانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند که خیلی بعید است، بعید می‌دانم فقدان نفت ایران در بازار قابل جبران باشد.

نبود نفت ایران در بازار جبران‌پذیر نیست
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پروفسور «فرانک فون هیپل»، فیزیکدان معروف هسته‌ای و معاون اسبق امنیت ملی کاخ سفید آمریکا در دوره بیل کلینتون است. حوزه تحقیقاتی او، کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته‌ای، انرژی و توازن سیاستگذاری در عرصه‌های تکنولوژی است. وی پیش از پیوستن به دانشگاه «پرینستون»،  ۱۰ سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود و به‌طور خاص به آثاری در زمینه پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته‌ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه‌سازی اقتصاد سوخت خودرو دارد. هیپل در سال ۱۹۹۳ به پاس تحقیقات ارزشمندش، موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وی که دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است، در حال حاضر عضو هیات‌مدیره پنل بین‌المللی درباره مواد شکافت‌پذیر است. این مقام سابق آمریکایی درباره اقدامات دولت ترامپ علیه ایران با «فرهیختگان» گفت‌و‌گو کرده است.

پس از خروج آمریکا از برجام، این کشور علاوه‌بر اعمال تحریم‌های تعلیق‌شده، برخی معافیت‌های هسته‌ای را نیز تمدید نکرد. شما این تحولات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فکر می‌کنم بین ترامپ و دولت آمریکا باید تمایز قائل شد. دولت ترامپ دچار گمراهی شده است و هم منافع داخلی و هم بین‌المللی را کوچک می‌شمارد. متاسفانه آنچه دولت ترامپ را خطرناک‌تر می‌سازد بنیان مالی و اساسی آن است که جمهوری‌خواهان را احاطه کرده یا آنها را مجبور به انجام کاری می‌کند.  این مساله از انتخابات ۲۰۱۸ شدت گرفت، زمانی که شاهد این بودیم که جمهوری‌خواهان کنترل خود بر مجلس نمایندگان را از دست می‌دهند. من امیدوارم این پروسه تا انتخابات سال ۲۰۲۰ ادامه یابد که جمهوری‌خواهان در مجلس سنا و انتخابات ریاست‌جمهوری نیز شکست بخورند. شاید این اتفاق محقق نشود ولی احتمال روی دادن آن بالاست. به سوال شما برگردیم، دولت ترامپ یک جنگ اقتصادی علیه ایران را اعلام کرده است. امیدوارم این جنگ به یک جنگ واقعی تبدیل نشود. واکنش ایران در تعیین اینکه چه اتفاقی روی خواهد داد نیز نقش بزرگی دارد.

ترامپ گفته است عربستان سعودی و امارات متحده عربی قرار است کمبود نفت ایران در بازارهای جهانی را تامین کنند. آیا آنها می‌توانند این کار را بکنند؟ و آیا آنها می‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند؟

اینکه صادرات نفتی ایران به صفر برسد بیش از هر چیز بستگی به این دارد که آیا وارد‌کنندگان نفت ایران در برابر ترامپ تسلیم می‌شوند یا نه. گر هم بتوانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند که خیلی بعید است، بعید می‌دانم فقدان نفت ایران در بازار قابل جبران باشد.

وزیر امور خارجه ایران اخیرا ترامپ را از تیم «ب» یعنی جان بولتون، بنیامین نتانیاهو (بی‌بی)، بن‌سلمان (ولیعهد سعودی) و بن‌زاید (ولیعهد امارات) جدا کرده است. آیا شما فکر می‌کنید ترامپ مستقل از تیم «ب» مشتاق است با ایران مذاکره کند؟

 من فکر می‌کنم ترامپ تمایلی به جنگ با ایران ندارد ولی بر این باورم که بولتون و شاید پمپئو آنقدرها هم مخالف جنگ با ایران نباشند. درواقع شاید بولتون حتی هدفش جنگ باشد؛ نتانیاهو و بن‌سلمان هم فکر می‌کنم چنین هدفی داشته باشند. من امیدوارم ایران با وجود خشمش نسبت به دولت ترامپ- که از نظر قانونی منطقی است- در دام نیفتد و اقدامی انجام ندهد که باعث قدرت یافتن طرفداران این جنگ شود.

 

* نویسنده : الهام ترسلی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها