• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

اهداف استراتژیک در تیررس مقاومت

مقاومت اسلامی با شلیک بیش از 400 موشک به سرزمین‌های اشغالی، هشدار داد نیروگاه دیمونا را نیز هدف قرار می‌دهد.

اهداف استراتژیک در تیررس مقاومت

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، گروه‌های مقاومت در هر نبرد علیه صهیونیست‌ها، بخشی از توانمندی‌های خود را به نمایش می‌گذارند. آنان این‌بار در پاسخ به تجاوز صهیونیست‌ها از موشک‌های با برد بیشتر استفاده کردند و به طرف صهیونیستی هشدار دادند درصورت تداوم عملیات، اهداف استراتژیک در قلب سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار خواهند داد. در دو روز گذشته مقاومت بیش از 430 موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کرده است.

دور جدید درگیری‌ها بین مقاومت اسلامی و رژیم صهیونیستی پس از آن صورت گرفت که نظامیان صهیونیست روز جمعه و در جریان «راهپیمایی بازگشت» راهپیمایان فلسطینی را هدف قرار دادند و دو نفر را شهید و 50 نفر را که عمدتا زن و کودک بودند زخمی کردند. به گزارش منابع پزشکی غزه، از مارس (فروردین 97) سال گذشته تاکنون بیش از ۲۷۰ فلسطینی در جریان راهپیمایی شهید شده و هزاران نفر نیز مجروح شده‌اند. در واکنش به اقدام روز جمعه صهیونیست‌ها، گروه‌های مقاومت اقدام به تیراندازی به سمت سرزمین‌های اشغالی کردند که در جریان این اقدام، دو سرباز صهیونیستی زخمی شدند. نیروی هوایی رژیم صهیونیستی نیز در حمله هوایی به غزه در روز جمعه، دو نفر از اعضای گروه حماس را به شهادت رساند. پس از این عملیات نظامی صهیونیست‌ها، حماس برای گرفتن انتقام خون اعضای شهیدش، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک هدف قرار داد تا پس از چند ماه آتش‌بس، دور جدید درگیری‌ها آغاز شود.

روز گذشته «المیادین» از تداوم حملات رژیم صهیونیستی به غزه خبر داد و اعلام کرد در موج تازه حملات در روز یکشنبه جنگنده‌‌های رژیم صهیونیستی چندین‌بار بخش‌هایی از غزه را بمباران کردند. طبق اعلام رسانه‌های فلسطینی، محور شمالی نوار غزه به‌صورت گسترده هدف حملات هوایی توسط صهیونیست‌ها قرار گرفته است. منطقه الشیخ‌زائد ازجمله مناطقی در شمال نوار غزه است که به‌صورت گسترده توسط صهیونیست‌ها بمباران شده است. علاوه‌بر حملات هوایی به غرب غزه و مشخصا منطقه المیناء، قایق‌های جنگی رژیم صهیونیستی نیز مناطق حماس در غزه را هدف گرفتند. با دستور بنیامین نتانیاهو به ارتش اسرائیل برای انجام حملات بی‌امان به غزه، در این حملات تاکنون چهار برج و سه منزل مسکونی با خاک یکسان شده‌اند در حالی که حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی علیه زیرساخت‌های اقتصادی در شمال غزه نیز انجام شده است. در حملات روز شنبه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی برجی مسکونی در مرکز نوار غزه را هدف گرفتند که دفتر خبرگزاری آناتولی ترکیه در آن قرار داشت. این جنگنده‌ها با پنج موشک این ساختمان را هدف قرار دادند که با خاک یکسان شد اما کارمندان خبرگزاری آسیبی ندیدند. آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی تصریح کرده است جنگنده‌های این رژیم تاکنون ۲۰۰ حمله را به اهدافی در نوار غزه انجام داده‌اند.

از زمان آغاز تجاوز نظامی صهیونیست‌ها به غزه تاکنون ۱۱ نفر ازجمله یک کودک ۱۴ماهه و مادر باردارش به شهادت رسیده‌اند. انتشار تصویری دردناک از این کودک خردسال فلسطینی به‌نام «صفا ابوعرار» موجی از خشم و انزجار عمومی علیه صهیونیست‌های کودک‌کش را به‌همراه داشته است. با این حال صهیونیست‌ها قصد ندارند به جنایت‌های خود علیه فلسطینیان پایان دهند و برعکس، قصد تشدید حملات به غزه را نیز دارند.
 
 پاسخ فرماندهی مشترک مقاومت

آبان‌ماه سال گذشته، رزمندگان مقاومت در نبرد با دشمن صهیونیستی گسترده‌ترین پاسخ خود را با شلیک بیش از 400 موشک و راکت آن هم در کمتر از یک‌روز به سمت سرزمین‌های اشغالی دادند. این میزان شلیک موشک و راکت، از سال 2014 بی‌سابقه بود. در درگیری دو روز گذشته بار دیگر مقاومت اسلامی بیش از 400 موشک و راکت به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد تا به طرف صهیونیستی اعلام کند در هیچ نبردی، سطح آتش را کمتر از عملیات قبلی نخواهد کرد.

براساس آنچه خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرده است، تعداد راکت‌های شلیک‌شده از نوار غزه به سرزمین‌های اشغالی به ۴۳۰ عدد در ۲۴ ساعت ابتدایی نبرد رسیده است. در توئیت ارتش صهیونیستی آمده است: «طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۳۰ راکت از غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است.» نکته قابل‌توجه در پاسخ موشکی مقاومت، تعداد بالای شلیک در زمان کوتاه و برد بیشتر آنان است.

روزنامه صهیونیستی «معاریو» در مطلبی به برد بالای موشک‌های جنبش مقاومت اسلامی حماس اذعان کرد. این روزنامه در مطلبی به قلم «تال لو رام»، تحلیلگر صهیونیست نوشت: «برخلاف دفعات قبل، حماس حملات موشکی خود را به فاصله‌های دورتری انجام داد.» منابع میدانی گفته‌اند مقاومت اسلامی در کمتر از چهار دقیقه ۱۴۰ راکت از غزه به سمت اشکلون شلیک کرده است. در این عملیات، مقاومت برای دومین‌بار از موشک‌های «کورنت» خود استفاده کرد.

چند ماه پیش، مقاومت با این موشک یک اتوبوس نظامی را هدف قرار داد و اکنون خبرگزاری فلسطینی «شهاب» اعلام کرده است مقاومت با کورنت یک جیپ نظامی رژیم صهیونیستی را در شمال نوار غزه هدف قرار داد. به‌دنبال پاسخ قاطع مقاومت، پناهگاه‌های واقع در اطراف تل‌آویو روی صهیونیست‌ها بازگشایی شد. موشک‌های فلسطینی منجر به زخمی‌شدن بیش از 60 صهیونیست شده است. از این تعداد موشک، بیش از 20 فروند به عسقلان اصابت کرد. اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین اعلام کرد در پاسخ به حملات اشغالگران به منازل مردم در غزه، 50 فروند موشک به عسقلان شلیک کرده است. در این حمله موشکی 18 نفر به دلیل آسیب‌های ناشی از ترس شدید یا اصابت ترکش، به بیمارستان منتقل شدند. در عسقلان دو صهیونیست به‌دلیل شدت جراحت به هلاکت رسیدند. حال سه صهیونیست دیگر نیز وخیم گزارش شده است. مقاومت چند پایگاه نظامی را نیز هدف موشک‌های خود قرار داد.

شبکه تلویزیونی «المنار» نیز گزارش داد در اثر اصابت موشکی به شهرک صهیونیست‌نشین در منطقه اشغالی نقب چند صهیونیست زخمی شدند. در بسیاری از شهرک‌های اطراف نوار غزه تا بئرالسبع و راهط، آژیر خطر به صدا در آمده است. موشک‌ها تا بئرالسبع رسیده و مدارس در مناطق جنوبی و ساحل جنوبی (در فلسطین اشغالی) تعطیل شده است. رسانه‌های صهیونیستی از هدف قرار گرفتن مواضعی در منطقه بئرالسبع واقع در عمق سرزمین اشغالی خبر دادند. نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین اعلام کردند با چند فروند موشک پایگاه هوایی «حتسریم» واقع در سرزمین‌های اشغالی و فرودگاه نظامی «نیفاتیم» را در ۷۵ کیلومتری غزه مورد هدف قرار دادند.

ویژگی تازه‌ترین عملیات گروه‌های مقاومت را می‌توان افزایش برد موشک‌ها، تنوع در جغرافیای مناطق هدف قرار گرفته، ارتقای کیفیت اهداف و هدف قرار گرفتن پایگاه‌های نظامی، تلاش برای تثبیت توازن رعب، پوشش رسانه‌ای لحظه‌ای توسط بخش رسانه‌ای مقاومت، فرماندهی مشترک و متمرکز تمامی فعالیت‌های گروه‌های متنوع مقاومت دانست. ناآگاهی صهیونیست‌ها برابر ابزارهای پنهان مقاومت، آنان را نگران نبردهای آتی خواهد کرد.

 شلیک موشک به اهداف استراتژیک

اتاق عملیات مشترک گروه‌های فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مقاومت عسقلان، اوفاکیم و کریات‌جات را هدف حملات موشکی قرار داده و درصورت ادامه بمباران غزه از سوی رژیم صهیونیستی، دامنه حملات خود را گسترش داده و شهرهای اسدود و بئرالسبع را نیز هدف قرار خواهد داد.» گردان‌ قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در همین راستا کلیپی را منتشر کرد. در این کلیپ رزمندگان مقاومت سه فروند موشک را در لانچر سه‌موشکی مستقر می‌کنند و به‌دنبال آن تصاویر امکان استراتژیک سرزمین‌های اشغالی با موقعیت دقیق جغرافیایی به نمایش درمی‌آید. این اماکن نیروگاه دیمونا، پالایشگاه‌های حیفا، بندر اشدود و فرودگاه بن‌گوریون هستند.

بررسی اماکنی که توسط موشک‌های مقاومت هدف قرار گرفته نشان از نزدیک‌شدن حملات به شهرک و نیروگاه هسته‌ای دیمونا است. رآکتور هسته‌ای دیمونا از مهم‌ترین اهداف استراتژیکی است که می‌تواند هدف موشک‌های مقاومت قرار بگیرد. این تاسیسات رآکتور در فاصله ۷۰ کیلومتری نوار غزه قرار دارد و از مهم‌ترین تاسیسات در اراضی اشغالی محسوب می‌شود. کمی دورتر از این رآکتورها پایگاه‌های شرکت‌های اسرائیلی تولید فسفات و سنگ معدن اورانیوم قرار دارد که درصورت اصابت موشک‌های مقاومت به آنها موجب فاجعه‌ای بزرگ برای این دولت اشغالگر خواهد شد.  فرودگاه نظامی «نیفاتیم» نیز که مورد اصابت موشک‌های فلسطینی قرار گرفت، پایگاهی است که جنگنده‌های اف-۱۶ رژیم صهیونیستی از آنها برای حملات هوایی خود استفاده می‌کنند، از این رو مهم‌ترین منطقه نظامی برای ارتش این رژیم محسوب می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون نیز یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های استراتژیکی است که این رژیم از هدف قرار گرفتن آنها نگران است و درصورت رسیدن موشک‌های مقاومت به آنجا، پروازها متوقف می‌شوند. به همین دلیل صهیونیست‌ها با بروز هر تنشی، مسیرهای پروازی از این فرودگاه و به مقصد آن را تغییر می‌دهند.

از مهم‌ترین اهداف استراتژیک در اراضی اشغالی که اشغالگران همواره بابت آن نگران هستند، پالایشگاه حیفاست که نیازهای نفتی اسرائیل را تامین می‌کند. پالایشگاه حیفا گاز صنعتی و مصرف خانگی صهیونیست‌ها را تامین می‌کند و ظرفیت پالایش سالانه ۱۳ میلیون تن نفت خام را دارد و از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان محسوب می‌شود.

بندر اشدود نیز بزرگ‌ترین بندر اسرائیل است و بیش از 60 درصد تمامی واردات رژیم صهیونیستی از طریق بندر اشدود انجام می‌گیرد. اگر این بندر به‌واسطه شلیک موشک تعطیل شود، صهیونیست‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها