• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سید‌‌مهدی حسینی در گفت‌‌وگو با «فرهیختگان»:

امکان به صفر رساندن فروش نفت ایران منتفی است

کارشناس با‌‌سابقه حوزه نفت و انرژی گفت: «از دیدگاه من امکان ندارد آمریکایی‌‌ها بتوانند کاری کنند تا صادرات نفت ایران به صفر برسد. در دوره قبل که سازمان ملل و شورای امنیت ایران را تحریم کرده بودند، به میزان قابل توجهی نفت صادرات می‌‌کردیم و این صادرات امروز هم ادامه خواهد داشت، قدری کمتر یا بیشتر.»

امکان به صفر رساندن فروش نفت ایران منتفی است

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سید‌‌مهدی حسینی، کارشناس با‌‌سابقه حوزه نفت و انرژی که بیشتر با موضوع قراردادهای جدید نفتی یا همان IPC شناخته می‌‌شود، در گفت‌‌وگو با «فرهیختگان» ماجرای عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا برای هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره‌‌جنوبی، سنگاپور، ایتالیا، یونان و تایوان را  مورد بررسی قرار داد و گفت: «از دیدگاه من امکان ندارد آمریکایی‌‌ها بتوانند کاری کنند تا صادرات نفت ایران به صفر برسد. در دوره قبل که سازمان ملل و شورای امنیت ایران را تحریم کرده بودند، به میزان قابل توجهی نفت صادرات می‌‌کردیم و این صادرات امروز هم ادامه خواهد داشت، قدری کمتر یا بیشتر.»

افزایش قیمت بنزین در آمریکا یعنی ریزش رای ترامپ

حسینی اولین نتیجه اقدام ایالات متحده را افزایش قیمت نفت و عبور آن از 74 دلار در بازارهای جهانی عنوان کرد. وی در توضیحات خود با اشاره به اینکه این رقم برای ایالات متحده هم فرصت است و هم تهدید، گفت: «از یک نگاه این نرخ به‌‌نفع آمریکاست چون تولیدات آنها به‌‌شدت نیازمند افزایش قیمت نفت است. آمریکا امروز از مجموع 11 میلیون بشکه‌‌ای که نفت تولید می‌‌کند، حدود هفت میلیون مربوط به نفت شیل است، نفتی که وابستگی بالایی به نرخ فروش دارد و برای تولید صددرصدی، آمریکا نیازمند ارقامی بیشتر از 70 دلار است. این ماجرا اما از سوی دیگر به ضرر مردم آمریکاست. مردم آمریکا نسبت به قیمت فرآورده‌‌های نفتی بسیار حساس هستند و ترامپ می‌‌داند که افزایش قیمت به سطوحی بالاتر از 3 یا 3.5 دلار برای هر گالن بنزین به‌معنای ریزش رای بسیار سنگین در انتخابات آتی خواهد بود. خصوصا که به فصل مسافرت در آمریکا نزدیک می‌‌شویم و حجم بسیار زیادی از مصرف بنزین و گازوئیل را این کشور در پیش خواهد داشت.»

3 ماه سرنوشت‌ساز برای ایران

وی در ادامه با بیان اینکه ایالات متحده یک برنامه‌‌ریزی دو یا سه ماهه دارد، گفت: «امروز عربستان و امارات با حداکثر ظرفیت خود درحال تولید نفت و میعانات گازی هستند و امکان بالایی برای افزایش تولید ندارند، آنها حتی اگر بتوانند به‌صورت جهش‌گونه این تولید را افزایش دهند امکان پر‌کردن خلأ 2.5 میلیون بشکه‌‌ای نفت ایران امکان‌‌پذیر نیست. این را باید درنظر داشت همین عربستانی که امروز می‌‌گوید خلأ نفت ایران را پوشش می‌‌دهد، چندی پیش در پیامی به آمریکا اعلام کرد توان افزایش تولید را ندارد؛ از طرفی آمریکا هم این مسیر را پیش رو دارد تا از ذخایر استراتژیک خود برداشت کرده و برای متعادل نگه‌داشتن قیمت نفت، وارد بازار شود. این اقدام اما قطعا موقتی خواهد بود و امکان ادامه آن برای آمریکا در بلند‌مدت وجود ندارد.»

 سید‌مهدی حسینی در ادامه گفت‌‌وگوی خود به بررسی اثرات اقدام اخیر آمریکا بر خریداران نفت ایران پرداخت و گفت: «عمده خریداران نفت ایران، چین، ژاپن، هند، ترکیه، کره و سنگاپور هستند و در اروپا هم ایتالیا، یونان، اروپای شمال غربی. در این زمینه باید گفت امروز اتحادیه اروپا از اقدامات اقتصادی ایالات متحده ناراحت، دلخور و منتقد آن است. آنها از حاکمیت اقتصادی آمریکا دل خوشی ندارند و بدشان نمی‌‌آید که به آن خدشه وارد کنند. امروز یک احساس حقارتی در حاکمیت اتحادیه اروپا پیدا شده و این خود فاکتوری است که ما می‌‌توانیم از آن استفاده کنیم. در این زمینه هرچند محدود و کم‌رنگ اما باید به اقدامات این اتحادیه در تشویق بخش خصوصی برای همکاری با ایران و احیای قانون 1990 و همچنین راه‌‌اندازی سازوکار همکاری اقتصادی با ایران اشاره کرد.»

چین تحمل این تحمیل را ندارد، ژاپن امنیت ملی خود را به بازار نفت گره زده

این کارشناس حوزه نفت و انرژی با اشاره به چین گفت: «چین یک قدرت سیاسی و اقتصادی در دنیاست، از این‌رو آنها این روزها تحمل این میزان تحمیل را ندارند. با وجود اینکه آمریکا با چین تجارت بزرگ 600 میلیارد دلاری دارد و نمی‌خواهد این رقم با چالش مواجه شود و هرچند عربستان از سوی آمریکا مسئول راضی‌کردن چین برای توقف خرید نفت از ایران شده، اما باید گفت چینی‌‌ها با همه این مسائل خریدار نفت ایران خواهند بود چون نمی‌خواهند فرصت‌‌های استراتژیک خود را از دست دهند و قافیه را کامل به آمریکا ببازند. چین نمی‌خواهد تسلیم این میدان باشد. علاوه‌‌بر این هند و ژاپن هم دو خریدار مهم نفت ایران هستند. بارها بیان کردم که ژاپن برای اکتشاف نفت در سراسر دنیا سوبسید می‌‌دهد. اگر در آفریقا هم نفت پیدا کند و همانجا هم مصرف کند ژاپن سوبسید می‌‌کند و این به‌دلیل آن است که امنیت ملی خود را در تامین و عرضه انرژی می‌‌بیند چون تمام انرژی مورد نیازش را وارد می‌‌کند، بنابراین ژاپنی‌‌ها هم فشار وارد می‌‌کنند. در نهایت آمریکا با فشار خریداران هم به‌‌شدت روبه‌‌رو خواهد بود.»

حسینی در ادامه با اشاره به عدم وجود تحریم برای بخش دولتی کشورهای خریدار نفت ایران گفت: «بخش‌‌های دولتی شامل تحریم نیستند و تنها بخش‌‌های خصوصی شامل تحریم هستند از این رو ممکن است دولت‌‌ها در این قضیه همانند کشورهای هند، چین و ترکیه که بیشتر اقتصاد دولتی دارند به سازوکارهایی برسند که بتوانند با ایران همکاری کنند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها