• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ ابراهیم صباغ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خاش

احیای صنایع‌دستی با کمک «پایش»

به‌دنبال جهت‌دهی و نوآوری هستیم که مهارت‌آموزان و دانشجویان بتوانند با علم طراحی‌ای که کسب می‌کنند یک اثر تازه و نوآورانه با در نظر گرفتن ویژگی‌های بومی و سنتی تولید کنند و قطعا این کار جدید در بازار مشتری خود را پیدا خواهد کرد.

احیای صنایع‌دستی با کمک «پایش»
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نخستین نمایشگاه فن‌‌بازار در زمینه صنایع‌دستی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خاش برگزار شد.

به‌مناسبت روز معلم، دانشجویان گروه آموزش ابتدایی و افرادی که در مراکز رشد دانشگاه حاضر هستند، نمونه‌هایی از تولیدات صنایع‌دستی خود را در معرض دید عموم قرار دادند؛ این آثار شامل سوزن‌دوزی بلوچی و زیح‌آستین و... است. اهمیت این نمایشگاه در این است که در این منطقه مساله صنایع‌دستی دارای جایگاه خاصی بین مردم بومی بوده و مهیا کردن فضا برای عرضه آن می‌تواند کمک زیادی به تولیدات کارگاه‌های کوچک و دانشجویان این منطقه کند. همین مساله باعث شد نخستین نمایشگاه فن‌بازار به‌میزبانی واحد خاش را برگزار کنیم و نمونه آثار صنایع‌دستی را در معرض دید عموم قرار دهیم. با تمهیداتی که اندیشیده شد، اکثر دانشجویان این دانشگاه از این نمایشگاه بازدید کردند. هدف ما در برگزاری این نمایشگاه دو مساله بود؛

یک: ارتقای مراکز رشد دانشگاه که به‌نوعی ماموریت آن اهمیت به هنر و مهارت‌آموزی بود و اینکه اهمیت به این هنر در دانشگاه آزاد اسلامی تقویت شود، موضوعی که می‌توان از آن به‌عنوان حلقه مفقوده تمام دانشگاه‌های کشور نام برد. همچنین دانشگاه‌ها به مساله مهارت‌محوری و مهارت‌آموزی توجه زیادی ندارند، به همین دلیل اهمیت دادن به این نوع نمایشگاه‌ها می‌تواند ‌انگیزه دانشجویان را برای درآمدزایی و کسب مهارت بیشتر تقویت کند. برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت به درآمدزایی نرسد اما زمینه‌ساز راه‌اندازی مشاغل کوچک و خانگی و کسب درآمد می‌شود که دانشجویان می‌توانند آثار هنری خود را به فروش برسانند. البته صنایع‌دستی هم مشتری‌های خاص خود را دارند چون در این منطقه این نوع کارها به‌اصطلاح روی زمین نمی‌ماند و دلیل آن هم مطالعاتی است که درباره شرایط بومی منطقه و ظرفیت‌های آن انجام شده است.

دو: به‌دنبال جهت‌دهی و نوآوری هستیم که مهارت‌آموزان و دانشجویان بتوانند با علم طراحی‌ای که کسب می‌کنند یک اثر تازه و نوآورانه با در نظر گرفتن ویژگی‌های بومی و سنتی تولید کنند و قطعا این کار جدید در بازار مشتری خود را پیدا خواهد کرد. البته برای رسیدن به نقطه مطلوب باید درون دانشگاه سرفصل‌های اختصاصی این مساله تصویب و معرفی شود، به‌طور مثال جای رشته صنایع‌دستی در منطقه و استان به‌رغم پررونق بودن این ظرفیت، خالی است. به‌طور نمونه یک لباس محلی در این منطقه قیمتی حدود 15 میلیون تومان دارد که اگر ظرفیت‌های علمی آن فراهم شود، قطعا اتفاق مهمی در حوزه صنایع‌دستی این منطقه خواهد افتاد. به‌دنبال این هستیم این ظرفیت را پیگیری کنیم و با همکاری‌ای که با استانداری صورت داده‌ایم، می‌توانیم تعداد دانشجویان بیشتری را برای مهارت‌آموزی جذب دانشگاه کنیم.

یکی از ماموریت‌های دیگر واحد، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی در حوزه صنایع‌دستی و هنر است، البته با توجه به محدودیتی که در سرفصل‌های دروس مصوب‌شده داریم این مساله می‌تواند با مشکلاتی همراه باشد که یکی از آنها تامین هیات‌علمی و جذب اساتید است و محدودیت دیگر در این منطقه که یک منطقه مرزی به حساب می‌آید، فراهم‌کردن استانداردهای آموزشی اختصاصی برای تحصیلکرده‌هاست که این خلأ به‌راحتی می‌تواند با جذب هیات‌علمی و ساخت دانشکده هنرهای زیبا برطرف شود. به هر حال سعی داریم فعالیتی که آغاز کرده‌ایم به‌صورت علمی باشد و بتوانیم این فعالیت را براساس نظام موضوعات دانشگاه آزاد اسلامی (پایش) قرار دهیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها