• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ امیر خان‌محمدی روزنامه‌نگار

سکوت گرگ‌ها

گوگل تمام پوسته‌ها (تلگرام طلایی، هاتگرام) را از گوشی کاربران بدون هیچ اجازه‌ای پاک کرد، حتی با فرض اینکه این پوسته‌ها جاسوسی یا غیرقانونی هستند، آنها فقط می‌توانستند با راهکارهای فنی این دو پوسته را غیرفعال کنند ولی این حق را که وارد گوشی کاربر بشوند و با عدم‌اطلاع استفاده‌کننده نرم‌افزاری را که با میل شخصی نصب کرده، حذف می‌کنند، ندارند.

سکوت گرگ‌ها
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حریم شخصی در عصر کنونی به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین حقوق همه مردم دنیا تلقی می‌شود و برای ایمن بودن این حقیقت دست به انجام هر اقدامی می‌زنند؛ از جنگ و تهدید تا تبیین قانون‌های مدافع این حریم و همچنین تعیین جرم برای کسانی که به این بخش از زندگی اشخاص نفوذ کنند.

این موضوع در کشور ما نیز به‌شدت مورد تاکید مردم است، هرچند قوانین بسیار بازدارنده‌ای برای خدشه‌دار شدن این محیط خاص و مهم طراحی شده است.

کشورهای غربی تعرض به این محیط را در هرجایی که صورت بگیرد، متهم می‌کنند ولی آنها اولین معترض این محیط هستند و به اسم امنیت در کوچه و پس‌کوچه‌های شهرهایشان - که شاید واقعا نیازی نباشد- دوربین مداربسته کار گذاشته‌اند تا دقیقا مردم را رصد کنند؛ اینکه «کی کجا میره، کی از کجا میاد.»

اما در این چند روز اخیر اتفاق جالبی رخ داد؛ گوگل تمام پوسته‌ها (تلگرام طلایی، هاتگرام) را از گوشی کاربران بدون هیچ اجازه‌ای پاک کرد، حتی با فرض اینکه این پوسته‌ها جاسوسی یا غیرقانونی هستند، آنها فقط می‌توانستند با راهکارهای فنی این دو پوسته را غیرفعال کنند ولی این حق را که  وارد گوشی کاربر بشوند و با عدم‌اطلاع استفاده‌کننده نرم‌افزاری را که با میل شخصی نصب کرده، حذف می‌کنند، ندارند.

آیا این سوال برای شما پیش نمی‌آید که این‌گونه شرکت‌ها که قدرت ورود به گوشی کاربرها را دارند، چرا زودتر به این فکر نیفتاده‌اند؟ جواب سوال با یک تحلیل ساده کاملا هویدا می‌شود؛ بله، دقیقا درست است، آنها این نرم‌افزارها را در بازار رها گذاشتند که مخاطبان به سوی نرم‌افزارهای داخلی هجرت نکنند تا کار و بارشان کساد نشود. با این تفکر همزمان دو تیر را به‌درستی به نشان زدند؛ نخست، کاربران خود را از دست ندادند و دوم، نرم‌افزار تولید داخلی کشور را از عرصه رقابت خارج کردند، البته هرچند تولیدات داخلی خالی از اشکال نبود ولی این مساله برای همه نرم‌افزارها در ابتدای راه متصور است و اینها با توسعه بیشتر، بهتر و بهتر می‌شوند. حالا به نظر شما این رفتار را باید چه نامید؟ این دقیقا معنای حریم شخصی در غرب است که در همه جای زندگی‌ات سرک می‌کشند.

حالا فرض کنید این اتفاق توسط شرکتی در ایران افتاده بود، فریاد‌ «ای‌ داد بیداد» گوش همه را کر می‌کرد.

ولی الان چه سکوتی همه‌جا را فراگرفته، کسی حرفی از حریم خصوصی نمی‌زند، خبری از پست‌ها و کامنت‌های اعتراضی و توهین‌آمیز نیست وکسی دست به شکواییه نوشتن نمی‌زند.

چقدر نمی‌زندهای زندگی‌مان عجیب و بی‌منطق شده!
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها