• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ صادق امامی دبیر بین‌الملل

سرنوشت «پنج چشم» و غول هوآوی

دولت دونالد ترامپ که نزدیک‌ترین شریک تجاری انگلیس نیز به حساب می‌آید، از مدتی قبل جنگی تمام‌عیار علیه شرکت هوآوی به راه انداخته است. این کشور بارها به شرکای تجاری خود هشدار داده است که از مشارکت هوآوی در ساخت نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه (G5) خودداری کنند.

سرنوشت «پنج چشم» و غول هوآوی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «تــــرزا مــــــــی»، نخست‌وزیر انگلیس پنجشنبه هفته گذشته «گوین ویلیامسون»، وزیر دفاع این کشور را به‌دلیل درز اطلاعات برکنار کرد. موضوع درز اطلاعات جلسات، پدیده جدیدی نیست و از چند ماه گذشته هیات دولت به این معضل گرفتار بوده که بسیاری از تصمیماتش خیلی سریع به بیرون درز کرده است. تبدیل شدن «برگزیت» به یک بحران و اذعان ترزا می ‌به کناره‌گیری از قدرت، باعث شده وزرایی که گزینه‌ احتمالی برای رهبری حزب حاکم هستند، برای تقویت جایگاه خود یا تضعیف رقبا، ریز جلسات هیات دولت را به بیرون درز ‌دهند. گاهی پیش آمده آنها در میانه جلسه این اطلاعات را به خبرنگاران می‌دهند تا همه از مخالفت یا موافقت آنها با تصمیم‌های دولت خبردار شوند؛ اما با این حال درز اطلاعات یک جلسه محرمانه باعث شد در اقدامی بی‌سابقه ترزا می ‌یک وزیر را از کار برکنار کند. ترزا می ‌در نامه برکناری وزیر دفاع این کشور نوشته است ویلیامسون اطلاعات یک «جلسه بسیار جدی» را افشا کرده است. اما این جلسه و اطلاعاتی که وزیر دفاع انگلیس متهم به افشای آن شده چه بوده که نخست‌وزیر ناچار به برکناری وزیر شده است؟

همه‌چیز به نشست سه‌شنبه، سوم اردیبهشت (23 آوریل) شورای امنیت ملی انگلیس بازمی‌گردد. در این جلسه اعضا باید درباره موضوع بسیار محرمانه همکاری با غول فناوری چینی یعنی شرکت هوآوی تصمیم‌گیری می‌کردند. با وجود برخی مخالفت‌ها، شورای امنیت به همکاری با این شرکت بزرگ رای مثبت داد. بلافاصله پس از جلسه شورا، روزنامه «دیلی‌تلگراف» گزارش داد اعضای شورا موافقت کرده‌اند اجازه دهند شرکت چینی هوآوی بعضی تجهیزات لازم برای ساخت نسل بعدی شبکه‌های تلفن همراه را تامین کند. هوآوی گویا قرار است تاسیسات «غیرمرکزی» نسل پنجم اینترنت را برای بریتانیا بسازد. این روزنامه نوشت وزیران خارجه، کشور، تجارت بین‌الملل، توسعه بین‌الملل و دفاع بریتانیا با این تصمیم مخالف بوده‌اند؛ این افراد دقیقا نامزدهای احتمالی جانشینی ترزا می ‌هستند. به‌دنبال این افشاگری، نهادهای مسئول تحقیقات خود را از مخالفان طرح آغاز کردند و درنهایت به‌دلیل عدم همکاری وزیر دفاع، او را مقصر شناختند و ترزا می ‌نیز فورا او را از کار برکنار کرد.

افشای محتوای مذاکرات دولت می‌ تبدیل به یک اپیدمی شده است اما این‌بار چرا این اقدام با واکنش تند ترزا می ‌مواجه شد؟ به‌نظر می‌رسد بیش از افشای تصمیمات، افشای همکاری با غول فناوری چینی برای ترزا می ‌هزینه داشته است. دولت دونالد ترامپ که نزدیک‌ترین شریک تجاری انگلیس نیز به حساب می‌آید، از مدتی قبل جنگی تمام‌عیار علیه شرکت هوآوی به راه انداخته است. این کشور بارها به شرکای تجاری خود هشدار داده است که از مشارکت هوآوی در ساخت نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه (G5) خودداری کنند. واشنگتن، آلمان را که به‌دنبال همکاری با چین در پروژه نسل پنجم اینترنت بود تهدید کرده بود همکاری‌های نظامی، اطلاعاتی و امنیتی‌اش را با برلین محدود خواهد کرد. در جنگ تجاری آمریکا با چین، اینترنت نسل پنجم (G5) که یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های هوآوی است، از محورهای جنگ تجاری آمریکا و چین بود. آمریکا برای اعمال فشار حداکثری روی این غول مهارنشدنی فناوری دنیا، مدعی وجود تراشه‌های جاسوسی در تجهیزات این شرکت شد. حکم تعقیب قضایی «منگ وانژو»، مدیر ارشد مالی هوآوی به اتهام ارتکاب پولشویی، فساد بانکی و سرقت اسرار تجاری، آخرین اقدام علنی آمریکا علیه هوآوی بود که البته واکنش چین را نیز به‌دنبال داشت.

بریتانیا به‌رغم هشدارهای آمریکا به کشورهای همسو، تصمیم به همکاری با این شرکت بزرگ فناوری آن‌هم به‌صورت مخفیانه گرفته است. نکته قابل‌توجه اینکه بریتانیا یکی از اعضای گروهی است که به «پنج چشم» شهرت یافته و علاوه‌بر آمریکا و بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوریلند هم عضو آن هستند و با یگدیگر یک ائتلاف امنیتی- سایبری تشکیل داده‌اند؛ اما با وجود این، پیشنهاد چینی‌ها برای توسعه این شبکه به‌قدری هیجان‌انگیز است که کمتر کشوری توان مخالفت با آن را دارد. شبکه‌های نسل پنجم قرار است سرعت اینترنت موبایل را بیش از 10 برابر کنند و بستر لازم را برای گسترش اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند به وجود آورند.

بهانه آمریکا برای محدود کردن هوآوی، ارتباط این شرکت با حکومت چین و احتمال جاسوسی از این طریق است، اما این همه واقعیت نیست و نگرانی آمریکا تبدیل این شرکت به بزرگ‌ترین غول تکنولوژی جهان و وابستگی آمریکا به آن است. آمریکا در تلاش است برتری خود را در زمینه تکنولوژی نسبت به چین حفظ کند. این میدان رقابت شامل لیزر‌ها، سلاح‌های ماورای صوت، سیستم‌های پیشرفته بدون دخالت انسان برای نظامیان، هوش‌های مصنوعی، ربات‌ها، کامپیوتر‌های کوانتوم و حتی ماشین‌های بدون سرنشین برای عموم مردم است. اما یک مساله واضح است که هرکس در این نبرد پیروز شود، به قدرت برتر قرن 21 تبدیل خواهد شد. اما چیزی که بیشتر از همه بر سر آن مبارزه خواهد شد، شبکه بی‌سیم نسل پنجم است. شبکه نسل پنجم یا G5، چیزی فراتر از آینده ارتباطات جهانی است. به‌کار‌گیری شبکه نسل پنجم برای راه‌اندازی شبکه‌های فیبر نوری که برای سیستم‌های با‌ ظرفیت بالا نیازمند است، میلیارد‌ها دلار پول لازم دارد. هر کمپانی یا کشوری که چنین زیر‌ساخت جدیدی را طراحی و در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، نه‌تنها این قدرت را دارد که نشان دهد چطور شبکه نسل پنجم اطلاعات را انتقال می‌دهد، بلکه می‌تواند بگوید چطور دیگران اجازه دارند به این سیستم دسترسی یابند. اگر این کشور چین است، پیامد‌های آن برای کمپانی‌های آمریکایی و اروپایی که ارتباطات اینترنتی را در دست دارند، بد خواهد بود؛ اما چین برای خود آزادی را خواهد خرید. چهارم اکتبر سال گذشته میلادی (12 مهر 97)، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در اندیشکده هادسون صحبت کرد و هشدار داد: «در برنامه «ساخت چین 2025» حزب کمونیست چین بر کنترل 90 درصد پیشرفته‌ترین صنعت‌های جهان متمرکز شده است؛ این صنعت‌ها شامل ربات‌ها، بیو‌تکنولوژی و هوش مصنوعی است.» نسل پنجم شبکه بی‌سیم نیز بخشی از برنامه پکن برای نمایش خود به‌عنوان یک قدرت برتر در قرن 21 است.

شبکه نسل پنجم به شبکه‌های فیبر نوری وابسته است. به‌کار‌گیری فیبر نوری هزینه‌بر‌دار و نیازمند سرمایه‌گذاری ده‌ها میلیارد دلار به‌منظور زیر‌سازی آن است. اینجا چین وارد می‌شود و پیشنهاد ساخت و نصب این شبکه‌ها را با قیمت مناسب و به‌کار‌گیری کار‌گران و مهندسان مشتاق کار ارائه می‌کند. نتیجه این است که تعداد کشور‌هایی که نسخه چینی شبکه نسل پنجم را به کار گرفته‌اند افزایش می‌یابد در حالی که آمریکا همچنان در به‌کار‌گیری آن با مشکل رو‌به‌رو است. تاکنون حداقل یک اپراتور مخابراتی در 48 کشور جهان توافق کرده‌اند یکی از تجهیزات ساخته‌شده توسط شرکت هوآوی، غول فناوری ارتباطات در چین را آزمایش کنند. 10 کشور اعلام کرده‌اند براساس توافق‌هایی قصد دارند از تجهیزات هوآوی در شبکه نسل پنجم خود استفاده کنند. این کشور‌ها شامل انگلیس، پرتغال، ایتالیا، مکزیک، فیلیپین و اخیرا نیز عربستان‌سعودی هستند. اتفاقی که در ایتالیا افتاد، می‌تواند در انگلستان نیز رخ دهد؛ جایی که کمپانی هوآوی سه قرارداد را برای آزمایش شبکه‌های نسل پنجم خود امضا کرده است. آلمان، متحد دیگر آمریکا در اروپا نیز می‌تواند مورد بعدی باشد.

با توجه به موفقیت چین در گسترش شبکه G5، شاید زمان اندکی وجود داشته باشد تا کشور‌های دیگر جهان بتوانند از آن تغییر جهت و راه خود را ادامه دهند. هم‌اکنون تنها آمریکا، استرالیا و نیوزیلند قانون منع استفاده از (محصولات) هوآوی را دارند.

در این میدان نبرد اگر آمریکا نتواند مخابرات داخلی آمریکا یعنی ای‌تی‌ان‌تی، تی‌موبایل، ورایزون و... را تحریک کند تا برنامه جدید گسترش پهنای باند شبکه نسل پنجم را آغاز کنند و آن را با قیمت مناسب و قابل دسترس برای همه و بدون وابستگی به پیمانکاران چینی ارائه کنند، همان انتخابی را خواهند داشت که متحدان این کشور دارند و آن ایجاد وابستگی به چین است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها