• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» فضای انتخاباتی آمریکا را معرفی می‌کند

شانس کم معاون آقای تحریم

«فرهیختگان» فضای انتخاباتی آمریکا را معرفی می‌کند؛ بایدن معاون اول دولت اوباما، دولتی که بیشترین تحریم‌ها را علیه ایران انجام داده است، احتمالا رقیب اصلی ترامپ خواهد بود.

شانس کم معاون آقای تحریم

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پنجاه‌ونهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار است سه‌شنبه ۳ نوامبر ۲۰۲۰ (13آبان 1399) در این کشور برگزار شود. از حزب جمهوری‌خواه بعید است چهره‌ای در برابر دونالد ترامپ توان ایستادگی داشته باشد. اما در حزب رقیب یعنی دموکرات‌ها، حدود 20 نفر برای رقابت با ترامپ اعلام کاندیداتوری کرده‌اند. جو بایدن، معاون اول رئیس‌جمهور سابق آمریکا آخرین نفر دموکرات‌هاست که پا به میدان انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 گذاشته است. در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ابتدا دو حزب رقابت‌های مقدماتی را برای شناخت نامزد نهایی خود برگزار می‌کنند و سپس یک نفر از هر حزب در رقابت پایانی شرکت می‌کند. جو بایدن برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری، باید در رقابت با ۱۹ هم‌حزبی‌اش، پیروز شود. در میان تمام چهره‌های دموکرات، برنی سندرز که سال 2016 در یک اقدام عجیب و خلاف رویه، ناچار شد عرصه را به هیلاری کلینتون واگذار کند، سرسخت‌ترین رقیب برای او به شمار می‌رود. هر چند نظرسنجی‌های هشت ماه پیش می‌گویند بایدن آرای بیشتری از سندرز دارد ولی کمتر کسی است که بتواند در برابر شعارهای مردم‌پسندی که سندرز می‌دهد، از او پیشی بگیرد. کمپین سندرز که همچون دوره قبل با کمک‌های مردمی فعالیت می‌کند در کمتر از یک‌هفته توانسته 10 میلیون دلار کمک جمع‌آوری کند. در دورانی که بیش از نیمی از جوانان آمریکایی از ایده‌های سوسیالیستی حمایت می‌کنند، سندرز علاوه‌بر طبقه متوسط و تحصیلکرده آمریکا، به‌راحتی توانایی جذب پایگاه کارگری ترامپ را دارد. اما حزب دموکرات و حداقل هسته مرکزی این حزب همچون سال 2016، زیاد به این مسائل توجه نمی‌کند و بیشتر تمایل دارد جو بایدن را مقابل ترامپ ببیند. رهبران حزب دموکرات ممکن است بار دیگر امور را طوری بچینند که به جای یک سوسیال دموکرات، جو بایدن یعنی یک دموکرات کلاسیک نامزد نهایی دموکرات‌ها شود. این بار هم آیا سندرز قربانی یک رقابت درون حزبی می‌شود یا خیر، مشخص نیست اما به نظر می‌رسد دموکرات‌ها تنها امیدشان به بایدن است و تلاش خواهند کرد او را وارد این رقابت کنند.

 

 

ترامپ و تلاش برای بقا

https://static.euronews.com/articles/stories/03/25/31/80/880x495_cmsv2_84fc7fdd-93cf-59a4-9ada-22e7f33a4058-3253180.jpg

آرایش انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا دیگر تقریبا برای دونالد ترامپ و مشاورانش مشخص شده است. او تقریبا در حزب جمهوری‌خواه رقیبی ندارد، چراکه بر اساس نظرسنجی موسسه «گالوپ»، ۸۹ درصد از طرفداران حزب جمهوری‌خواه در آمریکا به ترامپ دید مثبتی دارند. با این حال پایگاه هیل نوشته است که تیم انتخاباتی ترامپ با به کارگیری گروهی از مشاوران، در تلاش است اطمینان حاصل کند که کمیته مرکزی حزب در گردهمایی نهایی در مورد انتخابات ۲۰۲۰، بدون چالش خاصی ترامپ را به‌عنوان نماینده حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی می‌کند. اما او در حزب دموکرات بی‌رقیب نیست. ترامپ پیشتر پیش‌بینی کرده بود که از حزب رقیب، «برنی سندرز» یا «جو بایدن» رقیب او در انتخابات 2020 خواهند بود. حالا اما اصلی‌ترین رقیبش یعنی جو بایدن- که از نظر سابقه فعالیت سیاسی، بین ترامپ و او هیچ‌شباهتی وجود ندارد- پا به میدان گذاشته است. ترامپ اما بیشتر از بایدن، از سندرز و شعارهای جذاب او برای طبقات ضعیف جامعه نگران است. سه منبع مطلع در این زمینه به «دیلی‌بیست» گفته‌اند که ترامپ می‌گوید این احتمال برای سندرز وجود دارد که با رویکرد پوپولیستی خود حمایت حامیان ترامپ را از آن خود کند. با این حال دونالد ترامپ ادعا می‌کند نگرانی خاصی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد. او به‌محض اعلام کاندیداتوری چهره‌های مطرح از حزب رقیب، دست به توئیتر می‌شود و رقبای احتمالی‌اش را به سخره می‌گیرد. یک روز این رقیب «برنی سندرز» سناتور دموکرات مجلس سنا بود و حالا «جو بایدن» معاون اول باراک اوباما و احتمالا اصلی‌ترین رقیب او. ترامپ در واکنش به نامزدی بایدن، در توئیتر، خطاب به او نوشت: «جو خواب‌آلود، به این مسابقه خوش آمدی. من تنها امیدوارم که باهوش باشی، چیزی که مدت‌هاست درباره آن شک دارم، تا در انتخابات درون‌حزبی به موفقیت برسی. تو باید با مردمی روبه‌رو شوی که ایده‌هایی بسیار مخرب و دمدمی دارند. اما اگر بتوانی در اولین مرحله به موفقیت برسی آنگاه تو را در خط شروع خواهم دید.» ترامپ مدعی است که در انتخابات 2020 دموکرات‌ها توان پیروزی بر او را «در یک انتخابات قانونی» ندارند. او چند هفته پیش و با تشدید مبارزات برای انتخابات ریاست‌جمهوری، تمرکز خود را بر ایالت‌هایی گذاشته که به صورت سنتی به دموکرات‌ها رای می‌دهند. ترامپ گفته خواستار به دست آوردن ایالت‌هایی است که آرای آنها را در انتخابات ۲۰۱۶ از دست داده است. ترامپ نمی‌خواهد سال آینده، نامزد شکست‌خورده انتخابات باشد، اما شعارهای پوپولیستی و راست‌افراطی او، تنها معطوف به طبقاتی خاص می‌شود.
 

مهره اصلی دموکرات‌ها به میدان آمد

https://cdn.isna.ir/d/2017/01/08/3/57413790.jpg?ts=1498045331768

به نظر نمی‌رسد لیست نسبتا بلندبالای دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020، بعد از اعلام کاندیداتوری پنجشنبه‌گذشته «جو بایدن» معاون اول باراک اوباما، دیگر جای خالی داشته باشد. دموکرات‌ها اصلی‌ترین چهره خود را به میدان آورده‌اند. نظرسنجی‌ها می‌گویند او اصلی‌ترین و محبوب‌ترین رقیب رئیس‌جمهور آمریکا در حزب دموکرات است. بایدن پنجشنبه‌گذشته از طریق یک پیام ویدئویی در توئیتر اعلام کاندیداتوری کرد. بایدن با شعار «آمریکا یک ایده است» و «ما در میانه نبردی برای روح این ملت هستیم» سیاست‌هایش را در هشت محور اعلام کرد. او در این پیام، مستقیما دست روی گسل‌هایی گذاشته که در دولت ترامپ بیش از پیش دهان باز کرده است. او به خطر افتادن «ارزش‌های واقعی و جایگاه آمریکا در جهان» را ‌انگیزه‌اش برای حضور در انتخابات سال آینده اعلام کرده است: «ارزش‌های واقعی این ملت، جایگاه‌مان در جهان، دموکراسی‌مان و هر آنچه آمریکا را آمریکا کرده، به خطر افتاده است.»  در بخشی از این پیام ویدئویی که تصاویری از سیاه‌پوستان آمریکایی به چشم می‌خورد، بایدن به درگیری خونین نژادپرستان سفیدپوست در شارلوتزویل که عمدتا طرفداران ترامپ به شمار می‌روند، مخالفان نژادپرستی اشاره کرده و گفته است که باید برای ضمیر این ملت مبارزه کرد.

بایدن تاکید کرده که «اگر ما به دونالد ترامپ فرصت هشت ساله در کاخ سفید بدهیم او برای همیشه و از اساس، شخصیت این ملت را از آنچه هست، تغییر خواهد داد و من نمی‌توانم بایستم و نظاره‌گر چنین اتفاقی باشم.» جو بایدن 76 ساله پرسابقه‌ترین سیاستمداری خواهد بود که در رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات آتی شرکت می‌کند. او 6 دوره در مجلس سنای آمریکا حضور داشته و در دو دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، معاون او بود. جو بایدن در سال‌های 1988 و 2008 داوطلب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری بود. سال 1988 او با افشای رسوایی تقلب ادبی(کپی‌کردن متن سخنرانی) ناچار به کناره‌گیری شد. همین مساله باعث شده تعدادی از دموکرات‌ها با اشاره به ناکامی بایدن برای پیروزی در انتخابات مقدماتی درون‌حزبی در سال‌های 1988 و 2008، آنها را به‌عنوان دلایلی که وی نمی‌تواند نامزدی قوی برای سال 2020 باشد، بدانند. علاوه‌بر این، بایدن متهم به رفتارهای خارج از عرف با زنان است. چند زن او را به سوءاستفاده متهم کرده‌اند. بر همین اساس امی لاپووس، نماینده دموکرات آمریکا در گفت‌وگو با یک نشریه محلی در ایالت کنتیکت از بایدن خواسته وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ نشود. لاپووس گفته است: «محبت و صمیمیت ناخواسته درست نیست. شیء‌نگاری جسمی زنان درست نیست.»

 

بیل ولد- جمهوری‌خواه

ویلیام فلوید وِلد یا همان بیل ولد 73 ساله، تاکنون تنها فرد شناخته‌شده‌ای است که از حزب جمهوری‌خواه کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 شده است. او دو دوره فرماندار ایالت ماساچوست در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ بود. ولد در بیانیه‌ای با اعلام رسمی نامزدی در انتخابات سال ۲۰۲۰، گفته است: «در این دوران نزاع‌های مداوم سیاسی که هر دو حزب مشغول نبرد برای «پیروزی به هر قیمت» هستند، کسی به صدای مردم آمریکا گوش نمی‌کند و ملت ما رنج می‌برد.» ولد می‌گوید 6 سال دیگر ادامه آنچه در دو سال گذشته از کاخ سفید دیده شده «یک تراژدی سیاسی» خواهد بود. البته او مسیر بسیار سختی را در پیش دارد چراکه «کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه» در بیانیه‌ای گفته «هرگونه تلاش برای به چالش کشیدن کاندیداتوری رئیس‌جمهور مطلقا به جایی نمی‌رسد.» شاید همین واکنش باعث‌شده تا «ولد» اعلام کند درصورت عدم موفقیت در انتخابات درون‌حزبی، قصد رقابت به‌عنوان کاندیدای مستقل را ندارد.

 

برنی سندرز

سال 2016 شاید تنها کسی که توان مقابله با شعارهای راست پوپولیستی ترامپ را داشت، برنی سندرز با شعارهای سوسیالیستی‌اش بود. همه‌چیز برای رقابت درون‌حزبی به نفع او مهیا بود اما با وجود آرای بیشترش نسبت به هیلاری کلینتون، دبیرخانه و کمیته ملی حزب دموکرات، برخلاف مقررات او را از دور رقابت‌ها خارج کردند. حالا چهار سال بعد، سندرز دوباره با همان شعارها به میدان آمده است و از مبارزه با «بی‌عدالتی اقتصادی» سخن می‌گوید. او ترامپ‌ را «خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ معاصر آمریکا» می‌داند و به دنبال ایجاد «انقلاب سیاسی» در برابر «طمع‌کاری نظام سرمایه‌داری» است. سندرز سال 1990 از ایالتی که شهردار یکی از شهرهایش بود، به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت و تا سال 2007 در این مسئولیت ماند. او از سال 2007 نماینده ایالت ورمانت در مجلس سناست. از جمله شعارهای او تامین اجتماعی رایگان، دانشگاه‌ها و مدارس مجانی، نرمش در برخورد با پناهجویان، مبارزه با تبعیض علیه رنگین‌پوستان و کم کردن هزینه‌های ارتش آمریکاست.

 

کوری  بوکر

کوری بوکر 49 ساله شباهت‌های زیادی به باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا دارد. او هم ستاره اقبالش در سیاست از ابتدای 40 سالگی با عضویتش در مجلس سنا اوج گرفته و از سوی دیگر درصورت پیروزی‌اش در انتخابات دومین رئیس‌جمهور آفریقایی‌تبار آمریکا خواهد بود. بوکر به همین دلیل ورود رسمی‌اش به صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری را در روز اول فوریه که به نام ماه سیاه‌پوستان آمریکا نام‌گذاری شده است اعلام کرد. او از سرسخت‌ترین سناتورهای مخالف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکاست. بوکر اغلب با نطق‌هایش سیاست‌های ترامپ را در زمینه مهاجرت و تغییرات اقلیمی نقد می‌کند. بوکر پیشتر شهردار بزرگ‌ترین شهر ایالت نیوجرسی و قبل از انتخابات شهردار نیوآرک بوده است. او خانه و زندگی خود را به یکی از بدنام‌ترین محله‌های محروم نیوآرک برد که همین مساله باعث شد با اختلاف آرای بالایی نسبت به رقیبش انتخابات را ببرد. او سعی دارد در مبارزات انتخاباتی‌اش مشی گذشته را ادامه دهد. تمرکز بوکر بر دفاع از محرومان و اقلیت‌هاست.

 

کامالا هریس

کامالا هریس 54 ساله،سناتور دموکرات کالیفرنیا، اولین آمریکایی هندی‌تبار و دومین زن آمریکایی آفریقایی‌تبار در تاریخ ایالات متحده آمریکاست که به مقام سناتوری رسیده است. او پیش از ورود به سیاست یک مقام قضایی بوده است. همین سابقه قضایی هریس باعث شد بتواند با سوالاتش برت کاوانا، نامزد موردنظر دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا را به چالش بکشد. سوالات ساده و هوشمندانه هریس در جلسه بررسی صلاحیت کاوانا در سنا او را در افکار عمومی مطرح کرد. هریس همچنین از طرفداران استیضاح ترامپ به دلیل «ممانعت از اجرای عدالت» در جریان تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات 2016 است. هریس در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۹ رقابت خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد و دوشعار اصلی‌اش را «رهبری با همبستگی» و «بیان‌حقیقت» خواند. برای همین است که او در سخنرانی‌‌هایش بر «بیان حقیقت» تاکید می‌کند. او از سوم ژانویه ۲۰۱۵ تا سوم ژانویه ۲۰۱۷ دادستان کل ایالت کالیفرنیا بود.
 

تولسی گابارد

تولسی گابارد 37 ساله از سال 2013 نماینده ایالت هاوایی در مجلس نمایندگان است. او پیش از این به کاپیتانی در گارد ملی ارتش آمریکا عضویت داشته و سابقه حضور بلندمدت در جنگ عراق را نیز داراست. یکی از مقاطع مهم دوران نمایندگی او سفرش به سوریه و دیدارش با مقامات بلندپایه این کشور از جمله بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور بوده است. او گفته آمریکا جایگزینی برای اسد ندارد و درواقع او رئیس‌جمهور سوریه است. وی همچنین از حمایت اوباما از تروریست‌ها در سوریه انتقاد کرده است. با روی کار آمدن دونالد ترامپ رسانه‌ها اعلام کردند گابارد با وی دیدار کرده است و احتمال دارد در سمت سخنگوی وزارت دفاع (پنتاگون) یا نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به خدمت دولت ترامپ درآید. گابارد از منتقدان ترامپ و معتقد است او آمریکا را به برده عربستان‌سعودی تبدیل کرده است. او همچنین معتقد است ترامپ، نتانیاهو و بن‌سلمان مردم را به سمت فاجعه سوق می‌دهند. 

 

الیزابت وارن

الیزابت وارن، شبیه‌ترین فرد به برنی سندرز در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها از جهت تفکرات سوسیالیستی‌اش است. او در این مسیر تبلیغاتش را از محلی آغاز کرد که یک قرن پیش یکی از مهم‌ترین اعتصابات کارگری آمریکا در آنجا انجام شده بود. شعارهای اصلی وارن بیشتر حول نابرابری‌های اقتصادی می‌گردد. او معتقد است شکاف طبقاتی در آمریکا نتیجه مشکلات ساختاری این کشور هستند که در خدمت «پولدارها» قرار دارد. سناتور ایالت ماساچوست همچنین خواهان تقسیم و چند تکه شدن شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکایی مانند آمازون، گوگل و فیس‌بوک به‌منظور جلوگیری از انحصارطلبی آنهاست. بسیاری سیاست‌های وی را بیش از اندازه چپ‌گرایانه می‌دانند. وارن یکی از 9 نامزد حزب دموکرات بود که با باراک اوباما دیدار داشت. وارن از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی است و ایران را خطری بالقوه برای آمریکا می‌داند. با این حال اعلام کرده در صورت رئیس‌جمهور شدنش به برجام بازخواهد گشت. او پیش‌تر ترامپ را  «نژادپرست نارنجی» و «دیکتاتور» توصیف کرده بود.

 

دیگر کاندیداهای دموکرات انتخابات 2020‌

 

 

 

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها