• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

شکست کودتای آمریکایی در ونزوئلا

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به تهدید نظامی آمریکا علیه ونزوئلا و دخالت در این کشور اعلام کرد مداخله واشنگتن در امور حکومتی ونزوئلا می‌تواند منجر به تشدید اوضاع در این کشور شود.

شکست کودتای آمریکایی در ونزوئلا

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «کودتا شکست خورد» این جمله‌ای بود که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از یک روز درگیری محدود خیابانی و جوسازی سنگین رسانه‌ای غرب، آن را اعلام کرد. نقطه شروع کودتا به ویدئویی مربوط است که خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا از یک پایگاه هوایی منتشر کرد و خواستار پایان دادن به آن چیزی شد که غصب قدرت می‌خواند. کودتاگران که حمایت قاطع آمریکا را نیز به همراه داشتند، نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند تا نیکلاس مادورو همچنان رئیس‌جمهور ونزوئلا بماند. او دیروز در نشستی زنده با حضور «ولادیمیر پادرینو» وزیر دفاع و «دیوسدادو کابیو» رئیس مجلس، خطاب به مردم ونزوئلا گفت: «تلاش برای کودتا در کشور بدون مجازات نخواهد ماند.» وی افزود دستگاه قضایی را برای تحقیق درباره تلاش برای کودتا در کشورش مامور کرده است و در این رابطه تاکنون تعدادی از متهمان مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مادورو در ادامه لئوپولدو لوپز رئیس «حزب اراده مردمی» را متهم به رهبری این کودتا کرد. لوپز، از سیاستمداران اپوزیسیون ونزوئلاست که از سال 2017 در بازداشت خانگی بود ولی روز سه‌شنبه منزلش را ترک کرد و به خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون پیوست ولی در اولین ساعات شکست کودتا به سفارت شیلی گریخت. ساعاتی پس از فرار لوپز، وزیر خارجه شیلی در توئیتر خود نوشت او سفارت شیلی را ترک کرده و به سفارت اسپانیا پناه برده است. روبرتو آمپوئرو، درباره دلیل این اقدام رهبر کودتای ونزوئلا گفت: «لوپز با تصمیم شخصی خود و از آنجا که خودش و همسرش لیلیان تینتوری تباری اسپانیایی دارند، سکونتگاه دیپلماتیک شیلی را به مقصد سفارت اسپانیا ترک گفته است.»

نقطه شروع کودتا به روز سه‌شنبه بازمی‌گردد. خوان گوایدو در ویدئویی که در حساب توئیتری‌اش منتشر کرد، اعلام کرد «آخرین مرحله» از تلاش‌های خود را برای برکناری نیکلاس مادورو آغاز کرده و از مردم و ارتش ونزوئلا خواست در پایان دادن به «غصب» قدرت از سوی مادورو از او حمایت کنند. گوایدو، در این ویدئو در کنار افرادی با لباس نظامی و لوپز سیاستمدار چپگرای مخالفت دولت دیده می‌شود. او در این ویدئو می‌گوید که در پایگاه هوایی لاکارلوتا در کاراکاس قرار دارد.

در حالی که همزمان با آغاز کودتا در ونزوئلا مقامات بلندپایه آمریکایی مانند دونالد ترامپ رئیس‌جمهور، مایک پنس معاون رئیس‌جمهور، مایک پمپئو وزیر امور خارجه و همچنین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی جداگانه‌ حمایت خود را از این اقدام اعلام کرده بودند حالا با شکست میدانی کودتا به دنبال ادامه جنگ روانی هستند.

در همین رابطه مایک پمپئو مدعی شد مادورو آماده ترک ونزوئلا بود اما روسیه مانع شد. پومپئو که با سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «ما اطلاع داریم که حلقه نزدیک مادورو نیز آماده بودند کشور را ترک کنند. در ونزوئلا این کوبایی‌ها و روس‌ها هستند که هنوز مادورو را نگه داشته‌اند.» او در ادامه جنگ روانی علیه ونزوئلا و درباره برنامه‌های آمریکا پس از شکست کودتا مدعی شد: «ترامپ به‌طور قطع گفته که تمامی گزینه‌ها روی میز است و یکی از این گزینه‌ها، اقدام نظامی است.» در واکنش به اتهام آمریکا درباره دخالت نظامی کوبا در ونزوئلا و تهدید به واکنش نظامی، «میگل‌ دیاز کانل»، رئیس‌جمهور کوبا این اتهامات دولت واشنگتن را حمله به دو کشور توصیف و آن را بی‌اساس دانست. کانل در اظهاراتی طعنه‌آمیز در توئیتر نوشت: «آمریکا با داشتن نزدیک به 800 پایگاه و همچنین صد‌ها هزار نیروی نظامی در سراسر دنیا، کوبا را به حضور نظامی در ونزوئلا متهم می‌کند. این اتهامات حمله به دو کشور مستقل است.»

در سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به تهدید نظامی آمریکا علیه ونزوئلا و دخالت در این کشور اعلام کرد مداخله واشنگتن در امور حکومتی ونزوئلا می‌تواند منجر به تشدید اوضاع در این کشور شود. ماریا زاخارووا در میان خبرنگاران گفت: «شماری از بازیگران سیاسی در واشنگتن از زیانبخش بودن راهی که در پیش گرفته‌اند، خبر ندارند. اگر واشنگتن به تلاش‌های مداخله‌جویانه خود در امور داخلی ونزوئلا ادامه دهد، اوضاع متشنج‌تر خواهد شد.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها