• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ آمنه اسماعیلی روزنامه‌نگار

معلمی شغل نیست، عشق است

من مطمئنم لبخند همه‌ معلم‌هایی که 9 ماه یک شیفت در مدرسه و یک شیفت در خانه با انجام کارهای مربوط به مدرسه به جامعه خدمت می‌کنند، در برابر اینکه «معلمی شغل نیست، عشق است»، لبخند تلخی‌ است که حتی با این همه عشق، حقوق معلمی‌شان تا دهم هر ماه بیشتر دوام نمی‌آورد و حتی در اوقات فراغت کلاس درس هم ذهنش چرتکه به‌دست و خسته، حساب و کتاب می‌کند.

معلمی شغل نیست، عشق است
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، وقتی مدرسه‌ای شده بودم، مادرم که خودش هم معلم بود، از تفاوت نسل‌ها با معلم‌هایش خیلی برایمان تعریف می‌کرد؛ مثلا معلم درس حساب‌شان که وادارشان می‌کرده با یک حرکت دست، دایره‌ای پای تخته سیاه بکشد و اگر دایره کج و معوج می‌شد، با الفاظ رکیک و ضربات خط‌کش او را مطمئن می‌کرده که در آینده هیچ‌چیز نمی‌شود. حتی می‌گفت که اگر اتفاقی در خیابان یکی از معلم‌هایمان را می‌دیدیم، بدون نزدیک‌شدن به او، دست و پایمان یخ می‌کرد.

این تفاوت برای ما خیلی عجیب بود و این داستان‌ها بیشتر داستان‌های ژانر وحشت بود تا خاطرات رئال یک نسل از معلم‌هایشان. مادرم معلم نسل من بود و من حالا معلم نسل نوه‌هایش هستم و وقتی خاطرات مادرم و هم‌نسل‌هایش را کنار خاطرات خود و دانش‌آموزانم می‌گذارم، چند ویژگی مشترک می‌بینم؛ یک بی‌مهری عمیق نسبت به شغل معلمی و یک ناآگاهی دائمی در معلم‌ها در هر نسلی...

با ظهور مدارس غیرانتفاعی با قوانینی که گویا می‌تواند ماده و تبصره‌های زیادی داشته باشد برای اینکه دور زده شود و با گزینش‌های غیرعلمی و غیرتخصصی آموزش و پرورش، دو دسته معلم در مدارس مشغول به کارند: دسته‌ اول با‌انگیزه و شوق و معلومات نسبتا خوبی وارد مدارس می‌شوند و دسته‌ دوم هیچ ربطی به معلمی ندارند.

در مدارس غیرانتفاعی به‌لحاظ نداشتن امنیت شغلی برای معلم‌ها و ضمانت مشغول‌بودن‌شان در سال آینده و قید موردرضایت دانش‌آموز و در نتیجه مدیر بودن، نیروهای آزاد طبق سلیقه‌ اکثریت مشتریان مدرسه‌ و مدیر همان مدرسه عمل می‌کنند و کاملا همه‌چیز در مدرسه‌شان «حق با ارباب‌رجوع» است. استانداردها خودتعریفی و بسته به سود مالی ا‌ست؛ حتی در گرفتن آزمون‌های افراطی علمی و حتی در دادن آزادی‌های تعریف‌نشده در مدرسه.

نیروی آزاد در مدارس غیرانتفاعی منفعل نیست و دائما در حال تلاش است تا جایگاه شغلی خودش را تثبیت کند. اما جهت تلاش آنها بستگی به سلیقه مدیریتی دارد و در مقابلِ نیروی آزاد، نیروهای رسمی آموزش و پرورش هستند که مطمئن هستند 30 سال کارشان تضمین شده و خیلی لزومی ندارد که هر سال برای بقای خودشان در یک سیستم آموزشی و پرورشی تلاش کنند؛ اگرچه دوره‌‌های اجباری و ارزشیابی‌هایی هم به‌صورت مستمر و اجباری برایشان هست اما باز تلاش و نوآوری نیروهای آزاد برای «بهتر ظاهرشدن» خیلی ستودنی‌تر است. درحقیقت چیزی که به‌وضوح به چشم می‌آید این است که فردی طبق معیار یک دهه وارد سیستم آموزش و پرورش می‌شود و با همین فرمان 30سال سر کلاس‌ها می‌راند؛ درحالی که نسل‌هایی که در محاصره عصر رسانه هستند، سرعت تغییرشان خیلی زیاد است و روش‌های قدیمی اصلا در برابرشان پاسخگو نیست.

در مقابل البته نیروی آزاد هم گاهی فرمایشی کار می‌کند و درست‌های تلخ کلامش را سانسور می‌کند و برای جلب رضایت گاهی ابتذال عقیده و سستی شخصیتی پیدا می‌کند و هیچ‌کس پاسخ این پرسش را نمی‌دهد که چطور از کسی که عزت‌نفس ندارد و خودمانی‌تر اینکه خودش نیست، توقع دارید در ضمن آموزه‌های یک کتاب درسی در چند ماه متوالی، به نسل روبه‌رویش یاد بدهد که خوب باش و خود خوبت باش؟

عده‌ای هم که با شوق و شرافت و‌ انگیزه وارد این حرفه می‌شوند، خود سیستم آموزش و پرورش با نظارت و گزینش‌های غیرتخصصی و سیاست‌های پرداختی، ‌انگیزه را از آنها می‌گیرد؛ اگر هم افراد نسبتا زیادی باشند که با عشق سال‌ها به نسلی خدمت می‌کنند، هیچ نیروی ‌انگیزشی غیر از وجدان و عشق به معلمی‌کردن در سال‌های پرطراوت عمرشان کمکی نکرده است.

بی‌مهری به معلمان در این دوره از خود سیستم گزینش و به کارگیری و نظارت آموزش و پرورش شروع شده و به سطوح مختلف جامعه راه پیدا کرده است.

من مطمئنم لبخند همه‌ معلم‌هایی که 9 ماه یک شیفت در مدرسه و یک شیفت در خانه با انجام کارهای مربوط به مدرسه به جامعه خدمت می‌کنند، در برابر اینکه «معلمی شغل نیست، عشق است»، لبخند تلخی‌ است که حتی با این همه عشق، حقوق معلمی‌شان تا دهم هر ماه بیشتر دوام نمی‌آورد و حتی در اوقات فراغت کلاس درس هم ذهنش چرتکه به‌دست و خسته، حساب و کتاب می‌کند.

کاش کسی منجی می‌شد و این پیکره‌ ناقص را از گزینش تا نظارت بعد از به‌کارگیری و پرداخت حقوق و... فرو می‌ریخت و دوباره می‌ساخت؛ برای خدمت به جامعه‌ای که قرن‌هاست شعارهای معنوی قشنگی دارد و سا‌ل‌هاست مقام معلم را یک هفته در سال گرامی می‌دارد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها