• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارشی کوتاه از غرفه کشور میهمان نمایشگاه کتاب تهران

فروش بخت‌‌گشایی چینی‌ در نمایشگاه کتاب تهران

مساله‌ای که در مورد غرفه چینی‌ها مطرح است این است که خیلی از وسایلی که به فروش می‌رسد، به شکلی ترویج خرافه است.

فروش بخت‌‌گشایی چینی‌ در نمایشگاه کتاب تهران
 به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سال 93، کشور افغانستان اولین میهمان نمایشگاه کتاب تهران بود و ناشران افغانستانی، کتاب‌های زیادی را به نمایشگاه کتاب تهران آوردند و سعی شد روابط دو کشور در زمینه فرهنگی تقویت شود. بعد از آن کشورهای روسیه، صربستان، عمان و ایتالیا نیز میهمان‌های بعدی نمایشگاه کتاب تهران بودند، اما امسال کشور چین به‌عنوان میهمان سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انتخاب شده است.

مطمئنا روابط ایران و چین در زمینه کتاب تا به حال روابط گسترده‌ای نبوده است. در سال ۲۰۱۷ ایران به‌عنوان میهمان نمایشگاه کتاب پکن انتخاب شد و از آن سال تا الان روابط در حوزه نشر و کتاب، بین دو کشور بیشتر شده است. چاپ کتاب‌های دو کشور از مهم‌ترین مسائلی است که باید در روابط فرهنگی در حوزه کتاب جدی گرفته شود. از سال ۲۰۱۷ تا به حال که در سال ۲۰۱۹ هستیم هنوز کتاب‌های زیادی از زبان فارسی به زبان چینی ترجمه نشده است و چینی‌ها بیشتر به ادبیات کلاسیک ایران یعنی همان کتاب‌های دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی، شاهنامه و مثنوی‌معنوی توجه کردند.

اما از زبان چینی چندین کتاب معروف آنها به زبان فارسی ترجمه شده و در نمایشگاه امسال توسط ناشران ایرانی عرضه شد. چینی‌ها امسال با یک هیات ۲۰۰ نفره به ایران آمده‌اند که از این ۲۰۰ نفر ۹۴ ناشر و چند نویسنده معروف آنها هم این هیات را همراهی می‌کردند. چینی‌ها شاید اولین میهمانی باشند که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کنند و برنامه‌های زیادی را هم برای مدتی که در این نمایشگاه هستند، تدارک دیده‌اند؛ از امضای تفاهمنامه با ناشران ایرانی تا صحبت درمورد راه‌هایی برای گسترش نشر دو کشور و حضور ۹۴ ناشر و چندین نویسنده.

اما چینی‌ها کار دیگری را هم به‌جز کارهایی که به حوزه نشر برمی‌گردد، انجام دادند که مطمئنا این کارها به‌خاطر شناختی است که آنها از سال‌ها روابط تجاری با ایرانی‌ها دارند. فروش وسایل تزئینی و چیزهایی که به فرهنگ چین برمی‌گردد از جمله وسایلی است که به‌جز کتاب در غرفه چین به‌فروش می‌رسد.

مطمئنا کشورهای دیگر هم که به ایران آمدند یا ایران هم که در نمایشگاه‌های بین‌المللی جهانی شرکت می‌کند کمی از سوغاتی‌ها و نمونه‌هایی از هنر و فرهنگ ایران را در غرفه‌شان به نمایش می‌گذارند، اما مساله‌ای که در مورد غرفه چینی‌ها مطرح است این است که خیلی از وسایلی که به فروش می‌رسد، به شکلی ترویج خرافه است.

به عنوان مثال گردنبندی به شما می‌دهند که نگینی دارد و می‌گویند باعث خوشبختی می‌شود یا اینکه یک نفر روی کاغذ نقوشی را طراحی می‌کند و بعد آن کاغذ به فروش می‌رسد آن هم مثلا به قیمت ۱۰۰ هزار تومان، دلیل‌شان هم این است که می‌گویند اگر کسی این کاغذ و نقوش را همراه داشته باشد، بختش باز می‌شود؛ مطمئنا خریدار این قبیل محصولات، دختران جوان هستند. مساله مهم عرضه این شکل محصولات این است که وجود چنین چیزهایی باعث شد که خرید کتاب به حاشیه برود. قیمت‌های گزاف این نوع محصولات هم جالب است، شما فکر کنید کوزه‌ای که روی آن طراحی‌ شده است، با قیمت بالای ۷۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. نقاشی‌ها هم که دور غرفه زده شده است، همه قیمت‌های ۲۰۰ هزار تومان به بالا دارند و به گفته مسئولان این غرفه، همه آثار هم پرفروش بوده‌اند. فروش غرفه چین چه از نظر فروش کتاب، چه این محصولات خوب بوده است، ولی براساس اطلاعی که «فرهیختگان» کسب کرده است، چینی‌ها هنوز اجاره غرفه‌شان را به‌حساب موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی واریز نکرده‌اند! شاید بعد از این حجم از فروش، چینی‌ها، اجاره غرفه را پرداخت کنند.

 

* نویسنده : عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها