• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
عیار لیگ ما از لیگ قهرمانان آسیا خیلی پایین‌تر است

استقلال و پرسپولیس نیمکت آسیایی نداشتند

مشکل پرسپولیس و حتی استقلال و ذوب‌آهن این است که نیمکت ذخیره‌های آنها آسیایی نیست. کیفیت لیگ ما در مقایسه با کیفیت لیگ قهرمانان آسیا پایین‌تر است و درنتیجه تیم‌های ما در این مسابقات به مشکل می‌خورند.

استقلال و پرسپولیس نیمکت آسیایی نداشتند
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، قبل از هر چیز باید بگویم که دوست داشتم فقط درمورد پرسپولیس صحبت کنم که هواداران استقلال در نیت من در نقد تیم‌شان دچار شک و تردید نشوند. با این همه با اصرار دوستان در «فرهیختگان» ورزشی کمی هم درمورد حذف این تیم نکاتی را مطرح می‌کنم. البته هر دو تیم پرطرفدار پایتخت حذف شده‌اند و به نظر می‌رسد بین حذف این دو تیم می‌توان اشتراکاتی را نیز پیدا کرد که اینجا مطرح می‌کنم.

درمورد پرسپولیس باید به این اشاره کنم که شروع خوب در هر تورنمنتی مهم است. پرسپولیس در لیگ شروع خوبی داشت اما در لیگ قهرمانان آسیا اوضاع خوب پیش نرفت. تساوی در خانه مقابل پاختاکور و باخت دیرهنگام مقابل السد سبب شد تیم به قعر جدول برود. بازی سوم کمک کرد تا پرسپولیس کمی امیدوار شود اما در ادامه هم روند مثبتی را ندیدیم و پرسپولیس نتوانست به بالای جدول برگردد. شاید خیلی‌ها درمورد این شکست به خط دفاعی پرسپولیس نقد وارد کنند، اما این خط دفاعی همان است که سه فصل است پرسپولیس را تا قهرمانی رسانده و نمی‌شود یکدفعه خط دفاعی بی‌کیفیتی شود.

مشکل پرسپولیس و حتی استقلال و ذوب‌آهن این است که نیمکت ذخیره‌های آنها آسیایی نیست. کیفیت لیگ ما در مقایسه با کیفیت لیگ قهرمانان آسیا پایین‌تر است و درنتیجه تیم‌های ما در این مسابقات به مشکل می‌خورند. یادمان باشد در لیگ ایران الزاما همه تیم‌ها قدرتمند نیستند اما در لیگ قهرمانان آسیا عمده تیم‌ها در بالاترین سطح مالی و توان تیمی هستند و مدعی صدرنشینی در گروه و این کار نمایندگان را دشوار می‌کند.

سایپا در مرحله پلی‌آف حذف شد و استقلال و پرسپولیس در مرحله گروهی کنار رفتند. ذوب‌آهن هم شانس بالایی برای صعود دارد اما مطمئن هستم آنها هم در مراحل بالاتر با مشکل مواجه می‌شوند.

اعتقاد دارم بضاعت انسانی تیم‌های ما برای موفقیت در این مسابقات کافی نیست. در مجموع حساب کنید تیم‌های عربستان، امارات، کره، ژاپن، قطر و در سال‌های اخیر چین چقدر از گروه خود بالا رفته‌اند یا در مراحل حذفی موفق شده‌اند و تیم‌های ما چقدر در این زمینه موفق بوده‌اند. همین پرسپولیس در دو دوره قبل نیمه‌نهایی را تجربه کرده و همین چندماه قبل در فینال بازی کرد ولی درنهایت امسال از گروه‌شان هم بالا نرفتند.

این وسط باید به این هم توجه کنیم که یکی از معضلاتی که تیم‌های ما با آن درگیرند، بحث نقل‌وانتقالات بین فصل است؛ تیم‌های ما در تعطیلات تابستان نمی‌توانند مهره‌های خوب خود را حفظ کنند و آنها را از دست می‌دهند و درنتیجه در ادامه مسابقات با مشکل مواجه می‌شوند. الان ذوب‌آهن باید خیلی دقت کند که بین تعطیلات این فصل با فصل بعد یارهایش را نگه دارد و تیمش را تقویت کند. امسال که به خاطر جام‌جهانی هر دو تیم استقلال و پرسپولیس یار از دست دادند و ضرر کردند.

این را درنظر بگیریم که در زمینه فوتبال باشگاهی از آسیا عقبیم. در زمینه ملی شما دیدید با کی‌روش هشت سال در صدر رنکینگ آسیا بودیم و به جام‌جهانی هم رفتیم اما به فینال آسیا راهی پیدا نکردیم. یک مقدار باید واقع‌بینانه به فوتبال خودمان نگاه کنیم.

 

* نویسنده : کورش برمک کارشناس فوتبال

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها